DOĞANIN GÜCÜYLE TERTEMİZ ÇAMAŞIRLAR

Rinso

Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olmalı? Bill Gates'in Eşi Melinda'dan 'Mutlu Evlilik' Üzerine Çok Önemli Tavsiyeler

Serap Aksu r

Melinda Gates - Bill Gates
Melinda Gates - Bill Gates

Bill Gates’in eşi Melinda Gates başarılı evliliğin ipuçlarını verdi... Kocası Bill Gates ile 25 yıldır evli olan Melinda Gates, mutlu ve uzun soluklu bir evlilik üzerine açıklamalarda bulundu.

Dünya yazılım devi Microsoft‘un patronu ve dünyanın en zengin iş adamı Bill Gates’in eşi Melinda Gates, “Güçlü ve başarılı bir evlilik hayatı dengeli bir şekilde paylaşmaktan geçer. Buna akşamları yatmadan önce bulaşıkları dönüşümlü olarak yıkamak da dahil” dedi. Eşi Bill Gates ile birlikte gerektiğinde akşamları bulaşıkları birlikte yıkadıklarını ifade eden Melinda Gates, bunu güçlü bir evliliğin olmazsa olmazlarından olduğunu söyledi. Bilgisayar bilimi mezunu ve bu alanda yüksek lisansı bulunan 3 çocuk annesi Melinda Gates, yeni kitabı ‘The Moment of Lift’in tanıtımı için gittiği Dominican Üniversitesi’nde kendisini dinlemeye gelen akademisyen ve öğrencilere, hayatından kesitler sunduğu ve tecrübelerini paylaştığı kitabı hakkında konuştu. Gates, bir saat süren ve ünlü oyuncu Mandy Moore moderatörlüğünde gerçekleştirilen gecede kitabında da yer verdiği birçok konuda soruları yanıtladı. Evlilikte, iki tarafın evdeki işler ve görevler konusunda dengeli bir paylaşım içinde olmaları gerektiğini vurgulayan Gates, ‘maaş almadan yapılan işler’ sınıfına giren ‘evi toparlamak’, ‘çamaşırları makinadan çıkarmak’, ‘çocukların yanına öğle yemeği hazırlamak’ ve ‘okula bırakmak’ gibi işlere her iki ebeveynin de aynı süreyi harcaması gerektiğini ifade etti.

Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olmalı? Bill Gates'in Eşi Melinda'dan 'Mutlu Evlilik' Üzerine Çok Önemli Tavsiyeler

Microsoft‘ta önemli bir görevde bin kişiyi yönetirken hamile kalıp anne olduğunu ve çocuk sahibi olur olmaz işi bırakıp tam zamanlı anne olması gerektiğini düşündüğünü söyleyen Gates, bu düşüncesini eşi ile paylaştığında eşinin şoke olduğunu ifade ederek; “Böyle olması gerektiğini düşünmüştüm. Bill, şirketin beyni ben de ailemiz için çalışmalıydım. Yapmam gerekenin işi bırakıp evde çocuklara bakmak olduğunu düşünmüştüm ama Bill ile paylaşınca şoke oldu ve bana ‘Gerçekten mi? Gerçekten mi!?’ diye sordu. Bana inanmadı. ‘Bu kariyeri elde etmek için ne kadar çok çalıştın ve çalışmayı çok seviyorsun’ dedi" diye konuştu Eşi Bill Gates’in, yetenek ve zekasını birçok şeyde kullanmak istediğini bildiğini ve bu konuda kendisine her zaman büyük destek olduğunu söyleyen Melinda Gates, “Bill benim işimi ne kadar çok sevdiğimi biliyordu ve bana işime dönmem için destek oldu. Ben, birinin evde olması gerektiğini düşünmüştüm ama sonra Bill’in desteği ile farkına vardım ki çocuklarıma özel alan yaratabilir ve onların kendileri gibi büyümelerine izin verebilirdim. İşimi ne kadar sevdiğimin farkına vardım ve çalışmak istedim. Çalışan bir anne oldum. Çalışmayı çok seviyorum” dedi.

Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olmalı? Bill Gates'in Eşi Melinda'dan 'Mutlu Evlilik' Üzerine Çok Önemli Tavsiyeler

Gerçek liderlik anlayışından da bahseden Gates, en iyi organizasyonların çalışanlarına ‘kendileri’ olmalarına izin veren işletmeler olduğuna dikkati çekerek; “En başarılı şirketlerin kadroları, hem işte hem de evde aynı karekteri sergileyebilen gerçek kimliklerini ortaya koyabilen kişilerden oluşur. Çalışanlar iş yerinde kendilerini başka türlü gösterip gizlemezler. İnsanların ne kadar kendileri gibi olmalarına izin verirsek o kadar başarılı ve empatik liderler oluruz. Eğer iletişimimizde insani yönlerimizi ön plana çıkarabiliyorsak bu sevginin bir göstergesidir” dedi.

Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olmalı? Bill Gates'in Eşi Melinda'dan 'Mutlu Evlilik' Üzerine Çok Önemli Tavsiyeler

Gates ayrıca, kitabında bahsettiği mükemmeliyetçiliğe de değinerek, insanların kendi kendilerine gereksiz yere katı davrandığını ve mükemmel olmak adına kendilerini çok eleştirdiğine dikkati çekerek, “Mükemmel bir hayat, mükemmel bir evlilik ve mükemmel bir iş diye bir şey yok. Mükemmeliyetçilik iyi bir şey değil” dedi.

Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olmalı? Bill Gates'in Eşi Melinda'dan 'Mutlu Evlilik' Üzerine Çok Önemli Tavsiyeler

Gates kitabında, kadınların çocuk yetiştirmek için ne kadar fazla enerji ve zaman harcadıklarının toplumda konuşulmadığı konusuna da değindiğini belirterek, “Çocuk büyütmek, emzirmek gibi konuları konuşmuyoruz. Bunların kadının işi olduğunu düşünerek kafa yormuyoruz ama bir kadın ABD’de ev işleri için her gün bir erkekten 90 dakika daha fazla çalışıyor ve bu insan yaşamının toplamında 7 yıl demek. Bunun için para da almıyor ve yaptığı bazen görünmüyor bile” dedi.

45 milyar dolarlık ‘Bill & Melinda Gates Vakfı’nın yarısına ortak olan Gates'in kitabı, yayınlanır yayınlanmaz New York'ta en çok satan kitaplar listesinde en üst sıraya yerleşti. Gates'in tecrübe ve yaşadıklarını bütün açıklığı ile anlattığı ‘The Moment of Lift’ adlı kitabı henüz Türkçe'ye çevrilmedi.

Gates Ailesi
Gates Ailesi
Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olmalı? Bill Gates'in Eşi Melinda'dan 'Mutlu Evlilik' Üzerine Çok Önemli Tavsiyeler
10
7
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • MeçhulGölge
  Zenginliğin ve şöhretin içinde yüzüp millete akıl veren böyle türlere tahammül edemiyorum artık. Bizde de ünlüler böyle insanların neler yaşadığınızdan zerre kadar haberiniz olmadan akıl vermek kolaydır. Herkes sizler kadar şanslı doğmuyor hayata. Mesela savaşın ortasında da dünyaya gelebilirdiniz o zaman görürdüm ben sizin havanızı...
  Görüş hala geçerli mi?
  • gül888

   Hawa attiklarini zannetmiyorum

  • MeçhulGölge

   @gül888 bunların vakıf dedikleri kuruluşlar kime hizmet ediyor onları da bir araştırın derim. Hiç bir şey göründüğü gibi değil. İnsanların %99,99 u gördügüne inanır sadece

 • YaHabibi_42
  Mutlu bir evlilik karşılıklı anlayışlı insanların üzerine kurulmuştur. Saygı çerçevesin de ve karşılıklı güven saygılı olan insanlar mutlu olur
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • edatinaztepe
  Avrupa bireyci her şey eşit olmalı diyor yani biri birinden fazla iş yapsa ikisi de kendi çıkarlarını korumaya çalışır ve huzur kaçar her iki taraf da aynı düşündüğünde sorun yok ama doğu toplumlarında kadınların biliç altlarında yatan şey sürekli fedakarlık yapmak var çocuğuna erkeğe ailene..
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

68
 • sensizolmazxi
  Eşine destek olan erkekle evlenmek gerçekten kadın için büyük bir kolaylık ve örnek alınması gerekiyor ayrıca bu insanlar bilim insanları ve yaptıklarının karşılığını alıyorlar buna rağmen üretmekten hiçbir zaman vazgeçmiyorlar helal olsun
  • TaşPrenses

   Erkek eşine destek olmuş olmuyor ki, alması gereken sorumluluktan kaçınmamış oluyor. Eşim bana yardımcı oluyor vb. söylemleri yanlış buluyorum. Yardım etmiş veya destek olmuş olmuyor, bu zaten onun yapması gereken şeyler.

  • sensizolmazxi

   Çok doğru söylüyosun

 • UranüslüGeldi
  Herkes paraya odaklanmış ama benim düşündüğüm şey adamın eşine desteği. Türk erkeğinin çoğunda olmayan özellik.
 • Vay para ve iyi bir koca şart resim İ farkettniz mi parfümleri boydan boya dolap, para her şey para işte bu kadar serveti olup mutlu olmamak elde değil ama biz gibi fakirler de böyle okur
 • MagRipOgLu
  Hiçbir zaman egolu olmamak en büyük mutluluğu getirir.
 • missmurder
  Sevgi saygı ve anlayış olduktan sonra her şey kolay
 • Saw89
  milyar dolarlık adamla evlensem benimde mutlu evliğim olur :)
  • Yurikoyork

   Erkeklerde zengin koca pesine dustuyse, vayy halimize.

 • emrdidem
  97 milyar dolarım olsa ben de mutlu olurum a*k.
 • penongra
  Biri özet geçsin
 • Komşu_Kızı
 • O kadar para var mutluyuz o sebeple demiş kısacası
 • JasonHuseyin
  Para lazim. bencede
 • scorpion80
  Mutluluk=PARA :)
 • Gizli Üye
  Örnek bir ilişki
 • Gizli Üye
  Mutlu evliliği ben biliyorum ama her zaman her şey istediğimiz gibi olmuyor maalesef
YÜKLENİYOR...