12 Saat Boyunca #KokunHalaÜzerimde! Duş Keyfini Katlamanın Sırrını Keşfet!
Kapat

2019'da 3 Kişinin Ölmesi Nedeniyle Sağlık Bakanlığı 'KKKA' İçin Uyarıda Bulundu (Kene)

Hakan Guray r
2019'da 3 Kişinin Ölmesi Nedeniyle Sağlık Bakanlığı 'KKKA' İçin Uyarıda Bulundu (Kene)

Sağlık Bakanlığı, kene ile bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ile ilgili alınan tedbirler sayesinde vaka sayısında büyük azalma olduğunu; ancak, 2019 yılında 3 kişinin bu hastalıktan öldüğünü açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada; KKKA hastalığının kene ile bulaşan tehlikeli bir enfeksiyon hastalığı olduğu bildirildi. Hastalığın, çoğunlukla İç Anadolu'nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yoğunlaştığı belirtilen açıklamada, KKKA hastalığı ile mücadele için ciddi tedbirler alındığı kaydedildi.

2019'da 3 Kişinin Ölmesi Nedeniyle Sağlık Bakanlığı 'KKKA' İçin Uyarıda Bulundu (Kene)

Ölümlerde düşüş var...

Yapılan çalışmalar sonrasında Türkiye'de görülen KKKA vakaları ve hastalığa bağlı ölümlerde düşüş görüldüğü bildirilen açıklamada "2008 yılında hastalığa bağlı 63, 2018 yılında ise 27 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Alınan tedbirlerle vaka sayısında büyük azalma görülmesine rağmen 2019 yılı Mayıs ayı itibari ile ne yazık ki 3 vatandaşımız KKKA hastalığı sebebiyle hayatını kaybetmiştir."

Açıklamada, vatandaşlara uyarıda bulunularak alınacak önlemler şöyle sıralandı...

Bakanlığın yaptığı uyarılar...

Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara giderken vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalıdır. Kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde vücutta (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dahil) kene olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kene üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek; vücut içeriğini kişiye aktarmasına sebep olacağı için kesinlikle yapılmamalıdır. Kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır. Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir. Hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske, vb.) almalıdır. Kene tutunan kişiler, 10 günlük süre içinde halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler görülmesi halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir.

Son Güncelleme: 17 May 2019 / 08:05
2019'da 3 Kişinin Ölmesi Nedeniyle Sağlık Bakanlığı 'KKKA' İçin Uyarıda Bulundu (Kene)
3
5
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • ebrubrebru
  Bizim buralarda (Batı Karadeniz) çok çıktı birkaç ölüm haberi de okudum. Küçücük bir şey hissedilmesi zor korkutucu.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • EhaMeng
  Kene gene piyasaya çıktı.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

24
 • _seboist_
  Kırsal alanlar da daha sık rastlanıyor diye biliyorum Tokat Sivas Yozgat taraflarında
 • pandomod
  Yine kene vakaları
 • gülsereni
  Bizim burda çok var 😯😯😯
 • MagRipOgLu
  Bu keneler baş belası oldu
 • scorpion80
  Yinemi hortladı bu keneler
 • erhar
  Bizim burda çok var 😯😯😯
YÜKLENİYOR...