Bu Kış Konfor Ve İpeksi PÜRÜZSÜZLÜK Bir Arada!
Kapat

Eski Milli Yüzücü Tolga Öcal'ın Bitişte İtip Düşürdüğü Seyfi Diker Şampiyon İlan Edildi (Aquamasters)

Sait Özseven

Mığla'ın Marmaris ilçesinde düzenlenen Uluslararası Aquamasters Yüzme Yarışları'nda, eski milli yüzücü Tolga Öcal'ın (40), yarışı kendinden önce bitirmek üzere olan kendisinden 27 yaş küçük Seyfi Diker'i (13) denizden çıkarken itip, düşürdüğü anların görüntüsü, sosyal medyada büyük tepki çekti. Olayın ardından Öcal, centilmenliğe aykırı davranışta bulunduğu gerekçesiyle diskalifiye edilirken, Seyfi Diker ise hem kendi kategorisinde hem de tüm yaş grubundan sporcuların yer aldığı erkekler genel klasmanda şampiyon ilan edildi.

Yarışmada 11- 13 yaş grubunda yarışan Deniz Yüzme Spor Kulübü'nden Seyfi Diker, çekişmeli geçen parkuru tüm sporcuların önünde tamamlayıp sudan birinci çıktı. Bu sırada 40- 44 yaş kategorisinde yarışan, Üsküdar Su Sporları yüzücüsü Tolga Öcal genel klasmanda rakibi olan Seyfi Diker'e çarparak düşürdü. Tolga Öcal hem kendi yaş kategorisinde hem de erkekler genel klasmanında birinci oldu. Gözyaşlarına boğulup çizgiyi geçer geçmez kendisini yere bırakan Seyfi Diker ise genel klasmanda erkeklerde ikinci, kendi yaş grubunda ise birinci oldu. Diker, olayın ardından sağlık kabinine götürüldü.

Yarışı 22.03'lük derecesiyle tamamlayan Öcal, madalya törenini beklerken hakemler sporcuyu hareketinden dolayı diskalifiye ederek 22.58'le aynı yaş kategorisinde ikinci sırada denizden çıkan Okan Ulaş'ı birinci ilan etti. Seyfi Diker'in ise hakem kararıyla derecesi 22.01 olarak belirlendi. Diker, hem kendi kategorisinde, hem de tüm yaş grubundan sporcuların yer aldığı erkekler genel klasmanında şampiyon ilan edildi.

Yarışa ferdi olarak, 30- 34 yaş kadınlar kategorisinde katılan Ukraynalı Iryna Bolshakova ise kadınlar genel klasmanda birinciliği elde etti.

Eski Milli Yüzücü Tolga Öcal'ın Bitişte İtip Düşürdüğü Seyfi Diker Şampiyon İlan Edildi (Aquamasters)

Gözlüğünün buğulu ve havanın kapalı olması nediyle görememiş...

Olayın görüntüleri sosyal medyada geniş yankı bulup, tepki çekince açıklama yapan eski milli yüzücü Tolga Öcal, havanın kapalı, gözlüğünün buğulu olması nedeniyle küçük sporcuyu görmediğini, çarptığını fark etmediğini iddia etti. Öcal, yarış sonrası Diker'le çekilen fotoğrafını da paylaştı.

Eski Milli Yüzücü Tolga Öcal'ın Bitişte İtip Düşürdüğü Seyfi Diker Şampiyon İlan Edildi (Aquamasters)

Aquamasters'tan açıklama

Organizasyonu düzenleyen Aquamasters de konuya ilişkin açıklama yaptı. Aquamasters Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamada, bu yıl 10'uncusu düzenlenen organizasyonda böyle bir olayın ilk kez yaşandığı belirtildi. Tolga Öcal'ın yarışma talimatlarının 8'inci ve 9'uncu maddesi uyarınca bitiş anında centilmenliğe aykırı davranışta bulunduğu tespit edilerek diskalifiye edildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Bilindiği üzere şampiyona etapları farklı yaş kategorilerinde gerçekleştirilmektedir. 1500 metre açık su yüzme şampiyonasına 11-13 yaş kategorisinde katılan 2006 doğumlu genç sporcu Seyfi Diker parkuru başarıyla ilk sırada tamamlamış ve şampiyonanın hemen sonrasında ödül töreninde altın madalyasını almıştır. Genç sporcumuzu kutlar, başarılarının devamını dileriz. 1500 metre açık su yüzme şampiyonasına 40-44 yaş kategorisinde katılan Tolga Öcal müsabakalarımızı yöneten hakem kurulunun değerlendirmesi sonucunda şampiyonamızın yarışma talimatlarının 8'inci ve 9'uncu maddesi uyarınca bitiş anında centilmenliğe aykırı davranışta bulunduğu tespit edilerek yarışma dışı bırakılmış ve diskalifiye kararı alınmıştır. Karar açık yaş genel ve 40- 44 yaş kategorisi sıralamasını etkileyeceğinden olayın vuku bulduğu an itibarıyla kayıtlara geçirilmiştir."

Eski Milli Yüzücü Tolga Öcal'ın Bitişte İtip Düşürdüğü Seyfi Diker Şampiyon İlan Edildi (Aquamasters)

Tolga Öcal, 1 yıl şampiyonadan men edildi...

Alınan kararla bundan sonra centilmenliğe aykırı hareket eden sporcuların 1 yıl şampiyonadan men edileceği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Eşi ve çocuğu ile birlikte şampiyonamıza katılan ve onur konuğu olarak yarışmalarda yer alan Dünya ve Avrupa Masterlar Yüzme Şampiyonu Irina Bolshakova'nın yaşanan talihsiz olayla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Sporcu açık yaş kadınlar genel kategoride parkuru ilk sırada tamamlamıştır. Şampiyonanın son günü yaşanan fair-play ruhuna aykırı müessif hadiseye dair Aquamasters Yönetim Kurulu'nun değerlendirmesi sonucunda centilmenliğe aykırı davranışta bulunan sporcuların bir yıl süre ile şampiyonalarımızda yer alamayacağı maddesinin yarışma talimatnamelerimize eklenmesi kararı alınmıştır. Şampiyonalarımızda ilk kez gerçekleşen ve bundan böyle de yaşanmasını hiçbir şekilde arzu etmediğimiz olay sonucunda alınan bu karar doğrultusunda centilmenliğe aykırı davranışta bulunan sporcular bir yıl süresince Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonaları'nda yer alamayacaklardır."


İlgili Soru...

Marmaris'te skandal yüzme yarışı! 40 yaşındaki adam, 13 yaşındaki çocuğa çarparak kazanmasını engelledi. Etik mi?

Son Güncelleme: 16 May 2019 / 04:05
Eski Milli Yüzücü Tolga Öcal'ın Bitişte İtip Düşürdüğü Seyfi Diker Şampiyon İlan Edildi (Aquamasters)
8
9
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • ponçikmom
  Yarışmalarsa sporcularda bir hırs oluyor elbette ama bu açıkçası kazanma hırsı ile ilgili bir durum gibi görünmedi bana.
  Yazıktı kıyamam çocuğa, ağlamış; ağlar tabi. benim çocuğum olsaydı sudan çıkınca o adamı parçalardım valla :D :D :D
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye
  Ukraynalıya yürümek için çocuğu itip şerefsizlik yapmış. Tipini sıktığimin abazan àmsalağı.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

78
 • eygcollection
  Adalet er ya da geç yerini buluyor da bu kadar bariz gözler önünde olan bu olay neden o an hakemler tarafından dikkate alınmıyor? Sosyal medya olmasa bu olay bu şekilde mi sonlanacaktı? Küçük kardeşimizi kutluyorum.
 • pentin
  Ay koskoca adam hiç utanmamış ya. Çocuk da anneeeaağğ diye ağlıyor, yazık. Hırs çok kötü bir şey, hayatta hırslı olandan hep korkarım. Hırs yerine azim en temizi...
 • fener şikeyle şampiyon olunca da keşke toplum aynı tepkiyi gösterseydi burada yorum yapan kşmse samimş depil hepsi sahte duygular.
  • Şike değil bayan, s*ke s*ke zorla konuşturuyorsunuz. Her b*ku Fener'e bağlamayıda iyi beceriyorsunuz.

  • @Yaşamakiçin Allah verdi belanızı sonuncu oldunuz

  • @Yaşamakiçin nasıl ağzın bozuk bir oc

  • Hepsini Göster
 • edatinaztepe
  çok çirkin ya çok o çocuk her sene şampiyon ilan edilse yeridir, o adamı bir kaşık suda boğasım geldi
 • aklıkarışıkkız
  Sporcularda bunu yaparsa diğer insanlar ne yapsın. Adalet hiçbir yerinde mi yok bu dünyanın anlamadım.
 • süperbenn
  Ben Sporcunun Zeki, Çevik ve Aynı Zamanda Ahlaklı Olanını Severim. // Mustafa Kemal Atatürk
 • Frannkenstein
  Yazık çocuğu ağlatmış bas bas👍Allahtan birinciliği iade edilmiş
 • pamuk_seker3443
  Sporcunun da ahlaksızı daha beter oluyormuş
 • Dobby
  Şeref yoksunu.
 • masumcocuk34
  ayı itmiş, ona rağmen birinci de olamamış :D
 • thebattlegirl
  tam şerefsiz
 • MagRipOgLu
  Çocugun hakkıydı zaten
 • renas63
  çocuğa haksızlık etmiş
 • scorpion80
  Bilerek itiyor sonra görmedim diyor yersen :)
 • Gizli Üye
  Akplidir kesin
YÜKLENİYOR...