YSK, İstanbul Seçimlerinin Neden İptal Edildiğini Açıkladı, Süreç Nasıl İşleyecek?

YSK, İstanbul Seçimlerinin Neden İptal Edildiğini Açıkladı, Süreç Nasıl İşleyecek?

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde AK Parti'nin olağanüstü itirazını oy çokluğuyla kabul etti. Peki süreç nasıl işleyecek? Haberimizde...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 23 Haziran Pazar günü yeniden yapılacak.

YSK'nin gündeminde, 31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili AK Partinin olağanüstü itirazında kararını verdi.

Kurul, 4 üyeye karşı 7 üyenin oy çokluğuyla itirazı kabul ederek, seçimin yenilenmesini kararlaştırdı. YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 23 Haziran Pazar günü yeniden yapılmasına karar verdi.

YSK seçimi neden iptal etti?

YSK'nin kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi.

Yenilenen seçimde neler tekrar edilecek?

Karara göre, yeniden yapılması gereken seçimler, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.

Yenilenen seçimde aday listesi değişecek mi?

31 Mart 2019'da yapılan seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek. Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek. Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019'da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.

Seçmen listeleri güncellenecek mi?

31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak.

Bu seçimlerle ilgili seçim takvimi, seçimi yönetecek olan ilçe seçim kurullarınca hazırlanarak uygulanacak.

YSK, İstanbul Seçimlerinin Neden İptal Edildiğini Açıkladı, Süreç Nasıl İşleyecek?
8
16
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Ragnar_Lodbrok

  Bir kere karar gerekçesi ve karar rezillik. Ülke tarihinde görülmemiş bir şey, sırf Akp başkanlık koltuğunu kazanamadı diye seçim tekrarlanıyor.

  İmamoğlu 'O kurullarla daha bu yaz cumhurbaşkanı seçildi, madem onu da şaibeli sayıp tartışalım' dedi.

  İnsanları boş yere geriyorlar, Chp belli ki boykot falan düşünmeyip varını yoğunu sandıkları koruyup hakkını aramaya harcayacak.

  İmamoğlu'nda trabzonlu inadı var, keçi gibi diretip sonuna kadar Akp'nin burnundan getirecek gibi bunları.

  Akp'nin mızıkçılığı net biçimde İmamoğlu'na yarayacak gibi görünüyor. Binali Yıldırım'daki bitmiş tükenmişlik, daha bugün Öcalan'a basın açıklaması yaptırmaları, Mhp ile süregelen gerilim, muhalefet daha bile tekyürek olmak için motive olmuşken ve rüzgarı arkasına daha da fazla almışken böyle dağınık bir kadroyla seçim tekrar etmek ne kadar başarılı olur, Akp neyi hesaplayıp da giriyor bu işe merak konusu.

  Bu saatten sonra bir ayda kürtlerden oy alırız, aradaki 10-15 bin oy farkını kapatır belki koltuğu kaparız gibi saçma sapan bir planla hareket ediyorlarsa bu adamlar, cidden Erdoğan'ın etrafındaki kadroyu iyice gözden geçirmesi gerekir. Ali İhsan Yavuz gibilerle bu işin oldurulamayacağını görmüş olması lazım.

  Bülent Arınç daha yeni net eleştirilerde bulundu, Ahmet Davutoğlu parti marti kurma havasında, Akp'nin ilk 10 yılındaki başarısının mimarları başka bir partiyle Erdoğan'a çomak sokabilir gibi.

  Çok fazla yıpranmış bri Akp var şu an.

  Muhalefet ise hiç olmadığı kadar motive ve dinamik. İmamoğlu'nun etkisi çok büyük bu konuda. Ama kalan her büyükşehirde de adaylar çok başarılı oldular.

  Bülent Arınç ne diyordu? 'Mansur Yavaş'ın kazanmasında hiç şaşılacak bir şey yok. Mansur Bey zaten bir önceki seçimde Melih Gökçek'in hileleriyle hakkının gaspedildiğine inanmış, ne yazık ki halk da buna inanmıştı, kimi çıkarırsanız çıkarın kaybederdiniz seçimi zaten, adam da farkla kazandı gayet'

  Aslında 'İmamoğlu'na da aynını yaparsanız sonra bela olur' dedi orda

  Görüş hala geçerli mi?
 • citymood

  AKP bu kararla kendisi kaybetmiştir. Sn. Ekrem İMAMOĞLU yenilenecek olan seçimden en az %55 oy alarak alnının akıyla çıkacaktır...

  Her seçim öncesi terör ön plana sürülerek halkı korkuya ve muhalefete oy vermemeye sürükleyen AKP'ye halk gereken dersi verecektir. Dolar artıyor Terör artıyor TL'nin değeri düşüyor e artık halkta gereni yapsın be kardeşim şu anda baktığınızda parlak bir gelecek bekliyor musunuz Türkiye için? Tabiki kimse böyle bir şey beklemiyor o yüzden dersini sandıkta vereceğiz bu hükümete. Halkın iradesine saygı duymamak neymiş ağır şekilde ödeyecekler bunun bedelini sandıkta!

  Her gün çıldırmışcasına yapılan zamları düşünün sigaraya mazota elektronik aletlere markete şarküteriye vb vb... Ve ona göre oyunuzu atın ki bu da hükümete bir ders olsun yanlış yolda olduklarını anlasınlar dolar olmuş 6 ama bakan hala Çokomel diyor ama bilmediği bir şey var çokomele de zam geldi :D

  Her yetki ellerinde her yetkiii isteseler terörü 1 günde bitirirler sen daha polise vur emri veremeyen bir hükümetsin birde millete milliyetçilik dersi veriyorsun!

  TÜRK DÜŞMANI AKP'YE OY VERMESİN KİMSE VE AKLINIZA SURİYELİLERİ PAKİSTANLILARI AFGANİSTANLILARI IRAKLILARI GETİRİN BUNLARI OLDUĞU GİBİ ÜLKEMİZE DOLDULAR EKMEK ELDEN SU GÖLDEN ONA GÖRE OYUNUZU KULLANIN SAHİLDE GEZEN BİÇLERİ DÜŞÜNÜNN!!!

  Görüş hala geçerli mi?
  • reisaga

   Bu dediğini millet umursamıyor ki. Muhalefeti düşman olarak görüyorlar. Sadece kendi cebine giren parayı umursuyor. Bu mantık ile bu milletten umut beklenmez.
   Ah aziz nesin sen ne ileri görüşlü bu insansın.

  • citymood

   @reisaga İnanırmısın Aziz Nesin'e ilk zamanlarda küfür ederdim neden bu adam Türk Milletine Türk Halkına hakaret edip aşağılıyor diye ama aptal Türk Milletini tanıdıkça adama hak verdim ve utancımdan yerin dibine girdim ne diyebilirim ki halk celladına aşık olmuşsa her türlü eziyet haktır :(

  • reisaga

   Toplumlar hak edildiği gibi yönetilir. Bunu istiyorsa bırakalım yönetilsinler. Yanında bizde yancaz ama.

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşü

 • İsimsizByn

  Bu ülke bunları hak etmedi.
  Tüm imkanları olmasına rağmen şaibe var diyorlar. Şaibe varsa yine onların suçu.
  Nedense bu zamana kadar şaibe yoktu, kaybettiklerinde şaibe var deniliyor ve onlara göre en güvenilir oy verme sistemine sahibiz.
  Böyle bir şey olduysa eğer demek ki aslında eski seçimlerde de şaibe var olması mümkün hale gelmekte.
  Yazık , çok çok yazık.
  dolar yine oldu 6,07
  geçim sıkıntısı inanılmaz yüksek.
  Bütün bunlara rağmen bencilce davranılıp, kazanmak için seçim tekrarlıyorlar.
  Ben nasıl güveneyim şimdi onlar şaibe yaparak kazanmıcaklarını?

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

714
 • 1905_MG

  Her seferinde AKP nin kazanması sonucu bizde şaşırıyorduk bu duruma, biz de önceden deseydik burda bir terslik var diye kimse tiye almazdı.
  Anlamadığım sadece Recep Tayyip Erdoğan diyorki: ben bunca zaman kabul ettim seçim sonuçlarını, etmeseydim zaten demokrasi olmazdı.
  Peki soruyorum şimdi niye kabul etmiyorda yeniden seçim yapılmasını istiyor. Bence YSK da bıktı AKP nin onları tehdit etmesinden ;)

  • 1905_MG

   Bu arada AKP kazanırsa şaşmayız sonuçta, AKP yöneltiyorsa DEMOKRASİ diye bişey YOK demektir.

 • TheBestGALATASARAY

  E ozaman neden tekrar sayıldı neden direk iptal edilmedi neden sadece başkanlık seçimi tekrar oluyor 1 zarfa 4 ayrı seçim vardı 3 ü kabul 1 i tekrar başlarım böyle işe diktatör bozuntuları

 • zveri

  Olan vatandaşa olmuştur. Dolar artmış zamlar kapıda mübarek ramazandayız birde

 • MoonWater_

  Hala seçimlerin tekrar edileceğine inanamıyorum, bana kalırsa mantıklı bir açıklaması yok.

 • Ateist_Türk

  Sıkıldım artık şu seçim işlerinden. Yine oy vermesem mi acaba. 3-4 aydır seçim seçim seçim. Sabah akşam seçim. Bir seçimi yapamadılar gitti.

  • citymood

   Bu seçimde oy vermezsen hırsız akpnin işini daha da kolaylaştırır ve yağlı ekmeklerine bal sürmüş olursun.

  • @citymood Muhafalefete de oy vermek istemiyorum ki, nasıl olacak. Kadın beyanı esastır ı ve nafakaları savunan hiçbir partiye oy vermem ben. Erkek haklarını savunmuyorsa, kadınları yüceltiyorsa ben oy vermem o partiye. Chp kadın beyanı esastır ı ve nafakaları savunuyor. Neden oy vereyim ki erkek düşmanı Chp ye. Mazoşist değilim ben. Akp ve Mhp ile zaten hiçbir fikrim uyuşmuyor. Akp-mhp de erkek düşmanı partiler. Akp son 17 yılda taciz, tecavüz iftiracısı bütün kadınları serbest bıraktı. Ceza bile vermedi hiçbir davada, olayda. Ayrıca masum erkekleri, kadın beyanı esastır saçmalığı ile hapse atıyorlar.
   Ama erkek düşmanı sağcı Chp de akp den farksız. Kötüler arasında seçim yapacak değilim. Bu bir at yarışı değil.

 • Gil-Galad

  halk bir kere tokatladı akpyi bu seçimde oy kullanmayanlar da ikinci kez tokatlamak için oy atacaklar diye düşünüyorum akp gene kaybedecek hem de farkla

 • Boğa1993

  bence akp hem pkkyla hemde mhpyle ittifak kurup seçimi kazanmaya çalışcak hem ülkücüleri hem hdplipkklılara nasıl aynı anda hitap edebilecekler çok merak edebiliyorum bunu başarırlarsa çok büyük başarı elde ederler

 • TaşPrenses

  Ölüm kelimesi çok gözüme battı nedense. Umarım kötü bir olay yaşamayız.

 • Açıklama yeterli değil, ilerleyen zamanlarda neler olacağını takip edeceğim.

 • PsychoPi

  "kanunun açık hükmüne rağmen" O açık hüküm ysk bu adamları belirler iken neredeydi?

  • Yav o kadroları da kendileri koydular oralara. Cumhurbaşkanlığında falan gene o kadrolar vardı.

   Asıl komik olan, sahte seçmen, oy taşıma, bilmem ne, Büyükçekmecede usülsüzlükler diye bir yığın iddia ve çamur atıp, bu kadar kofti bir gerekçeden bu kararın çıkması.

   Ysk bu heriflerin dediğini bir kılıfa uydurmak için dört döndü resmen.

 • reisaga

  Artık neyin nasıl isleyeceginin önemi kalmadı. Zamlar kapıda. Dolar 15 kuruş arttı. Bundan sonra olacakları oturup izlicez.

 • Halid_Bin_Velid1

  YSK Ankarayı CHP ye verince iyi;İstanbul seçimleri yenilensin diyince kötü.

  • Ankara zaten oy çokluğuyla chp nin hakkıydı niçin bundan minnet duyucaklar ki, keza İstanbul da chp nin hakkıydı, acısı içerde kalmışki birilerinin tehtidinden ysk da el mahkum korkuyor

 • bdsmGAYköle

  Param olsada gitsem bu ülkeden , bu pislikler defolup demokrasi gelince belki huzur buluruz

 • zupperzonick

  Sandıktan çıkana saygı duyulması gerekir demişti biri yerseniz

 • NazLımmo6

  Üstünden 1 ay gecti yeniden seçim çok saçma

 • FundaKoc1

  iyi çalamadıkları için

 • almiila1

  Güzel mazeret bulmuşlar tebriklerler

 • Yusufemre01

  Şaibe mi dediniz, tövbe tövbe olur mu öyle şey

 • herşeyin hayırlısı

 • Gizli Üye

  Ben Saadet Partisi'ne vermistim ama bu kez CHP ye verecegim.

 • Gizli Üye

  Bahanenizi sizin ya, madem öyle aynı zarftan çıkan diğer oylarda sorun yokta sadece büyükşehird mi sorun oluyor
  Allah hepinizin belasını verecek, bu yediğiniz haklar öyle bir ayağınıza dolaşacak ki pişmanlıktan öleceksiniz

YÜKLENİYOR...