Bu Kış Konfor Ve İpeksi PÜRÜZSÜZLÜK Bir Arada!
Kapat

Kimlik, Ehliyet, Pasaport Randevularında Yeni Dönem: Randevu Süreleri 1 Güne Düşürüldü

Tugrul Turcan r
Kimlik, Ehliyet, Pasaport Randevularında Yeni Dönem: Randevu Süreleri 1 Güne Düşürüldü

İçişleri Bakanlığı, kimlik, ehliyet ve pasaport alımlarında 61 güne kadar uzayan randevu sürelerinin yeni dönemde 1 güne düşürüldüğünü açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi...

Bakanlığımız geçen yıl Nisan ayında başlatılan, 3’ü Bir Yerde uygulaması kapsamında bugüne kadar 19 milyon 95 bin 662 yeni kimlik, 4 milyon 402 bin 703 sürücü belgesi, 2 milyon 251 bin 214 adet pasaport basıldı. Nüfus müdürlüklerinde artırılan kapasite ve personel sayısı randevu alma sürelerini kısalttı. Daha önce yoğunluktan dolayı 61 güne kadar uzayan randevu süreleri bir güne düşürüldü. Yeni dönemde kimlik, ehliyet, pasaport almak için başvuranlar, başvurduğu günde randevu alabilecek. Bakanlığımız, geçen yıl 2 Nisan ‘da kimlik, sürücü belgesi, pasaport 3’ü Bir Yerde uygulamasını hayata geçirmiş, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmişti. Böylece kimlik, sürücü belgesi, pasaport tek bir yerden il, ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanmıştı. 2016 yılından bu yana basılan yeni çipli kimlik kartı sayısı ise39 milyon 343 bin 355 oldu.

Nüfus Müdürlüklerinin Kapasitesi ve Personel Sayısı Artırıldı

Uygulama ilk başladığı günlerde vatandaşların yoğun talepleri, randevu sürelerinde aksamalara neden oldu. Yoğun talep yüzünden büyük şehirlerde, 61 güne kadar uzayan sürelere randevular verilebildi.

Bakanlığımız randevu sürelerinin uzaması sonucunda oluşan vatandaş memnuniyetsizliğini ortadan kaldırmak için nüfus müdürlüklerinin kapasitesi ve personel sayısını artırdı.

Kimlik, Ehliyet, Pasaport Randevularında Yeni Dönem: Randevu Süreleri 1 Güne Düşürüldü

Randevu Süresi Bir Güne Düşürüldü

Nüfus müdürlüklerinin kapasitesinin artırılmasıyla birlikte 61 güne kadar uzayan randevu sürelerine son verildi. İstanbul, Ankara , İzmir gibi büyük şehirlerde dâhil olmak randevu süresi bir güne düşürüldü. Böylece yeni dönemde kimlik, ehliyet, pasaport almak için başvuranlar, başvurduğu günde randevu alabilecek.

Kimlik, Ehliyet, Pasaport Almak İsteyenler Randevu Tarihini Kendileri Belirleyebiliyor

Kimlik, ehliyet ve pasaport almak isteyenler yeni sistemde randevu tarihi ve saatini kendisi belirleyebiliyor. Ayrıca 65 yaş önceliği ile yaşlı vatandaşlar sıra beklemeden işlemlerini yapabiliyor.

Acil Durumlarda Randevusuz Kota Sayısı 4 Katına Çıkarıldı

Acil durumlar sebebiyle randevu almak isteyenlere nüfus müdürlüklerinde verilen randevusuz kota sayısı 4 kat artırıldı.

Telefon ya da İnternetten Randevu Alınabiliyor

Vatandaş memnuniyetini artırmak için ALO 199 Mobil uygulama, https://randevu.nvi.gov.tr adresi ve ALO 199 iletişim hattından Türkiye'nin her yerindeki il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu alabiliyor.

Kimlik, Ehliyet, Pasaport Randevularında Yeni Dönem: Randevu Süreleri 1 Güne Düşürüldü

Günlük Ortalama 80 Bin Başvuru Geliyor

Nüfus müdürlükleri, mevsimsel ve dönemsel farklılıklarla birlikte 3 belge tipinde günlük ortalama 80 bin başvuru alıyor. En yüksek başvuru yeni randevu sisteminin devreye girmesinden sonra yapıldı. 172 bin başvuru alındı.

2 Gün İçinde Teslim Ediliyor

Uygulama ilk başladığı zamanlarda belgeler başvuru sahiplerine İstanbul, Ankara ve İzmir’de ortalama 10 günde teslim edilirken, şu anda İstanbul ve Ankara’da başvuru tarihinden itibaren ortalama 2 gün; İzmir’de ise ortalama 3 gün içerisinde ulaşıyor.

Son Güncelleme: 27 May 2019 / 10:05
Kimlik, Ehliyet, Pasaport Randevularında Yeni Dönem: Randevu Süreleri 1 Güne Düşürüldü
4
6
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • ponçikmom
  Nüfus cüzdanımı değiştirdim ama ehliyetim hala eski, onu tutuyorum. Çünkü evlilikten önceki soyadım sadece ehliyetimde var.
  Eski nüfus cüzdanlarında kızlık soyadı ibaresi varken yenilerde yok, ve ben babamın kızı olduğunu soyadım kimlikte görünmediği için ispatlayamıyorum. Bu komikliğe nasıl bir çözüm bulunur acaba?
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Ne büyük hizmet.. Hükümet çalışmıyor diyenler utansınlar. :))
  Ama sağlıkta, eğitimde, ekonomi de, terörde, işsizlikte yokuş aşağı gidiyoruz.. Amaaan , ne gam ne keder. Pasaportları, kimlikleri artık bir günde alabileceğiz.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

35
 • gozluklusirin2019
  Evet az önce google haberlerinde okudum. Peki ücretini de biliyor musun? Randevuya gitmeden önce PTT'ye uğrayıp bir ücret ödeniyormuş, şu an ne kadar acaba?
 • Elmaşekeri0
  Kimse bişey yazmamış bari ben yazayım. Ayrıca zamanında kimliğimi yenilemek ve pasaport işleri için ne uğraşmıştım.😂😂😂 böyle şeyler neden ben işimi halledince kolaylaşıyor
 • İnfllames-54
  Olması gereken ama çok çok geç kalınmış bir düzenleme.
 • Sananeebananee
  Bence icin tesekkür ederim
 • Yusufemre01
  Ne güzel
 • MagRipOgLu
  Çok iyi oldu , yahu ben 15 gün bekledim :D
 • görkembi
  Olması gerek bir uygulamaydı zaten.
 • Gizli Üye
  Geç kalındı
YÜKLENİYOR...