Kadir Mısıroğlu Hayatını Kaybetti

Tugrul Turcan r
Kadir Mısıroğlu Hayatını Kaybetti

Tarihçi yazar Kadir Mısıroğlu bir süredir tedavi gördüğü Acıbadem Altunizade Hastanesinde 86 yaşında hayata gözlerini yumdu...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada; Kadir Mısıroğlu'nun vefatı nedeniyle ailesi ve sevenlerine başsağlığı diledi...

Maliye Bakanı Berat Albayrak da, Kadir Mısıroğlu'nun vefatı nedeniyle Twitter'dan başsağlığı mesajı yayınladı...

86 yaşında vefat eden Kadir Mısıroğlu kimdir?


Kadir Mısıroğlu, 1933 yılında Trabzon'un Akçaabat İlçesi'nde doğdu. Türk tarih araştırmacısı, yazar, şair, hukukçu ve eski gazeteci. Osmanlılar İlim ve İrfan Vakfı mütevelli heyeti başkanı ve Sebil Yayınevi kurucusu ve sahibi.

İlk ve orta tahsilini Akçaabat'ta, liseyi Trabzon'da tamamladı. 1954 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi. Talebeliliği müddetince birçok yurt açıp çalıştıran Mısıroğlu, fakülte yıllarından itibaren hukukçuluktan çok tarihçiliğe meylederek yakın tarih ile alakalı araştırmalara başladı. Mısıroğlu, 1964 yılında, ilk eseri olan Lozan; Zafer mi, Hezimet mi?! kitabının birinci cildini kaleme aldı ve aynı sene Sebil Yayınevini kurdu. 1970 Yılının ocak ayında Milli Türk Talebe Birliği'nde Harf Inkılabı ile alakalı verdiği bir konferansı dava mevzuu yapılarak hakkında Eskişehir Örfi İdare Mahkemesi'nce mahkumiyet kararı verildi. Daha sonra 1976 yılı başından itibaren İslami bir dergi olan Sebil Dergisi'ni çıkarmaya başladı. Bu dergideki birtakım yazılarından dolayı kısa bir müddet sonra hakkında 163. maddeye istinaden sayısız dava açıldı. 1980 ihtilali ile Mısıroğlu'nun da vazifeli bulunduğu MSP Merkezi Umumi Heyeti hakkında tevkif kararı verilince, hakkında daha evvel açılmış olan davaların, MSP davasıyla birleşmesinden doğacak ağırlıktan dolayı bazı arkadaşlarının ısrarı ile yurt dışına gitmek zorunda kaldı.11 yıllık gurbet hayatından sonra 1991 yılında Türkiye'ye geri dönen Kadir Mısıroğlu, çalışmalarına devam etti.

Kadir Mısıroğlu Hayatını Kaybetti

Uluslararası faaliyetleri ve ödülleri

Kendi eserinde beyan ettiği üzere bir İslam Şurası toplamıştır. Bu uluslararası kongreye, Nazım Kıbrısi, İsa Al, Musa Serdar Çelebi, Ali Batman, Cemaleddin Kaplan ve İslam aleminden pek çok kişi katılmıştır. Birinci İslam Şurası 25 ve 26 Aralık tarihinde Gelsenkirchen Dickampstraße'de eskiden cami olarak kullanılmış geniş bir salonda tertip edilmiştir. Kongre bir bildiri de yayımlamış, bildiride imzası geçen İslam adamları şunlardır: Aslan Tok (İsviçre), Şerafettin Özkan (Fed. Almanya), Kadir Mısıroğlu (İngiltere) (çünkü o sıralarda Türk vatandaşlığından atılmış ve mavi pasaport ile İngiltere merkez olarak Almanya'da yurtsuz yaşıyordu), Muharrem Beyhan (Danimarka), Hanefi Ağırman (Fed. Almanya), A. İbrahim Savaş (Avusturya), Nadir Erbil (Fed. Almanya), Osman Deveci (Fed. Almanya), Atıf Yüksel (Hollanda), Ali Öztürk (Fransa), Enver Töre (Fed. Almanya).

Mısıroğlu Macar İhtilali isimli kitabı üzerine Hür Macar Yazarlar Birliği'nin en büyük ödüllerinden olan Gümüş Madalya ile taltif edilmiştir. Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığını yaptığı Türkiye Milli Kültür Vakfı tarafından Osmanoğullarının Dramı isimli eserinden dolayı Juri Hususi Ödülüne layık görülmüştür.

Kadir Mısıroğlu Hayatını Kaybetti
Son Güncelleme: 21 Eki 2019 / 16:10
Kadir Mısıroğlu Hayatını Kaybetti
34
79
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Ragnar_Lodbrok
  Berat Albayrak ne kadar ekonomi bakanıysa bu fesli şaklaban da o kadar tarihçidir.

  En azından Berat Albayrak'ın resmi titri var. Bu herifte o da yok.

  Ölünün arkasından konuşup durmak kendisinin hobisi olduğundan hiç umursamıyorum belli şeyleri, ''Shakespeare türktür, müslümandır, adı Şeyh Pir'dir'' demişliği olan, ''Karl Marx'a Das Kapital'i cinler yazdırdı'' diyen, Atatürk'ün ruhuyla konuştuğunu iddia etmişliği olan zırdeli, leş zihniyetli bir denyoydu bu adam.

  Değil tarihçi, apartman yöneticisi olamayacak tıynette biriydi.
  Görüş hala geçerli mi?
 • GS_Aras
  Valla ben severdim Allah rahmet eylesin. Atatürk'ü sever sevmez önemli değil kimse kimseyi sevmek zorunda da değil. Yanı sıra Atatürk ile ilgili iddiaları kendisine ait değildi belgesiz delilsiz konuşan biri de değildi. Keşke yunan kazansaydı lafı göndermedir gerçekten yunan kazansın anlamında değildir. Herkes bu lafını konuşuyor ama kimsede çıkıp Türkiye ve iran savaşsa iran'ı desteklerim diyen adamı konuşmuyor neden? Neden olacak o chp'li o doğuştan Atatürkçü o asla yanlış yapmaz yapsa da konuşulmaz. Allah rahmet eylesin
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • Gizli Üye
  Şimdi eğer laik ve Atatürkçü bir insan vefat etseydi bazı yandaşlar ateşi bol olsun, geberdi kurtulduk tarzında çirkin şeyler söylerdi. Ben şahsım adına konuşursam Atatürkçü biriyim ve merhum kişiyide çok severdim diyemicem. Lakin bizim kültürümüzde ölenin arkasından konuşulmaz böyle öğretildi. Allah rahmet eylesin diyorum sadece.
  Görüş hala geçerli mi?
 • birkelebeköldü
  A Haber yazmış gibi olmuş, tek bir şeyle ozetleyelim;
  Görüş hala geçerli mi?
  • mehmet262626

   cokta neyse ya ramazan ramazan

  • badboyinhell

   @mehmet262626 öyle demeseydi biz gidecektin sanki:DD Abi ben anlamıyorum bir aptal bu kadar mı yunan kafasında olur bide Türk Tarihcisi olacak fjjfjfjdjd

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

3277
 • Mamacitaaa
  Valla kendisini hiç sevmem.
  Tarihçi olarakta görmüyorum kendisini, tarihçi dediğin objektif olmalıdır onda maalesef öyle bir düşünce yoktu işine geldiği gibi konuşuyordu.
 • PetrolHeads
  Hayatını iyi ki yazmışsın, hakkında onlarca dava açıldıktan sonra arkadaşlarının ısrarı üzerine yurtdışına kaçması muazzam olay.
  Bu herifi de tarihçi ve daha birtakım şey ilan etmişiz ya, o daha muazzam olay.
  Neyse, olan pamuğa oldu, zavallı pamuk.
  🔥🔥
 • süperbenn
  Ne çok kin güder olmuşuz birbirimize..
  Umarım bu kin bizi yok etmez gün gelince.
  Giden gitti, yiten yitti..
  Verilecek bir hesap varsa elbet verilir.
  Bize düşen kin gütmeden insanlık gereği sükût beslemek. O öyle yaptı demek bizim de aynı şeyi yapma hakkımızı mübah kılmaz neticede.
 • Ebruben1
  ölenin arkasindan konusmam ama vefat etmedi öldü sadece
 • zveri
  Atatürkün yüzüne söylersin artık "keşke yunan galip gelseydi "sözünü. .
 • -Brahmann-
  Yaşarken kötü konuşamiyoruz, ölünce de saygı bekliyorsunuz. Arkadaş bu adam hangi ölmüşe saygı duymuş ki? Pisliğin dirisi de ölüsü de pisliktir.
 • Yalnızİnsann06
  İnsanlık bir beladan, bir deliden daha kurtuldu ateşin bol olsun.
  • Eksileyen de bunun gibi ruh hastası, akıl muhtacı deliler Türk düşmanına hakaret etmem zorunuza mı gitti

  • ufukizm

   Umarım bir gün sen öldüğünde aynısını senin için derler.
   İnsanın içi neyse onu er ya da geç başına gelir onu yaşarmış.

  • İtin duası kabul olsa gökten kemik yağar. Senin savunduğun o fesli deli keşke yunan galip gelseydi, Türkler esir olsunlar, shakespeare aslında müslüman şeyh pir diyen Atatürk'e ufacık beyniyle hakaret eden bir ortalık maymunu bir vatan haini. Üstüne bir de sizin gibi aptalları din üzerinden kandırıp sömürü yapıyor böyle Müslümanlık olmaz bizim dinimiz hoşgörü dini münafıklık yok, böyle primci münafıklarında dinle işi yok.
   Şimdi bana gelip bu delinin bu hadsiz şeref yoksununun yalakalığını yapmadan önce git iki kere düşün.

 • Netamelişeyler
  Ne kadar da hoşgeldin ya şehr-i Ramazan.
  Neyse ölüden şeytan vazgeçmiş çokta şeyapmayalım 😏
 • nomorebets35
  ramazanın birinci günü alabileceğim en güzel haber.
  sonunda öldü
  bu sevincli haberin üstüne lokma dokturtülur.
  • ufukizm

   Umarım bir gün sen öldüğünde aynısını senin için derler.
   İnsanın içi neyse onu er ya da geç başına gelir onu yaşarmış.

  • nomorebets35

   @ufukizm iste tamda dedigin bu bit yavrusunun başina geldi

 • Degasin19
  Sonunda be çooook şükür 🙏 Pis yunan tohumu ateşe anlatırsın derdini artık 🙃
 • Lonelywarrior40
  Ben fevri, kibirli, çok bilmediği halde ahkam kesen insanlardan haz etmiyorum. Sanıyorum ki şahısta fazlası ile vardı, ama bize vefatın ardından '' Allah rahmet eylesin, Allah affetsin günahlarını '' deyip susmak öğretildi, ve bundan öte bir yorumum yok.

  Naçizane.
 • Tersy
  Günün en güzel haberi. Böyle canlıların yaşamına saygı asla gösteremem. Mezarında ters dönsün, hortum da başa gelmesin.
 • siyahcorap
  Ramazanın ilk günü alınacak nadide güzel haberlerden, arkasından salladığın adamların yanına gittin şimdi ben senin arkandan sallayayım dedim ama millet sağ olsun bana söyleyecek söz bırakmamış. Paşama selam söyle :)
 • hijoteufeL
  Atatürk'e olan söylemlerinden dolayı ölümüne üzülmedim. Hz. Ali, Muaviye ile olan savaşında Hz. Ali haksız diyor bu adam. Acaip söylemleri var.
 • Mad_Soldier
  O değil de ben yorumlara bakıyorum. Seviyorum Allah rahmet eylesin diyenlerle Geberdi gitti diyenlerin like ve dislike ları yarışıyor. Bu bizim toplum olarak zekamızı ve birbirimize olan saygımızı gösteriyor. Utandım milletimden.
 • Sueñogrande
  Yunanistan yasta, büyük bir tarihçisini kaybetti. Bugün itibariyle 24 saat süreyle tüm yunan bayrakları yarıya indirildi.
 • IstenilmeyenTüy
  Atatürk düşmanı haberi okuyunca sevindim. Bakalım toprak kabul edecek mi bunu
 • Dogukanaygen
  Anafartalar Kumandanı Gazi Mareşal Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK e Saygısı olmayanla zerre içimiz olmaz Ateşi Bol olsun.. !!!
 • Widee
  Keşke Yunan galip gelseydi diyen birisi hakkında çok fazla birşey söylemeye gerek yok. Oksijen israfıydı. Ateşi bol olsun.
 • saskinomayra
  evet ölmüş. herkesin gideceği yer orası. o da öldü nihayetinde.
 • SonHevesBükücü
  Totomdaki kıl kadar sevmezdim kendisini, pek umursamadım şahsen.
 • gozluklusirin2019
  Kendisi sağlığında her fırsatta ölülerin arkasından konuşmuş bir şahsiyet olsa da bize yakışmaz; Allah taksiratını affetsin...
 • yrtsvnmt
  Deli kadir, hilafetçiydi. Hilafet zamanında kadınların hiçbir hakkı yoktu ve değersizdiler. Burda deliyi savunanlar gibi
 • Haunters
  Genç beyinleri yıkayamayacak artık. İsterse yaşlı olsun vatan haini sonuçta.
 • Ansur
  Mümkünse Yunanistan'a ya da İngiltere'ye gömsünler. Bu kutsal Türk toprağı bunu kabul etmez.
 • Aduenam
  Umarım dünya da yaptıkları kötülükleri kat kat öbür tarafta alır.
 • Yolcu5515
  Allah rahmet eylesin bu ülkenin herşeyi açıkça soyleyebilecek cesur adamlara ihtiyacı var. Kimse kimseyi sevmek zorunda da degil. Onu eleştirenler bu sitedede bakıyorum elinizde hiçbir delil yok! Yok deli yok Atatürk'e şunu bunu dedi, yok yunan galip gelseydi diye sadece bir cümle kuruyoruz gerisi yok maalesef sorum herkese bu adam kimdir ne demiş diye kaç saatlik sohbetini ararstirdiniz acaba?
 • By_Cola
  Aynı düşünceleri taşımama ve düşüncelere olan yaklaşımını beğenmeme rağmen.. Allah rahmet etsin diyorum!!!
 • SpecialRed
  Gebersin cehennem ateşinde yansın yatacak yeri olmasın
 • İnce_Memed
  gömmeyin atın bir kanalizasyona.. onun yeri orası.. iyi ki geberdi..
 • endmuhh
  bir ölüye neler yazmıslar. adam islamcı diye. islama düşmanlık var işte. tabi atatürke biraz hakaret edince normal
  • ufukizm

   Bunların kanı bozuk kardeşim. Kan olsa bir insanda bu cümleleri yazarmılar.
   Aydın kesin güya, işte bunların ışığı bu kadar.

 • Volkan_91
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah ama Yunan kazansa diyen bir insandı yine de vefat etmiş Allah rahmet eylesin
  • Volkan_91

   Her neyse Allah rahmet eylesin vefat etmiş sonuçta

 • Fratttaltay
  Atatürk düşmanlarına merhametim ve rahmet dileyesim yok
 • Whell
  zorla adamın arkasından konuşturcağnız kendisinin de vaktiyle dediği gibi Mustafa Kemal le muhabbetim olduğundan kendiyle bir muhabbetim olamaz
 • fevkalbeşer_
  Siz istediğiniz kadar eksi verin KS üyeleri. Gerçekler şaşmaz. Bozacının şahidi bkz şıracı. :)))
 • üçüncüpapa
  Üzüntü duymadığım hatta sevindiğim bu haber sonrasında görüyorum ki insanlığımızı yitirmişiz. Ölü bir kişi arkasından konuşulanlar geleceğimizin nasıl şekillendiğini bariz gösteriyor. Bırakın cennete mi cehenneme mi gideceğini Allah karar versin. Levent KIRCA vefat ettiğinde de birsürü insan arkasından küfürler etti. Ve biz bu insanlara karşı çıktık. Şimdi sizde yapmayın nolur. Adam yaşarken karşısında durup eylemlerini engellemek yerine öldükten sonra küfür ediyoruz. Olan oldu ölen öldü. Saygı çerçevesinde temennide bulunun yeter.

  Edit:Kadir MISIROĞLU'nu günahım kadar sevmem ancak Tanrı günahlarının cezasını sevaplarının mükafatını versin
  • ufukizm

   Aydın kesimin ne kadar aydın olduğu belli. Nefret söylemleri ve kendisini demokrat sanan kitlenin iç dünyasının fotoğrafı bu.
   Kirli kalp ve cahil bir zihin.

 • Nazlisteaq
  Şükür
 • Bu ülkede ölümüne çok üzüleceğim derin tarih adamı İlber Ortaylı' dır.
 • Serhattbksr
  Ateşi bol olsun Çok kelime yapardımda Şeytan bile İnsan öldükten sonra Ondan Vazgeçermiş.
 • MagRipOgLu
  Kendisine sadece bir insanı vazifem olarak , Allah rahmet eylesin diliyorum.
 • Meraklı_Yogini
  Hesap vermeden kurtuldu
 • selman_kingof
  Papa’nın elini öpen Fethullah Gülen olmaktan iyidir boşverin
 • irmaknilufer
  Oh gebersin
  • ufukizm

   Umarım sende öldüğünde birileri aynısını "senin için" söyler. İnsan kendisine yakıştırdığını yaparmış. Kaliten ve kendine yakıştırdığın belli.

  • irmaknilufer

   @ufukizm kimse demez rahat ol

 • siyahhkuğu
  geberdi çok şükür
  • ufukizm

   Umarım bir gün sen öldüğünde aynısını senin için derler.
   İnsanın içi neyse onu er ya da geç başına gelir onu yaşarmış.

 • CatKing
  Kesin mi? Geçen aylarda da ölüm haberi çıktı herif hortladı sonra.
 • Gözlerinin_Mavisi
  Ben de A haber'den öğrenmiştim. Kendisini pek tanımam. m. kemal ile ilgili söylediği bir kaç şeyi bilirim. ALLAH rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
 • Thalia27
  Atatürkü sevmeyen biriyle işim olmaz.
 • kitapgibiadamm
  Ölenin arkasından lakırdı edilmez. Helvası yenir. Okkadar.
 • UranüslüGeldi
  Sonunda öldü, iyi oldu.
  • ufukizm

   Umarım bir gün sen öldüğünde aynısını senin için derler.
   İnsanın içi neyse onu er ya da geç başına gelir onu yaşarmış.

  • Boş yapma.

YÜKLENİYOR...