Merkez Bankası Yüzde 24 Olan Politika Faizinde Değişikliğe Gitmedi

Faruk Ayhan Utkan r
Merkez Bankası Yüzde 24 Olan Politika Faizinde Değişikliğe Gitmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulunun, politika faizinin yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi. Alınan bu karara; piyasaların tepkisi olumsuz oldu. Dolar ve Euro alınan karar sonrası yükselişe geçti.

Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtilerek, "Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir." ifadeleri kullanıldı..

"Enflasyon göstergelerinde iyileşme gözlendi."

İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlendiği aktarılan duyuruda, şu ifadeler kullanıldı:

Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Duyuruda, açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği vurgulanarak, PPK toplantı özetinin beş iş günü içinde yayınlanacağı bildirildi.

Son Güncelleme: 3 May 2019 / 04:05
Merkez Bankası Yüzde 24 Olan Politika Faizinde Değişikliğe Gitmedi
2
8
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • I_Run_Each_Team_2
  Hep iyileşiyoruz diyor ama neden sürekli enflasyon ve zamlar başımızdan eksik olmuyor jsskskk
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • emmah
  Dolar yıl sonu minimum 7 olur bence. Yatırım tavsiyesi değildir.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

17
 • fable
  Desene bunlar daha iyi günlerimiz.
 • twistenx
  Ya zaten ülkem hayrına ne yapıldı ki?
 • Hannebal1453
  Paylaşım için sağolun , yararlı olmuş.
 • sabretmek59
  Çok iyi bence tebrik ederim
 • Pulpffictionn
  Allahtan ki gitmedi
 • herkülx
  Yararlı paylaşım
 • MagRipOgLu
  Hayırlısı
 • Gizli Üye
  Faydalı bilgiler teşekkür
YÜKLENİYOR...