Merkez Bankası Yüzde 24 Olan Politika Faizinde Değişikliğe Gitmedi

Merkez Bankası Yüzde 24 Olan Politika Faizinde Değişikliğe Gitmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulunun, politika faizinin yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi. Alınan bu karara; piyasaların tepkisi olumsuz oldu. Dolar ve Euro alınan karar sonrası yükselişe geçti.

Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtilerek, "Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir." ifadeleri kullanıldı..

"Enflasyon göstergelerinde iyileşme gözlendi."

İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlendiği aktarılan duyuruda, şu ifadeler kullanıldı:

Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Duyuruda, açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği vurgulanarak, PPK toplantı özetinin beş iş günü içinde yayınlanacağı bildirildi.

Merkez Bankası Yüzde 24 Olan Politika Faizinde Değişikliğe Gitmedi
2
8
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Hep iyileşiyoruz diyor ama neden sürekli enflasyon ve zamlar başımızdan eksik olmuyor jsskskk

En İyi Kız Görüşü

 • emmah

  Dolar yıl sonu minimum 7 olur bence. Yatırım tavsiyesi değildir.

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

17
 • fable

  Desene bunlar daha iyi günlerimiz.

 • twistenx

  Ya zaten ülkem hayrına ne yapıldı ki?

 • Pulpffictionn

  Allahtan ki gitmedi

 • Hannebal1453

  Paylaşım için sağolun , yararlı olmuş.

 • herkülx

  Yararlı paylaşım

 • sabretmek59

  Çok iyi bence tebrik ederim

 • Hayırlısı

 • Gizli Üye

  Faydalı bilgiler teşekkür

Yükleniyor...