Başta İstanbul Olmak Üzere Batıda 'Çöl Tozu' Uyarısı Yapıldı

Başta İstanbul Olmak Üzere Batıda 'Çöl Tozu' Uyarısı Yapıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, ülkenin batısında etkili olan çöl tozunun hafta sonuna kadar görüleceğini açıkladı...

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, yaptığı açıklamada, rüzgar aracılığıyla her yıl milyonlarca ton tozun, çöl yüzeyinden havalanarak kıtalar ve okyanusları aşmak suretiyle atmosferde yaptığı yolculuğun, normal bir durum olduğunu kaydetti. Sahra Çölü'nden atmosfere karışan tozların, zaman zaman görüş mesafesini etkileyebilecek seviyelere ulaşabildiğini dile getiren Toros, havadaki tozların yeryüzünde birikebildiğini veya yağmurla yere ulaşabildiğini anlattı. Toros, suyun buharlaşmasıyla tozun kaldığını ifade ederek, "İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımı değerlendirmelerine göre, Türkiye'nin batısı sahradan gelen çöl tozu etkisinde. Çöl tozunun bugün İstanbul'da daha da etkili olması bekleniyor. Avrupa genelinde görülen çöl tozu etkisi hafta sonuna kadar ülkemizin batı kesimlerinde yer yer etkin olarak hissedilecek. Gece, bağıl nem miktarının artmasıyla araçlar üzerinde de görülebilecek." dedi.

Başta İstanbul Olmak Üzere Batıda 'Çöl Tozu' Uyarısı Yapıldı

Solunum yolu hassasiyeti olanlar dikkat etmeli

Prof. Dr. Hüseyin Toros, çöl tozu içeren yağmurların, içinde barındırdıkları mineraller sayesinde bitkilerin gelişiminin ve veriminin yükselmesine katkı sağladığını dile getirerek, çöl tozları toprak verimliliğini arttırırken radyo iletişimi, hava ve kara ulaşımı gibi alanlarda olumsuz etki yaratabildiğini anlattı. Şehirlerde var olan hava kirliliğine ek olarak çöl tozlarının eklenmesinin sağlık sorunlarını arttırdığını vurgulayan Toros, sözlerine şöyle devam etti..

Havadaki toz yoğunluğunun artması solunum yolu hassasiyeti olanlar başta olmak üzere yaşlılar ve çocukları daha fazla etkiler. Çok küçük çaplı tozlar solunum sistemimizin sahip olduğu süzgeci geçerek akciğerlerimize kadar ulaşabilir. Yoğun ve uzun süreli toza maruz kalmak bağışıklık sistemimizi olumsuz etkiler. Kum ve kuvars içeren çöl tozları silikozis hastalığını tetikleyebilir. Bu olumsuzluklara rağmen çöl tozlarının ekosistemin devamlılığındaki rolü büyüktür. Örneğin denizdeki canlı hayatının demir gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli rol oynar.

Başta İstanbul Olmak Üzere Batıda 'Çöl Tozu' Uyarısı Yapıldı
Başta İstanbul Olmak Üzere Batıda 'Çöl Tozu' Uyarısı Yapıldı
9
6
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Tomy91

  Fotograflari gorunce Mars zannettim! Yillar once izmir'de otururken Libya'dan sapsari bir toz bulutu gelmis ve ve tepemize camur olarak yagmisti. Demek istanbula da gelebiliyormus.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Belediyeler tarafından gerekli tedbirler alınmalı ki, sonradan mağdur olan olmasın. Çöl tozu geldiğinde özellikle alerjik kişiler dışarı çıkmamalı.

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

58
 • Kamikazeeeyy

  Kötü zamanlar bizleri bekliyor hadi hayırlısı bakalım

 • Arabamın üzerine kapatmalı mıyım yani zarar verir mi ya

 • Ne güzel yağmuru seviyoruz.
  Ne ara çöl tozu gelecek.

 • NihanMeva

  Kıyamet filmlerini anlatan sahneler gibi dünya yaşını dolduruyor

 • Pulpffictionn

  Değişik bir İstanbul fotosu

 • yallla yalla habibi jasgfsdfh

 • Çamur geliyor

 • talktalktalk

  Kaç gündür Ankara'da etkili zaten.

 • BenFazlaKalmıcam

  Kavimleein helakı ssdaa

 • Hangi çölden geliyor

 • dalgınkadın

  Faydalı 👍

 • Perceptron

  Faydalı

 • Gizli Üye

  Çamur geliyo

Yükleniyor...