Başta İstanbul Olmak Üzere Batıda 'Çöl Tozu' Uyarısı Yapıldı

Melike Gozence r
Başta İstanbul Olmak Üzere Batıda 'Çöl Tozu' Uyarısı Yapıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, ülkenin batısında etkili olan çöl tozunun hafta sonuna kadar görüleceğini açıkladı...

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, yaptığı açıklamada, rüzgar aracılığıyla her yıl milyonlarca ton tozun, çöl yüzeyinden havalanarak kıtalar ve okyanusları aşmak suretiyle atmosferde yaptığı yolculuğun, normal bir durum olduğunu kaydetti. Sahra Çölü'nden atmosfere karışan tozların, zaman zaman görüş mesafesini etkileyebilecek seviyelere ulaşabildiğini dile getiren Toros, havadaki tozların yeryüzünde birikebildiğini veya yağmurla yere ulaşabildiğini anlattı. Toros, suyun buharlaşmasıyla tozun kaldığını ifade ederek, "İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımı değerlendirmelerine göre, Türkiye'nin batısı sahradan gelen çöl tozu etkisinde. Çöl tozunun bugün İstanbul'da daha da etkili olması bekleniyor. Avrupa genelinde görülen çöl tozu etkisi hafta sonuna kadar ülkemizin batı kesimlerinde yer yer etkin olarak hissedilecek. Gece, bağıl nem miktarının artmasıyla araçlar üzerinde de görülebilecek." dedi.

Başta İstanbul Olmak Üzere Batıda 'Çöl Tozu' Uyarısı Yapıldı

Solunum yolu hassasiyeti olanlar dikkat etmeli

Prof. Dr. Hüseyin Toros, çöl tozu içeren yağmurların, içinde barındırdıkları mineraller sayesinde bitkilerin gelişiminin ve veriminin yükselmesine katkı sağladığını dile getirerek, çöl tozları toprak verimliliğini arttırırken radyo iletişimi, hava ve kara ulaşımı gibi alanlarda olumsuz etki yaratabildiğini anlattı. Şehirlerde var olan hava kirliliğine ek olarak çöl tozlarının eklenmesinin sağlık sorunlarını arttırdığını vurgulayan Toros, sözlerine şöyle devam etti..

Havadaki toz yoğunluğunun artması solunum yolu hassasiyeti olanlar başta olmak üzere yaşlılar ve çocukları daha fazla etkiler. Çok küçük çaplı tozlar solunum sistemimizin sahip olduğu süzgeci geçerek akciğerlerimize kadar ulaşabilir. Yoğun ve uzun süreli toza maruz kalmak bağışıklık sistemimizi olumsuz etkiler. Kum ve kuvars içeren çöl tozları silikozis hastalığını tetikleyebilir. Bu olumsuzluklara rağmen çöl tozlarının ekosistemin devamlılığındaki rolü büyüktür. Örneğin denizdeki canlı hayatının demir gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli rol oynar.

Başta İstanbul Olmak Üzere Batıda 'Çöl Tozu' Uyarısı Yapıldı
Son Güncelleme: 3 May 2019 / 04:05
Başta İstanbul Olmak Üzere Batıda 'Çöl Tozu' Uyarısı Yapıldı
9
6
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Tomy91
  Fotograflari gorunce Mars zannettim! Yillar once izmir'de otururken Libya'dan sapsari bir toz bulutu gelmis ve ve tepemize camur olarak yagmisti. Demek istanbula da gelebiliyormus.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • MoonWater_
  Belediyeler tarafından gerekli tedbirler alınmalı ki, sonradan mağdur olan olmasın. Çöl tozu geldiğinde özellikle alerjik kişiler dışarı çıkmamalı.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

58
 • Kamikazeeeyy
  Kötü zamanlar bizleri bekliyor hadi hayırlısı bakalım
 • Deliyimbendeliyim
  Arabamın üzerine kapatmalı mıyım yani zarar verir mi ya
 • NihanMeva
  Kıyamet filmlerini anlatan sahneler gibi dünya yaşını dolduruyor
 • I_Run_Each_Team_2
  Ne güzel yağmuru seviyoruz.
  Ne ara çöl tozu gelecek.
 • dalgınkadın
  Faydalı 👍
 • FundaKoc1
  yallla yalla habibi jasgfsdfh
 • talktalktalk
  Kaç gündür Ankara'da etkili zaten.
 • BenFazlaKalmıcam
  Kavimleein helakı ssdaa
 • hakannnnaltan
  Hangi çölden geliyor
 • Pulpffictionn
  Değişik bir İstanbul fotosu
 • MagRipOgLu
  Çamur geliyor
 • Perceptron
  Faydalı
 • Gizli Üye
  Çamur geliyo
YÜKLENİYOR...