Araştırma: Plastik Türevleri Anne Sütüne Kadar Girdi!

Melike Gozence r
Araştırma: Plastik Türevleri Anne Sütüne Kadar Girdi!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Hastalık Kontrol Önleme Merkezince yapılan araştırma ile anne sütünde, plastik maddeye sertlik ve saydamlık katan, özellikle plastik su şişelerinde kullanılan Bisfenol A (BPA) isimli kimyasal bulunduğu açıklandı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin, oyuncaklar, poşetler, saklama kutuları ve çeşitli ev eşyaları başta olmak üzere hayatın birçok alanında kullanılan plastiklerin sağlık üzerindeki etkisi hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Mustafa Şahin
Prof. Dr. Mustafa Şahin

Bisfenol A, kanser riskini artırıyor...

Bisfenol A isimli kimyasalda yer alan yapının östrojen ile aynı olduğunu anlatan Şahin, "Bu yapıyı içeren tüm kimyasallar, östrojen reseptörüne bağlanarak genleri aktive eder. Bisfenol A maruziyeti metabolik sendrom, diyabet, obezite, kısırlık, hiperaktivite, prostat ve meme kanseri, hipofiz bozuklukları gibi birçok hastalık ile ilişkilendirilmektedir." dedi. Plastiklerin, diş dolguları, biberon, plastik su şişeleri, konserve dış yüzeyi ve tabaklarda da kullanıldığını dile getiren Şahin, şu ifadeleri kullandı...

Plastiklerin, özellikle asitli ürünlerde, domates ve asitli içecekler gibi gıdalarda çözünme ihtimali yüksektir, Ulusal Hastalık Kontrol Önleme Merkezinin yaptığı çalışmalarda Amerikalıların yüzde 93'ünün idrarında Bisfenol A saptandığı hatta anne sütünde de yüksek miktarda Bisfenol A ve diğer endokrin bozucular bulunduğu tespit edildi, çünkü BPA, plasentayı geçiyor ve fetusu etkileyebiliyor, gebelik sırasında sıçanlarda düşük dozlarda BPA maruziyetinin doğum sonrası beyin gelişimini etkilediği gösterildi. Ayrıca başka bir çalışmada iştahı arttırarak obeziteye yol açabileceği rapor edildi, bunun sonucunda da fast food tüketen, yemeklerini dışarıda restoranlarda yiyen kişilerde daha yüksek fitalat düzeyleri saptandı. Bu, en fazla burger ve sandviç türü tüketim yapan kişilerde bulundu. Plastiklerin erkeklik hormonunun üretimini azaltarak hormon bozucu olarak etki ettiği de belirlendi. Fitalatların, erkeklerde sperm sayısında azalmaya neden olduğu, erken yaşta fitalat maruziyetinin bir sonraki nesildeki üreme kabiliyetinde azalmaya yol açtığı belirlendi.

Araştırma: Plastik Türevleri Anne Sütüne Kadar Girdi!

Buzdolabı poşeti ya da fırın poşetlerine dikkat...

Prof. Dr. Şahin, asitli tüm içeceklerde bol miktarda BPA, yağlı, kalorili ürünlerde ise daha yüksek fitalat bulunduğu uyarısında bulundu. Yiyeceklerin plastik poşetlerde saklanmasının uygun olmadığını vurgulayan Şahin, şu değerlendirmede bulundu..

Organik bir ürün de olsa tüketilecek yiyeceğin plastik içerikli bir kaba konulmasıyla bu hormon bozucu kimyasallar gıdaya geçiyor, buzdolabı paketleri ve plastik pişirme paketleri bu riski barındırmaktadır, sıcak kahve ya da çay yapımında kullanılan ürünlerin plastik içerikli olması halinde kimyasallar içeceklere nüfuz etmektedir. Ekmeklerin çoğu naylon paketlenmeye maruz kalmaktadır, bu da risk taşımaktadır.

"Deniz canlılarında mikroplastik bulundu"

Şahin, naylon ve sentetik tekstil ürünlerinin yanı sıra diğer plastik eşyalardan parçalanarak oluşan çok küçük plastik parçaların ise "mikroplastikler" olarak isimlendirildiklerini belirtti. Ev tozu, cilt bakım ürünleri, diş macunu gibi çeşitli yollarla mikroplastiklere maruz kalındığını dile getiren Şahin, "New York Fredonia Üniversitesi'nden Dr. Sherri A. Mason tarafından yapılan çalışma sonucunda, günlük kullanılan plastik su şişelerinin yüzde 93'ünde çok küçük plastik parçaları tespit edildi." diye konuştu.

Araştırma: Plastik Türevleri Anne Sütüne Kadar Girdi!

"Yapışmaz, boya tutmaz" gibi tanıtımlar önemli...

Balıkların özellikle iç kısmının çıkarılması ve midye gibi ürünlerin az tüketilmesi uyarısında bulunan Şahin, "Biyolojik çözülebilen polimerler üretilmeli ve plastikler bazı durumlarda yasaklanmalı. Özellikle çocuk, gebe ve riskli popülasyon ile teması kesilmeli. Bir üründe 'yapışmaz, boya tutmaz' gibi tanıtımlar dikkat uyandırmalı ve mutlaka ürünün içeriğine bakılmalı." değerlendirmesini yaptı.

Konserve ve hazır işlenmiş gıda tüketiminin azaltılması ve mevsiminde taze yiyeceklerin tüketilmesi, ev yemeklerine ağırlık verilmesi, özellikle gebelik döneminde kozmetik kullanımından kaçınılması gerektiğini anlatan Şahin, plastiklerden uzak durulması gerektiğini bildirdi.

Son Güncelleme: 23 Nis 2019 / 04:04
Araştırma: Plastik Türevleri Anne Sütüne Kadar Girdi!
6
4
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Elisolder
  Resmen şok oldum Mikroplastikler için.. Alüminyum kullanmıyordum şimdi buzdolabı poşeti de kullanamayacağız Madem bu kadar zararlı olduğunu biliyorsunuz İnsanların sağlıyla niye oynuyorlar Üretmesinler , Sağlık sektörüne mi yaranmaya çalışıyorlar
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • xxholocaustxx
  Durum gerçekten vahim. Artık devletlerin bizi koruyacak bir kararlar alması lazım maliyeti ne olursa olsun
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

35
 • Shaomi
  Para hirslari yüzünden çocuklara naylon yediriyolar ya gün yüzü görmez inşaallah bunu yapanlar
 • canselcanım
  Durumu anlatmak kolay da total olarak çözüm getirilmemesi şüphe uyandırıcı.
 • haydar1919
  Bunun olacağı belliydi. Plastikler ve diğer kimyasal maddeler hayatımıza o kadar girdi ki, vücudumuza nüfuz etmemesi mümkün değil.
 • noisygirl
  Çok normal bütün gıdalara plastik koyuyorlar zaten kimyasaldan ibaret her şey.
 • _GeceMavísí
  Çok kötü bir durum.
 • MagRipOgLu
  Durum vahim
 • Gizli Üye
  Durum vahim
 • Gizli Üye
  Çok kötü bir durum.
YÜKLENİYOR...