Emniyet Teşkilatı 174 Yaşında (10 Nisan Polis Haftası)

Emniyet Teşkilatı 174 Yaşında (10 Nisan Polis Haftası)

Polis Nizamnamesi" ile 10 Nisan 1845'te kurulan Türk Polis Teşkilatı, 174 yıldır özgürlük ve güvenlik dengesi temelinde, hukuk devleti ilkeleri ve insan hakları perspektifiyle çağın teknolojik gelişmelerini yakından takip ederek, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için 7 gün 24 saat büyük bir özveriyle çalışıyor.

Merkez ve taşra olarak yapılandırılan teşkilat, suç türleri ile mücadelesini ulusal ve uluslararası alanda etkin şekilde sürdürüyor, Polis teşkilatı, 2018 yılı sonu verilerine göre, 292 bin 208 personeliyle ülke nüfusunun yüzde 79'una hizmet veriyor. Emniyet personelinin 276 bin 94'ü emniyet hizmetleri, 16 bin 114'ü ise diğer hizmet sınıflarından oluşuyor.

Emniyet Teşkilatı 174 Yaşında (10 Nisan Polis Haftası)

Emniyet hizmetleri sınıfının yüzde 6'sını polis amirleri, yüzde 90'ını polis memurları, yüzde 4'ünü ise çarşı ve mahalle bekçileri oluşturuyor. Emniyet teşkilatı bünyesinde 1, 2, 3 ve 4. sınıf olarak 3 bin 479 emniyet müdürü, 688 emniyet amiri, 415 başkomiser, bin 95 komiser, 10 bin 834 komiser yardımcısı, 2 bin 949 kıdemli başpolis memuru, 2 bin 748 başpolis memuru, 242 bin 488 polis memuru, 11 bin 398 çarşı ve mahalle bekçisi görev yapıyor. Polislerin yüzde 93'ü erkek, yüzde 7'si ise kadınlardan oluşuyor.

Personelin eğitim durumu

Teşkilatta bin 321 ortaöğretim, 21 bin 318 lise, 246 bin 796 üniversite, 6 bin 610 yüksek lisans ve 49 doktora mezunu personel çalışıyor. Temel amacı, halkın huzur ve güvenliğini sağlamak olan teşkilat, kaliteli hizmet sunmanın nitelikli ve eğitimli insan gücüyle mümkün olduğu bilinciyle personelin eğitimi ve gelişimine yatırım yapıyor. Polis amiri ya da memur adaylarına, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğü (PAEM), polis meslek yüksekokulları (PMYO), polis meslek eğitim merkezlerinde (POMEM) mesleki temel eğitim veriliyor.

PMYO'da lise mezunu adaylar, parasız olarak iki yıl süreyle yatılı şekilde ön lisans düzeyinde uygulamalı mesleki eğitim görüyor. POMEM'lerde ise 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite mezunu adaylar, mesleki temel eğitimlerini tamamlayarak polis memuru oluyor.

Emniyet Teşkilatı 174 Yaşında (10 Nisan Polis Haftası)

Geçen yıl 15 bin 333 kişi polis oldu

Teşkilata geçen yıl 3 bin 17'si PAEM, 3'ü fakülte ve yüksekokul mezunu olmak üzere 3 bin 20 polis amiri, 2 bin 379'u PMYO ve 9 bin 934'ü POMEM mezunu olmak üzere 12 bin 313 polis memuru ile 10 bin 257 bekçi teşkilata kazandırıldı.

Teşkilatın geçen yıl düzenlediği hizmet içi eğitimlerden 380 bin 87 personel yararlandı. Uluslararası eğitimler kapsamında ise 2018'de 16 yabancı ülke polis teşkilatına yönelik düzenlenen 18 eğitime 319 kursiyer katıldı.

Celal Uzunkaya
Celal Uzunkaya

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya'nın 10 Nisan Polis Haftası Kutlama mesajı...

Değerli Meslektaşlarım;

Şanlı tarihi ve destansı mazisiyle milletimize büyük bir aşk ve sadakatle hizmet eden, “İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın” ilkesiyle temel hak ve özgürlüklere saygılı, hukukun üstünlüğünü ilke edinmiş, milli ve manevi hasletlerle mücehhez, her zaman seçilmiş meşru otoritenin emrinde huzurun ve güvenin teminatı olan Türk Polis Teşkilatı’nın 174. Kuruluş Yıl Dönümünü siz fedakâr ve vatansever mesai arkadaşlarımla birlikte kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyorum.

Emniyet Teşkilatımız; huzur ve güvenliği tesis etmeyi, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlamayı, toplumun her geçen gün artan güvenlik ihtiyaçlarını ve özgürlük taleplerini hukukun dışına taşmadan karşılamayı, hukukun üstünlüğünü rehber edinerek tarafsız görev anlayışı ile toplumun her kesiminin sevgi, saygı, güven ve desteğini almayı ve nihayet halkla bütünleşmiş bir hizmet anlayışını kendisine daima şiar edinmiş, vatanı ve milleti uğruna gerektiğinde en kıymetli varlığı olan canını dahi vermekten hiçbir zaman kaçınmamıştır.

Kahramanlıklarla dolu 174 yıllık köklü tarihimizin ve asırlardır bozulmadan nesillere aktardığımız ulvi değerlerimizin bizim en büyük zenginliğimiz olduğunun bilincindeyiz. Bu ulvi değerlerimizin ve bugüne kadar koruduğumuz milli birlik ve beraberliğimizin bekası adına her türlü suça, suç örgütlerine ve suçluya karşı amansız mücadelemizde sadece devletimizin kurumları arasında değil tüm dünyada da örnek olarak gösterilen bir seviyeye sizlerle birlikte ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da suçların önlenmesinde, suç ve suçluyla mücadelede üstlenmiş olduğunuz tüm görev ve sorumluluklarınızı eksiksiz olarak yerine getireceğinizden hiç şüphem yoktur. Sizlerin, görevinizi ifa ederken hoşgörülü ve insani tavrınızla normal vatandaş ile suçluyu ayırmada gösterdiğiniz hassasiyetiniz her zaman yüce Türk Milletini ziyadesiyle memnun etmekte, aynı zamanda da Polis-Halk ilişkilerinin geliştirilmesinde çok büyük katkılar sağlamaktadır.

Bu duygularla; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan, bayrak, ezan, Kur’an ve nihayet tüm kutsal değerlerimiz için en kıymetli varlıkları olan canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor,kahraman gazilerimizi, malullerimizi ve emeklilerimizi şükranla anıyor, ülkemizin dört bir yanında kahramanca görev yapan siz değerli meslektaşlarıma ve kıymetli ailelerinize en içten sevgilerimle sağlık ve esenlikler diliyorum.

Emniyet Teşkilatı 174 Yaşında (10 Nisan Polis Haftası)
3
9
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Allah başımızdan onları eksik etmesin.
  Allah İşlerinde kolaylıklar nasip etsin Allah onları korusun.

En İyi Kız Görüşü

 • littlecaattyy

  Gorevimizin basindayiz tum meslektaslarimin polis bayramini kutluyorum ayagimiza tas degmesin

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

28
 • Zor bir meslek
  İtle kopukla ugrasmak...
  Kolay şey değil.

 • SonLiman57

  Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum görev başındaki tüm polislerimizi Allah'u teala korusun.

 • Kmrladm

  Günümüz kutlu olsun can meslektaşlarım

 • Nice yıllara

 • biradetmehmet

  Allah kolaylık versin

 • Şehvetkırmızısı

  Polisler bizim canımız.

 • Ordulugay5252

  Kutlu olsun... Polisimiz candır

 • Simurgz

  Kutlarım

 • gaffarokan07

  Ülkenin huzuru için uğraşanlara can feda.

 • Gizli Üye

  Polisler candr

Yükleniyor...