İşte 'Mavi Balina' Oyununa Karşı Alınacak Önlemler

Van'da 'Mavi Balina' oyunu oynayan 14 yaşındaki Sevda E.'nin, arkadaşlarıyla piknik yapmaya gittiği tepeden atlayarak intihar etmesinin ardından gözler yine internet üzerinden oynanan ve çocukların ölümüyle sonuçlanan bu oyunlara çevrildi!

Prof. Dr. Eray Çelik
Prof. Dr. Eray Çelik

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü öğretim üyesi Prof. Dr. Eray Çelik, bu konuda hem ailelerin hem de öğretmenlerin üzerine büyük görevler düştüğünü, çocukların davranışlarını sürekli kontrol edip gözlemlemeleri gerektiğini açıkladı.

Davranış değişikleri çok önemli

Sevda'nın ölümünün ardından gözler yine sonu ölümle biten bu oyunlara çevrildi. Van YYÜ Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü öğretim üyesi Prof. Dr. Eray Çelik, çocukların korunması konusunda ailelerin üzerine düşen görevlerin olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çelik, "Hangi sosyo ekonomik düzeyde olursak olalım, çocuklarımızın davranışlarını sürekli olarak ve düzgün bir şekilde gözlemlememiz gerekiyor. Okul çağındaki çocuklarımızın öğretmenleriyle sürekli temas halinde olmamız ve onların davranışlarında herhangi bir değişikliğin olup olmadığını gözlemlememiz gerekiyor. Mutlaka çocuklarımızın günlük rutin davranış ve tutumlarında içe kapanma, asosyalleşme, yalnızlık hissi, sinirli davranışlar, fazla sessiz kalma gibi farklı davranışlar gözlemlemeye başladığımızda aileler önce okulların PDR servislerine başvurmaları ve çocuklarının durumlarından haberdar etmeleri ve okul içinde de aynı davranışların olup olmadığını öğrenmeleri ve sonrasında destek almaları gerekiyor" dedi.

İşte 'Mavi Balina' Oyununa Karşı Alınacak Önlemler

Anne ve babaların işleri daha da zorlaştı

Çocukların oynadığı çevrimiçi oyunlardan kaynaklı intihar vakalarının devam ettiğini belirten Prof. Dr. Eray Çelik, "Bizim dijitalleşen dünyada eskisine göre çok daha mücadele etmemiz gereken parametreler ve alanlar var. Bunların en önemlisi çevrimiçi şiddet oyunlarıdır. Daha önce de bu konu hakkında gereken açıklamaları yapmıştık ve halen intihar vakaları sürüyor. Demek ki çocuklarımızı tek başına bundan koruma konusunda yetersiz kalıyoruz" dedi.

Dijital ürünler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalıyız

Ebeveynler olarak dijital okur yazarlığımızı, sosyal medya okur yazarlığımızı ve oyun okur yazarlığımızı geliştirmemiz ve bir farkındalık düzeyine getirmemiz gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Eray Çelik, şöyle konuştu:

"Çocuklarımızın teknolojik araçları varsa bunları mutlaka ekran süresi kısaltma programları kurmamız, birebir takip etmemiz gerekiyor. Çocukların kullandığı oyunlar, sosyal medya platformalar ne varsa bununla ilgili uzman görüşlerini okuyup önlem almamız gerekiyor. Önce kendimize şunu sormamız gerekiyor. Çocuklarımızdan bunları isterken bizim internet kullanış davranışlarımız tutumumuz nedir, bizler ebeveynler olarak çocuklarımızın bu mağduriyetini ya da bu sınırsız kontrol edemediğimiz dünyada neler yaptığını görebilmemiz için kendimiz nasıl bir internet politikası izliyoruz, çocuklarımız evde ders çalışırken bizler nasıl bir internet kullanışı davranışı içindeyiz? Bunları sorgulamamız gerekiyor. Sadece bugün konuştuğumuz 'mavi balina' ve Sevda'nın vefat etmesi üzerinden, geldiği noktayı söylüyoruz. Bizim bir bütün olarak eğitimin her kademesinden, Cumhurbaşkanımızın da ısrarla sürekli işaret ettiği dijitalleşen dünyada dijital okur yazarlığımızı dünya standartlarına çıkartmamız ve buna ilişkin önlemler almamız gerekiyor."

İşte 'Mavi Balina' Oyununa Karşı Alınacak Önlemler

Evlerinde İnternet olmayan çocukları da iyi gözlemlemeliyiz

Evlerinde bilgisayar, internet olmayanların da çocuklarını iyi gözlemlemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Eray Çelik, çocuklar ile ilgili gözlemlenen her olumsuzlukta ve farklılıkta öğretmenleriyle iletişime geçilmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Eray Çelik, "Bunları bildirmek ve gerekiyorsa okulda internet bağımlılığı, davranış bozukluğu, kaygı gibi tanı ölçeklerinin yapılmasını sağlamak daha sonra da bununla ilgili, hastanelerde ilgili servislere müracaat etmek gerekiyor. Bu da yetmiyorsa bilişim suçlarından destek alıp adımlar atılması gerekiyor. Bu oyunların erişimi yasaklanabilir. Ama bizim yasaklama ve engellemeden önce bu oyunun içerikleri ve zararları konusunda çocuklarımızı eğitmemiz gerekiyor. Çocuğa doğru internet kullanım alışkanlıklarını öğretmek gerekiyor" diye konuştu.

İşte 'Mavi Balina' Oyununa Karşı Alınacak Önlemler
12
12
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşleri

 • merv3e

  Bence 18 yaş altı çocuklar için bu oyundan dolayı psikolojik sorun veya intihar edenlerin cezası ailelerine kesilmeli. Ver eline telefonu tableti ben kafamı dinleyeyim diyorlar sonra çocuğum şöyle oldu böyle oldu diye yakınıyorlar. Çocuklarıyla ilgilenmedikleri ve ölümüne sebebiyet verdikleri için aileler yargılanmalı ! Bana bile yeni akıllı telefon alındı, daha önce 3 yıldır tuşlu kullanıyordum.

 • Beyaz0çikolata

  Ön büyük önlemlerden biriside çoğuğun dışarı çıkarırması gezdirilmesi doğaya gidilmesi falan çünkü bu çocuk evde sıkılıyor ve artık teknolajiyi arkadaş ediniyor başka pek yapılcak şey yok diye ve o yüzden böyle oyunlara merak sarabilir çocuk mutlıluğu sanalda arıyor falan

En İyi Erkek Görüşleri

 • Epoch

  Bu bir oyun değil challenge. Bunlar üye oldukları wp grubu fb grubu neresiyse oradan aldıkları talimatları uyguluyorlar. Her dediğini yapan çocuklara sonunda kendini öldür falan deniyormuş. Birisi yakalanmış adam böyle yabancıları dinleyip kendini öldüren salaklardan toplumu kurtarmak istedim gibi bir açıklama yapmış ilginç bişey. Uygulama falaj değil ama

 • walibey

  Öncelikle farkındalığın için kutlarım malesef dün bir çocuğumuz daha hayattan koptu bunu dile getirdim ama malesef beklenen ilgiyi göremedim siz ve sizin gibi fenomen master ve guru olan üyelerimizden ricamdır lütfen bu olayın takipcisi olun ilginize ve sağduyunuza şimdiden teşekkür eder başarınızın devamını umuyorum

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1010
 • Sokrates1977

  Bu oyuna değil, oynayan o canım zihniyetlere kızgınım.
  Böylelerine Rahmet Diyelemem Ben Reis,
  Etmeseydin İntihar Binlerce Kez Oynamayın! Demedik mi?

 • brtbal

  benim anlamadığım ilk 2 görev zaten saçma benim zaten yükseklik korkum var çatının dibinde bekle diyo bir görevinde bir görevindede koluna jiletle balina resmi çiz diyo

 • _küfürbazKız_

  Ya bu oyunu acaip merak ediyorum harbi bulursam oynucam harbiden intihar ettiriyor mu emin olmak istiyorum bulursam buraya da yazacam harbiden

  • Kendini bir tepede bulursun atlarsan da ölürsün ölmeden yaz en iyisi

 • gökyüzüiçimde

  Ne önlemi alınmalı ben söylim topyekûn internet oyunları kaldırılmalı yoksa daha cooook ölen göreceksiniz

 • çocuğunuza ucuz tablet alırsanız böyle olur ipad/iphone alın gavur malı her zaman kalitedir.

 • Bayses

  Erişim engeli gelmeli

 • AynurVRR

  Insanlar nasıl kanıyor anlamıyorum

 • Özgür7200

  Güzel bir paylaşım

 • Mirays_94

  Mavi balina en kötüsü

 • ArabaliKovboy

  paylasım ıcın tesekkurler :))

 • haydar1919

  Interaktif oyunlar temmelli kaldırılmalı.

 • Nalet olası oyun

 • tryaki8939

  sıçam balinanızada sizede

 • omer-talha

  şu oyunu arayıp bulamadım

 • Zamansızzzayarsızz

  Yazık bu çocuklara

 • İmrenkartalice

  Bu oyunca çok tehlikeli

 • Medsex

  Allah kalanları korusun

 • Şehvetkırmızısı

  Oynamasınlar, düşünemiyorlar mı?

 • PudingSevmiyorum

  Blue whale mi kaldı ya

 • eminediyar

  Bu oyun kaldırılmalı

Yükleniyor...