Arda Turan: TFF'de veya Galatasaray'da Yönetici Olmak İstiyorum

Arda Turan: TFF'de veya Galatasaray'da Yönetici Olmak İstiyorum

Medipol Başakşehir'in yıldız futbolcusu Arda Turan, Buket Aydın ile 40 Programı'nda önemli açıklamalar yaptı. Arda, futbolu bıraktıktan sonra Galatasaray'da veya federasyonda yönetici olmak istediğini açıkladı.

Turan, "Hiç kimse acaba İzlanda'yı ilk yendiğimizde, Selçuk frikik attığında Avrupa Şampiyonası'na gittiğimizde, ne kadar ağladığımı hatırlıyor mu? Bir defa insanların sevinçlerini, üzüntülerini belirtme şekilleri farklı olabilir, evet orada güldüm. Hala daha o maçı hatırladığımda o sinirle evde bazen gülerim. Hayatımda beş maç saysak, en çok üzüldüğüm maç, O'dur" dedi.

"Türkiye'ye dönmemde Göksel Gümüşdağ etkili oldu"

La Liga ekibi Barcelona forması giyerken Türkiye'ye dönme fikrinin olmadığını dile getiren Arda Turan, "Hiçbir zaman böyle fikir yoktu. Her zaman Türkiye bir opsiyondu ama şöyle bir şey var günlük yaşama ayak uyduramamak nasıl mümkün olabilir. Atletico Madrid'in on numarasıydım zaten. Yani beş tane kupa kazandım ve çok mutlu bir yaşamım vardı. Mesela Doğuş Grubu'nun yaptığı bütün yatırımlarda bir aracıydım. İnsanları insanlarla tanıştırdım. Şahıs olarak ödül bile kazandım. Yani Türkiye İspanya ticaret ortaklığında şahıs olarak bir ödül bile kazandım. Aslında dediğim gibi Barcelona'dan Türkiye'ye dönme fikri nasıl gelişti? Bir hayal uğruna gelişti, mutluluk uğruna...Yani Başakşehir Kulübü, Göksel Gümüşdağ, Mesut Başkan, Mustafa Başkan ve Abdullah Avcı'nın bir hayali... 'Türkiye'de çok başka bir sistemle gideceğiz, çok başka bir takım yaratacağız ve sen de gel bunun bir parçası ol' demeleri beni tahrik etti. Beni yine futbol tahrik etti.

Arda Turan: TFF'de veya Galatasaray'da Yönetici Olmak İstiyorum

Masada 6-7 resmi, 4-5 tane de sözlü dünyanın en önemli kulüplerinden teklifler vardı. Ama ben kendim mutlu olmayı tercih ettim. Hayatım boyunca böyle gittiğim için onu anlatmaya çalışıyorum yoksa 7 sene orda oynadım. Hiç benimle İspanya'ya gelen bir Türk ile konuştunuz mu veya etrafınızda size konuk olan insanlar geldiler onlara sorun 'Arda gerçekten oradaki yaşama ayak uydurmuş mu uydurmamış mı?' diye. İspanya Büyükelçimiz Ömer Önhon'a sorun, beraber insanları ağırlayıp beraber İspanyollarla Türkleri birleştiriyorduk. Yani dediğim gibi birçok konu algı ve gerçekliğe gidiyor maalesef. Yoksa inşallah İspanya'ya gideriz hep beraber de denk geliriz" dedi.

Arda Turan: TFF'de veya Galatasaray'da Yönetici Olmak İstiyorum

"Geçmişte benim kariyerimde oyuncu yok"

Arda Turan, geçmiş açılmasında yer alan 'Aaa her yerde Arda var' diyorlar. Tabii ki de ben olacağım. Yüzyıllık tarihe baksınlar. Kaç tane Arda Turan var! Fazla mütevazılık kibir göstergesidir' açıklaması için de, "Şunu söyledim. Dedim ki; 'Geçmiş yüz seneye bakın. Benden çok daha yetenekli ve başarılı oyuncular olabilirdi. Çok daha yetenekli ve kaliteli oyuncular vardı da tarihimizde ama bu kariyere sahip kimse yok. Yüz senede bir tane Arda geldi dedim. Bu kariyere sahip 11 tane Avrupa'da kupa kazanan başka oyuncumuz var mı? Yok. Ben Barcelona'daydım' O zaman da şunu demiştim o röportajda; Arda'ya başka bir obje olarak bakalım. Nasıl daha iyiye götürürüz? Nasıl daha çok geliştirebiliriz? Gibi...

Arda Turan: TFF'de veya Galatasaray'da Yönetici Olmak İstiyorum

Şimdi Cengiz Ünder'e bakmamız gerektiği gibi, şimdi Hakan Çalhanoğlu'na bakmamız gerektiği gibi... Ben bunu söyledim. Evet yüz senede bu kariyerde bir tane oyuncu geldi. Bu bizim hatamız, problemimiz olarak söylüyorum. Bu benim şansım biraz yoksa benden daha iyi oyuncu elli tane vardı. Bence de var benden daha kaliteli oyuncular vardı ama bu kariyere gelebilen az oyuncu vardı. Bunu anlatmak istedim. Bir sorunu bir çözümle anlatmaya çalıştım ama bu anlatım şekliyle 'Arda Turan gibi biri yüz senede bir gelir' diye bir gazetecilik yaparsanız; ne sorunu çözmeye gidebiliriz, ne de insanlara anlatmak istediğimizi anlatabiliriz" diye konuştu.

"Hayatım çalışarak geçti"

Küçüklüğünden beri yoğun tempoda çalışarak hayatına devam ettiğini belirten yıldız futbolcu, "11 yaşından beri doğru düzgün Temmuz ayında denize girmiyorum, Ağustos ayında denize girmedim. Hayatım çalışarak geçti. Yani bu kadar çalışmış bir insana 'ah yan gel yat keyfine bak' Bazen bence saygıyı kaçırıyoruz. İnsanları sevmeyebiliriz ama saygıyı gerçekten çok kaçırıyoruz. Yani benim hayatımda da saygıyı bana karşı kaçıran veya benim kaçırdığım bir sürü an var. Ben kendi hatalarım için de üzülüyorum ama bu saygı konusunu bence karşılıklı çözmemiz lazım. Çünkü iyi bir yere doğru gitmiyoruz. Bugün bana yaramayan, size zararı olan ya da bana zararı olan yarın bir başkasına da zararı olacak. Bence hep beraber güzelleştirmeliyiz. Yani ben kariyerimi dört beş sene daha belki sekiz sene on sene daha oynayabilirim. Ama bu ülkeye futboluna sporuna hizmet etmek istiyorum daha bir sürü şey yapabiliriz" şeklinde konuştu.

Arda Turan: TFF'de veya Galatasaray'da Yönetici Olmak İstiyorum

"Eşime çok aşığım"

İnsan ilişkilerine kadın erkek olarak bakmadığını söyleyen Arda Turan, "Ben insanlara kadın erkek diye bakmam. Benim her zaman insan ilişkilerim çok iyi oldu. Eşim, dostum, arkadaşlarım... Hayatımda ki insanlarında hep kıymetini bilmişimdir. Eşim dostum kim olursa ve hangi konumda olursa.. Bu sorunun cevabına yani değer konusuna girersek; değer bir kıvam belirtme.. Aslıhan'ın benim gözümde bir değeri yok. Eşime gerçekten çok aşığım ve onun değeri bende paha biçilmez. Yani öyle bir değer yok. Bir defa bana dünyanın en güzel şeyini verdi, oğlumuzu verdi. O yüzden ona minnettarım. Ona her fırsatta teşekkürlerimi sunuyorum. Eve döndüğümüzde, geriye döndüğümüzde, içeri kapandığımızda beni o kadar iyi tanıyor ki... Sorunları, o sıkıntıları yaşadığım anda neler hissettiklerimi... Çünkü bazen sorunları konuşmaktan hoşlanmıyorum. Yoruluyor insan "Ben şöyle değildim, ben böyle değildim." Ya 100 kere Türk Milli Takım kaptanı olmuşum, 17 kere 17 maç inanılmaz bir seri yakalamışız. İlk maçta Hırvatistan'a ıslıklanıyorum. Neden ıslıklandığımı bilmiyorum. Bunu nasıl anlatayım. Bu ne primmiş? Ne primi ya, ne parası" diye konuştu.

Arda Turan: TFF'de veya Galatasaray'da Yönetici Olmak İstiyorum

"2016'da prim diye bir kriz yoktu"

2016 Avrupa Şampiyonası'ndaki prim krizi ile ilgili olarak da Turan, "Prim krizi yoktu. Prim diye bir kriz yoktu. Milli Takım Hocası da söyledi, ben de söyledim. Personelin yatmamış primleri vardı. Orada onlarla ilgili bir konuşma vardı. Bu kadar bir tartışma, bu kadar. Personelle alakalı. Orada oyuncular da zaten federasyon da gereğini yaptı. Oyuncular da kendi ceplerinden -sağ olsunlar hiçbiri de beni kırmadılar- çalışan personele para ödedik. Neden? Oradaki malzemeci, masör, çalışan hayatlarında bir para kazanıp belki kendilerine bir ev alırlar, bir araba alırlar bir şeye girerler diye. Bu konu bu kadardı. Bir şeyin farkında mısınız? Bu prim krizinden herkes sıyrıldı. En tepedeki, en yukardaki, en arkadaki, en öndeki, en yandaki bir tek Arda kaldı. Kötü çocuk Arda. Neden haksızlığın karşısında durdu. Eksik bir şey vardı "Tamamlasak mı?" dedi, mücadelesini etti. Bir prim krizi oluşturuldu, suni bir kriz ve herkes temiz. Koskoca ülkede bir tek ben suçluyum. Eyvallah. Ne yapalım canları sağ olsun" ifadelerini kullandı.

"Ülkeme yönetici bazında hizmet etmek istiyorum"

Türkiye Futbol Federasyonu ve Galatasaray ile ilgili gelecek dönemde bazı hedeflerinin olduğunu söyleyen Turan, "Şimdi yüzde yüz böyle hedeflerim var, böyle hayallerim var. Hedeften önce hayal çünkü daha hayal kuracak yaştayım. Çünkü saha kenarında da futbola hizmet edebilirim. Bu devam edebilir ama buralara geldiğimde şahıstan çok bir sistem kurmak istiyorum çünkü Türkiye'deki problem bu. Ben geldiğimde bir şeyle devam ediyorum, siz geldiğinizde siz başka bir şeyle devam ediyorsunuz. Artık seviye öyle başka yerlere gitti ki.. Atıyorum siz bir takımın başına geliyorsunuz, o takımın sağlık ekibini de değiştiriyorsunuz.. Benim anlamadığım şey tıp da mı değişti yani o yüzden sizden Buket'ten Arda'dan Ahmet'ten Mehmet'ten önce bir sistem oturtulmalı, bir sistem yerleştirmeliyiz. Benim hedefim camiama, kulübüme, federasyona, ülkeme mutlaka hizmet etmek istiyorum yönetici bazında.. Çünkü orada gördüklerimi, Avrupa'da gördüklerimi yansıtmak istiyorum ama kendi şahsi fikirlerimle değil sistemle" dedi.

Arda Turan: TFF'de veya Galatasaray'da Yönetici Olmak İstiyorum
17
38
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Ragnar_Lodbrok

  Yahu bu herif cidden kendini bir bok sanıyor. Atletico'da iken başarılı idi. Ama Barcelona'ya gider gitmez 'Kapağı büyük takıma atmış türk futbolcusu' tavırlarına büründü.

  Takıma geldiğinde en büyük rakibi olan Ivan Rakitic sürekli Facetime'da vakit harcadığını söylüyordu. Takımın ortak görüşü hep telefonuyla uğraştığı.

  Halen daha megolaman megolaman konuşuyor, 'Bana hepinizin hayran olması lazım' demeye getiriyor. Tugay Kerimoğlu senin kadar büyük takımlarda oynamadı belki, ama çok daha saygın bir kariyeri oldu.

  Nihat Kahveci La Liga'da gol krallığına oynuyordu, Tuncay Şanlı 30larının ortasına kadar İngiltere'de kaldı, Sergen belki kariyeri yeteneğine oranla sıfıra yakın bir adamdı ama hiçbir zaman, tüm umursamazlığına rağmen kendini böyle rezil etmedi. 'Koşunca yoruluyorum' diyen futbolcu kadar bile futbolseverlerin beğenisini kazanamıyorsun.

  Bu türkler niye böyle ayrıca? Ben şöyleyim, böyleyim diye kafa ütüleyip durmak niye bizde bu kadar yaygın? Herkesin kibri arşa değiyor.

  Ülkeye yönetici olarak hizmet etmek istiyormuş, yönetici olup bir de orada insanların dikkatini çekmek, göz önünde olmak istiyorum demiyor da.

  Ülkeye hizmet anlayışını İspanya maçında takım yuhalanıyor diye bildiğin oynamayı bırakıp ayağında topla taraftara el kol yapmaya çalışırken gösterdi bu denyo.

 • Gizli Üye

  Böyle karaktersizler mi örnek olacak yeni nesillere? THY'nin verdiği sponsor paralarla Barcelona'ya gittim, her maçta çirkeflif yapmak karakterimdir, iktidardan aldığım rüzgarla uçuyorum, gazeteci de döverim, elalemin karısına da tacizde bulunurum, bu kadar aşağılık biriyim demiyor da, bir başarı hikayesi anlatmış çok çalışmışmış.!!
  Sen, Emre, Burak, Terim Trük futboluna yapışmış giden asalaklarsınız, insanlık kalitesini de düşürüyorsunuz.

En İyi Kız Görüşleri

 • Gizli Üye

  diğer konulardakendisine gıcığım. ki bir gs lı olarak. yalnız prim konusunda çok haklı ve çok yalnız kaldı. fatura ona çıkartıldı. kimse gerçekleri söylemedi basına öyle bir servis etti ki nerdeyse bu adam vatan haini ilan edildi. kadro dışı bırakıldı. olayın sorumluları hiç yokmuş gibi davrandı mesela terim en baş suçlu ama adam ordan sıfır çekip dönmüş burda padişah gibi hürmet gördü. sonra federasyon var mıydı yok muydu. iki suçlu bulundu hmn kim arda ve burak. oh bitti ne la memleket

  • Kusra bakmasın da, Milli Takım'da top mop oynamıyordu, üstüne hoca ile inatlaştı.

   Takım milli maça çıkarken televizyona çıkıp milli takım hakkında ileri geri artist artist konuştu bu herif.

   Ronaldo'da, Messi'de bu herifteki kibir yok. Ibrahimoviç bile daha mütevazıdır.

  • Gizli Üye

   ibrahimoviç kadar olamaz o resmen tanrıyım dedi. onun dışında ak kaşık demedim ihale sadec eona kaldı dedim. ya milli takımın hocası var mı ona bişey diyen hesap sorabilen. hala imparator hala imparator! mesele imam cemaat olayı.

  • İhale ona kaldı çünkü takımın maaş konularını gidip hoca ile konuşacak kişi kendisi değil.

   İki tarafın ifadeleri belli. Fatih Terim'i zerre sevmem, ama kendisine 'Prim senin işin degil' dediğinde gösterdiği tavrın onda birini Simeone'ye gösterse Atletico'dan sopayla kovalanirdi.

   Hizipcilik yaptılar Burak ile beraber.

  • Hepsini Göster
 • MoonWater_

  Arda Turan başarılı bir futbolca ancak kendisini fazla antipatik bulduğumdan futbolculuğu bıraktığında; futbol camiasından tamamen silinmesini isterim.

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1536
 • gosling

  Eşini sevdiği halde instada yazmadığı kız kalmadı ya birde eşini sevmeseydi ne olurdu. Futbolculuk kısmına gelirsek Tugay, Nihat, Hamit ile yakın olsaydı Barcelonadan akbile şutlanmazdı kendisini geliştirmeye devam ederdi.

 • norstar4570

  her defasında bir medya organı sponsor oluyor bu kendini bilmez zorba hayvan herife... sağlam bir Atatürkçü olarak böyle ahlaksızlara prim verenleri de en az bu ahlaksızlar kadar suçlu buluyorum... herşey para reyting popülarite değildir olmamalıdır... (Ben sporcunun zeki çevik ve AHLAKLISINI severim)

 • Sokrates1977

  Barcelonada oynar iken "arda bee!" diyen kişilere sesleniyorum,
  arda değişmedi bizim arda şu an medipolde etmediğiniz kufurler kalmadı.
  Sorsak Messi ve Ronaldo hariç bir kişiyi tanıdığınız yok.
  Laf etmeyin adama..

 • barraquda

  kendi kendini bitirmiş biri için fazla iddialı sözler.. yönetici olmaktansa "adam" olma konusunda kaygısı olsa keşke.. şöhret ve parayı taşıyamamanın en ibret verici örneği..

 • bunalımadam

  "Masada 6-7 resmi, 4-5 tane de sözlü dünyanın en önemli kulüplerinden teklifler vardı." Ve Başakşehir'i mi tercih etmiş. :D :D :D eminim öyledir :D :D :D

 • Floriani

  Allah korusun ne işi var böyle yalamaların federasyonda ya da galatasarayda? Gitsin Sarayda sözcü olsun..

 • çarliabinizzz_

  Senin gibi davarlar TFF ve GS yönetmesin iyi futbolcu falan da değilsin. Aşırı havaya girdin hiçten yere.

 • Sanalda1Numara

  Adama daha önce hiç aynaya baktın mı diye sorarlar. Bu adam yüzsüzlükle Nirvana’ya ulaşmış durumda.

 • Arda Turan'dan olsa olsa abazanlar ve kızlara yürüme federasyonu başkanı olur

 • Bayses

  Galatasarayin evlâdı yanlış yaptı bu kapıdan girmen zor ama burası türkiye herşey olabilir

 • Bende ABD başkanı olmak istiyorum deyince olunuyomu arda itti çok bekler

 • emmah

  Aman aman aman, tu tu tu tu, aman aman aman, töbe töbe töbe...

 • Hakan Şükürü bakan yapan bu parti sen Arda Turanı ne yapmaz ki? İstemek hakkındır Ferrarili , Ardacıım

 • Centurion

  Galatasaray'a alırlarsa bunu ben bırakırım takım falan tutmam.

 • demirbey82

  ülkede senin kadar ahlak yoksunu bir adam da yok bunuda unutma

 • Degasin19

  Bence sende mahalle muhtarı ol karaktersiz zorba!!!

 • Drakula3584

  Ha oldu senin gibi malı alsınlar oraya şaka gibiler.

 • Adam hata yapmaz yapsa da özür dilemeyi bilir. Bilerek yapmadım al vur beni. 😂😂😂

 • filizokms_

  La biri bu adama dur desin. Yaptıkları yetmedi mi? Hayir bir de Türkiye adina oynuyor.

 • Böyle bir soysuzu alırsa tff ya da gs yonetım kadrosuna gerçekten takımı bırakan çok taraftar olur

 • mhmt33x

  aman aman TFF den uzak durda gsde ne iş yapıyorsan yap

 • grisehir06

  aman aman tövbe tövbe

 • KıssiloPhon

  Galatasaray'ın bundan haberi var mı

 • gozluklusirin2019

  Aman geç kalma...

 • Höst çok bekler

 • Ogün41

  Adam oldun da mı başkan olacan gülerler

 • beygirsever

  Bunu alın la burdan.

 • AynurVRR

  Ardayı hıc sevmem

 • 19_Parzival_03

  Ayvayı yedik beyler. Sksksk

 • Mirays_94

  Doğrudur

 • küçükabla

  Git bahçe korkuluğu ol, hönk.

 • Senden hiçbir halt olmaz

 • İsmailCan34

  Karaktersizlerin Galatasaray da yeri yok.

 • merakligenççocuk

  serefsiz kim varsa tff baskanı yapıyolar normal

 • Önce adam olmayı öğrensin

 • pale100

  Özet programdan sonra buket aydına yürüdü

 • FundaKoc1

  TFF veya GS buna kadar düştüyse ahahahaha

 • Zamansızzzayarsızz

  Bu son olanlardan sonra sevmiyorum bu adami

 • ArabaliKovboy

  zor olur bence :) tesekkurler bılgı ıcın

 • şişttbencandyqueen

  Önce bir adam ol gerisi hallolur!

 • kalelim_71_

  Senden bişey olmaz

 • bBaşaQq

  Hayatı çalışarak geçmiş çok doğru (!)

 • Tözel-Harekatçı

  Arda Turan, Nihat Doğan, Acun Ilıcalı, Erkan Tan.

 • gkey91

  söver misin sabaha mı bırakırsın :D

 • dreamliner61

  sana Galatasaray yolları kapalı.

 • Tolgaxh

  Arda'dan bir cacık olmaz

 • omer26_

  ardami 😣 hayir

 • ornitorenkkk

  Git de bir de orayı boz. Bir tek orası kaldı.

 • scorpion026

  sektirsin gitsin ordan

 • Medsex

  Ya niyede olmasın

Yükleniyor...