İtalya'da Mülteciler İçin Tasarlanan Bedava Prezervatif Tasarısı Ortalığı Karıştırdı

İtalya'da gençlerin yanı sıra mültecilere de bedava prezervatif dağıtılmasını öngören bir yasa tasarısı nedeniyle koalisyon hükümetinin ortakları 5 Yıldız Hareketi ile Lig Partisi arasında çatışma çıktı. Lig Partisi'nin verdiği tepkilerden sonra tasarı geri çekildi.

İtalya'da Mülteciler İçin Tasarlanan Bedava Prezervatif Tasarısı Ortalığı Karıştırdı

5 Yıldız Hareketi'nden bir grup milletvekilinin parlamentoya sunduğu tasarı, 26 yaş altındaki İtalyan ya da mülteci gençlere ücretsiz olarak prezervatif verilmesini öngörüyordu.

Lig Partisi lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

Gençleri ne zaman isterlerse, güvenli ve korumalı şekilde (seks) yapmaya çağırıyorum, bence 2018 yılında kendini ve başkalarının sağlığını riske atmak deliliktir. Ama ben, mülteci ordusuna verilen 35 euro geçim parasını 19 euro'ya indiriyorum. Son ihtiyacımız olan şey onlara prezervatif yağdırmak.

Sol partiler tepki gösterdi

Tasarının geri çekilmesine tepki gösteren sol partilerden biri olan Özgür ve Eşitler Partisi'nden Arturo Scotto, mültecilere verilmeyen prezervatiflerin İtalyan gençlere verilmesinin net bir ayrımcılık olarak değerlendirdi.

Lig Partisi lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini
Lig Partisi lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini

Sosyal medyada yer alan bazı yorumlarda ise "Bedava prezervatifi 5 Yıldız ve Lig seçmenlerine dağıtmak lazım, böylece gelecekte yeni hasarlar önlenmiş olur", "Hem göçmen 'istilasından', göçmenlerin hastalık getirdiğinden şikayet ediyorlar hem de bedava prezervatif verilmesini reddediyorlar" şeklinde mesajlar da yer aldı.

Kaynak: BBC

İtalya'da Mülteciler İçin Tasarlanan Bedava Prezervatif Tasarısı Ortalığı Karıştırdı
66
36
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • roynima

  Ben yalnız şu araştırdım raporu sizinle paylaşayım,
  Gerisini siz düşünün,
  (Bu ara ben de mülteciyim ama gerçek mülteciyim ve İranlıyım)
  (2009 da kadın özgürlüğü konusunda aktivist olduğum için 2009 da idama mahkûm edildim ve o tarihten bu yana Türkiye de geçici mülteci olarak kalıyorum)
  Acaba biliyor muydunuz?
  Türkiye nin 80 milyon nüfusun %9’i mülteci olduğunu?
  Acaba biliyor muydunuz?
  2010 yılından bugüne kadar yaklaşık 1 milyon Suriyeli,
  O değerli TC kimliğine sahip olduğunu?
  Acaba biliyor muydunuz?
  Türkiye’de ki, yaklaşık 6 milyon mülteci dışında,
  2,5 milyon mülteci daha sınırlarda giriş beklediğini?
  (ve çok yakında içeri girecekler)
  Acaba biliyor muydunuz?
  Bu mültecilerin %99’u sahte mülteci olup, her bayram, her seyran,
  kendi ülkelerini ziyaret ettiklerini?
  Acaba biliyor muydunuz?
  Bütün bu mültecilerin bütün sosyal haklardan faydalandıklarını?
  Acaba biliyor muydunuz?
  Halen yaklaşık 2 milyon mülteci daha TC kimliklerini çıkmasını beklemekte olduğunu?
  Acaba biliyor muydunuz?
  Yaklaşık 15 yıl sonra bu güzelim ülkenin yönetimini ele alacaklarını?
  Acaba biliyor muydunuz yalnız Kütahya da 350Bin yerli nüfus ile yaklaşık 6Bin mülteci olup, Birçoğu (iyi olanların yüzdesi çok az) Burayı pis işleriyle genel eve çevirdiklerini?

  Kusuruma bakmayın ama:
  Siz kendiniz uyanmak istemiyorsanız eğer,
  Kimse size uyandırmak zorunda değildir.

 • felakettin

  mülteci lafının anlamını bile yok ettiler mültecilik ülkeisni bırakıp kaçana değil kaçmak zorunda olana verilen isimdir, bu namussuz araplar her bayram istedikleri gibi ülkelerine girip çıkabiliyorken nasıl oluyorda mğlteci oluyorlar benim kendi halkıma bana verilmeyen haklar nasıl olurda onlara verilir adamlar istedikleri gibi at koşturuyor istedikleri okula girip istedikleri bölüme sınavsız giriyorlar, bizim çocuklarımız ise yıllarca dersanedir okuldur sürünüyor, benim asgari ücretlim toplu taşıma için 3 lira verirken o namus yoksunları bedava gidiyor ben işimde vergi yükü altında kıvranırken benim vergilerimle hastanesinden tut karnındaki bebesine kadar destek alıyor, evleri yok işleri yok umutları yok ama köpek gibi doğurmaktan geri kalmıyolar

En İyi Kız Görüşleri

 • FahriyeAbla

  Mantikli bizdede olsa olmuycaksada artik su araplari kovsunlar bir yararlari yok zaten hep zarar!. Bunlar Turkiyeyi ele gecirecekler cok yakin zamanda bizde azinlik olarak kalicagiz. Bir yerde mesela is aramaya gittigimizde is bulamayacagiz cunku patron arap olucak sadece araplari calistiracak Turk isci almiycak.. gecen bir video görmustum zaten Turkiyede dukkan acmislar videoyu ceken bu dukkanlara gidiyor sorular soruyor ve orada patron olan araplar/dukkanin sahibi sey diyor utanmadan "calisanlarin hepsi arap" "25 tane arap calisiyor is yerimizde" falan---neyse Turk milleti hic harekete gecmiyor ne yazkki herkes ancak sosyal medyalardan ötuyor. Laf anlatmaktan biktim bu uyuyan millete... benim canim dedem dedelerim bu ulke icin savasan dedelerime ninelerime cocuklarima genclerime uzuluyorum ve utaniyorum

  • Miniciiik

   Benimde içim yaniyor kimse farketmiyor herkese diyorum ilerde ülkeyi ele gecirecekler çünkü Türklerden çok doguruyorlar kimse anlamıyor onlar kardesimizmis bilmemne ya ne kardeşi allah askina savaşta bunlar vurmadimi bizi arkadan Hicaz yemen de ingilizlerle iş birliği yaptılar onlarca asker şehit oldu. Bu araplar Soysuz çıkarci yalancı şimdide savasmadan bizden toprak alacaklar nüfus cokluguyla yazık ya benim bizim atalarımiz kan döktü bu topraklara yazik

  • @Miniciiik aynen canım bu uyuyan millete laf anlatmak zor ama bügün destekleyenler arapa kardeş diyenleri yarın araplar bir güzel s... Bende ozaman bu cahil uyuyan millete üzülmüycem sadece geleceğimize Türk çocuklarına üzülüyorum onlara ilerde ülke bile bırakamıycaz

  • EIG icin tesekkur ederim... hala surilerle yasiyoruz gitgide problem oluyor ve cogaliyorlar offffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff... eig görunce bile sevinemedim

 • Luthien_

  Versinler. Hem ülkeye gelip hem ürüyorlar kene gibi. Başta almak hata zaten. Kendi savaşından kaçan kişiler. Öleceksen kendi ülkende öl. Ölmeyeceksen de başkasının ülkesini mahvetme. Savaştan kaçıp 50 tane çocuk doğuruyorsun. Savaştan mı kaçtın yoksa kiliseden mi?

  • İç savaştan kaçtılar. Kendi komşularına, arkadaşlarına, akrabalarına karşı savaşmak istemiyorlar işte. Bunu anlamak niye bu kadar zor? Mülteci hayranı felan değilim ama korkak olmakla alakası yok bence.

  • Luthien_

   @SonDakika94 aynen savaştan kaçıp 10 tane çocuk doguruyorlar. Ev kirasını ödememek için adamın kafasını taşla eziyorlar. Kızlarımıza tecavüz ediyorlar. Aynen, çok güzel savaştan kacmışlar. Hadi gidip aynısını Suriye'de de yapsınlar bakalım ne oluyor?

  • suç işleyenleri kastetmedim tabii. onları da hemen sınır dışı ederdim. ama çoğu suç işlemiyor bildiğim kadarıyla. 3 milyondan hepsi dört dörtlük olamaz zaten. ayrıca tecavüz gibi suçlar da daha mı yaygın mültecilerde? suryeli hamile kadına tecavüz edip 3 yaşındaki çocuğu ile öldüren şahıslar Türk değil miydi mesela?

  • Hepsini Göster

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

3464
 • _Daimler-AG_

  Normalde bu bedava kılıf fikrini sağcı iktidarın önerip onun uygulaması lazım ama faşist ve ırkçılarda beyin ve düşünme özellikleri olmadığı için karşı çıkıyor. Hem mültecilere karşı çıkıp hiçbirisini istemiyorsun ama prezervatifle belki de ülkende ki mültecilerin çocuk doğurma sayısını azaltabilecekken karşı çıkıyorsun çok ilginç.

 • Eğer bir ülkenin plansız ve negatif nüfüslanması mevcut ise, vatandaşların çıkarlarını gözetmek haklarıdır ve bu uygulama bir yerde tutarlıdır. Kaldırılması tuhaf olmuş.

 • ukalagirl

  Suriyelilerle de gelmeli. korunmayı bilmiyorlar.9 ayda bir çocuk yapıyorlar. çocuk 2 aylık oluyor pat yine hamileler. Kadına doktor korunun dedi. Kadın o ne falan diyor hastanede. Türkiye nufüsünü geçecek ileride.

 • CoeusMenelaos

  Türkiye'deki Suriyeli doğum oranı ortalama bir Avrupa ülkesinden daha fazla olduğundan sanki bizde de olsa daha iyi olur dedirtmiyor değil.

 • Bizde de kesinlikle uygulanmalı yoksa bu gidişle kendi ülkemizde azınlık olacağız

 • kazanova1905

  ben olsam mültecilerin üremesini yasaklarım bizim ülkede doğan mülteci oranı masallah zirvelere oynuyor adamlar bir yaptımı 3-4 tane oluyor nasıl bir üretkenlikse. böylece ülke nüfusu bir nebze korunmus olur. sağlık kontrolü yapılmayanların gecireceği hastalıklar önlenmiş olur , baskın nüfus da korunmuş olur. italya vatandaslarının mültecilerle ilişki yaşamasını yasaklarım. girerse ağı cezalar veririrm ! katı kurallar koyulmalı. ( mültecide kasıt ortadoğu )

 • Babemiux

  Italya görünce yari italyan olarak görmeyenler icin bir condom matik fotosu paylaşmak istedim. lol

 • undercover1905

  bence çok yerinde bir karar. Ülkemize gelen mültecilerin adam akıllı hayatları olmamasına rağmen daha savaşın ilk yıllarında ülkemizde çocuk yapmaya başladılar burada değinilen asıl konu o çocukların yersiz yurtsuz hayat yaşamalarına göz yuman vicdansız ailelerdir.

 • Periper74

  Muhteşem bir fikir asıl buna karşı cikani anlamam ben ülkemizdeki Suriyelileri görüyoruz sonuçta rezalet

 • Ateist_Türk

  Avrupalı kızlar genelde müslüman ülkelerden gelen göçmenlere ilgi duyuyor. :D Neden böyleler bilmiyorum ama böyle bir şey var. :D

  • Bu konu başlığını gördükçe gülmem geliyor. :D :D

 • louqoum

  prezervatif değil direkt kısırlaştırılmaları lazım.
  bari türkiyeye bakıp ibret alsınlar.

 • si_nem_D

  Evet lütfen almanyadakilere de dağıtsınlar, dakikada bir doğuracaklar fırsat bulsalar

 • NALİNNNN

  Suriyelilere dağıtılsın benim ülkemde benden daha çok hakka sahip!

 • Doğru bir düşğnce yaa bunlar savaş halindeyken bile boş durmuyorlar bakıyorsun her kadının yanında boy boy 6. 7 çocuk var

 • Centurion

  Birazda Türkiye'ye göndersinler. Malum ekonomik kriz sebebiyle millet kondom alamayıp çukurlara boşalıyor, gereksiz nüfus çoğalıyor.

 • Pong_Lenis

  Mantıklı bence gereksiz duyar kasmış Lig Partisi... Ben niye kendi ülkemin insanı harici insanla ülkemi doldurayım ki

 • _король

  Doğru bir şey yapmışlar neden ortalık karışıyor kş?

 • SanırımSergen

  bizdeki suriyelileri düşünürsek haklılar durmadan doğuran dilenci suriyelilerden bıktım

 • akrep_1903

  Bunlar da 3 5 tane bizde milyon tane orspu çocukları domuz gibi ürüyor şerefini sktiklerim

 • Balim0606

  Bizde Suriyelilere bedava versek nasılsa her şeylerini karşılamaya çalışıyoruz biraz az çocuk yaparlar

 • bayansinirli06

  Bizdekiler de versinler. Maşallah her sene doğuruyorlar

 • BKaradeniz

  'Israrla doğruyu yapmama'nın literatürde tam olarak bir adı var mı acaba?

 • bence mantıklı sonuç olarak mülteci gelmişler hükümet önlem almak zorunda sonuç olarak mülteci nüfusu arttıkça oradaki gsmh gsyih kamu harcamaları artacak neden böyle bir zor duruma düşsün ki

 • MasterŞefMurat

  Bizim ülkedede uygulanmalı. Suriyelilere dağıtılmalı

 • melke_38

  Suriyelilere dağitsinlar işte

 • Desuyonee

  asıl bizim suriyelilere bedava versinler şunlardan mk it eniği gibi her tarafta ürüyorlar sürekli

 • Boğa1993

  Keşke bizim ülkede suriyelilerede dağitsalar bu pezervatiften

 • _KARAKTERLİ_

  Hahah Eline sağlık 😇 güzel bence olmuş. Emeğine değmiş

 • Türkiye'ye de lazım.
  Ertesi gün hapı da olur.
  Farketmez.

 • Tcrow

  Bizde paketi 70 lira oldu biz de böyle hamleler bekliyoruz devlet büyüklerimizden

 • Ebru1987

  Verilmeli en azından istenmeyen gebelik sayısı düşer

 • Julidetrkm

  Aldıysan koruman altındadır esaret altında değil sanane milletin uremesinden

 • papagirl

  türkiye'de de yapılması mutlaka ama mutlaka şart olan girişim.

 • dgntrn

  Condomlar dunyanin her yerinde herkese ücretsiz olmali.

 • Senih_can

  Sosyal politika yapıyor adamlar halk bilinçli olsun diye de ulen nufüsunuz zaten az 😂

 • BERKAY123456

  Türkiyede Suriyeli kadınlar 250 000 çocuk doğurdu. Devletin amacı zaten nüfuu arttırmak.

 • anon-1234

  Bence boş yere ortalığı karıştırmış lig partisi en mantikli olani yapmışlar

 • atakan_2050

  bizim de acilen suriyelileri kısırlaştırmamız gerekiyor

 • E_Aleyna07

  Dağıtım olmadığı zamanlarda Mülteci diye küçük görmeyin sigara içmesin yeterki marketten bunu alsın

 • Mechul_ist_li

  Türkiye de de uygulanmalı. Tabi balon yapılmaz ise işe yarar :)

 • Miniciiik

  Esas bizim suriyelilere gerek hemen

 • basityasamaklazim

  Bu ne ya böyle

 • PıttıkKıran

  Suriywlere vermek lazim

 • Ben Arturo Bey'in fikrine katılıyorum

 • AlessiaBeste

  Neyse ki hemen geri adım attık.

 • SonÖküz

  Nelerle uğraşıyor goca gavur

 • velentino

  Bizim ülkede suriyelilere de dagitilsin 😀

 • Turkpsikiyatrist

  Ilginç

 • Ulan be keşke bizde yapsaydık

 • Ghostshutterr

  Suriyeliler yarın birgün başımıza dert olacak

Yükleniyor...