Google Çalışanları, Tacize Karşı Sokaklara Döküldü

Google içerisinde yaşanan cinsel tacizleri ve eşitsizlik politikalarını protesto etmek isteyen Google çalışanları sokaklara çıktı. Dünya genelinde 50'ye yakın ofisi ve 90 binden fazla çalışanı olan şirketin onbinlerce çalışanı bu protestolara katıldı.

Google Çalışanları, Tacize Karşı Sokaklara Döküldü

Şirketin CEO'su Sundar Pichai, son iki yılda 48 Google çalışanının cinsel taciz sebebiyle işten çıkarılmasını açıklaması bardağı taşıran son damla oldu. Üstelik işten çıkarılanların 13'ü de üst düzey yönetici. Cinsel taciz iddialarından rahatsız olan binlerce Google çalışanı harekete geçti.

Google'ın New York Ofisi
Google'ın New York Ofisi

Twitter'da, protestoyu destekleyen Google çalışanları tarafından açılan “Google Walkout For Real Change” hesabından paylaşılan veri ve rakamlara göre dünya çapındaki 40 Google ofisinden yaklaşık 17 bin çalışan bu eyleme destek verdi.

Google'ın San Francisco Ofisi
Google'ın San Francisco Ofisi

Şirketin çalışma ahlakı ve müşteriler ile iletişim konusunda uzun yıllardır slogan olarak kullandığı 'Don't Be Evil' yani Kötü Olma mottosuna da göndermede bulunan çalışanlar, şirket içindeki ayrımcı politikaları protesto ettiler.

Google'ın Singapur Ofisi
Google'ın Singapur Ofisi

İşte Google çalışanlarının talepleri

Google Çalışanları, Tacize Karşı Sokaklara Döküldü

“Biz, Google çalışanları, bu beş gerçek değişikliği talep etmek için 1 Kasım saat 11: 10'da yürüyeceğiz” çağrısında bulunan Google çalışanlarının yönetimden talepleri şunlar oldu yapan çalışanların Google yönetiminde talepleri şunlar:

Google Çalışanları, Tacize Karşı Sokaklara Döküldü

1- Mevcut ve gelecekteki tüm çalışanlar için taciz ve ayrımcılık durumlarında zorunlu tahkime son verilsin.

2- Fırsat eşitsizliği ve maaşlar konusunda bir taahhüt verilsin.

3- Kamuoyuna açık bir şekilde Cinsel Taciz Şeffaflık Raporu açıklansın.

4- Cinsel taciz ve suistimali güvenli ve anonim olarak bildiren açık, standart ve küresel bir sürece geçilsin.

5- Doğrudan CEO’ya cevap vermek ve doğrudan Yönetim Kurulu’na tavsiyelerde bulunmak için biri görevlendirilsin. Yönetim kuruluna çalışanları temsilen biri atansın.


1|1
2462
Hakan Guray KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Bu insanların toplu sıkıntısı aslında. Biri tacize uğradığında ya da bir zarar gördüğünde millet yargılayacak diye söylemekten utanır, çekinir ancak bunları yaşamış herhangi biri çıkıp kamuoyuna suç duyurusunda bulununca ne kadar kurban varsa hepsi ortaya dökülüyor. Ne diyelim geç olsun güç olmasın.

  0|0
  0|0
 • bu yüzden ülkemi seviyorum :) başımıza meteor düşse eyalet valisini suçlayıp gösteri yapabiliyoruz, ne coplayan var ne biber gazı sıkan var, hatta kendin tek başına bile protesto edebilirsin herşeyi ve herkezi, en azından dayak yemeyeceğin garanti :)

  0|0
  0|1

En İyi Kız Görüşleri

 • Niye bunları kimse engellemiyor içeri almıyor idari ceza yazmıyor

  0|0
  0|1

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2260
Daha Fazla
32
Yükleniyor...