Bugün Boşnakların Kapanmayan Yarası Srebrenitsa Katliamının Yıl Dönümüydü

Unutulmaz acılara ve dramlara sahne olan Srebrenitsa katliamının üzerinden tam 23 yıl geçti. Bosna Hersek’in doğusunda bulunan Srebrenitsa’da 11 Temmuz 1995 yılında başlayan ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerler tarafından hunharca katledildiği soykırım, sadece Bosna Hersek’te değil, tüm dünyada acının ve adaletsizliğin sembolü haline geldi.

Bugün Boşnakların Kapanmayan Yarası Srebrenitsa Katliamının Yıl Dönümüydü

Avrupa'nın ortasındaki katliam

Bugün Boşnakların Kapanmayan Yarası Srebrenitsa Katliamının Yıl Dönümüydü

Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)'nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenitsa'ya karşı giriştiği Krivaya '95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995'te yaşanan ve en az 8.372 Boşnak'ın Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır.

Bugün Boşnakların Kapanmayan Yarası Srebrenitsa Katliamının Yıl Dönümüydü

Katliamda kadınların ve çocukların da öldürüldüğü, belgelerle kanıtlanmıştır. Bosna Sırp ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler güvenli bölge olarak ilan ettiği Srebrenitsa'da bulunan 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önleyememişti.

Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da erçekleşen en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa'da hukuksal olarak belgelenmiş ilk soykırım olması açısından da büyük önem taşır.

Silahları ellerinden alınan halk katledilmişti

Bugün Boşnakların Kapanmayan Yarası Srebrenitsa Katliamının Yıl Dönümüydü

Yugoslavya'nın çökmesinden sonra Sırpların 1992'de Bosna'da başlattıkları soykırımın ardından bölgeye mecburi olarak müdahale eden Birleşmiş Milletler'in güvenli bölge ilan edilen 6 bölge arasında Srebrenitsa da bulunuyordu.

Savaştan önce nüfüsu 24 bin civarındeki kentin nüfusu diğer bölgelerden gelen mülteci göçleriyle birlikte 60 bin civarına gelmişti. Artık Srebrenitsaresmen ‘açlık' ve ‘hastalıklar' ile mücadele eden bir ‘toplama kampı olmuştu. BM Barış Gücü tarafından müslümanların elindeki silahlar koruma gerekçesiyle toplanmıştı.

Bugün Boşnakların Kapanmayan Yarası Srebrenitsa Katliamının Yıl Dönümüydü

Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenitsa'ya olan saldırılarını sıklaştırdıklarında müslümanların toplanan silahlarını geri almak için yaptıkları başvuru, sorumlu Hollanda komutanı Thom Karremans tarafından reddedildi. BM yalnızca iki F16'yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi.

Soykırım kararı ve suçluları

Bugün Boşnakların Kapanmayan Yarası Srebrenitsa Katliamının Yıl Dönümüydü

Hollanda’nın Lahey kentideki Uluslararası Adalet Divanı, 2007 yılında verdiği kararında, ICTY’den gelen kanıtlara dayanarak, Srebrenitsa ve civarında yaşanan katliamları “soykırım” olarak değerlendirdi.

Sırp komutan Ratko Mladic, ICTY’de geçen kasım ayında sonuca bağlanan davada, aralarında Srebrenitsa soykırımının da bulunduğu birçok suçtan müebbet hapse mahkum edildi.

Aynı mahkeme, 2016 yılında sonuca bağladığı davada, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic’e Srebrenitsa soykırımı dahil 10 ayrı suçtan 40 yıl hapis cezası verdi.

Bugün Boşnakların Kapanmayan Yarası Srebrenitsa Katliamının Yıl Dönümüydü

Ayrıca mahkeme, Srebrenitsa soykırımındaki suçları sebeiyle eski Sırp general Radislav Krstic’i 35 yıl, Vidoje Blagojevic’i 15 yıl, Vujadin Popovic ve Ljubisa Beara’yı ömür boyu, Drago Nikolic’i 35 yıl, Ljubomir Borovcanin’i 17 yıl, Vinko Pandurevic’i 13 yıl, Radivoje Miletic’i 19 yıl, Milan Gvero’yu 5 yıl hapse mahkum etti. Bosna Hersek Mahkemesinde görülen davada ise 13 Temmuz 1995’te bine yakın Boşnak sivilin öldürülmesiyle suçlanan Milorad Trbic, 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Srebrenitsa davalarında bugüne dek yargılanan 45 Sırp savaş suçlusu, toplamda 699 yıl hapis cezası aldı.

Eski Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Milosevic de Srebrenitsa’daki soykırımla suçlanmış ancak ICTY’deki yargılanması devam ederken tutuklu bulunduğu cezaevinde yaşamını yitirmişti.

Bugün Boşnakların Kapanmayan Yarası Srebrenitsa Katliamının Yıl Dönümüydü
65
28
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Vindicta

  Hollanda askerleri sözde güvenli bölge oluşturdu Boşnak müslümanları silahlarınızı bırakın barış gücü sizinle dediler. Bu oyunu yiyen Müslümanlar sığındığı yeri birleşmiş Milletlere söz vermiş Sırp hükümetin kontrolüne bırakıldığını gördü. Hollanda askerleri Sırplara sarılıp kutlama yaptılar. Daha kolay savunmasız bir halde Müslümanları katillerine teslim edip gittiler. Bugün bu pisliklerin bahanesi Sırplar hollanda askeri kaçırdı onun karşılığında güven sözüyle bölgeyi terk ettik oldu. Lahey sözde adalet divanı toplandı. Bu kez de ailesini korumak için savaşan Müslümanları da Sırp tecavüz ordusuyla bir tuttular. En çok kızdığım hala Sırpların etini satın alıyoruz.

 • Cengiz70

  Bu insanlar o gece "Türk gel buraya, Türk haydiii yürüü" denilerek öldürüldüler. Kindar sırp bozuntuları kendilerince Osmanlının intikamını aldığını ifade edip olayın başaktörü şerefsiz mladiç "bugün bu şehri sırp halkına armağan ediyoruz. Türklerden intikam alma vakti" diyerek katliamı başlatmıştı ;) ;)

  Hepsi nur içinde yatsınlar :( 😔

  Bahsi geçen konuşma:

  https://m.youtube.com/watch?v=rFyoAFuft9I

En İyi Kız Görüşleri

 • obirkedi

  Türkleri öldürüyoruz diye kıydılar şu günahsizlara. Dünyadaki bütün Türk düşmanları böyle zavallı, aciz, şeref yoksunu, ahlaksız, vicdansız yaratıklar oluyor😠😠 Bunun dışında çok fazla zavallı Boşnak kadını tecavüz kamplarinda iğrenç şeylere maruz kaldilar. Her türlü tecavüze uğradılar. Yıllar önce Leyla diye bir kitap okumuştum orada bu konuyu işlemişler. Bu arada emeğine saglik.

 • kendihalinde11

  ''Bunu hiç unutma evlat. Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı, devam edegelen sömürgeciliği; döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur..''
  Aliya İzzetbegoviç

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2663
 • Obitouchiha331

  Ya yeter artık şu Sırpları her türlü kötüleyecek bir yazılar yazmayı size Sırpların ile Boşnakların (Müslüman Sırpların) arasında çıkan kavganın aslını anlatmamda sakınca yok sanırım.
  Azcık delikanlı olun. II. Dünya savaşında bir milyon Sırp, Hırvat ve Nazi askerleri hatta Boşnak tümen tarafından soykırıma uğramıştır. Buna rağmen Sırplar asla Yugoslavya'da intikam amacı gütmemiştir. Ta ki Tito (Yugoslavya Devlet Başkanı ölüp Amerikan yalakası olan Hırvat lider ve boşnak lider Patates kral izzetbegovic Yugoslavya'yı bölmeye çalışıp ayrılmak isteyene kadar ki bu cesareti akli Amerikan aklı vermiştir. Eee o halde, o zaman niye ayrılmak isteyen kürtlere " Haooo Türkiye bölünmez" diyorsunuz. Hiç bir farkı yok bu meseleyle o meselenin. Ayrıca Aliya denen dönek bilerek isteyerek Srebrenica'da halkını ölüme terketmiştir sırf Dünya Kamoyunda haklı konuma geçmek için. Bu arada, unutmadan Patates kral Izzetbegovic II. Dünya savaşında "ALMAN NAZI" taraftarı olarak Sırp katliamlarına karışmıştır. Dediklerime inanmayan bu olayda tanık olmayan çomarlara acı gerçek olacaktır kanıtları da atabilirim.

 • SonMuhterem

  "Batının gücünün korkma evlat. Onun ikiyüzlülügunden kork" diyen merhum Aliya İzzetbegovic'i, silah arkadaşlarını ve katledilen masum müslümanları rahmetle anıyor, Rabbimden mekânlarını cennet eylemesini biraz ediyorum... Türkiye'miz işte bu yüzden güçlü olmak zorunda, böylesi acılarin yaşanmamasi için gönül coğrafyamizda...

 • ersnkrcn

  Her zaman söylüyorum, din, dil, ırk ayrımı yapanlar sonları çok kötü olacak, Yüce Allah onlara ne yapacağını bilir.

 • Dowjones3431

  Bizim burası full boşnak ve hepsi ultra zengin, kendimi onların içinde yabancı hissediyorum, bugünün suriyelileride yarının boşnakları gibi olacak, kendi ülkemden sınır dışı edilmezsem iyidir

 • Hayat-Güneşi

  Resmen bir soykırımdı. Büyük bir insanlık suçuydu.
  Kendilerine en ufak bir bomba bile patlatılsa ayağa kalkan AB ülkeleri resmen bu olaya göz yumdu.

 • Damla854

  Korkunç bişey. Rabbim tekrarını göstermesin Kahrolsun bunu yapanlar

 • My_BeN

  ben çok üzüldüm bu katliama çocuk yaşta kardeşlerimize yardım edelim dedim kimse takmadı en son herkezi düşünen alia izzet begoviçin konuşmasıda beni mahfetti 😔

 • Kalemin_Dili

  Yakında tüm dünya halklarının adalet sağlayıcısı biz olacağız.

 • üfüttürücü

  Diktatör liderler, acımasız devletler ve yitip giden masum insanlar. Bütün Dünya bu katliamı seyretti

 • ÇeçenMücahiti

  Bende kafkas kökenliyim bizede soykırım yapmaya çalıştılar bu tür katliamları gördüğümüz için özgürlüğün ve barışın kıymetini artık daha iyi biliyoruz

 • canerozkum

  Dile kolay 8.372 kişi... Söylemesi ne kadar kolay.. Bir o kadar aile.. Çok zor gerçekten. :(

 • Olenlerin mekani cennet olsun. Katliami yapanlar her iki tarafta da gun yuzu gormesin..

 • TeĞMeNCX

  Güç mü adalet, yoksa o güce dayanmadan mı adaleti sağlamak? Adaletin eşitlik olmadığını gösteren bir yaptırım ne yazık ki...

 • okan_gun

  avrupanın güya ileri görüşlü herseyi bilen ülkelerinin 3 maymunu oynadığı an ama Allah buyuktur onlarda yasar bunu

 • SempatikYahudi

  Rab onları yüceltsin , katliamlardan bahsederken Nazilere de görmek isteriz

 • gizem_355

  Çok üzücü okurken üzülyor insan bide bunu yaşayanlar var :(

 • erkekdüşüncesi

  Allah olenlere rahmet acısı olanlara sabr diliyorum bence içinde teşekkür ediyorum

 • bunalımadam

  tarihin gördüğü en acımasız olaylardan biridir bu. çok acımasızca

 • Serkan_yyk

  Enteresan bir bence. Ellerine emeğine sağlık

 • Zelihaakar

  Bu işin ırkı yok nerde insanlık suçu işleyen varsa Allahın laneti üzerine olsun

 • mimariçem

  Allah rahmet eylesin

 • ruh_halimguzel

  Allah rahmet eylesin

  Cok cok uzucu

 • byoadam

  allah rahmet eylesin

 • çağlar1996

  Esad katliamı hakkındada bir bence payasabilirsin

 • Rabbim bir daha böyle acilar kimseye yasatmasin

 • Modalarus

  Emeğine sağlık

 • fahrenayt

  insanlık ayıbı ya ..

 • beyazorkidem

  Eline sağlık.

 • SecretMentor

  Çok üzücü.

 • Çökelek_nur1

  Ellerine sağlık

 • biradetmehmet

  tarihin utancı

 • Halit1997

  Allahım bize bir daha böyle acıları yaşatmasın

 • Centurion

  Allah çaresiz kalmış, kul ne yapsın?

 • Lıder_azad

  Emeğinize saglik

 • fbdevrim

  Unutursak kalbimiz kurusun

 • sashy-girl

  Katliamlar tanınmalı ve bir yaptırımı olmalı

 • cem1cem

  Üzülürken unutmamalı unutturmamalıyız

 • kimbumelike

  Allah rahmet eylesin

 • merve5454

  yapanların allah belasını versın

 • AlicanÖzel

  Mekanlari cennet olsun

 • Sanal-psıkolog

  Allah rahmet etsin

 • isaduman28x

  Emeğin sağlık

 • MagRipOgLu

  Allah hepsine rahmet eylesin

 • mesutalibey

  Malesej tarihte böyle olaylar var :(

 • Ay_isigiiii

  Çok üzücü bir olay.

 • Buğuluhavuç

  Ancak vah vah deriz !!

 • Donsuzcasanova2

  Güzel paylaşım. Tebrikler

 • Uyhxjh

  Üzücü bu durum

 • Cenk6021023

  Avrupanin gobeginde

 • Sessizcedal

  Emeğimize sağlık

Yükleniyor...