Siyah Nokta Nedir? En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Selamlar KScanlar! Herkesin ortak sorunu olan siyah nokta bazen inanılmaz derecede can sıkabiliyor. Her şeyi uygulasak da geçmek bilmeyen, gördükçe sinirlerimizi bozan siyah noktayı nasıl temizler, neler yapabiliriz? Bunları anlatacağız. Hazırsanız başlayalım.

Siyah Nokta Nedir?

Siyah Nokta Nedir? En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Tıp dilinde komedon olarak bilinen siyah nokta, cildin ölü hücrelerinin ve yağların birikmesi sonucu oluşan koyu lekelerdir. Bunlar genellikle çevresel faktörler, özellikle de güneş ışığı, sigara ve aşırı yağlı gıdalar gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Siyah Nokta Neden Oluşur?

Siyah Nokta Nedir? En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Cildin üzerindeki siyah noktalar, çevresel faktörler veya hücre atıklarının uzun süreli birikmesi sonucu oluşabilir. Ayrıca, yağ bezlerinin tıkanması da siyah noktaların oluşmasına neden olabilir. Siyah nokta oluşumuna neden olan sebepler şu şekildedir;

 • Artan sebum (yağ bezi tarafından üretilen yağlı malzeme) üretimi.
 • Anormal keratin oluşumu
 • Artan hormonlar.
 • Akneye neden olan ciltte artan bakteri varlığı.
 • Çevresel faktörler.

Bunların hepsi siyah noktaya neden olmaktadır.

En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Siyah Nokta Nedir? En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Ölü cilt hücreleri ve yağ gözeneklerinizi tıkadığında ortaya çıkan siyah noktalara sahipseniz, onları tedavi etmek için birçok yönteminiz vardır. Yenilerinin oluşmasını önlemenin yolları da vardır.

Ancak unutmayın: Siyah noktaları koparmak, sıkmak ve patlatmak seçenekleriniz arasında değildir. Bu yaklaşım durumunuzu çok daha kötü hale getirebilir. Bunun yerine aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Siyah Nokta Bantları

Siyah Nokta Nedir? En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Siyah nokta bantları cilde ağrı veya zarar vermeden siyah noktaların nazikçe çıkarılmasına yardımcı olur. Bantları kullanmak, parmaklarınızın yüzünüze temas etmesini ve bakterilerin yüzünüze yayılmasını önler. Bantların kullanımı kolaydır ve belirli alanlara uygulanabilir, bu da onları siyah noktaların giderilmesi için uygun bir çözüm haline getirir. Bantlardaki yapışkan, cildin pul pul dökülmesine, ölü cilt hücrelerinin atılmasına ve yeni siyah noktaların oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

2. Cilt Temizliği

Siyah Nokta Nedir? En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Cilt temizliği, siyah noktalar gibi cilt sorunlarının oluşmasını önlemek ve mevcut sorunların giderilmesinde önemlidir. Günlük makyaj, çevresel faktörler ve sebum üretimi cildin tıkanmasına neden olabilir, bu da siyah noktaların oluşmasına sebep olabilir. Temiz bir cilde sahip olmak için cildi düzenli olarak yıkamak ve cildinizin ihtiyaç duyduğu bakımı yapmak gerekir.

3. Cildi Nemlendirme

Siyah Nokta Nedir? En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Cildin nemlendirilmesi, ciltteki siyah noktaların oluşmasını ve cildin tahriş olmasını önlemek için önemlidir. Kuru ve çatlamış cildin oluşması siyah noktaların oluşmasına sebep olabilir. Nemlendirici kullanmak cildin esnekliğini koruyan ve tahrişe karşı koruyucu bir bariyer oluşturur. Bu nedenle, cildinizi düzenli olarak nemlendirmek, siyah noktaların oluşmasını ve cildin tahriş olmasını önlemek için önemlidir.

4. Cilt Temizleme Fırçası

Siyah Nokta Nedir? En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Bir cilt fırçası, siyah noktaya katkıda bulunan birikmiş kalıntılardan kurtulmanıza yardımcı olur.. Fırça, cildin daha derin temizlenmesini sağlar ve cildin tıkanmasına neden olan günlük makyaj, çevresel kirleticiler ve sebumu daha etkilice temizler. Ayrıca, fırçanın kullanımı, cildin kan dolaşımını artırarak cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Bu nedenle, cilt temizleme fırçasının cildinizde siyah noktaların oluşmasını önlemek ve mevcut sorunları gidermek için kullanmanız önemlidir.

Satın alınabilecek birçok farklı cilt fırçası vardır. Dermatoloğunuza danışarak sizin için hangi fırça uygun öğrenebilirsiniz. Cilt temizleme fırçalarının doğru kullanımı önemlidir. Bunları gerektiği gibi kullanmazsanız cildiniz daha da kötüleşebilir.

5. Peeling

Siyah Nokta Nedir? En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Peeling, siyah noktaların önlenmesine ve açılmasına yardımcı olur. Cildin daha pürüzsüz ve düzgün görünmesine ve siyah noktaların oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, peeling cildin daha iyi nefes almasına ve daha fazla oksijene maruz kalmasına yardımcı olur, böylece cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Cildiniz için doğru peeling ürününü seçmeniz önemlidir.

6. Cilt Serumları

Siyah Nokta Nedir? En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Cilt serumları, cilt dokusunu ve tonunu iyileştirmeye yardımcı olabilecek aktif bileşenler içerir. Serumlar, kremlere veya losyonlara kıyasla cildin daha derinlerine nüfuz edecek şekilde tasarlanmıştır ve belirli cilt sorunlarını hedeflemek için daha yüksek konsantrasyonda aktif bileşenler sağlayabilirler. Siyah noktaları tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış bir cilt serumu kullanmak, siyah noktalardan kurtulmaya destek olabilir.

7. Hydrafacial

Siyah Nokta Nedir? En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Hydrafacial, cildin temizlenmesi, nemlendirilmesi, cildin canlılığının artması ve cildin pürüzsüz görünmesini sağlamak amacıyla kullanılan bir cilt bakımı yöntemidir. Siyah noktaların giderilmesi açısından Hydrafacial'in önemi, cildin daha pürüzsüz ve düzgün görünmesini sağlamasıdır. Ayrıca, siyah noktaların oluşmasına yol açan çevresel faktörlerin etkisini azaltmak için cildin düzenli olarak temizlenmesi ve nemlendirilmesi de önemlidir.

8. Kil Maskeleri

Kil maskeleri, bu noktaları azaltmak için kullanılan etkili bir cilt bakım yöntemidir. Kil, cildi temizler ve pürüzsüzleştirirken, cildin doğal pH dengesini de düzenler. Ayrıca, kilin anti-bakteriyel özelliği, cildi enfeksiyonlardan koruyabilir.

Siyah Nokta Sıkılır mı?

Siyah noktaları kesinlikle sıkmamalısınız. Birçok kişi siyah noktayı sıkmanızı önerse de bir noktayı sıkmak iltihabı daha derine itebilir ve bu da ciltte yara izi oluşmasına neden olabilir. Eğer sıkmak istiyorsanız da bunu uzman biri tarafından yapılması önerilir.

Siyah Noktalar için Cilt Temizleme Rutini Nasıl Olmalıdır?

Artık siyah noktaların ne olduğunu ve onlara neyin sebep olduğunu öğrendiğimize göre bir daha bu sorunla bir daha karşılaşmamak için neler yapmamız gerekir buna geçebiliriz :) Düzenli cilt temizleme rutini siyah noktalarınızın gitmesine ve bir daha çıkmamasına destek sağlar. Siyah noktalar için cilt temizleme rutini şu şekilde olmalıdır;

 • Salisilik asit temizleyiciler kullanın. Siyah noktalara ve sivilcelere eğilimli yağlı cilde sahip insanlar için harikalar yaratan bir bileşen varsa, o da salisilik asittir. Bu bileşen cilt bakımında gerçekten yararlıdır ve aşırı sebumu parçalamaya yardımcı olur ve gözenekleri açmak için cildinizi pul pul döker.
 • Günde iki kez nemlendirin. Sabahları SPF dolu, besin açısından zengin bir nemlendirici ile nemlendirerek, cilt hücrelerinizi besler ve güneşe maruz kalma nedeniyle gözeneklerin genişlemesini önlersiniz.
 • Retinoide başlamayı düşünün. Bununla birlikte, uzun süredir devam eden, gitmeyen inatçı siyah noktalarınız varsa, o zaman bir retinoid krem ​​kullanmayı düşünebilirsiniz. Bir A vitamini türevi olan retinol, yalnızca cilt iyileşme sürecini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda gözeneklerinizi tıkamakla tehdit eden hücrelerin yapışkanlığını da azaltır.
 • Yüzünüzü hafif, suda çözünen bir temizleyici ile yıkayın ve ardından gözeneklerinizin şeklini iyileştirmeye yardımcı olacak niasinamid içeren bir tonik kullanın.
 • Yüzünüzün siyah noktaları çıkarmak istediğiniz bölgelerine iki ila üç dakika ılık nemli bir yüz bezi yerleştirin. Ardından cildi nazikçe kurulayın.
 • Haftalık cilt bakım maskesi yapın.
 • Siyah nokta karşı maskeler uygulayın.
 • Komedojenik olmayan ürünleri tercih edin.
 • Düzenli olarak cildinize peeling uygulayın.
 • Cildinizi derinlemesine temizlemek istiyorsanız tonik kullanın
 • Cilt dengeleyici serum kullanın. Serum cildi dengede tutarak siyah noktaların önlenmesine ve gözeneklerin gözle görülür şekilde azalmasına yardımcı olur.
 • Gözenek sıkılaştırıcı retinol, kullanın.
 • Makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin. Bu ipucu tam olarak bir cilt bakımı olmasa da, takip edilmesi oldukça önemlidir. Düzenli olarak makyaj yapıyorsanız, fırçalarınızı ve makyaj malzemelerinizi haftada en az bir kez temizlediğinizden emin olun. Bunun nedeni, makyaj fırçalarının makyaj, kir, yağ, ter izleri ile dolu olması ve siyah noktaların ve akneye neden olan bakterilerin üreme alanı olmasıdır.

Bunların dışında eğer geçmeyen siyah nokta probleminiz varsa mutlaka bir uzmandan destek alın.

Siyah Nokta Nedir? En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?
23 Cevap