Burun Ameliyatı Sürecim ve Tavsiyelerim!

NescafeliPilav

Herkese merhaba arkadaşlar. 🙋🏻‍♀️ Öncelikle size Bencem'de burun ameliyatı sürecimden ve tavsiyelerimden bahsetmek istiyorum. Ameliyattan önce benim büyük, kemerli, eğri ve düşük bir burnum vardı. (Allah ne verdiyse😂) Eğrilikten dolayı nefes problemi çekiyordum ve estetik uzun zamandır istediğim, cesaret etmediğim bir şeydi. Fakat her şey bir anda oldu, bir anda doktor bulmaya karar verdim.

Şimdi ise size bu süreçten ameliyat olacaklar için maddeler halinde bahsetmek istiyorum. ❤️

Burun Ameliyatı Sürecim ve Tavsiyelerim!
 • Ameliyat Olmaya Karar Verme ve Doktor Seçme Süreci!

Gerçekten burnunuzdan memnun değilseniz ve ameliyat olmak istiyorsanız çevrenizdeki insanların söylediği olumsuz şeyleri önemsemeyin. Bu sizin kararınız ve bunu yaptıracak kişi sizsiniz. Gerçekten gerekiyorsa yaptırın. Korkmayın. Ameliyat olmayı düşündüğünüz doktorun sitesine, bilgilerine, tecrübelerine, yaptığı burunlara, yorumlarına ve size karşı ilgisine bakın. Size karşı ilgiliyse ve beklentilerinizi karşılıyorsa karar sizin.

 • Hastaneye Yatış Öncesi!

Ben ameliyattan bir hafta önce; ameliyat olacağım yer, gün, saat ve tahlil süreçleri için arandım. Ameliyattan 1 gün önce tahlillerimi yaptım, ameliyattan 2 saat önce de hastaneye yatışım gerçekleşti.

 • Ameliyat Öncesi Beslenmenize ve Hasta Olmamaya Dikkat Edin!

Ben ameliyattan 2 hafta önce kan sulandırma ihtimali olduğu için ilaç kullanımını kestim ve hastalanmamaya dikkat ettim. Yediğim şeylerin tuz oranını büyük ölçüde azalttım. Ödem ve gaz yapacak yiyecek ve içecekleri ise son bir kaç gün kala kestim.

Not; Ameliyattan 8 saat öncesinde ise yemek yemeyi ve su içmeyi tamamen kesiyorsunuz.

 • Yanınıza Almanız Gerekenler!

Hastaneye gitmeden önce yanınıza pijama, iç çamaşırı, çorap, ıslak mendil, peçete, kutu (kusarsanız eğer ne olur ne olmaz yanınızda bulunsun.) gazlı bez vs. almayı unutmayın. Gazlı bez diyorum çünkü bazı hastanelerde buzun altına gazlı bez konulmuyor. Direk buz konulunca da cildiniz yanabiliyor. O yüzden buzları gazlı bezin üstüne koymanızı tavsiye ederim. Evde ise eldiven bulundurun. Ben buzları eldivenin içine koyarak uyguladım.

 • Ameliyat Öncesi İstediğiniz Burnu Belirleyin ve Doktorunuza Anlatın!

Ameliyat öncesi ve sonrası doktorunuz sizi ziyarete geliyor, istediğiniz burnu tekrar soruyor, sizi dinliyor. O yüzden istediğiniz buruna iyice karar verip doktorunuza anlatın, sorular sorun ki kafanızda hiçbir soru işareti kalmasın. Benden bir gün önce, istediğim üç burun fotoğrafını atmamı istemişlerdi ve ameliyat öncesinde fotoğrafımı çekmişlerdi.

 • Ameliyat ve Sonrası!

Ameliyata girerken hiç korkmayın, doktorunuza güvenin, benim korkum yoktu sadece heyecanlıydım. Doktorumla konuştuktan sonra neredeyse hiç heyecanım kalmadı. İlgili bir doktor olması önemli.Nasıl girdim, nasıl çıktım hiçbir şey anlamadım. 🥰Ameliyattan sonra üşüme, baş dönmesi, bulantı, kusma, burun ve boğazda ağrı olabilir. Ben de üşüme ya da kusma olmadı, sadece burun ucumda ve boğazımda ağrı hissettim ve bulantım oldu.

İlk kalkışımda baş dönmesi yaşadım, yalpaladım. Bunlar çok normal, zaten çıkar çıkmaz ağrı kesici yaptıkları için ağrılarınız diniyor. Ameliyattan 3-4 saat sonra da yemek yiyebiliyorsunuz. Çorba, püre tarzı tuzsuz ve yumuşak yiyecekler ile besleniyorsunuz.

Dr. Cem Altındağ alıntı. Benim doktorum değil.
Dr. Cem Altındağ alıntı. Benim doktorum değil.
 • Her Saat Buz Kompresi Uygulayın!

Geceleri pek uygulayamasak da gün için de yarım saat, kırk dakika boyunca gözlerime buz kompresi uyguladık. Bunu 3 gün boyunca her saat uyguladık. O yüzden morarmalarım çok olmadı. 4.günden itibaren morarmalarınız inmeye başlıyor zaten.

 • Bol Bol Yürüyüş ve 3 Yastık!

Yürüyüş ve yatış şekli ödem atmanıza büyük yardımcı, o yüzden iyileştiğim süre boyunca hastanede ve ev içerisinde yürüyüş yapıyorum. Mutlaka 3 yastık ile sırt üstü yatıyorum. Başımı önüme eğmemeye çalışıyorum ve aşırı mimiklerden kaçınıyorum. Çok gülmemeye çalışın, hapşırırken de ağzınız açık hapşırın, dilinizle damağınıza baskı yapın. Ben çok konuştum ve çok güldüm bu süreçte, o yüzden dikişlerime çok baskı yaptım. 🥴

 • Ameliyat Sonrası Beslenme!

Baharatlı, tuzlu, sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Sıcak ortamlarda ve güneşin altında bulunmamaya dikkat edin. En önemlisi sigara içmeyin. Bol bol su için özellikle maydanoz suyu ve ananası tavsiye ederim. Benim 6. Günüm ama hala maydanoz suyu içmeye devam ediyorum. Şişliklerim henüz tam olarak inmiş değil. Tavuk suyuna çorba, tarhana çorbası gibi çorbalar tercih edin. Bol bol protein ağırlıklı beslenin.

Doktorumun hemşiresi her şeyi yiyebilirsiniz dedi fakat ben yinede yumuşak ve tuzsuz beslenmeye devam ediyorum. Mesela elma yiyorum ama annem rendeleyip tarçın koyuyor, öyle yiyorum. Henüz o aşamaya geçmedim.

Önemli bir not; Annem kemik suyuna çorba ya da paçadan çorba yapıyor, kemiklere çok iyi geldiği için burnunuz için de çok ama çok faydası olabilir benden söylemesi ;)

Burun Ameliyatı Sürecim ve Tavsiyelerim!
 • Kullandığım İlaçlar, Kişisel Bakım!

Bana doktorum antibiyotik, ağrı kesici, alerji ilacı ve deniz suyu spreyi verdi. Doktorunuz ne kadar ve nasıl kullanmanız gerektiğini bilgilendiriyor zaten. Alçı ve bantlar çıkana kadar yüzünüze su değdiremiyorsunuz ve burnunuzu temizleyemiyorsunuz. Banyo yapmak isterseniz başınızdan aşağısını yıkayabilirsiniz. 3.günden itibaren ise dişlerimi fırçalamaya başladım ben, isterseniz çocuk diş fırçası tercih edebilirsiniz. Üst dudağınızı pek oynatamıyorsunuz bu süreçte. Onun dışında ise gözlük kullanmak yasak.

 • İlk 2-3 Gün Keşke Yaptırmasaydım, Nereden Yaptırdım Pişmanlığı Olabilir!

Ameliyat olduğunuz gün pek bir şey anlayamıyorsunuz fakat bir kaç saat sonra morarmalarınız başlıyor, ağrılarınız artıyor. Ameliyatın ertesi günü, 3 gün boyunca dişlerim çok ağrıdı. Yüzümde morarmaya başlayıp nefes almam zorlaşınca keşke yaptırmasaydım, nereden yaptırdım dedim. Fakat ağrı kesici kullandığınız için ağrılarınız en fazla 3 gün sürüyor, sonra tüm pişmanlıklarınız gidiyor. 4.günden itibaren ise yüzünüzdeki morarma ve şişlikler inmeye başlıyor. Ve sonuç; 1 sene sonra ödemleri inmiş mükemmel bir burunnn!💜🥰

İlk aylar burnunuzun şeklini beğenmeyebilirsiniz. Size çok büyük ve eğri gelebilir ödemlerden dolayı. O yüzden canınızı sıkmayın. Burundaki ödemin tamamen inmesi 1 seneyi buluyormuş. 1 sene boyunca burnunuzdaki değişimlere şahit oluyormuşsunuz, en sonunda da burun oturmaya başlıyormuş. İnşallah o zaman burnumuzu beğeniyor oluruz.🙏🏻❤️

Benim bencem bu kadardı arkadaşlar. Benim de yarın tamponlarım ve alçılarım çıkıyor. Hem benim için, hem de olanlar ve olacaklar için en hayırlısı olsun. Umarım beğenmişsinizdir ve estetik olmak isteyenler, olacaklar için de size bir faydam dokunmuştur. 😇

Aklınıza takılan bir şeyler varsa cevaplamaktan mutluluk duyarım. Kendinize iyi bakın, hoşçakalın. 💜🙋🏻‍♀️

@NescafeliPilav

Burun Ameliyatı Sürecim ve Tavsiyelerim!
47 Görüş