İmtihanımız Doğuştan Başlar: Çirkin Olmak!

8matador1180 s

Bu zamana kadar neredeyse 120 tane bence yazdım. Xper kazanmak için pek çok kişi yorumlar yaptı, biz de kendimizi bir şey sandık. Ancak bu yazımda bazı ana başlıklarla bu konuda sizinle sohbet etmek istiyorum. İlgilileri gelsin yani. :)

Konumuz: Çirkin olmak ya da çirkin doğmak…

“Ben insanları dış görünüşüne göre yargılamam ki” sözüne sıkça başvururuz ama ne kadar samimiyiz acaba? Çünkü istesek de istemesek de gerek güzellik algımız gerekse toplum tarafından bize verilen baskılarla bal gibi de dış güzelliği ya da dış görünüşü önemsiyoruz. Bunu bir çirkin olarak yazıyorum, onu da belirteyim :D

Bana sorarsanız güzellik göreceli değildir!

İmtihanımız Doğuştan Başlar: Çirkin Olmak!

Allah herkesi güzel yaratmıştır buna lafımız yok ya da herkesin kendini sevdirecek güzel bir tarafı vardır. Ancak insanların zihninde belirlediği bir altın oran vardır. Yüzünüz belli şekilde simetrik ise yani bir ortama girdiğinizde 10 kişiden 7 ve 8i sizi diğerlerine göre beğeniyorsa güzelsinizdir. Çok tercih edilen bir görünümünüz yoksa, farklı olabilirsiniz yine beğeneniniz olabilir ama güzel değilsinizdir. Önemli olan bir nokta var. Bir kişinin size hitap etmesi ayrı, güzel olması ayrı şeylerdir. Yani size hitap etmemesi o kişiyi çirkin yapmaz. Genel algıya bakmak lazım.

Bence bakımlar yapılarak, kremlerle vs. sonradan güzel olunmaz!

İmtihanımız Doğuştan Başlar: Çirkin Olmak!

Bir insan şansı varsa güzel doğar. Eğer o şans yoksa istediği kadar milyar dolarlık kremler kullansın yine de bir arpa boyu yol kat edemez. Cildi sağlıklı olur, daha dayanıklı olur belki ancak bir insan çirkin doğmuş ise (genel insan algısına göre çirkinlikten bahsediyorum) her zaman çirkindir. Sadece çok bakımlısın, pürüzsüz yüzün var dedirtir kendisine.

Bir insanı dış görünüşüne göre sevmek ya da sevmemek adil değildir.

İmtihanımız Doğuştan Başlar: Çirkin Olmak!

Sen güzelsen eğer bunun için bir şey yaptın mı? Yoksa anne baba genlerinden sahip olduğun avantajın ekmeğini mi yiyorsun? Diğeri çirkin olmak için ne yaptı? Yani senin gibi beğenilmeyi o da istemez miydi? O da istemez miydi her toplumun gözdesi olmayı? Her girdiği ortamda ilk tercih edilen olmayı? Peki ya elimizde olmayan şeylerden dolayı neden çok kolay insan eleyebiliyoruz? Bunu bazen cidden sorguluyorum, neden yapıyoruz? Sen yapıyorsun, ben yapıyorum, evet o arkadaşın da yapıyor.

Çirkin insanlar, çoğu zaman olmadığı gibi davranmak zorunda kalırlar.

İmtihanımız Doğuştan Başlar: Çirkin Olmak!

Kırk yılın başında kendilerine fırsat doğmuştur ve bir flört sürecine girmişlerdir. Karşısındakini kaybetmemek için kendi ortak ilgileri olmasa bile yani sevmeseler bile o kişiyi kaybetmemek için siyasi görüşünü bile değiştirebilirler. Çirkinler kendinden ve hislerinden çoğu zaman ödün verebilirken, güzellerin çok da böyle bir derdi yoktur. Ancak bu şekilde yapılan fedakarlık bir süre sonra kesinlikle patlak verecektir.

Sevdikten sonra tipin bir önemi yok ancak sevmek için ilk anahtar, iç ısınmasıdır.

İmtihanımız Doğuştan Başlar: Çirkin Olmak!

İç ısınması da nasıl oluyor bilir misiniz? Yine görünüş, yine görünüş... Kısaca anlatmaya çalıştığım şey kimi insanlar şanslı doğar, kimileri ise şans yakalamak için sürekli bir çabaya girmek zorundadır.

Çirkin olduğumuzu kabul edip, bununla mutlu olmaya çalışmak iyi bir çözümdür.

İmtihanımız Doğuştan Başlar: Çirkin Olmak!

Kimseye güzel olduğunuzu kanıtlamanıza gerek var mı? Bir hocamızın sözüdür: Eş dediğin duyarak alınır, bakarak pazardan mal alınır sadece diye. Biz eğer bunu kabul edersek insanların yorumları da bizi etkilemez, öz güvenimiz de kırılmaz.

Yarın öbür gün güzel diye aldığınız eşinizin yüzü yansa onu bırakacak mısınız? Bence bırakmazsınız. O halde en başta ille de güzel olsun isteğini diretmemiz mantıklı mı?

 • Asıl çirkin olan şey çirkin olmamız değil, bizi elimizde olmayan şeylere göre değerlendiren hayattır. Çirkini de elinde olsa en yakışıklısını güzelini ister çünkü maalesef. Ama olmayınca bulduğunu kapmaya çalışıyor :)

O halde sorarım size. Kıyamete kadar sürer mi dersiniz bu güzel çirkin ayrımı? İnsanlar olarak bizler devam mı ederiz hep olaylara böyle bakmaya? Hep mecbur mudur çirkinler başka alanlarda kendini geliştirmeye, güzeller ise hazıra konmaya?

Teşekkürler.

İmtihanımız Doğuştan Başlar: Çirkin Olmak!
16
4
Görüşünü yaz
16Kız Görüşü
4Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • blossommgirl

  Herkesin gerçek aşkını bulmasını çok isterim. Şimdi söyleyeceklerimi de kibir olarak algılamayın ama bazı gerçekler var.
  Ben güzel biriyim. Vücuduma baksanız göze hoş görünür ama öyle çok büyük göğüslere, büyük bir popoya sahip değilim. Sadece güzel. Seksi olarak görmeden insanların hoşlanabileceği bir vücut yani. Yüze gelince yüzümde bir aralar çok fazla kusur vardı. Makyaj yapmayı da sevmediğim için bunlara hep bakım yaptım ama hiç saklamadım. Vücudum ne kadar hoş olsa da yüzüme baktığınızda çirkindim. Buna rağmen kendim gibi davrandığım için bir auram vardı ve insanlar (erkekler) etrafımdaydı. "İsteyen güzelleşebilir" algısı buralarda işin içine giriyor bence.
  Fizik herşeydir. Özellikle yüz fiziği. Burnunuzda kemer varsa, göz şekliniz garipse, kulağınız büyükse bir şey diyemem, evet maalesef ki çirkinsiniz. Buna bir şey de yapılamaz estetiksiz. Ama yüzünüze krem sürdüğünüzde kusurların çoğu gider (deneyimledim) ve diyet yaptığınızda kilo verirsiniz; bazı hareketler sayesinde fiziğinizi toplarsınız, belinizi inceltebilirsiniz...
  Birini görmüştüm, kilosundan ve çirkinliğinden bahsediyordu. Baktığınız zaman yüzünde kusurlar var ama bakımla geçer, yüz şekli düzgün ama şişko olduğu için kötü görünüyor, saçları süpürge gibi çünkü bakım bile yapmıyor (hatta saçlarında 2-3 hafta taranmamış havası vardı). Bacakları kıllı... Yani tüy alınır, saça bakım yapılır, yüze de bakım yapılır. Geldik kiloya. Kilo ver dedim veremiyorum dedi, dedim neden veremiyorsun?
  Çünkü metabolizması sağlıklı değil.
  Neden?
  Sağlıklı beslenmemekten.
  E sonra gelsin çirkinim desin.
  Ne kadar güzel olsanız da bakım herşeydir. Bahsettiğim kişi gibi olanlar acıtasyon yapmasın. Olmayanlar da özgüvenli olsun 💪🏻 Siz, sizi siz yapan en değerli şeysiniz. Tüm kusurlarınızla. Bakımınızı yaptığınız, kilonuzu ve sağlığınızı kontrol altında tuttuğunuz sürece güzel çirkin olmanız önemli değil. Hep kendiniz olun. Aslında şanslısınız bir bakımdan 😆. En azından kendiniz gibi davrandığınızda, sevgilinizin veya flörtünüzün sizi siz olduğunuz için sevdiğini biliyorsunuz. Biz çoğu zaman bundan emin olamıyoruz. Tabi aşk kapıyı çalınca başka ❤️

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • Loriella

  Öncelikle güzel ve sade bi bence olmuş. Lakin çirkin olanların kendilerini başka alanlarda geliştirmeleri görüşüne katılmıyorum. Bir insan başkası için değil, kendisi için kendini geliştirmeli. Bencendeki konu başlığına gelecek olursam, şöyle bi örnekle açıklamak istiyorum. İki farklı insanı ele alalım. Birinin durumu orta halli olsun, diğerinin durumu zengin denebilecek kadar iyi olsun diyelim. Orta geliri olan biri kıyafet, telefon, araba, ev vs. alacaksa görünüşüne, markasına ve kalitesine bakmaz. Bütçesine göre en uygun olanını seçer. Durumu iyi olan ise fiyatına bakmadan gidip istediğini alır. Çünkü onun için görsellik önemlidir. Ama o kadar para verdim ben bunu bi 10 yıl falan giyeyim demez. Sıkıldımı atar bi kenara gider yenisini alır. Yani hep bi doyumsuzluk vardır. Çünkü ne istediğini bilmeyen biridir. Amacı ihtiyacını karşılamak değil millete hava atmaktır. İlişkilerde öyledir. Sırf sevgilisi yakışıklı veya güzel dedirttirmek için insanlara, yakışıklı ve güzellerle çıkan tipler var. Kendilerine yazık ediyorlar. Oysaki daha iyi anlaşabilecekleri ve ciddi düşünebilecekleri birini bulup mutlu olmayı tercih etmeleri onlara çok şey kazandıracaktır diye düşünüyorum.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?
 • canselcanım

  Yeni bir insanı gördüğünde "ilk 3 saniye" kuralı diye bir şey devreye girer, bazı yerlerde 5 saniye veya 7 saniye olarak da duymuşsundur, temeli de şudur; hiç tanımadığın bir insanı gördüğün an sana güzel gelmişse güzeldir, çirkin gelmişse çirkindir, güvensiz gelmişse güvensizdir gibi... Önyargılarımızın oluşma sebebi de işte bu ilk karşılaşma anında akıldan geçen düşüncedir. Fakat bu hiçbir şekilde insanlara güzel veya çirkin yakıştırması için yeterli olmamalı bana kalırsa, sonuçta senin de dediğin gibi güzellik, anne-babamızın genetiğinden başka bir şey değildir. Demem o ki; birine güzel/çirkin dememizle ona vereceğimiz değer arasındaki ilişkiyi ne kadar seyreltirsek, önyargılarımızdan o denli kolay sıyrılırız ;)

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?
  • 8matador1180

   Keske her zaman herkesi kendimize göre daha güzel görebilsek. Bazen sebepsiz o iç isinmamasi olduğu için yani kaba yonle begenilmedigi için en baştan kaybettiğimiz çok oluyor. Meslek seciminde bile halk içine çıkılıyor ise direkt dış görünüşü begenilmezse orada bile is bulamıyor neredeyse

  • canselcanım

   Ee, toplum olarak ezelden beri bu yönde şekil almışız, ilk neyi görüyorsak ona göre değerlendiriyoruz, aslında bize gereken şey azıcık çaba, dimi?

 • 11Sessizlik11

  Ellerine sağlık.
  Maalesef dış görünüşe önem veriliyor doğru. Ama çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır lafına katılırım. Bakımla her kadın güzelleşir.( erkekleri bilemiyorum). İçini sevdiğin insan senin gözünde dünya yakışıklısıdır. Ama içi sevmek için önce dışa bakıyoruz. İnşallah zamanla bu düşünce gider.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

124
 • yıldızlıgecetablosu

  Yıl olmuş 2021 güzel çirkin değil, parası olan ya da olmayan diye ayırmalıyız bence. Çünkü her yerlerini yaptırıyorlar. Burnunu, kaşını, gözünü, yanakları, poposu, göğüsleri. Tek bir güzellik algısı oluşuyor insanlarda ve çok aptalca.

  He birde ne yaparsa yapsın asla güzel görünemeyen ve olamayanlar var. Napalım onların kaderi de bu🤷🏻‍♀️

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • yildizasterr

  Çok güzel yazmışsınız elinize emeğinize düşüncelerinize sağlık :) kıyamete kadar sürecek maalesef , değişmez.

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • Ayçöreği96

  Harika bir bence olmuş.
  Güzellik ve Yakışıklılık anlamını yitirmeli bence, çünkü bunlar ilk aşamada değerli oluyor sonrasında hep karakter kazanan oluyor.
  Sıralamamız değiştiğinde daha mutlu ilişkiler yaşayacağız. 🌿🌿

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Gizli Üye

  Üzüldüm. Umarım tüm çirkinler hak ettiği , istediği aşkı sevgiyi bulur ❤

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • süslü_şirinn

  Cok güzel bir bence olmuş.
  Okulda bir kız vardı derya diye, sırf güzel diye, kaşar olmasina rağmen herkes onunla sevgili olabilmek için ölüyordu o geldi aklıma...
  Güzel olsun da nolursa olsun diyen insan tipide var, ama tamam eli yüzü düzgün orta şeker olsun, çok güzel olmasına gerek yok / ya da yakışıklı, ama huyu güzel olsun diyende var... Ben hep 2. si oldum, o kadar yakışıklı erkeklerden teklif alırken hep orta hallileri seciyorum..
  Herkesin idealleri farklıdır, arkadaş cevremdede kimisi yakışıklı kocalara varirken kısmı parayı seçmiştir, kimisi beni çok seviyordu sevgisine ilgisine dayanamadım evlendim diyor.. Yani aslında herkes önem verir dış görünüşe ama, kimisi çok yakisikli/güzel Olsun der, kimisinin farklı idealleri vardır normal olsada yeter der..

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • DoğmayanGüneşim

  O yüzden bir insanla tanışmadan önce dış görünüşünü değil de kalbinj ruhunu tanitacan 🤣o zaman anlarsın iç güzellik mi dış güzellik mi önemli

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • Nurcin3

  Öncelikle belirtmek isterim ki gerçektende çok yerinde ve harika bir yazı olmuş.
  Maalesef günümüzde genel olarak dış görünüş çok önemli bir konuma sahip.
  Keşke dış görünüş kadar karakterde önemli bir konumda olsaydı.

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • xxebruuxx90

  Çok güzel olmuş ellerine sağlık

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • gecelerikorkuyorum

  kendini seven insanı herkes sever gibi çok genel bir dede lafı söyleyip kaçıyorum

  Sevdim 3 Kişi
  Yorumla
 • Gizli Üye

  Mükemmel

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • kahveligünler_

  Valla ben

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • SosyoPsikopat

  herkesin sevdiği bi tip vardır bu seni güzel ya da çirkin yapmaz benim sevgilimi ailem sevmezdi mesela bana görede kusursuzdu mesela çoğunluğu bazı ünlü erkekleri yakışıklı bulurken bana göre de çok tipsiz

  Sevdim 3 Kişi
  Yorumla
 • Alone2701

  Çok güzel olmuş bende bir çirkinim gerçekten çok güzel anlatmışsın

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Fatihsnb

  Çirkin olmak aynanın karşına gecip giydiğin şey nasıl olmuş diye bakamamaktır

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • mete3500

  Çok güzel yazmışsın. Herkes kabullense gerçeği ve dürüst olsa sorun olmayacak. Atıyorum karşındakinle konuşuyorsun. Sohbet güzel zevkler mükemmel uyuşuyor. Aradığı adam neredeyse sen diyecek. Fotoğraflarına bakıyor ya da seni görüyor. Bakıyorsun kem küm ediyor. Geç cevap veriyor ya da irtibatı kesiyor. Ne gerek var sen şekilci bir insansin. Yani bu kadar. Benim için de herkes için de geçerli bi durum. Ama bazıları çok insafsız bu konuda

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Keko_01

  ben hiçbi zaman çikin olmadım zaten arkadaşlarıma soruyorum yo yakışıklıın diyolar

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
YÜKLENİYOR...