İşte Saç Dökülmesine İyi Gelen Maske Tarifleri ve Bitkisel Yöntemler!

Kawasaki_Ninja

Son zamanlarda saçlarımın normalden biraz fazla dökülmesiyle endişelenip bu konuya kafa yordum. Dökülme sebepleri, dökülmeye neler iyi gelir, saç dökülmesini engellemek ve saç ekimi gibi konularda araştırmalarımı özetleyerek sizlerle paylaşacağım.

Normal Saç Dökülmesi

saç/kel
saç/kel

Farklı farklı sebeplerden olmak üzere cinsiyet ayrımı yapmadan herkesin saçları dökülmektedir. Normal saç dökülmesi sorun olmamaktadır çünkü dökülen saçın yerine yenisi gelmektedir. Normalde 50 ile 100 saç telinin dökülmesi sorun değildir. Bizim asıl ilgilendiğimiz ve çözüm aradığımız anormal olan saç dökülmesidir.

Kelliğe Götüren Dökülme

kell
kell

Maalesef aşırı saç dökülmesi ve yeni saç tellerinin gelmemesi sonucu kel kalırız. Bir sonraki saç dökülmesi faktörlerinden genetik olanı hariç hepsinin bir çözümü var. Genetik mirasında kellik olmayanlar böyle gelsin ve aşağıdaki başlığımıza daha dikkat kesilip okumaya devam etsin lütfen.

Dökülme Nedenleri

uzun saç
uzun saç

Genetik faktörler, deri problemleri, yanlış beslenme alışkanlıkları (vitamin ve mineral eksikliği)
hormonel sorunlar, dökülmeye sebep olabilecek iç hastalıkları ve ilaç kullanımı, doğum, kemoterapi süreci, kozmetik etkenler (Saç rengini açma, şampuan, düzleştirme vb.) ve son olarak stres (depresyon) Genetik hariç sorunun sebebini belirleyip ortadan kaldırarak aşırı dökülmeye son verebilirsiniz.

Dökülmeye İyi Gelen Besinler

saç besleme
saç besleme

Beslenme bozuklukları açısından saç dökülmesine karşı; Ispanak, pazı, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler. Portakal, greyfurt, karpuz, çilek gibi C vitamini içeren meyveler. Balık başta olmak üzere deniz ürünleri ve ceviz, fındık gibi kuru yemişler. Tavuk, hindi gibi protein kaynakları yoğurt, fasulye, havuç son olarak olmazsa olmaz sarımsak ve soğandır.

Saça İyi Gelen Yağlar

yağcılar
yağcılar

Hindistancevizi yağı, Argan yağı, Jojoba yağı, Badem yağı, Zeytinyağı, Üzüm çekirdeği yağı, Lavanta yağı, Susam yağı ve Biberiye yağı saçlara iyi gelmektedir. Tek tek olduğu gibi karışım yaparak kullanmakta olumlu sonuçlar vermektedir. E vitamini açısından zengin olan bu yağlar hem saça hem saç derisine iyi gelip saç dökülmelerini azaltmaktadır.

Son Söz

yakma kendini
yakma kendini

Eğer sorununuzun ne olduğundan emin değilseniz bir dermatoloğa gitmeniz çok doğru olacaktır. Benim saç dökülmemin sebebi aslında normal dökülmeymiş o yüzden her hangi bir işlem yapmadım sadece doğal yağlar ve beslenme konusunda dikkat ederek çözeceğim. Son olarak #kawasaki hepinize kellikten uzak sevdiklerinizle mutlu günler diler.

İşte Saç Dökülmesine İyi Gelen Maske Tarifleri ve Bitkisel Yöntemler!
26 Görüş