Uzmanlar İstanbul depreminin yaklaştığını nasıl hesaplıyorlar?

Aydamira

İstanbul'un deprem geçmişini matematiksel hesaplamayla ne kadar aralıklarla tekrarladığını bulup bu aralıkta olabilir gibi varsayımları var. Peki bu İstanbul depreminin matematiksel hesabını biliyormusunuz? Kısaca anlatayım Bizans kayıtlarına kadar giden deprem kayıtları İstanbulun periyodik bir sıyayla tekrarndığını gösteriyor. Büyük İstanbul depreminin öncesinde izmit depremi denilen daha küçük çaplı bir deprem oluyor. Sonrasında İstanbul !! Bu izmit depremi denilen 99' ta yaşadığımız gölcük depremi olduğunu biliyormuydunuz? Zaten 99 depremi olduğundan bu yana tüm gözler İstanbul 'da. Sadece deprem bilimciler değil tarihçiler bile bu depremin sıralama periyodunu biliyor. Kayıdlarda iki deprem arası 4 /13/19 /? Yıl var. İşte deprem bilimcilerin bağıra bağıra söylüyorlar 99 depreminden 23 yıl geçti zaman daralıyor.

Peki hazırmıyız HAYIR!

Uzmanlar İstanbul depreminin yaklaştığını nasıl hesaplıyorlar?