2 ay

Bugün Napolyon Bonapart'ın doğum günü! Sizce Bonapart başarılı bir lider miydi?

Mario45
Merhaba,
Bugün tarihi bir olayla sizlerleyim 📚.
Tarihte Bugün
Ünlü Fransız Komutan ve İmparator Napolyon Bonapart Korsika'a doğdu (15 Ağustos 1769)

Muhteşem bir kariyere sahip Napolyon onlarca askeri başarı kazandı. Ancak onu unutulmaz yapan en önemli şey Fransız İhtilali ile ortaya çıkan Milliyetçilik, Hürriyetçilik gibi kavramları Avrupa'ya yayması oldu. Çok cesaretli ve yetenekli olması sayesinde sayamayacağımız kadar çok başarı kazandı Moskova'ya kadar tüm Avrupa'yı ele geçirdi, yetmedi Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olan Mısır'a saldırarak Doğu'yu da fethetmeye çalıştı ancak karşısına bir ihtiyar çıktı...
Bu ihtiyar 100 yaşına merdiven dayamış olan Cezzar Ahmet Paşa'ydı.
Akka Kalesinde müthiş bir savunma yapan Cezzar Ahmet Paşa İngiliz Donanmasının da desteğiyle Napolyon'u mağlup etti ve Mısır'da sıkıştırdı. Çaresiz kalan Napolyon bu yenilgi sonrası ordusunu Mısır'da bırakarak 3 küçük gemi ile birlikte Mısır'dan Fransa'ya kaçtı. Bu mağlubiyet sonrası Napolyon'un söylediği şu söz ise Napolyon'un hayallerini ve hayallerinin nasıl yıkıldığını gösteriyor:
"Eğer Akka'da yenilmeseydim tüm Doğu'yu ele geçirebilirdim ama kader beni bir ihtiyarın oyuncağı yaptı"

Peki sizce Napolyon Bonapart başarılı bir lider miydi?
Bugün Napolyon Bonapartın doğum günü! Sizce Bonapart başarılı bir lider miydi?
Başarılı bir liderdi
A seç
Ortalama bir liderdi, doğru ve yanlış kararları vardı
B seç
Kötü ve başarısız bir liderdi
C seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Bugün Napolyon Bonapart'ın doğum günü! Sizce Bonapart başarılı bir lider miydi?
2
15
Görüşünü yaz