1 ay

Kudüs'te ateşkes sağlanmak üzere, biz neden sonuca ulaşmak bir yana ateşkese katkı bile sağlayamadık?

ismimhakan u
Abdül Fettah el-Sissi ve Emmanuel Macron Pariste görüştü
Abdül Fettah el-Sissi ve Emmanuel Macron Paris'te görüştü
Merhaba.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el-Sissi’nin 17 Mayıs Pazartesi günü Paris’te bir araya gelerek “İsrail-Filistin çatışmalarında devam eden Mısır arabuluculuğunu desteklemeyi ve Orta Doğu'da yaşanan ölümcül çatışmaya yönelik hızlı bir ateşkes sağlamayı amaçlayan görüşmelerde bulundukları” Elysee Sarayı tarafından açıklandı.

Aynı açıklamada Macron’un "Mısır arabuluculuğuna desteğini yenilediği" ve "hızlı bir ateşkesi teşvik etmek ve çatışmanın yayılmasını önlemek için koordineli çalışmaya devam etme" konusunda anlaştıkları bildirildi.

Fransa Hükümet sözcüsü Gabriel Attal ise RTL televizyonuna yaptığı açıklamada; “Mevcut arabuluculuğun Fransa'nın desteğiyle Mısır, Ürdün ve Almanya'yı kapsadığını” belirterek, "Hedeflerimiz, öncelikle olabildiğince çabuk ateşkes ve ardından bölge için kalıcı bir istikrar çözümü bulabilmektir. Bu, özellikle Mısırlılar, Ürdünlüler, Almanlar ile üzerinde çalışacağımız konudur." diye ekledi.

Ayrıca diplomatik kaynaklara göre BM’nin, gerginliğin azaltılması için arabuluculuk yapmaya Katar ve Mısır'ın yardımıyla Pazartesi günü başladığı öğrenildi.

Mısır tarafından yapılan açıklamada ise, Mısır'ın İsrail-Filistin arasında perşembe günü saat 06.00'dan itibaren başlayacak bir ateşkes önerdiği, Hamas'ın bu ateşkese olumlu yanıt verdiği, İsrail'in ise henüz yanıt vermediği, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin yıkıma uğrayan Gazze Şeridi'nin yeniden inşasına yardımcı olmak adına 500 milyon dolar bağışta bulunduğu belirtildi. Ayrıca Mısır'ın Gazze'ye 65 ton tıbbi yardım da gönderdiği ifade edildi.

Mısır, Fransa, Ürdün ve Almanya’nın attıkları adımlar kısa sürede sonuca ulaşacak gibi. Peki bizim yapabildiğimiz sadece şiddetle kınamak ve işe yaramaz telefon görüşmeleriyle kaldıysa; Nerede kaldı bizim dünya liderliğimiz? Biz neden sonuca ulaşmak bir yana katkı bile sağlayamadık? Dünya devletleri bizi ciddiye almıyor mu artık?

https://www.france24.com/fr/moyen-orient/20210517-proche-orient-macron-et-sissi-soulignent-la-n%C3%A9cessit%C3%A9-absolue-de-mettre-fin-aux-hostilit%C3%A9s

https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/israil-ile-filistin-arasinda-ateskes-gelismesi-6438160/

#Kudüs #Kudus #İsrail #Israil #Filistin #Gündem #Gundem
Güncellemeler:
30 gü
Netanyahu’nun Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Güvenlik Kabinesinin İsrail-Filistin arasındaki ateşkesi oybirliğiyle onayladığı doğrulanarak, Mısır’ın karşılıklı ateşkes girişimini herhangi bir koşul olmaksızın kabul edildiği ve daha sonra belirlenecek bir saatte yürürlüğe gireceği bildirildi.

İsrail-Filistin arasında 11 gün sonra ateşkes ilan edildiği duyurulurken, ateşkesin bu gece yerel saate 02.00’de başlayacağı iddia edildi.

21.05.2021 Saat : 00:20
Kudüs'te ateşkes sağlanmak üzere, biz neden sonuca ulaşmak bir yana ateşkese katkı bile sağlayamadık?
4
10
Görüşünü yaz