3 ay

Kurban Bayramı ve Tatil

06romeo

Bugün 16 Temmuz 2021 Cuma.

🔴 Kurban Bayramı ne zaman?

Tatil başladı bile. 😃
Tatil başladı bile. 😃

Kurban Bayramı çok yaklaştı. Bayramdan önceki gün olan arefe günü, 19 Temmuz 2021 Pazartesi günü. 4 günlük Kurban Bayramı 20 Temmuz Salı günü başlayacak ve 23 Temmuz Cuma günü sona erecek.

🟢 Uzun tatil başladı

Uzun tatil trafiği yoğunlaştırdı.
Uzun tatil trafiği yoğunlaştırdı.

15 Temmuz 2021 Perşembe günü Demokrasi ve Millî Birlik Günü de resmî tatil olarak kutlanınca, kurban bayramı ile arasındaki bugünü yani cuma günü nü de tatile katan vatandaşlarımız, cumartesi-pazarlarla beraber 15 ila 25 Temmuz arasında 11 günlük uzun bir tatil elde ettiler.

Böyle olunca dünden itibaren özellikle sahil yörelerimize uzanan trafikte gözle görülür bir yoğunluk dikkat çekti. Tatilciler, aman dikkat… Uykusuz yola çıkmayın ve sürat yapmadan, sakin sakin trafikte selametle yol alın efendim.

🟣 Kurban ne demek?

Kurbanlıklar hazır.
Kurbanlıklar hazır.

Sözlükte yaklaşmak yakınlaşmak demektir. Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelir. Dini açıdan kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah’ın rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı ya da hayvanları usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

🟠 Kimler kurban keser?

Müslüman, reşit ve zengin olan herkes senede bir kez ve belirli günler içerisinde, belirtilen hayvanlardan kurban keser. Bu Kur’an-ı kerim de Allah’ın emridir.

🟡 Kimler zengindir?

En az 80.18 gram altın ya da karşılığı varsa zengindir.
En az 80.18 gram altın ya da karşılığı varsa zengindir.

Her Müslüman şahsın, borcu ve temel ihtiyaçları dışında 80.18 gr. altını veya bunun karşılığı kadar (yani ederi kadar) parası veya fazla malı ve eşyası varsa, o kimse zengin sayılır.

🟤 Koyunu 2 kişi kessek olmaz mı?

Asla olmaz. Koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanda tek kişi için kesilir.

Dana ve deve gibi büyükbaş hayvanlarda 7 kişiye kadar birlikte hisseye girilerek kesilebilir. Burada esas olan 7 kişinin de kurban amacıyla kesmeye niyetlenmelidir. Birisi etlik için hisseye girerse 7 kişinin birden kurbanı geçersiz olur. Borç kalır.

Tavuktan balıktan kurban olmaz.
Tavuktan balıktan kurban olmaz.

⚫️ Her zengin şahıs tek tek kurban kesmeli mi?

İslam'da ibadetlerin sorumluluğu ve bu sorumluluğun neticesi olan ceza ve mükâfat bireyseldir.
Dinen aile fertleri arasında mal ayrılığı esastır, bir aile içinde karı, koca ve çocuklardan her birinin malı ayrı ayrı belirlenmişse kendilerine aittir.

Buna göre ailede yer alan karı, koca ve yetişkin çocuklardan kim bu şartlara göre dinen zengin ise, zengin olan her birisi Hanefî mezhebine göre ayrı ayrı yani tek tek kurban kesmesi vaciptir.

Şâfiî mezhebine göre ise aile için bir kurban kesmek sünnet-i kifâyedir. Dolayısıyla aileden birisinin kurban kesmesi ile hepsi için sünnet yerine gelmiş olur (Nevevî, el-Mecmû‘, VIII, 384; Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, IV, 377). Bu görüş asgarî derecede nisâba sahip olan aileler için daha uygundur.

Kurban Bayramı ve Tatil

Burada her Müslümanın kendisini dinini ve ayrıca mezhebini iyi tanıması, bilmesi ve o bilgiler doğrultusunda inancının emrini yerine getirmesi esastır.
Yeterli bilgiye sahip değilse, güvendiği büyüklerine veya müftülüklerdeki konunun uzmanlarına sormalı, alo fetva hattından bilgilenerek o doğrultuda hareket etmelidir.

Amaç hem dini görevi yerine getirerek huzura kavuşmak ve hem de ihtiyaç sahiplerine destek olmaktır.

🔵 Kurban Bayramı ne getiriyor?

Aman öpüşüp koklaşıp da koronayı hortlatmayalım. Bırakın virüs uyusun…
Aman öpüşüp koklaşıp da koronayı hortlatmayalım. Bırakın virüs uyusun…

Kurban Bayramı neşe ve coşku günlerine vesile olan iki dini bayramımızdan biridir. Yardımlaşma ve muhtaçlara destek olma günleridir.

Kalabalıklarda mesafeyi koruyalım.
Kalabalıklarda mesafeyi koruyalım.

Hem tatili ve hem de bayramı iyi değerlendirmek isteyenler İçin, öncelikle sevdiklerimizle ve büyüklerimizle buluşup hasret giderme ve sonra da bol bol dinlenip eğlenmeliyiz. Muhtaçlara yardımı unutmadan tabi ki. Aman ha temizliğe dikkat, kalabalıklarda da mesafeye dikkat edelim ve gerekirse maskeyi ihmal etmeyelim.

⚪️ Nerede keseceğiz?

Bütün belediyeler modern kesim alanları, sertifikalı kasap ve hijyenik şartlar açısından gerekli tedbirleri aldı. Fiilen kesmek isteyenler rastgele değil, bu uygun yerlerde sertifikalı kasaplar aracılığıyla kesmelidirler.

🔴 Vekaleten kurban olur mu?

Olur. Bir kısım Müslümanlar da özellikle pandeminin getirdiği titizlik ve tedirginlikle vekaletname yoluyla kurban bedelini bu amaç doğrultusunda bağış kabul eden, Türkiye Diyanet Vakfı, Lösemili Çocuklara Destek Vakfı (LÖSEV), Kızılay v.s. gibi kurum ve kuruluşlarca yurt içinde ve yurt dışında da kurban kesilmektedir. Bankaların mobil uygulamaları içerisinde, bağış kısmında, tüm yasal dernek ve vakıfların listesi bulunmakta ve ayrıca kendi internet siteleri üzerinden de kurban vekaletinizi vererek kurban bedelimizi bağışlayabilirsiniz.
Burada esas olan kurban kesmek amacıyla alınan bedelin usulünce fiilen kurban kesilmek ve dağıtılmak suretiyle değerlendirilmesidir. İşlem, kurban ibadetinin ruhuna uygun olmalıdır. Kurban ibadet olduğundan, vekaletname ile dahi olsa yapılan kurban ibadetinin hiç bir safhasında faiz veya başkaca bir şekilde İslam'ın haram olarak gördüğü hiçbir şeye bulaşılmamalıdır.

Kurban maksadıyla bağışlanan para nakden alınıp ameliyat gibi veya kurban dışı farklı şekilde yardımlar yapılarak değerlendirilmesi uygun değildir. Buna dikkat etmek çok önemli. Aksi takdirde kurban ibadeti yerine getirilmemiş olur ve borç kalır. Bu tür yardımlar da tabiki ayrıca yapılmalıdır.

🟡 Bayramda da, tatilde de dikkat!

Vatandaşlarımızın bir kısmı bayram tatilini, yazın sıcaklığıyla birlikte değerlendirerek pandemi sürecinin verdiği sıkıcı günlerin ardından bir ferahlama fırsatı olarak değerlendirip sahillere doğru şimdiden yola çıktılar. Trafik çok yoğun ve sıcaklar bunaltıcı aman dikkat diyoruz.

Büyüklerimizin elini öperken yine de dikkat edelim.
Büyüklerimizin elini öperken yine de dikkat edelim.

Üstelik Korona tehlikesi hala geçmedi. Bir kez daha birbirimizi uyaralım. Gerek bayram sürecinde ve gerekse tatil sürecinde temizlik ve hijyene dikkat edelim. Kalabalıklarda mesafe ve maskeye mutlaka önem verelim. Hem kendimizi hem çevremizi hem de sevdiklerimizi koruyalım.

Kurbanın dini hükmü ve bu konu ile ilgili aklınıza gelebilecek soruların yer aldığı bir çok konuya, Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulunun verdiği cevapların yer aldığı Kurbanla ilgili sorular ve cevaplar linkini tıklayarak bizzat daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın efendim. İyi tatiller ve bayramınız bayram ola… ♥️🌸😎

Kurban Bayramı ve Tatil
7
3
Görüşünü yaz
7Kız Görüşü
3Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşleri

 • ángelsinalasyocéano
  Benim için tabi tatilin son günü gezme etkinlikleri vs yeni şehir turları. Bayramını şimdiden en içten dileklerimle kutlarım abi. Çok güzel bir bence olmuş ayrıca
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • 06romeo

   Teşekkür ederim benim güzel melek kızım. Senin de bayramını kutluyorum. Görüş yazma inceliğin için devtelekkür ediyorum. Mutlu huzurlu bereketli pırıl pırıl bir bayram dikiyorum sana… 🌸🌺😎

  • Rica ederim abi :)

 • cicimod
  Çok güzel bence olmuş, teşekkürler, hayırlı bayramlar!
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • 06romeo

   Güzel ve değerli görüşleriniz için kalpten teşekkürler. Şimdiden mutlu ve huzurlu bayramlar 🌸🌺

  • cicimod

   rica ederim, size de teşekkürler

  • 06romeo

   🌻

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

53
 • KürtKızı21
  Çok güzel bence olmuş, teşekkürler, hayırlı bayramlar.
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Rica ederim efendim. Hayırlı ve huzurlu bayramlar diliyorum. 🌸😎

  • Sizede hayırlı bayramlar.

 • bbegüm00
  Paylaşımın çok güzel bilmeyenler için çok güzel anlatmışsın
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Aslında herkes bilir. Benimkisi sadece hatırlatmak. 😌🌸

 • Mandalinaağacı1
  Teşekkürler paylaşım için. Hayırlı tatiller.
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Dikkatli olalım yolculukta. İyi bayramlar ve mutlu tatiller 😃😃😃

 • Aylakki
  İyi bayramlar
  Sevdim 1 Kişi
 • Nesli_Neslihan
  Ellerine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Teşekkür ederim Neslihan arkadaşım. 😌🌺

 • yasin_s
  Cok uzun tatil
  Sevdim 1 Kişi
 • bilinmeyen0_0
  22 sinde olması lazim
  Sevdim 1 Kişi
 • ürkekminikceylan
  Artık eski bayramlar kalmadı ne yazık ki.
YÜKLENİYOR...