Tertemiz Çamaşırların Sırrı Çözüldü! Öğrenmek İçin Bize Katıl!
Kapat
1 ay

MHP'nin Kurucusu ve Efsane Lideri Alparslan Türkeş Hakkında Bir Analiz

Alparslan Türkeş Kimdir?

MHPnin Kurucusu ve Efsane Lideri Alparslan Türkeş Hakkında Bir Analiz

4 Nisan günü vefatının 23. yıl dönümünde andığımız Alparslan Türkeş ile ilgili birkaç görüş paylaşmak istedim sizlerle. 1917 Yılında Kıbrıs Lefkoşa'da doğan Alparslan Türkeş'in asıl adı Ali Arslan Ahmet'tir. Osmanlı döneminde Kayseri'nin Pınarbaşı İlçesinden Kıbrıs'a yerleştirilen bir Türkmen ailenin çocuğudur. Ortaokul yıllarında onun milliyetçi damarını fark eden öğretmeni Ragıp Tüzün Sen Sultan Alparslan'ı çok seviyorsun, onun gibi bir adam ol. Senin Adını Alparslan olarak değiştirelim der. Sonra da soyadı kanunuyla beraber Eski Türk devletlerinden biri olan Türkeşler'den etkilendiği için Türkeş soyadını alır. 1933 yılında Kuleli Askeri lisesine giren Türkeş 1938 yılında Ankara'da Kara Harp okulundan Teğmen olarak mezun olup Askerlik vazifesine başlar. 1944 yılında Hüseyin Nihal Atsız, Necdet Sancar, Zeki Velidi Togan gibi isimlerin yargılandığı Türkçülük-Turancılık davasından dolayı 9 ay askeri cezaevinde yatıp işkencelere maruz kalmış ve 1945'te tahliye edilmiştir.

Türkeş ve 1960 askeri darbesi

MHPnin Kurucusu ve Efsane Lideri Alparslan Türkeş Hakkında Bir Analiz

27 Mayıs 1960 askeri darbesinin en önemli ikinci ismidir Kurmay Albay Alparslan Türkeş. Ankara radyosunu ele geçirip saat başı okunan darbe bildirisiyle tanıdı onu Türkiye. 27 Mayıs darbesiyle Türkeş Başbakanlık müsteşarı olur. Devlet Planlama teşkilatı, Devlet İstatistik Enstitüsü (şimdiki adıyla TÜİK), Türk Kültürünü araştırma enstitüsü gibi kurumların kurulmasını sağladı. Darbeyi yapan 38 kişilik ekip içinde Türkeş'in başını çektiği 14'ler grubu DP kapatılmışken ve alternatif bir parti yapılanması yokken seçime gidilmesinin iktidarı CHP'ye teslim etmek olacağı ve kendilerinin de CHP adına darbe yaptığı imajı çizeceği için hemen seçim yapılmasına karşı çıkarlar. Ayrıca Menderes ve DP yöneticilerinin idamla yargılanmasına da şiddetle karşı çıkarlar. Bugün ordumuzun en seçkin birlikleri olarak bilinen Genel kurmay 2. başkanlığına bağlı çalışan Özel Kuvvetler Komutanlığının (Bordo bereliler) temelini oluşturan ve gayrı nizami harp (gerilla) tekniklerinin öğretildiği Seferberlik tetkik kurulunu da yine Türkeş kurdurmuştu.

13 Kasım darbe içinde darbe

MHPnin Kurucusu ve Efsane Lideri Alparslan Türkeş Hakkında Bir Analiz

13 Kasım 1960 günü Devlet başkanı Cemal Gürsel ve darbenin bir numaralı ismi Cemal Madanoğlu bir gece yarısı kararnamesiyle 14'ler grubunu tasfiye eder. Her biri dünyanın farklı ülkelerine askeri ataşe olarak atanmış ve gece yarısı bir kısmı evlerinden pijamalarıyla alınarak askeri uçaklarla gönderilmiş ve 2 yıl süreyle de ülkeye girişleri yasaklanmıştı. Türkeş 14'ler grubunun başı olarak Yeni Delhi Askeri ataşeliği göreviyle Hindistan'a gönderilmişti. Daha doğrusu sürgüne gönderilmişti. Hindistan'da ingilizcesini mükemmel hale getiren Türkeş 1963 yılında yasağın kalkmasıyla tekrar memlekete döndü.Dönüşünün hemen ardından önce askerlikten istifa etti.

Türkeş'in siyasi yaşamı

MHPnin Kurucusu ve Efsane Lideri Alparslan Türkeş Hakkında Bir Analiz

1963 yılında Kuruculuğunu Mareşal Fevzi Çakmak Paşa'nın yaptığı Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne üye oldu, 1965 yılında yapılan genel seçimlerde Ankara milletvekili olarak Meclise girdi. 1969 yılında ise CKMP genel başkanlığına seçildi. Partinin sembolünü 3 hilal, adını de Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirdi. Aynı yıl yapılan genel seçimlerde ise Adana Milletvekili olarak meclise girdi. Orta Asya Türk devletlerinde askeri ve siyasi liderlere Başbuğ denirdi. Türkeş'e de zamanın Türk milliyetçisi gençliği Başbuğ Türkeş demeye başladı ve bu isim o ölene kadar hep kullanılageldi. Ve başbuğ Türkeş önce yüz binleri, sonra milyonları ardından sürükleyen önemli ve karizmatik bir lider olarak Türk siyasi hayatındaki yerini aldı. 1974 seçimlerinde 3 milletvekili çıkaran MHP 1975 yılında Süleyman Demirel tarafından kurulan 1. Milliyetçi Cephe koalisyonunda Başbakan yardımcısı oldu.

MHPnin Kurucusu ve Efsane Lideri Alparslan Türkeş Hakkında Bir Analiz

Sonrasında 1977 seçimlerinde 15 milletvekili kazanan MHP ile 1977 yılında ikinci milliyetçi cephe hükumetinde yine başbakan yardımcısı olarak görev yaptı. 2. MC hükumeti sürecinde Kıbrıs Türk Federe Devletinin kurulmasında Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş ile devletin ilişkilerini organize ederken dış Türklerle devletin iletişimini sağlamak üzere Türk akraba toplulukları teşkilatını kurdurdu.

1980 askeri darbesi

MHPnin Kurucusu ve Efsane Lideri Alparslan Türkeş Hakkında Bir Analiz

1960 askeri darbesinin iki numaralı ismi 1980'de darbe mağduru olarak Cezaevine girdi. Yine Türkçülük ve turancılık suçlamalarına maruz kaldı. Seferberlik tetkik kurulu bünyesinde sol terör örgütleriyle silahlı çatışmaya giren sivil ve silahlı örgütler kurmakla ve birçok siyasi cinayetin emrini vermekle suçlandı. Ancak bunlar belgeye dayandırılamadığı için uzun süren mahkemeler sürecinden sonra 1986 yılında beraat ederek serbest kaldı.

Türkeş Milliyetçi Çalışma Partisi ile yeniden siyasette

MHPnin Kurucusu ve Efsane Lideri Alparslan Türkeş Hakkında Bir Analiz

1980 darbesi Bütün siyasi liderlerde olduğu gibi Türkeş'in de üslubunda bir yumuşama ve farklılık getirmişti. Yeni kurulan Milliyetçi çalışma partisine katılarak genel başkan olan Türkeş daha yumuşak ve daha ılımlı söylemleriyle dikkat çekmeye başladı. 1991 yılında Necmettin Erbakan'ın Refah Partisiyle ittifak kuran MÇP 19 milletvekiliyle TBMM çatısı altında tekrar yer almaya başladı. Bu esnada Türkeş bütün siyasetçilerin saygısını kazanan kapsayıcı ve bütünleştirici üslubuyla ön plana çıktı. Öyle ki mecliste konuşması diğer partililer tarafından sataşmalara maruz kalmayan, sıralara vurularak protesto edilmeyen tek isim Türkeş idi.

MHP yeniden geliyor

MHPnin Kurucusu ve Efsane Lideri Alparslan Türkeş Hakkında Bir Analiz

1992 yılında yapılan bir anayasa değişikliği ile askeri darbelerin kapattığı siyasi partilerin hayattaki son kurultay delegeleriyle kongre yapma ve geleceğini tayin hakkı tanındı. Bu çerçevede yapılan parti kongreleriyle CHP Deniz Baykal genel başkanlığında siyasete devam kararı alırken MHP isim ve amblem haklarının kullanımını MÇP'ye devrederek partiyi kapatma kararı aldı. 1993 Ocak Ayında yapılan MÇP kurultayında partinin adı MHP, amblemi de üç hilal olarak değiştirildi. Bu esnada DYP-CHP koalisyonuna dışarıdan destek veren Türkeş terörle mücadelede önemli adımlar atılmasını sağladı. En önemli adım Polis Özel Harekat ve Jandarma Özel Harekat (PÖH-JÖH) birliklerinin kurulmasını sağladı. Yine O dönemde her ne kadar varlığı ispatlanamasa da Jitem'in de Türkeş'e yakın isimlerce kurulduğu iddiası hep söylenti olarak dolaştı. Ama Türkeş sağcısıyla solcusuyla her kesimin saygısını kazanmış bir genel başkan ve siyasi karakter olarak partisine oy veren kesimden kat kat fazlasının sempatisini kazandı.

Başbuğlar ölmez

MHPnin Kurucusu ve Efsane Lideri Alparslan Türkeş Hakkında Bir Analiz

4 Nisan 1997 günü zamanın başbakanı ve Doğru Yol Partisi genel başkanı Tansu Çiller ile yemek yiyen Türkeş sağ partilerin tek çatı altında birleşerek daha etkili bir siyasi güç oluşturulması gerektiği fikirlerini aktarmıştı. Aynı gün yemekten sonra evinde fenalaşan Türkeş 22:45'de Bayındır hastanesinde vefat etti. Cenazesine Türkiye'nin dört bir yanından gelen 2 milyondan fazla seveni onu son yolculuğuna uğurlarken gözyaşları içinde yankılanan slogan şuydu: Başbuğlar Ölmez.

MHPnin Kurucusu ve Efsane Lideri Alparslan Türkeş Hakkında Bir Analiz
MHP'nin Kurucusu ve Efsane Lideri Alparslan Türkeş Hakkında Bir Analiz
3
12
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • xyzabc1234
  Kurtlar puslu havadaToplandı ankaradaKurtlar puslu havadaToplandı ankara'daGiden heybetli çınarMilyonlarsa arkadaGiden heybetli çınarMilyonlarsa arkadaYandı yurekler yandıYagan kar ıle sonmezYandı yürekler yandıYağan kar ile sönmezMılyonlar bır agızdanDıyor basbuglar olmezMilyonlar bir ağızdanDiyor Başbuglar ölmezBAŞBUĞLAR ölmezVatan mıllet aşkınaGecen cılelı omurVatan millet aşkınaGeçen çileli ömürYatak yorganda degılCınar ayakta ölürYatak yorganda değilÇınar ayakta ölürYandı yurekler yandıYagan kar ıle sonmezYandı yürekler yandıYağan kar ile sönmezMılyonlar bır agızdanDıyor basbuglar olmezMilyonlar bir ağızdanDiyor BAŞBUĞLAR ölmezBaşbuglar ölmezNeyler kerkükte türkmenTürkistan neyler onsuzNeyler kerkükte türkmenTürkistan neyler onsuzSabır ver yuce mevlamKaldık başsız ve kolsuzSabır ver yüce mevlamKaldık başsız ve kolsuzYandı yurekler yandıYagan kar ıle sonmezYandı yürekler yandıYağan kar ile sönmezMılyonlar bır agızdanDiyor BAŞBUĞLAR olmezBAŞBUĞLAR ÖLMEZ
  Görüş hala geçerli mi?
 • Eline sağlık abi güzel yazı olmuş. Lakin artık milliyetçiler bu memlekete faydalı olmuyorlar.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Sen kendini düzelt ve çevrene örnek ol. Bir de bakmışsın ki herkes değişmiş, memleket değişmiş.
   Umutsuzluğa yer yok.
   Atatürk karamsarlık yaşasa da hiç umutsuzluğa düşmedi.

  • Aslında gizli ümmetçiydiler şimdi aslına döndüler.

  • @Eʟᴘʀᴏғᴇꜱꜱꜱᴏʀ Siyasetin gerekleri zamana ve zemine göre farklı söylemler kullanmayı zorunlu kılar.
   O zaman maneviyatçılık zeminini kullanmak zorunlulukmuş ama şimdi türkçülük daha ön planda. Zaten Muhsin ve ekibiyle beraber ümmetçi tayfa 1993'te ayrıldı MHP'den.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

310
 • Huysuz1adam
  Gerçek lider 100 sene de bir cikar hele hele Türkeş gibi zor çıkar 🤘🤘🤘
 • 06Dilhun06
  Eline sağlık güzel bence fakat Ali Balseven ve Atsız'ın sözleri hala kulagimizda. Bozkurtun sökülmesi de. Siyaset olarak maalesef çok da başarılı bulmuyorum şüphesiz sende bilirsin Türk İslam sentezinin bir antitez olduğunu. Saygılarımla.
  • Türk islam sentezi diye birşey yoktur. O MHP dışındakilerin bir söylemidir.
   MHP'nin sentez diye birşeyle hiç işi olmadı.
   Belki İslamın Türk yorumu demek daha doğrudur. Ama MHP dinden çok kültürel milliyetçilik üzerine kuruludur.

  • 06Dilhun06

   İslam'ın Türk yorumu ilginç bir söylem bildiğim kadarıyla din ırk ile bir araya gelmez. Yükselen Türkçülüğün karşısında emperyal yorumu ve antitezidir MHP benim için.

  • Arkadaşım İslamın Türk yorumu Ahmet Yesevi ve talebelerinin yorumudur. (barak baba, Sarı saltuk, Tapduk emre, Somuncu baba, Hacı bayramı veli, Hacı bektaşı veli Ahmet Yesevinin talebeleridir)
   İslamın Türk yorumunda mezhepçilik yoktur, hatta mezhep yoktur. Tarikatler, cemaatler yoktur. İslamın Türk yorumunda Allahla kul arasına giren şeyhler, hocalar yoktur.
   İslamın Türk yorumunda arap geleneği ile İslamın emirleri birbirinden ayrılmıştır

  • Hepsini Göster
 • mrt555
  Ellerine saglık. Rahmetlinin son mitingi amasyadaydi. Bende o. mitinge gitme firsati buldum. Ayni gun alsam vefat etti.
 • Remember1907
  Ellerine sağlık bilgili, saygılı, vatansever birisiydi... Allah rahmet eylesin...
 • Bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.
 • Herkes bir şekilde bu dünyada bir iz bırakır, bırakmıştır da.
 • Leading_Leader
  Büyük liderdi.
 • Quennniçe
  Mekânı cennet olsun ♥️💐
 • bugencyazar
  bilirim bu bilgilerin çoğunu
 • kkkık
  Güzel olmuş gerçekten
 • Kerimkucuk95
  Sevgi ve saygı duyuyorum anıyorum
 • Fuzuliadam1461
  Adamın dibiydi
 • Gizli Üye
  Alparslan Türkeş çok büyük bir insan.
YÜKLENİYOR...