İngiltere'nin Osmanlı kökenli başbakanı olması övünülecek bir şey midir?

Fkusna_Huy
İngiltere'nin Osmanlı kökenli başbakanı olması övünülecek bir şey midir?
Bildiğiniz gibi İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson Osmanlı'nın son maarif nazırıAli Kemal'in torununun çocuğu.
Ali Kemal kimdir dersek, dedesi 1813 yılında Çankırı'nın Kalfat köyünde doğmuş birisidir. Damat Ferit paşanın en has köpeklerinden biri olup İstiklal harbinin en amansız düşmanıdır. Hemen hergün yazarı olduğu Peyam-ı Sabah gazetesinde Mustafa Kemal paşa ve İstiklal harbi aleyhinde yazılar yazıp onlara en olmadık hakaret ve küfürleri açıkça yazmaktan zevk alan bir adamdı.
Zira Damat Ferit paşa da Ali Kemal'de İngiliz muhipleri yani ingiliz sevenler derneğinin en seçkin üyeleriydi.
İngiltere'nin Osmanlı kökenli başbakanı olması övünülecek bir şey midir?
İstiklal harbi kazanıldıktan sonra da Ankara ve istiklal harbini yapan kadro aleyhinde şiddetli hakaret ve küfür içeren yazılarına devam eden Ali Kemal Pera'da ingiliz subaylarının traş olduğu bir berberde mim mim grubunun silahlı ajanları tarafından yakalanarak yargılanmak üzere Ankara'ya götürülürken İzmit'te halk tarafından tanınarak linç edilerek öldürülmüş, cesedi paramparça edilmişti.
İngiltere'nin Osmanlı kökenli başbakanı olması övünülecek bir şey midir?
Anlaşılan o ki Ali Kemal ailesini daha önceden İngiltere'ye göndermiş. Ne de olsa İngiliz sevenler derneği üyesi.
Şimdi bir takım aklı evveller İngiltere'nin Çankırı'lı başbakanı diye birşeyler konuşuyor.
Dedesinin 200 sene önce Çankırı'da doğması bir anlam ifade etmez. O bir ingiliz ve İngiltere'nin menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu yapar.
İngiltere'nin Osmanlı kökenli başbakanı olması övünülecek bir şey midir?
Hatta kindar biriyse dedesinin parça pinçik edilmesinden dolayı da Türkiye'ye kin kusabilir.
Bunu da ticari ve diplomatik olarak yapar. Buradaki birileri gibi "Eeey bilemm kim, sen kim oluyorsun" diye çemkirerek yapmaz.
Sözün özü kimin ekmeğini yiyorsanız onun kılıcını sallarsınız.
Büyük dedelerinin 200 sene önce Çankırı'da doğmuş olması onun Türklüğe ve Türkiye'ye dost olacağı, sıcak ve yakın davranacağı manasını taşımaz. Hatta dediğim gibi babasının dedesini halk paramparça etmiş. Kimse Çankırı'lı İngiliz başbakanı var diye sevinmesin.
Yanlış mı düşünüyorum?
İngiltere'nin Osmanlı kökenli başbakanı olması övünülecek bir şey midir?