İBB'deki Sel Felaketlerinin Tarihçesi: Yıl Yıl, Başkan Başkan

Herkese merhabalar dostlar. Biliyorsunuz, iki gün evvel çok büyük bir afet atlattık. İmamoğlu'nun 2 ay önce AKP'den devraldığı kanalizasyon sistemi her yıl olduğu gibi bu yıl da çöktü. Vatandaşların canına tak eden bu çürük kanalizasyon sistemi ve tedbirsizlikler zincirinin tarihçesini anlatmak için böyle bir yazı yazmaya karar verdim. Başlayalım.

Devralınan Sorun: "Çürük Kanalizasyon"

Evet dostlarım, esas sorun bu. Ne yazık ki çeyrek asırdır İstanbul'a doğru düzgün bir kanalizasyon altyapısı oluşturulamadı. Her yıl sel ve su baskını olması, vatandaşı canından bezdirdi. İşte İBB'de vuku bulan sel ve su baskınlarının yıl yıl tespiti:

Yıl: 1995, başkan: Recep Tayyip Erdoğan

1995'teki sel felaketi.
1995'teki sel felaketi.

Koskoca İstanbul, 1995 senesinde bütünüyle su altında kaldı. Kanalizasyon altyapısı ve alınması gereken tedbirlerin yetersiz olması sebebiyle bu güzel şehir, ne yazık ki kirli sular içinde boğuldu.

Yıl: 1996, başkan: Recep Tayyip Erdoğan

Benzer bir felaket de 1996'da söz konusu oldu... Kanalizasyon sistemi, İBB'nin değişimi üzerinden tam iki yıl geçmesine rağmen halen düzeltilmedi, tedbirler yetersiz kaldı. İstanbul, sular altında...

Yıl: 1997, başkan: Recep Tayyip Erdoğan

Hürriyet'in 1997 tarihli haberi.
Hürriyet'in 1997 tarihli haberi.

İBB aynı İBB, İstanbul'umuz yine sular altında...

Yıl: 2004, başkan: Kadir Topbaş

2004'teki yerel seçimi kazanan AKP adayı Kadir Topbaş başkanlık koltuğuna oturduktan kısa bir süre sonra İstanbul sele teslim oldu. Tam da bu sırada Kadir Topbaş, yurt dışında gezmelerdeydi. İstanbul sel ile mücadele ederken Topbaş'ın yurt dışında ortamlara akması, halkın tepkisini çekti. Topbaş, "Bilseydim, gitmezdim." diyerek cevap veremediği soruları aceleyle es geçti [*].

Yıl: 2005, başkan: Kadir Topbaş

Milliyet'in 2005'e ait sel haberi.
Milliyet'in 2005'e ait sel haberi.

Başkan aynı başkan, sistem aynı sistem. Bu sefer de İstanbul yollarının asfaltlarını söken bir sel faciası yaşandı. Evler ve yollar sular altında kaldı.

Yıl: 2007, başkan: Kadir Topbaş

Sabah'ın 2007'ye ait bir sel haberi.
Sabah'ın 2007'ye ait bir sel haberi.

Yıl 2007 ama olanlar hep aynı. Üstelik bu sefer ne yazık ki bir vatandaşımızı daha kaybetmiştik...

Yıl: 2009, başkan: Kadir Topbaş

2009'daki korkunç sel felaketi.
2009'daki korkunç sel felaketi.

Evet, o felakette tam 31 vatandaşımız hayatını kaybetti, 9 kişi ise kayboldu. Kadir Topbaş'ın döneminde gerçekleşen ve 31 kişinin ölümüyle sonuçlanan olay hakkında Erdoğan şöyle dedi:

"Kalkar da biz dere yatağına binalar yaparsak ve dere yatağında bu yapılanmaları yaygınlaştırırsak, derenin intikamı ağır olur."

Yıl: 2012, başkan: Kadir Topbaş

İBB'deki Sel Felaketlerinin Tarihçesi: Yıl Yıl, Başkan Başkan

Sel, bu sefer de 2012'de korkunç yüzünü gösterdi. Kanalizasyon altyapısı halen çürük, alınan ya da alındığı söylenen tedbirler halen bir hayli yetersiz.

Yıl: 2015, başkan: Kadir Topbaş

İBB'deki Sel Felaketlerinin Tarihçesi: Yıl Yıl, Başkan Başkan

Yıl 2015 ama 1995'e nazaran gram ilerleme yok. On yıldır İBB'yi yönetenler halen kanalizasyon altyapısını düzeltip tedbir alabilmiş değiller.

Yıl: 2016, başkan: Kadir Topbaş

Sözcü gazetesinin mizahi haberi.
Sözcü gazetesinin mizahi haberi.

İBB'nin 2016 yılında verdiği Venedik hizmeti (!)...

Yıl: 2017, başkan: Kadir Topbaş

Açıklamaya gerek yok herhalde.
Açıklamaya gerek yok herhalde.

Kadir Topbaş, selle gelip selle gitti. Vatandaşları yağlı poğaça yeyip şişmanlamasın diye bedava yüzme hizmeti veren koca yürekli başkan işte...

İBB'deki Sel Felaketlerinin Tarihçesi: Yıl Yıl, Başkan Başkan
2
34
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • serHAN4554

  Herşey ortada fazla söze gerek yok...
  25 yıllık ak parti yönetiminin faturasını 2 aydır bld. Bşk. Olan Ekrem İmamoğlu 'na kesmek çok yanlış.

  Görüş hala geçerli mi?
 • GrayShade

  Bu o kadar kolay çözülecek bir konu değil , çözülebileceğinden emin bile değilim, çünkü hava şartları artık normal değil

  Görüş hala geçerli mi?
  • SolBakış

   25 yılda çözülemeyen sorunu İmamoğlu'nun 2 ayda çözmesini isteyen kafaya AKP kafası denir.

  • GrayShade

   Ben partiden bağımsız konuşuyorum
   Bu konuda akp ya da CHP farketmez
   Çözümü çok zor

En İyi Kız Görüşü

 • BuzlarTriliçesi

  bir sonraki bence de İzmiri bekliyoruz tarihçesi merak kosunu

  Görüş hala geçerli mi?
  • SolBakış

   Ne olmuş İzmir'e? Son 25 yılda birkaç defa sel ya olmuştur ya olmamıştır. Sen şunu söyle, AKP sence kimden talimat alıp altyapıyı bilerek kötü yaptı? Emri Pensilvanya'dan mı aldılar?

  • Araştır İzmiri

  • SolBakış

   Araştırdım.

  • Hepsini Göster

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

132
 • Güzel ve doğru bir inceleme olmuş.

 • Defacer

  Eline sağlık kardeşim çok güzel bir yazı olmuş. Sanki yıllardır ülkeyi babam yönetiyordu. Bu u anlamak yerine, hatta düşünmek yerine bütün suçu imamogluna atmaya çalışma kafasını gerçekten çok merak ediyorum.

  • SolBakış

   Haklısın kral. Senden bir şey rica edebilir miyim?

  • Defacer

   Tabiki ne istersen.

  • SolBakış

   Üstad ben bu benceyi yazarken 2018'deki sel felaketini de eklemiştim ama bencenin genelinin aksine fotoğraf bulunmadığı için otomatikman o başlığı kaldırmışlar. En son 2017'de sel olmuş gibi görünüyor. Senin bu bencede benim isteğimle iki cümlelik bir değişiklik yapma yetkin var mı?

  • Hepsini Göster
 • Bu İstanbul 25 ydir kimin elinde 25 yıl boyunca yapılmayan şey imamoglunun elinde değnek iki ayda elinde değnek oldu hitti hallettimi olacak 25 yılda yapılmayan iki yildami yapılacak yapacak varsa buyursun yapsın

 • yassax79

  Kimsenin elinde sihirli değnek yok 25 yıllık bir enkaz 25 günde düzeltilemez bu belki seneler alacak hepimiz bunu Bekleyip göreceğiz 5 yıllık görev süresinin sonunda neler yapıldı neler yapılmalı 5 yılın sonunda da herkes oyunu ona göre kullanacak çalışmışsa tekrar verirsin zaten çalışmamış sa halk Bunu indirmesinide bilir

  • SolBakış

   Bunu anlamıyorlar işte.

  • yassax79

   Aslında anlıyorlar ama kendi beceriksizliklerini başkasına yüklemeye çalışıyorlar Nasıl olsa Medya ellerinde istedikleri karalama kampanyalarının istedikleri şekilde halka gösteriyorlar maalesef sorgulayamayan bir kesim olduğu için de bunlara çok iyi inanıyorlar

 • Utangac1Muhendis

  Hiç kimse olaya teknik ve bilimsel yönden yaklaşmayı seçmemiş, tamamen siyasi ve ideolojik saplantılarını, partisini savunmak için kullanıp karşı tarafa suç atmaya çalışmış bu söylediğim her iki taraf içinde geçerli. Şimdi gel gelelim meselenin teknik boyutuna, ülkemizdeki yağmur sularının isalesini sağlayacak drenaj hatları yetersiz ve bakımsız. Yıl olmuş 2019 hala caddelerimizde sokaklarımızda elektrik direkleri var. Bunların iyileştirilmesi için projeler düşünmeliyiz ve girişimci olmalıyız. Forumlarda ve sosyal paylaşım sitelerinde muhalefet olarak iktidara, iktidar olarak muhalefete laf yetiştirme yarışını bırakmamız lazım. Bu ülkenin tartışan değil düşünüp üreten bireylere ihtiyacı var. Vesselam.

  • SolBakış

   Olaya elbette siyasî bakacağız. Altyapıyı kim yapıyor, siyasetçiler ve idaredeki siyasî partiler yapmıyor mu? Kanalizasyon altyapısının düzeltilmesi için yandaş vakıflara ayrılan paranın altyapıya kaydırılması lazım. İdaredeki siyasî parti değişmedikten sonra nasıl kanalizasyon altyapısı düzeltilecek? Siyasî parti değişmeden altyapı düzelmiyor işte, gördük 25 yıllık zihniyeti.

   Bir diğer mesele, AKP'nin yarattığı tüketim ve beton ekonomisi. Yağmur sularını emecek toprak yok. AKP'yi değiştirmeden beton ekonimisini nasıl terkedeceksin? Siyasî partinin zihnuyeti değişmeden nasıl yapılacak bu? Allah aşkına Türkiye gerçeklerinin dışına çıkmadan yorum yapalım.

  • Profilin, yazıkların, nick name ve kullandığın tüm argümanlar hepsi birbirine tezat şeyler. Okulda bana öğretilenler gereğince senin gibi biri ile tartışmaya girip zaman kaybetmemem gerekiyor. Aferin böyle devam et.

  • SolBakış

   Cevap veremeyince "Yav ben bu adamın profiline bakayım da oradan yazayım bari." dediğine göre hayli sıkıştırdım seni. Ülkenin ve belediyelerin siyasî partiler tarafından yönetildiğini bilmediğin ortaya çıkınca fena rezil oldun. "Siyazi bağmayın abe ya..." :D

   Sanırsın belediyeleri siyasiler değil babam yönetiyor. :D

 • Başıbüyükufaklık

  Her sel felaketinde hiçbir başkan tatilde değildi onu vurgulamamışsın bak bu olmamış imamoğlunun dediği gibi onlar hiç çalışmamış tatil yapmamışlar imamoğlu hem çalışacak hem tatil yapacak bundan sonra önümüzdeki sellere bakacağız artık 😜😉😂😂😂

  • SolBakış

   Aynen, tatilde değillerdi; bu yüzden bahaneleri de yok. Halbuki sel, tam da İmamoğlu'nun tatilde olduğu zaman bastırdı. Hadi İmamoğlu tatildeydi, AKP'li başkanlar İstanbul'da olmalarına rağmen neden seli engellemedi? Belki de Kandil ve Pensilvanya'dan aldıkları emir öyleydi. :D

  • yolayrmı

   Şey peki 16 şehit varken Paris'te mağazalar kapatıp, üstüne üstlük şehitlerin evleri yıkık dökükken, 65 bin avroya canta alan hanım efendinin kim olduğunu ve eşiyle birlikte tatillerine devam ettiklerini de söyleyebilirmisin?

  • SolBakış

   @yolayrmı Iı şey, ıı CEHAPE falan. :D

 • tncz9

  Dikkat ettim de 20 dakikada oluşan bir sel göremedim. Ayrıca yönettiği şehri sel almışken orada bulunup işinin başında olması gerekirken tatiline dönen birini de göremedim. Neyse devam edin böyle

  • SolBakış

   20 dakikada oluşan sel diye bir şey yok. Ama 25 yıldır oluşan seller var. Ayrıca yönettiği şehri sel almışken yurtdışına kaçan Kadir Topbaş'ı görmek istememeni, megri megri partisini desteklediğini varsaymama bağlıyorum [1]. Muhtemelen aynı sebepten dolayı AKP'nin yaptığı altyapı çöktüğünden mütevellit tatilinu durduk yere yarıda kesip sabahtan akşama kadar hasar tespit çalışmalarını yöneten [2] ve yapacak bir işi kalmayınca çocuklarını almak için geri dönen adamı da "tatiline dönüyor" olarak algıladığını düşünüyorum.

   Şimdi, esas soru şu. AKP neden 25 yıldır İstanbul altyapısına tek bir çivi çakmadı? Belki de Pensilvanya ve Kandil'dem gelen emir böyleydi, değil mi? :D

   [1]
   http://arsiv.sabah.com.tr/2004/10/10/gun101.html

   [2]
   https://youtu.be/2jvdBTwiilU

  • SolBakış

   Bu arada bir de iyi tarafındna bak: Tatildeyken darbe olan başkandan, tatildeyken yağmur yağan başkana geçtik. En azından her sey çok daha normal, değil mi? :D

   Tatildeyken darbe olan başkan mı, tatildeyken yağmur yağan başkan mı daha başarılıdır? ↗

  • tncz9

   Megri megri derken onları desteklediğimi düşünmen tamamen senin hatan dostum. Ayrıca sizlerin Hdp ile bir olduğunuz ayan beyan ortadayken bu konuyu ele alman ayrıca garip duruyor. Yine sadece çocuklarını almaya dönmüş yalanına inanmak istemeniz de açıklanabilir tabi. Ya da tek ayak üstünde 40 yalan uydurabilen adama her seferinde inanmanız da açıklamaya muhtaç. Meteorolojinin bilgi vermesine rağmen her zamanki gibi kıvırmaya çalışırken batan Eko, sizler oldukça ne yaparsa yapsın görünmeyecek galiba 😄 Neyse önemi yok, başarısız siyasetini destekliyorum adamın.

  • Hepsini Göster
 • yavuzz11

  Evet gerçekten bu sorun çözülmeli artık paylaşım çok güzel olmuş 2009 felaketini iyi hatırlıyorum

 • yaiz06

  Her taraf beton türkiye yi i stanbula yığmışlar şu nereye gidecek toprak yok evlere dükanlara girecek

 • reisaga

  Sadece alt yapı değil, çok fazla betonlaşma sebebi ile de bu seo oluyor. Suyu emecek toprak yok.

  • SolBakış

   Son cümleni başka birine söylediğim vakit, bana "Eğe eğe, abi suyu toprağa akıtmayacaksın, denize akıtacaksın bir kere." demişti. Gevşek işte.

   İBB'deki Sel Felaketlerinin Tarihçesi: Yıl Yıl, Başkan Başkan

  • reisaga

   İnşallah bu suda gitmiştir o 😅😁

  • SolBakış

   Amin.

 • tunaaaaa

  Olmaz herşeyi İmamoğlu yaptı ondan önce sorun yoktu, kabul edilemez, hayır, olamaz

  • SolBakış

   AKP hata yapamaz!

  • tunaaaaa

   Kesinlikle, bişey yapılmışsa vardır bir hikmeti

 • silentnight87

  Bu istanbulun hep sorunu olacaktır, ali veli farketmez betonlaşılmanın sonudur bu

 • Entero

  Adamlar kanaliZasyonda film ceviriyolar bizmkiler taşla toprakla tikaniyo

 • BenZero

  Her dönemde yaşanması normal. Bundan sonra da yaşanacaktır kimin başkan olduğunun önemi yok

  • SolBakış

   İmamoğlu'nun, AKP'nin 25 yılda yapamadığını yapıp en kısa zamanda altyapıyı değiştirmesi lazım.

 • ScholarMan

  Seli gören İmamoğlu akp yi sucladi ya o komigime gitti zihniyets*izler ya

  • SolBakış

   AKP'yi suçlayacak tabii, İBB altyapısını kim yaptı? Her yıl çöken altyapı AKP döneminde yapıldı, İmamoğlu yapmadı ki. Bunu söyleyenin yediği makarnalar midesi yerine beynine nüfuz etmiş herhalde. :D

 • FB19o7

  güzel bir bence eline sağlık... :)

 • Rotasizgemi81

  Çok kötü olmuş

 • Teesir

  Güzel bir yazı olmuş, tebrik ederim 👍

 • FantasticBlue

  Eline sağlık, güzel bir paylaşım olmuş.

 • MATbotap

  Güzel paylaşım olmuş elinize sağlık!

  • SolBakış

   Rica ederim. Hakikatleri herkes görmeli.

 • Eline sağlık

 • lAstsubay
 • NoiseMan

  Yazık

 • dodocukks

  ... turkiye elden gidicek

 • scronaldo7

  Korkunx seyler :/

 • Tcbaşkurt

  Yok yok yalannnnnn İmamoğlu chpppp yaptı 😂😂😂

  • SolBakış

   Gardaşım bak şimdi CEHAPE ne? Ataist partisi. Kafirler İBB'yi alınca ne olur? Başımıza felaket gelir. Demeg gi sel felaketi de İmamoğlu CEHAPE'si ve İsmet İnönü yüzünden meydana geldi. O zaman bu işten kim sorumlu? CEHAPE. :D

 • Eline saglık güzel bence olmus

 • Degasin19

  Eline koluna yüreğine sağlık 👏

 • ercan1313

  Eline salık güzel paylaşm

 • eraA1

  Her şey güzel olcak

 • Mrtcnrsy

  Ellerine sağlık çok güzel bir paylaşım

 • 1ISSIZADAMM

  Geldimi sizin eko tatilden 🤣

  • SolBakış

   Geldi ve 25 yıllık enkazı temizlemeye başladı. İstanbul'a 25 yıldır tek bir çivi çakamayanlara karşın derhâl çalısmaları başlattı.

  • Geldi demek bencede gelsin 3 ay oldu 🤣

  • SolBakış

   İki günlük tatille 25 yıllık enkazı birbirine karıştırmayalım. :D

 • Zenci52

  Cok normal degil mi

YÜKLENİYOR...