#İstediğinGibi Bir Cinsel Yaşam İçin Hisleri Kabart!
Kapat

Seçim Gurularının 31 Mart Seçim Ajandası!

31 Mart seçimlerine sadece iki gün kaldı, yaşıtlarımın bile muhtar adayı olduğunu gördükçe işi gücü bırakıp adaylığımı koymayı düşündüğüm bir dönem olduysa da atlatmayı başardım, bunun için kendimi takdir ediyorum.

Gelelim asıl konumuza, oy kullanarak fikirlerimizi sandığa taşımamız çok önemli ve herkes de bunun farkında. İlkokul yıllarından beri “seçme ve seçilme hakkı” temel hakkımız diyoruz. Öyleyse her zaman haklarımıza sahip çıkmanın bilincinde olmalıyız.

Bu Bence’mde seçim gurularının 31 Mart seçimleri öncesi ve seçim günü hangi yollardan geçtiklerinin izlerini süreceğiz, takip etmeye var mısınız?

Seçimden birkaç gün önce nerede oy kullanacaklarını öğrenirler!

Seçim Gurularının 31 Mart Seçim Ajandası!

Nerede ve hangi sandıkta oy kullanılacağını elbette adreslerimize ulaştırılan seçmen bilgi kağıdından öğrenebiliriz ancak bu kağıt elimizde yoksa oy kullanamayacağız diye bir şey yok, seçim guruları bunu çok iyi bilirler.

Seçim guruları; YSK'nın internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından nerede oy kullanacaklarını öğrenirler.

e-Devlet kapısının “Nerede oy kullanacağım?” kısmından sorgulama yapıp “seçmen bilgi kağıdının” dökümünü alabilecekleri için de hiç paniğe kapılmazlar.

Oy vermeye üzerinde TC kimlik numaraları yazılı olan bir belgeyle giderler!

Seçim Gurularının 31 Mart Seçim Ajandası!

Seçim guruları oy kullanmaya giderken mutlaka Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resmi nitelikteki bir belgeyi yanlarında bulundururlar.

Haberleşme araçlarıyla asla seçmen kabinine girmezler!

Seçim Gurularının 31 Mart Seçim Ajandası!

Seçim guruları cep telefonu, kamera gibi görüntü ve haberleşme sağlayan cihazlarla oy verme bölümüne girmenin yasak olacağını bilirler.

Bu tür cihazlarını oy kullandıktan sonra iade almak üzere sandık kuruluna bırakırlar.

Oy pusulasına mühür dışında işaret konulmaması gerektiğinin bilincindedirler!

Seçim Gurularının 31 Mart Seçim Ajandası!

Seçim guruları oy kullanma anında çok dikkatlidirler çünkü yanlış oy kullandıklarını belirttiklerinde telafisi olmayacağını bilirler. Oy pusulalarında “EVET” veya “TERCİH” damgaları dışında mühür veya karalama olmaz.

Zarfa oy pusulası dışında bir şeyin yerleştirilmeyeceğini kendilerine hatırlatarak oy pusulasını düzgünce katlayıp, zarfa yerleştirirler.

Tüm pusulaların tek zarfa koyulacağını bildiklerinden, paniklemezler!

Seçim Gurularının 31 Mart Seçim Ajandası!

Büyükşehirde yaşayan seçim guruları “büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullandıktan sonra; büyükşehir olmayan illerde yaşayan seçim guruları da “il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullandıktan sonra ; köylerde yaşayan seçim guruları da “il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için oy kullanıp, tüm oy pusulalarını tek bir zarfa yerleştirirler.

Oy kullandıktan sonra imzalarını kazırlar!

Seçim Gurularının 31 Mart Seçim Ajandası!

Bir seçimin daha sonuna gelmenin ve oy kullanarak fikirlerini sandığa taşımanın gururunu yaşayan seçim guruları; zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adlarının bulunduğu yere imzalarını kazıyıp, tebessümle seçim binasından ayrılırlar.

Seçim Gurularının 31 Mart Seçim Ajandası!
10
7
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Desuyonee
  ahırlara, kuyulara, terkedilmiş evlere kayıtlı binlerce seçmen oy kullanacakmış zaten bu yüzden ben kullanmamaya karar verdim ayrıca bir haneden 50-100 kişi falan seçmen çıkıyormuş öyle kaydetmişler bizim haneden 2-3 kişi çıkıyor bu neyi değiştirir?
  Görüş hala geçerli mi?
  • candylady

   Bunları nereden duydunuz ya valla hiç bilmiyorum ya da bizi yiyorlar

 • Farklı bir yaklaşım :)
  Güzel olmuş.
  Hayırlısı olsun.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • İnfllames-54
  Sandıktan demokrasi çıkacağına dair hiç bir inancım yok, hayırlı olsun
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

68
 • MoonWater_
  Çok faydalı bir paylaşım, şüphesiz bugün oy kullanan birçok kişinin işine yaramıştır. Teşekkürler 😊
 • Kayseri_Kemal
  Hepsi tamam da, YSK'da işler karışıyormuş.. Bu iddialara birşeyler yapan gurular var mı?
 • hasandldl
  Hayırlısı olsun muhtarlığa aday olmak basit bişey gerek yok
 • darkleyl96
  Hayırlısı olsun
 • Yamuşşşş10
  Güzel paylaşım olmuş saol
 • Altn7106
  Ateşli bir pazar günü geçirecek insanlar
 • Herşeyin hayırlısı
 • Mysteriousdepth
  Her ana fikrim değişebilir oy konusunda
 • BirTek_
  Hayırlısı olsun
 • MustafaKaradeniz
  Oylar kime?
 • Cerberuus
  İmamoğlu varsa çözüm var.
 • Gizli Üye
  Kesin sonuçlar açıklansa da prti başlasa
 • Gizli Üye
  Sonuç ne olursa olsun hiçbir şey değişmeyecek. Ortada birden fazla seçenek yok, tek bir seçenek var o da feminizm. Hangi partiye oy atılırsa atılsın, sonuç erkek düşmanlığına çıkıyor. Oy yok erkek haklarını savunmayan hiçbir partiye.
 • Gizli Üye
  Her şeyin hayırlısı olsun.
YÜKLENİYOR...