6 gü

Tadı Damağınızda Kalacak Bir Oyun Serisi: Hitman!

Alysys

Bu oyunu anlatmaya yetecek kelime bilgisine sahip olup olmadığımdan, hiçbir şekilde emin değilim. Hitman serisini, sizlere anlatmaya gerek bile yok belki de ama Hitman'i oynamamış olanlar ya da bu oyun türünü yeni tanıyanlar vardır diye, elimden geldiği kadar oyunu ve genel hatlarıyla seriyi, size tanıtmaya çalışacağım. Sıkı tutunun, başlıyoruz!

Franchiseın altıncı, üçlemenin ise ilk oyunu Hitman, 2016 yılında piyasaya sürüldü.
Franchiseın altıncı, üçlemenin ise ilk oyunu Hitman, 2016 yılında piyasaya sürüldü.

Bahsedeceğim oyun serisi, IO Interactive adlı oyun yapım firmasının piyasaya sürmüş olduğu Hitman üçlemesi. Bu oyun serisinde, her oyunda farklı görevler olmasına karşın, baş kahramanımız Ajan 47'nin "yok etmekle" yükümlü olduğu her kişi aslında birbirleriyle bağlantısı olan kişiler ve ilk oyundan son oyuna kadar süregelen bir hikâye yapısı da var.

Bu nedenle, seriden herhangi bir oyunu tek başına oynamayı tercih edebilseniz bile ben, ilk oyundan son oyuna kadar sıralı bir şekilde oynamanızı tavsiye ederim. Böylece ara sahneleri anlamak ve Ajan 47 ile bağ kurabilmek daha mümkün olacaktır.

Ajan 47 - Hitman (1. oyun)
Ajan 47 - Hitman (1. oyun)

Ben, daha önceki Hitman oyunlarını (yani Hitman: Absolution vs.) hiç oynamamıştım. O yüzden bu üçleme sayesinde, meşhur Ajan 47 ile tanışabilmiş oldum. Kendisinin bu üçlemedeki karakterinden biraz bahsedecek olursam, Ajan 47, gerçekten de aşırı soğukkanlı bir adam. Yaptığı iş dolayısıyla zaten duygusal olması beklenemez tabii ama kendisi bir robottan farksız. Önemsediği tek şey, ona verilen görevi yerine getirmek. Başka hiçbir şey umurunda değil!

"Peki bu görevler nereden, ne için geliyor?" diye sorabilirsiniz. Oyunda, Ajan 47'nin bağlı olduğu ICA adı altında bir tür örgüt var ve emirleri aldığı kişinin adı da Diana Burnwood. Diana, Ajan 47'nin "Eğitmeni" (Handler).

Diana Burnwood - Hitman (1. oyun)
Diana Burnwood - Hitman (1. oyun)

Bir Hayalet Müşteri'nin (Shadow Client), Providence adlı, farklı fakat daha büyük bir oluşumun bünyesindeki birini öldürmesi ve ICA'i manipüle etmesi ile ICA ve Providence birbirine düşman kesiliyor diyebiliriz.

Diana, bir zamanlar Providence'ın lideri olan Arthur Edwards ile dost olsa da bu yaşanan olaylar ve bazı gizli olayların ortaya çıkmasıyla birlikte, birbirlerine diş bilemeye başlıyorlar. Aralarında koltuk kavgasına benzer bir çekişmenin başladığını da söyleyebilirim.

Ajan 47'ye yok etmesi için tahsis edilen kurbanların her birini de Hayalet Müşteri talep ediyor, en azından en başlarda bu şekilde.

Arthur Edwards
Arthur Edwards

Hikâyenin kendisi tabii ki de çok detaylı. Çok fazla karakter, çok fazla ara olay var. Oyunun hikâye kısmının senaryosu gerçekten çok etkileyiciydi. Ben hikâyesi olan oyunları çok sevdiğim için, bu beni çok tatmin etti ve daha önce bir Nişancı türünde oyun oynamadığım için, oyuna adapte olmam ve bu türü sevmemde çok etkili oldu.

Bütün serideki müzikler, oyun mekanikleri ve hikâyenin ilerleyişi fazlasıyla tatmin ediciydi ama ne yalan söyleyeyim, Hitman 3'te oynayacağınız final görevi sizi pek tatmin etmeyebilir çünkü beni tatmin etmedi. Biraz aceleye gelmiş gibi hissettirdi.

Hitman 3 - Carpathian Dağları - Son görevin lokasyonu
Hitman 3 - Carpathian Dağları - Son görevin lokasyonu

Değinmek istediğim özel bir konu var ki o da oyunda görev yaptığınız lokasyonlar ile ilgili. Üç oyunda da dünyada var olan beş veya altı ülkeye gidip, özel olarak tasarlanmış mekânların içinde görevlerinizi yerine getiriyorsunuz.

Mekânlar gerçekten de nefes kesici. Görüntü kalitesi, gerçekçilik ve tasarımlar... Bir odaya girdiğinizde, o anda çalmaya başlayan müzikten tutun da oradaki yerli halkın giyim tarzına kadar en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve tasarlanmış. Hayran kalmamak elde değil! Ben, bulunduğum yeri tamamen keşfedebilmek için aynı görevi defalarca yaptığımı bilirim.

Hitman 1 - Fas / Marakeş
Hitman 1 - Fas / Marakeş

En sevdiğim yer ise, ilk oyundaki, Japonya-Hokkaido'daki Gama Hastanesi ve ikinci oyundaki, Maldivler'de yer alan Heaven Adası. Size garanti ediyorum, oralardaki görevleri yaptığınızda sırf o bölgeyi daha fazla keşfedebilmek için, görevi uzatabildiğiniz kadar uzatmak isteyeceksiniz. :)

Hitman 1 - Japonya / Hokkaido - Gama Hastanesi
Hitman 1 - Japonya / Hokkaido - Gama Hastanesi
Hitman 2 - Maldivler - Heaven Adası
Hitman 2 - Maldivler - Heaven Adası

Harika bir oyun serisi, her oyunu birbirinden güzel ve eğlenceli, diyecek fazla da bir şey yok. Oynamaktan pişmanlık duymayacağınız, zaman kaybı olmayan, efsanevi bir oyun.

Şu anda birinci oyunu hem Epic Games hem de Steam üzerinden, ikinci oyunu sadece Steam'den ve üçüncü oyunu ise sadece Epic Games'ten satın alabilirsiniz.

İkinci oyun Steam'de olsa bile profil taşımayla vs. Epic Games'e aktarıp, bütün oyunları Epic Games üzerinden oynayabiliyorsunuz sanırım ama tam emin değilim. Epic Games'te şu anda 30 Kasım'a kadar süren bir indirim var. O yüzden fiyatlar da düşmüşken, mutlaka bakmanızı öneririm. :)

Hitman serisine puanım 10 üzerinden 10. Oynayın, oynatın!

Kapanışı, oyunun ikonik ve vurucu müziklerinden biri olan Ave Maria ile yapmak en doğrusu olacaktır. Bu seride bariz bir şekilde kullanılmamış olsa da her nişan aldığınızda bu müziğin tınısı çalmaya başlıyor, bu da ufak bir detay olsun. ;)

Tadı Damağınızda Kalacak Bir Oyun Serisi: Hitman!
17
9
Görüşünü yaz
9Kız Görüşü
17Erkek Görüşü
Kapat

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

917
 • Mario45
  Merhaba,Oyun dünyasının en önemli ve tarihi olan serilerinin başında gelen Hitman serisi, içinde bulundurduğu onlarca görev ile size çok eğlenceli saatler geçirtebiliyor. Ayrıca görevleri yaparken size bu görevi yapmak için onlarca farklı yol sunması ve sizin hayal gücünüzü kullanarak bu yollardan birisini seçerek görevi tamamlama fırsatı da sunuyor. Özellikle Hitman:Blood Money sonrası oyunun yakalamış olduğu ivme ve başarılar da oyunun ne derecede başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.Tadı Damağınızda Kalacak Bir Oyun Serisi: Hitman!Tadı Damağınızda Kalacak Bir Oyun Serisi: Hitman!Tadı Damağınızda Kalacak Bir Oyun Serisi: Hitman!
  Yardımcı 1 Kişi
  • Alysys

   Çok güzel bir yorum yapmışsınız, teşekkür ederim :)

  • Mario45

   Rica ederim :)

 • GiZLiZEVKLi
  Hitman oyun olarak piyasaya çıktı film oldu seyrettik şimdi yeniden piyasada tetikci ikonik bir oyun Hitman 3 serisi piyasalarda oynamak için fazla beklemeyin?
 • Deliyimbendeliyim
  Hitman her şehire gitti İstanbul a gelmedi o yüzden sevmem
 • RubbieTheWest
  Telefondan oynadığım tek oyundu. Pc üzerinden de oynayabilirim.
 • HoşafAğızlı
  Bu oyunun ilk 3 serisi iyi sonrası beş para etmez bana göre
 • Alisaofficial
  Henüz oynamadım ben ya ama en kısa zamanda bakmaya çalışıcam
  Sevdim 1 Kişi
 • kocasınacokasikbiri
  Benim aşkım tam bir gamer ve bu oyunu beğeneceğini düşünüyorum
  Sevdim 1 Kişi
 • cagınkaraman
  Gerçekten çok iyi
  Sevdim 1 Kişi
 • ENDLESSLOVE11
  Çok güzel paylaşım
  Sevdim 1 Kişi
 • SwordOfDemocles
  Eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • 27esmerim
  Elinize sağlık 😊
  Sevdim 1 Kişi
 • KsKҽdisi
  Teşekkürler emeğine sağlık güzel bir içerik olmuş.
  Sevdim 1 Kişi
 • orcanius
  26 sında 'da CZN BURAK 'ın oyunu çıkıyor. :)
 • Baranliveme
  Filmi güzeldi
 • Görüncekadamlar
  Ortaokulda ilk oynamıştım yeri ayrıdır
 • Ismailerdogan
  Sanirim bi bende yok
 • BADLOWE1234
  Nedense online oyun oynamayı sevmiyorum
 • YalnızAdam01ss
  Bu çok iyi deneyeceğim🙂
  Sevdim 1 Kişi
 • BurakCihane
  Hitman sıkıcı bir oyun ya Sims oynuyorum.
 • Tolga_9044
  Çocuklugum da saklambaç vardı
 • Daha Fazla (6)
YÜKLENİYOR...