2 ay

Atmosferi İle İç Karartan Oyun; Grand Thef Auto IV!

Mario45

Merhaba,

Öncelikle Bence'me hepiniz hoş geldiniz. Bugün Rockstar Games'in 28 Nisan 2008 tarihinde piyasaya sürdüğü Grand Thef Auto IV yani GTA 4 oyununa bakacağız. Keyifli okumalar dilerim.

Beklentilerin Yüksek Olduğu Bir Oyun

28 Nisan 2008 tarihinde Rockstar Games tarafından piyasaya sürülen Gta 4 oyunundan beklenti yüksekti. Bunun sebebi ise bu oyundan 4 yıl önce çıkan efsanede gizli; Grand Thef Auto San Andreas.

Gta San Andreas öyle büyük bir başarı yakalamıştı ki o zamanlar Gta Serisinin rakibi olan Driver Serisine bir daha toparlayamayacağı bir darbe vurmuştu. Gta San Andreas seriye adeta seviye atlatmıştı. Böyle büyük bir serinin devam oyunun gelecek olması oyuncularda büyük bir beklenti oluşturmuştu. Beklenen oyun 28 Nisan 2008 tarihinde çıkış yaptı.

Gta ve Driverın yaptığı göndermeler
Gta ve Driver'ın yaptığı göndermeler

Siyah Beyaz Bir Oyun

Gta 4 ilk piyasaya çıktığında atmosferi olması gerektiğinden fazla karanlık ve griydi bu da başında uzun saatler geçirilecek bir oyun için eksi bir durum oluşturuyordu. Oyuncular bunu oyun ayarlarından renk ayarı yaparak düzeltmeyi deneseler de başarılı olamadılar. atmosferi düzelten modlar yapıldı bunlarda bazı noktalarda oyunu kırdı ya da oyuna zarar verdi. Oyuncuların geneli bu karanlık atmosferden memnun değil gibi görünse de atmosferin karanlık olması gerektiğini savunan oyuncular da bulunuyordu. Gelelim işin aslına;

Gta 4'ün hikayesi önceki oyunlara göre çok daha ağır, karışık ve hüzünlüydü. Bunun için yapımcılar oyunun atmosferinin daha karanlık ve gri olması gerektiğini düşünmüşler.

Atmosferi İle İç Karartan Oyun; Grand Thef Auto IV!

PC Oyuncularının Korkulu Rüyası; Optimizasyon

Gelelim GTA 4'ün grafik tonundan ziyade asıl sorununa; optimizasyon. Aslında bu, o dönem PC'ye çıkmış birçok oyun için geçerli. Örneğin Assassin's Creed II, bugün hala serinin en iyi oyunu olarak gösterilse de büyük optimizasyon sorunları yaşayan bir oyun. Ancak Gta 4'ün optimizasyonu, Assassin's Creed II'den daha kötüydü, bu da bugün hala eleştiri konusu olmaya devam ediyor. Bunun yanında oyunun son görevinde oyunu kıran bir bug bulunuyor ve bu hala düzeltilmemiş durumda. Oyunun Steam yorumlarını inceleyebilirsiniz :D

Atmosferi İle İç Karartan Oyun; Grand Thef Auto IV!

Devrim Niteliğinde Bir Oyun

Gelelim oyunun iyi taraflarına. Oyunun karakter seslendirmeleri ve radyo sesleri serinin en iyilerinden hatta en iyisi denilebilir. Oyunun asıl kendini gösterdiği taraf ise fizik kısmı. Oyunda kullanılan yeni fizik motoru "RAGE Euphoria Bullet Physics" oyuna hatta seriye seviye atlatmış ve çok beğenilmişti. Oyun, yakın dövüş ve vuruş hissi bakımından da iyi iş çıkarıyor. Araba sürüş mekaniği ise serinin önceki oyunlarına göre çok daha iyi ve ders niteliğinde.

Sizin de gördüğünüz gibi Rockstar Games bu oyunda yeni şeyler denemiş ve beğenilen şeyleri yeni oyunlarına eklemiş. Örneğin GPS sistemi ve telefon seride bir ilk olmuştu. Karanlık temadan ise ders almış ve GTA 5'te bunu cıvıl cıvıl yapmış durumda :D

Atmosferi İle İç Karartan Oyun; Grand Thef Auto IV!

Kısacası GTA 4, Rockstar için deneme tahtası gibi bir oyun olmuş. Bu oyundan aldığı geri dönüşler ile GTA 5 ve Red Dead Redemption 2'yi geliştirdi, hala da piyasaya sunarak paraya para demiyor. 2013 yılında çıkmış GTA 5 bugün hala satışlarda zirveye oynaması bunun bir göstergesi.

Atmosferi İle İç Karartan Oyun; Grand Thef Auto IV!

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bugün böyle bir yazı yazmak istedim umarım beğenirsiniz. İyi günler dilerim. Sizce GTA 4 başarılı bir oyun mu?

Atmosferi İle İç Karartan Oyun; Grand Thef Auto IV!
1
10
Görüşünü yaz
1Kız Görüşü
10Erkek Görüşü
Bilgisayar / İnternet Teknik Destek Uzmanı, Dijital Dünya

En İyi Erkek Görüşleri

 • Anadoluçocuğu45
  Emeğinize sağlık. Gta 4 çok iyi bir oyun aslında ama maalesef söylediğiniz sorunlardan dolayı çok sevilmiyor
  Görüş hala geçerli mi?
 • Triggerr
  Ben hiç başarılı bulmuyorum ya, oyunu oynarken ciddi anlamda mide bulandırıyordu 1 saatten fazla oynayınca.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

17
 • UDixon
  Evet bir tek bende oluyor sanıyordum. Gözüm bozulmuştu siyah beyaz film gibi oyun ve optimizasyon sorunu vardı en düşük ayarlarda bile hayvan gibi kasıyordu. Fena oyun değildi ama eksikleri vardı gta 5 e göre fizik motoru her türlü daha iyiydi. Bir de subahanallah diyordu oyundaki yayalar :D yahudi amcaları dövüyordum oyunda internet kafenin içi full yahudi doluydu :D
 • SiyahMaskeli
  Kardeşim emeğine sağlık oyunlara iyi vakit ayrıyorsun 😊
 • gÜVERCİNKAnadı
  Benim için hem senaryosu, hem karakterleri hem de atmosferi açısından en iyi oyun Gta San Andreas olmuştur.
 • CerenKaaya
  aga beğenmeyen oynamasın boş yapmasın, gta4 bence güzel bir oyun oynamış bitirmiş birisi olarak söylüyorum :)
 • heygeorgegrg
  Internet explorer, sen misin?
  • Mario45

   Neden :D

  • bu haberi 10 sene önce görmüştüm de o yüzden :D

  • Mario45

   Öylesine canım sıkıldı ve yazdım takılma o kadar :D

 • Overlord_Han
  GTA 4 candır
 • Emmigelburaa
  Gta 4 iyi oyundur 👍
 • Kimbukimberly
  En güzeli gta 2ydi ya kuş bakışı oynardık :D
YÜKLENİYOR...