Atmosferi ile İç Karartan Oyun: Grand Thef Auto IV!

Merhaba,

Öncelikle Bence'me hepiniz hoş geldiniz. Bugün Rockstar Games'in 28 Nisan 2008 tarihinde piyasaya sürdüğü Grand Thef Auto IV yani GTA 4 oyununa bakacağız. Keyifli okumalar dilerim.

Beklentilerin Yüksek Olduğu Bir Oyun

28 Nisan 2008 tarihinde Rockstar Games tarafından piyasaya sürülen Gta 4 oyunundan beklenti yüksekti. Bunun sebebi ise bu oyundan 4 yıl önce çıkan efsanede gizli; Grand Thef Auto San Andreas.

Gta San Andreas öyle büyük bir başarı yakalamıştı ki o zamanlar Gta Serisinin rakibi olan Driver Serisine bir daha toparlayamayacağı bir darbe vurmuştu. Gta San Andreas seriye adeta seviye atlatmıştı. Böyle büyük bir serinin devam oyunun gelecek olması oyuncularda büyük bir beklenti oluşturmuştu. Beklenen oyun 28 Nisan 2008 tarihinde çıkış yaptı.

Gta ve Driverın yaptığı göndermeler
Gta ve Driver'ın yaptığı göndermeler

Siyah Beyaz Bir Oyun

Gta 4 ilk piyasaya çıktığında atmosferi olması gerektiğinden fazla karanlık ve griydi bu da başında uzun saatler geçirilecek bir oyun için eksi bir durum oluşturuyordu. Oyuncular bunu oyun ayarlarından renk ayarı yaparak düzeltmeyi deneseler de başarılı olamadılar. atmosferi düzelten modlar yapıldı bunlarda bazı noktalarda oyunu kırdı ya da oyuna zarar verdi. Oyuncuların geneli bu karanlık atmosferden memnun değil gibi görünse de atmosferin karanlık olması gerektiğini savunan oyuncular da bulunuyordu. Gelelim işin aslına;

Gta 4'ün hikayesi önceki oyunlara göre çok daha ağır, karışık ve hüzünlüydü. Bunun için yapımcılar oyunun atmosferinin daha karanlık ve gri olması gerektiğini düşünmüşler.

Atmosferi ile İç Karartan Oyun: Grand Thef Auto IV!

PC Oyuncularının Korkulu Rüyası; Optimizasyon

Gelelim GTA 4'ün grafik tonundan ziyade asıl sorununa; optimizasyon. Aslında bu, o dönem PC'ye çıkmış birçok oyun için geçerli. Örneğin Assassin's Creed II, bugün hala serinin en iyi oyunu olarak gösterilse de büyük optimizasyon sorunları yaşayan bir oyun. Ancak Gta 4'ün optimizasyonu, Assassin's Creed II'den daha kötüydü, bu da bugün hala eleştiri konusu olmaya devam ediyor. Bunun yanında oyunun son görevinde oyunu kıran bir bug bulunuyor ve bu hala düzeltilmemiş durumda. Oyunun Steam yorumlarını inceleyebilirsiniz :D

Atmosferi ile İç Karartan Oyun: Grand Thef Auto IV!

Devrim Niteliğinde Bir Oyun

Gelelim oyunun iyi taraflarına. Oyunun karakter seslendirmeleri ve radyo sesleri serinin en iyilerinden hatta en iyisi denilebilir. Oyunun asıl kendini gösterdiği taraf ise fizik kısmı. Oyunda kullanılan yeni fizik motoru "RAGE Euphoria Bullet Physics" oyuna hatta seriye seviye atlatmış ve çok beğenilmişti. Oyun, yakın dövüş ve vuruş hissi bakımından da iyi iş çıkarıyor. Araba sürüş mekaniği ise serinin önceki oyunlarına göre çok daha iyi ve ders niteliğinde.

Sizin de gördüğünüz gibi Rockstar Games bu oyunda yeni şeyler denemiş ve beğenilen şeyleri yeni oyunlarına eklemiş. Örneğin GPS sistemi ve telefon seride bir ilk olmuştu. Karanlık temadan ise ders almış ve GTA 5'te bunu cıvıl cıvıl yapmış durumda :D

Atmosferi ile İç Karartan Oyun: Grand Thef Auto IV!

Kısacası GTA 4, Rockstar için deneme tahtası gibi bir oyun olmuş. Bu oyundan aldığı geri dönüşler ile GTA 5 ve Red Dead Redemption 2'yi geliştirdi, hala da piyasaya sunarak paraya para demiyor. 2013 yılında çıkmış GTA 5 bugün hala satışlarda zirveye oynaması bunun bir göstergesi.

Atmosferi ile İç Karartan Oyun: Grand Thef Auto IV!

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bugün böyle bir yazı yazmak istedim umarım beğenirsiniz. İyi günler dilerim. Sizce GTA 4 başarılı bir oyun mu?

Atmosferi ile İç Karartan Oyun: Grand Thef Auto IV!
Cevapla