Sohbet

Kendall Gamer'lara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

benkendall s

Kendi Fenomenlik etiketim dışında beni en çok büyüleyen ve gelişmek istediğim bir konu etiketindeyiz bugün: Gamer!

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

Gamer'lara sordum, sorularımı en samimi ve mütevazı şekilde cevaplayıp beni kırmadılar. Güzel bir hatıra olsun profilime, beğenerek okuyacağınıza eminim, başlayalım!

Öncelikle teşekkür ederim biricik bencağazı kırmayıp konuğum olduğunuz için. :) Heyecanlıyım, sorulara geçelim!

🎮 Her oyun bizi Gamer yapar mı? Ben misal, Dünya Candy Chrush birincisiyim! 😎

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

@canerozkum: Bu aslında kişiden kişiye göre değişen bir durum diyebiliriz. Gamer'lık için belirli kriterler ya da kurallar yok. Bazılarına göre bir oyun bile oynayan kişiler, bazılarına göre çoğu oyunda bilgi sahibi olanlar, bazılarına göre oynadığı oyunları profesyonel oynayanlar, bazılarına göre de tüm oyun haberlerini ya da yeni çıkan oyunları deneyenler falan Gamer olur. Kısaca bu dediğim tamamen kişilere göre değişen bir şey.

Gamer'lık için illa şu olacak diye bir şey yok. İnsan zevk aldığı oyunu oynuyorsa okeydir ama bana göre de en azından birkaç oyun tecrübe etmiş olsun derim. 😄

@Triggerr: Ahh şu malum soru...

Bir insanın Gamer sayılabilmesi için belli bir süre oyun oynaması yeterli olur. Bazı kişiler Gamer ve professional Gamer kelimesini karıştırıp "sadece iyi oynayanlar Gamer olabilir" diye yalan yanlış bilgiler verebiliyor. Lakin tarayıcı üzerinden araştırdığınızda bile bu sorunun cevabı gayet net bir şekilde karşımıza çıkıyor.

@LacivertGandalf: Game'rlar oyunları profesyonel şekilde oynayıp bunu kendi işleri hale getirirler. İstisnalar dışında her oyun yapabilir.

@Boavista: Gamer'lık genel olarak da bilgisayar oyunu veya mobil oyun oynayan kişilere deniyor. Oynadığınız oyunda uzmansanız, oyun oynadığınız zaman dilimi uzun ise Gamer olabilirsiniz diyebilirim.

🎮 Gamer'lar neden süslü püslü bilgisayar parçaları kullanır, ambiyans oluşturmak için mi?

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

@canerozkum: Öncelikle teknolojinin giderek geliştiğini hepimiz biliyoruz. Özellikle oyun bilgisayarları da çok gelişmeye başladığından dolayı, geliştiriciler bile görsel zevkin daha ilgi çektiğini farkında ve üretimleri de buna göre yapıyorlar. Mesela artık kasayı geçtim de, kulaklıktan tutun fareye kadar RGB özellikli ekipmanlar var. Ambiyans Gamer'lar için tamamen ayrı bir kafa çünkü gerçekten ilgi çekici oluyor. Üreticiler de bunu bildiğinden buna göre ekipmanlar ve ürünler çıkarıyor.

İmkânı olan herkes sistem parçalarını geçtim, odasını bile güzelleştirmeye çalışır. Oyuncu odası olan birçok görsele bakın, sistemin yanı sıra renklerle dikkat çeker.

@Triggerr: Biz erkekler nasıl arabalarımızı süsleyince mutlu oluyorsak aynı şekilde ekipmanlarımızın güzel olmasına da özen gösteririz. Tabi ışıklı ve gösterişli bir sistem oyunculuğu güzel kılmaz, sadece gösteriş için. Oynanışı etkileyen faktörler genelde cihazımızın sistem özellikleridir. Çünkü FPS, ping vs. gibi kavramlar tamamen sistemimizle doğru orantılı oluyor. Sistemi kötü olan birinin de tepki süresi gecikeceği için oyunculuğunu etkiliyor.😊

@LacivertGandalf: Hayır, alakası yok. 😅 Süslü püslü dediğin parçalar sayesinde çok daha rahat oynanıyor ve daha iyi sonuçlar sağlanıyor.

@Boavista: Bilgisayar parçalarının çoğu günümüzde ışıklı olarak bulunmakta. Kaldı ki çoğu kişinin tercihi bundan yana. Gamer'lar farklı bir ambiyans oluşturmak isteyebilir. Göze hitap etmesi de lazım. Işıklı ekipmanların ayrı bir havası var.

Ben hem göze hitap ettiğini hem de tasarruf olarak kullanışlı olduğunu düşünüyorum, bazı cevapları bu düşüncemi doğruladı da.

🎮 Oynayıp grafik ve tasarım yönünden en çok beğendiğiniz oyun hangisiydi?

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

@canerozkum: Ben oyun oynamayı çok seven biriyim. Şu an aktif olarak Valorant, Pubg M., Gta V falan oynuyorum ama eskiden hikayeli oyunlara aşırı bayılırdım. Gelmiş geçmiş en iyi grafikli oyun hangisi sorusuna da Gears 5 derim. Ülkemizde çok oynanmadı ama benim bayıldığım bir oyundu. Hikayesi ve grafikleri efsane.

@Triggerr: Grafik ve tasarım yönünden en başarılı bulduğum oyun Call of Duty: Modern Warfare. Belki de abartılacak bir yanı yoktur ama CoD serisinin hikayelerini ve grafiklerini her zaman beğenmişimdir🥳

@LacivertGandalf: Grafik olarak GTA serisi bence her türlü en önde. 6. oyunu da çıktığında açık ara farkla birinci olacak.

@Boavista: Grafik ve tasarım yönünden beğendiğim oyunlar var tabii ki. Başta GTA V diyebilirim. Grafiklerine bayılıyorum çok gerçekçi hazırlanmış. Ekstra olarak Forza Horizon, Hitman, Battlefield diyebilirim.

Ben şahsen Rockstar Games'in çıkardığı son oyunların kalitesini aşırı iyi buluyorum. Çünkü ayrıntı çok fazla ve bu da daha hayran bırakıyor oyuna.

🎮 Biraz zorlayalım: Oyunlardaki kız karakterleri çekici buluyor musunuz, en çok hangisini? (GTA Albay'ın kızı hariç)

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

@canerozkum: Ben çoğu çocuk gibi ilk bilgisayar oyunları oynamaya başladığımda NFS Underground 2 kapağındaki kızı çekici bulurdum.😄 Ardından da bundan taaa seneler seneler önce Metin2'deki şaman karakterini çekici bulurdum. Şimdi düşününce o kadar saçma geliyor ki.. Alt üstü karakter yani. Çocukluk zamanları.. 😊 Bu bahsettiğim 2007-2008 yılları falandır herhalde.

@Triggerr: Her Gamer'ın kalbinde bir oyun karakteri yatar, benim de hoşuma giden karakterler var tabi. Çekici bulduğum karaktere gelecek olursak, NFS serisinden IRINA SHAYK diyebilirim.

@LacivertGandalf: Lara Croft’ ı çok severim. Onun dışında pek ilgilenmem.

@Boavista: Küçükken çekici bulduğum karakterler vardı tabii ki. 😊 Need for Speed: Underground 2'nin ana ekranında bir kadın vardı. Çoğu kişi bilir bunu. Brooke Burke'ydi ismi sanırım. Ayrıca GTA: Vice City'nin açılış fotoğrafındaki kadınlar diyebilirim.

Sizi bilmem ama hayatımda gördüğüm en seksi karakter Kitana olabilir. Ahh, keşke o sivri yelpazelerinle beni 5'e bölsen!😍

🎮 Hangi oyuncu tipi size göre çekilmez?

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

@canerozkum: Oyun oynamayı bilmeyene, yeni öğrenmeye başlayana, oyunda sinirlenip boş konuşanlara falan hepsine tahammül gösteririm ama küçük dağları ben yarattım tavırlarına giren af edersiniz kekoları asla çekemem. Böyle aşırı bir egoyla oyuna girerler, oyun başlarken "bu oyun ben olmasam bir hiç" tavırlarıyla takılırlar falan.. Aman aman.. Anında sinir kat sayım tavan yapar. 😊

@Triggerr: Açıkçası boosting oyunculardan nefret ediyorum diyebilirim. Hesaplarını boostlatıp yüksek elo oyunlarda insanların küme düşmesine sebebiyet verebiliyorlar. Onun dışında hatalı info veren ve verilen infolara ayak uydurmayan oyunculardan da nefret ederim. Tabi ezeli düşman olduğumuz bir kitle olan toxic atan oyuncuları da unutmamak lazım😄

@LacivertGandalf: Kendini en iyisi sanan ve takım oyunundan habersiz, saygısız oyuncular..

@Boavista: En sevmediğim oyuncu tipleri şunlardır: Yenildiğinde hakaretler, küfürler ve aşağılayıcı kelimeler kullanan sözde oyuncular. Hileye abanıp bileğine ya da koluna güvenmeyen oyuncular. Bir de çok konuşan oyuncuları hiç sevmiyorum. 😊 CS:GO'da Ruslar ve Araplar çok konuşuyor direkt Mute atıyorum. 😄

Ben de eklemek istersem, internetin yavaşlığından şikayetiniz varsa lütfen Wild Rift maçlarına girmeyin! Ben kaç kere pusuya düşürüldüm...🥺🥺🥺

🎮 Kız oyuncuların Gamer kabiliyeti hakkında ne düşünüyorsunuz? Kız Gamer'lara önyargı sizce de var mı?

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

@canerozkum: Önyargı tabi ki var. Kızların çok fazla oyun oynayamadığını çoğu kişi düşünüyor ancak bazen öyleleri geliyor ki, dondurur bırakır.. Kabiliyeti olanlar tabi ki var, buna tamamen katılıyorum ancak bunu ortaya çıkarmak isteyen çıkarıyor, diğerleri eğlencesine bakıp fazla kasmadan oyununu oynuyor. Birkaç arkadaşımı tanıyorum, takımlara girdiğinde kız olduğundan oynayamaz diye önyargı görüp ardından takım taşıdığını:))

@Triggerr: Her alanda olduğu gibi video oyunlarında da kadınlara karşı bir önyargı var evet. Kadınlar erkeklere nazaran daha kötü oynayabilir ama bunun sebebi yeteneksiz olmalarından kaynaklı değil, bizim oyunlara kadınlardan daha fazla vakit harcamamızdan kaynaklı. Profesyonel arenalarda bile kadın oyuncuları küçük düşürmek için troll pick atıldığı maçlara rastlamıştım buna en büyük örnek RoX vs Vaevictis maçı olabilir.

@LacivertGandalf: Yani önyargı değil ama genellikle bu işlerde erkekler daha çok var ama genelleme yapmamak lazım. Bazı kız oyuncular erkeklerden iyi.

@Boavista: Çoğu kişi kız Gamer'ları küçümsüyorlar. Bazıları başarılı bazıları ise başarısız diyebilirim. Önyargılar mevcut bu konuda. Açıkçası birçok farklı oyunlar oynadım denk geldiğim kadarıyla kabiliyetlerinin iyi olduğunu göremedim. Bana denk gelmedi herhalde ama olsun. Erkeklerden daha iyi oynayan oyuncular da tanıyorum tabii ki o da var😊

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

Görsele bilerek Pqueen'i koydum. Samimiyeti, becerisi, başarıları övünülecek kadar gerçekten. Kendisini hayranlıkla izliyorum, bazen gülmek için de izliyorum. Beni görüyorsan ki arada KizlarSoruyor'a girdiğin videolara denk geliyorum, çok sevdiğim bir yayıncısın.❤

EVet, Pqueen tanıtımını da yaptığıma göre😄 Umarım röportajımı beğenirsiniz, keyifli okumalar...

#benkendall #Trigger #Boavista #LacivertGandalf #canerozkum

Kendall Gamer'lara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?
27
9
Görüşünü yaz
9Kız Görüşü
27Erkek Görüşü
Bilgisayar / İnternet Teknik Destek Uzmanı, Dijital Dünya
 • https://www.dailymotion.com/video/x82cvlxÇok güzel bir söyleşi olmuş.

  Saygılarımla.
  Sevdim 3 Kişi
  • Ayrıca başka bir anektod daha düşmek isterim.
   Çalıştığımız bir şirketteki bir kız o zamanlar çok yaygın olmayan PSP ye sahipti. Merakımı farketmiş olacak ki biraz kurcalamama müsade etti. God of War ı ilk o zaman deneyimlemiştim.

   Sonra o kızın sıkı bir gamer olduğunu ettiğimiz sohbette keşfetmem uzun sürmedi. Kendisi hem orjinal oyun hem de torrentten oyun indirmeyi uzmanlaşmış bir şekilde halledebiliyordu. Evinde konsollar büyük bir televizyon ile tam bir gamer dı. Gamer olmak illa rekabetçi oyunlarda pro olmak demek değildir.

  • benkendall

   Teşekkür ederim güzel yorumunuz için😊

En İyi Erkek Görüşü

 • Triggerr
  Eline sağlıkk güzel bir söyleşi olmuş beni davet ettiğin için ayrıca teşekkür ederimm.🤗🤗
  Sevdim 5 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

925
 • canerozkum
  Soruların çok güzel olduğu bir röportaj oldu. Cevaplarken büyük mutluluk duydum, yer almak güzel. :) Hem senin, hem de katılan Gamer Fenomenlerinin eline koluna sağlık. 🌺
  Sevdim 5 Kişi
  • benkendall

   Çok teşekkür ederim, kırmayıp katıldınız adminimm😊

 • LacivertGandalf
  Teşekkürler
  Güzel olmuş
  Birde ben baya kısa cevaplar vermişim 😂
  Sevdim 3 Kişi
  • benkendall

   Olsun güzel cevaplar verdiniz ama😊

 • Boavista
  Elinize sağlık güzel bir Bence olmuş :)
  Sevdim 2 Kişi
 • iSooo1
  Ben oyuncu kariyerime abim sayesinde başladım, o sıralar 12-10 yaşlarında bir şeyim internet kafeye gideceğimizi söyledi ve gittik... Dönüşüm hiç olmadı o sevgi her gün arttı heyecan falan falan.. şu an 26 yaşındayım bu demek oluyor ki 10 yıl gibi bir süre de sevdiğim oyunlarda kariyerim orta seviyelerde yani kendimi profesyonel hiç görmedim çünkü sıralamada birinci olmadığım sürece ortalarda olduğumu düşünürüm.

  Kız oyuncu tanıdığım var benim oynayamadığım oyunları gayet güzel bir şekilde oynayabiliyor. Hatta bazen iyi oynadığı için benimle oynamak istemediğini fark ediyorum. İşte bu durum biz erkekler için en çok uygulanan durumdur. Nedenine gelecek olursak takım oyunu olarak oynanan oyunlarda kazanma isteği arzusu herkeste vardır ve takımında zayıf birinin olması demek yenilmek demektir. Bu yenme arzusuna kapılan oyuncuların tamamı (istisnasız) kızlara karşı onlar kötü oynar düşüncesindedir. Çünkü oyun oynarken kız mı erkek mi bazen bilemiyoruz ve kızlarda yılışık erkeklerden dolayı kimliklerini gizlemek zorunda kalabiliyor. Şu dönemlerde oluşan sesli oyunlar sayesinde bir çok kız açık açık görüşebiliyor.

  Gamer oyuncu demektir bu kitleye girebilmek için sadece oyunda hesap açmanız yetmez onu ilerletmeniz gerekir. Oyuncu sınıfları grupları çeşitleri falan fistan siz uzatabilirsiniz oldukça farklı farklı seviyeleri var diyerek geçelim. Oyuncu var amatör oyuncu var profesyonel oyuncu var orta ölçekli oyuncu var eğlencesine takılmalı oyuncu var kafe tipi yerlerde toplu bir şekilde birbirlerini kötülemeye çabalar falan falan... Gamer türlü türlüdür.

  Youtube kanalında ki yayınlardan sonra bilgisayarlardaki ışıklandırma veya ne bileyim koltuk özeni oydu buydu her şey bir anda değerlendi çünkü işletmeler bir açık buldu bunu değerlendirdi şimdi o satış fiyatlarını görünce içim kararıyor. Benimde ışıklı sistemim var fakat ben ışık olsun diye değil bilgisayarımın gücü olsun diye aldım ışıklandırma da işletmenin pazarlama taktiğidir. Bunlara oyuncular kanmaz... Oyuncu bilgisayarını çok iyi tanır, nasıl ki bir insan eşini çok iyi tanıyor oyuncuda bilgisayar için öyle diyebiliriz :D

  Bilgisayar dışında ki dijital ürünlerde ki oyunlarında oyuncuları var onlarda oyuncu sayılır ama onlar yan sanayi gibi kalıyor. İlgi nereye çekilirse o her zaman yüksekte görünür. Önceden oyuncuların ilgi çekmediğini ve hepsinin asosyal tip olarak göründüğünü bir çok insan bilmektedir. Ekonomik olarak daralan ülkemiz bir anda oyunlara yöneldi tabi bunlar geçici şeylerdir... Bir yerden oyunları da bırakacak kişiler oldukça artacaktır.

  Grafik tasarım, hareket davranış vb. bu tarz şeylerini beğenerek oynadığım ve oyunun kapandığı gününe kadar belli başlı aralıklarla girdiğim S4 League oyunu mevcut. Bu oyun aslında oldukça güzel fakat biraz pratik isteyen oyundu ve 3 şirket değişikliği olması nedeniyle piyasa da tutulamadı ve gelişme olarak pek bir şey göremedik. Parayı veren düdüğü çalar modun da tıkandı kaldı yani para vermeyip gerçekten hakkıyla maçı kazanan oyunlara yönelen oyuncular oldu ve bu oyunda hile üst düzeyde idi... Sorunları hiç bitmedi oyun sonunda kapandı... Üzüldüm mü? Hayır. Ben yıllarımla eğlencemi keyfimi orta düzeyde oyunculuğumu gördüm yetti ve doydum. Aktif olarak lol oynuyorum iş güç vesaire zaman kalırsa oynarım veya strese girersem oynarım. Sarıyor diyelim :)

  Kız karakterleri çekici olmasaydı o metin2 de evlilik hikayesine kim bakardı ki? Hayır karşısında ki kişi kız mı erkek mi belli değil evlilik teklifi ediliyor haha :D Yani amaç karakterleri evlendirmekti ama bunu karakteri sevmeseydi yapmazdı değil mi? dedirtiyor... Ben şahsım adına çekici kız karakterleri gördüm hatta beğendiğim için sırf bende de olsun diyerek o karakterlerden aldığım bile oldu... Kızların ayakkabı koleksiyonu gibi düşünebiliriz bunu :D

  Oyuncular arasında en sevmediğim tip bir hata yaptığınızda hunharca gevezelik yapması fakat bu hatanın aslında kendisinden kaynaklı olduğunu bilmemesi ve bunu anlattığınızda kabullenmemesi diyebilirim. Özetle hem suçlu hem güçlü tipleri :D

  Kız oyunculara karşı önyargı yok, başarılı oyuncu olamayacak kadar oyun oynama geçmişi olan veya olmayan kızlara karşı önyargı var. Başarı süreklilik ister. Başarıyı sağlayan kız satranç oyuncusu, kızlardan oyuncu olmaz diyen adamı yendi helal olsun dedim :D

  Kızların yıkadığı bulaşıkları çok hızlı yıkamasını hayretle izlerim, buda benim için zor bir oyundur. Yani her şeye oyun olarak bakabiliriz bu daha çok rekabettir. Rekabetin olduğu her alan benim için oyundur. Çok yazmışım dayanamadım :D
  Sevdim 1 Kişi
  • benkendall

   Cevaben ikinci bir bence niteliğinde yazmışsın 😄 ama çok hoşuma gitti. Bencelerimin sevildiğini gösteriyor bu da. Teşekkür ederim güzel yorumun için😊 ben eig seçmeyeyim sistem çok süper seçsin, emek var💕

  • iSooo1

   Teşekkürler :)

 • liliaaaa
  Yaa bu ne kadar da güzel bir sohbet olmuş böylee :) Hepinizin ellerine sağlıklar <3 @canerozkum ile oyun oynamak da ayrı keyifli oluyor :)
  Sevdim 5 Kişi
 • Emmigelburaa
  Bence herkes iyi oynar ama bir gün şanslı bir gün şanssız olabiliyor her zaman en iyi oynuyorum diye bir şey yoktur
  Sevdim 3 Kişi
 • drunkandvintages
  Çoook güzel bir röportaj olmuş hic alakam olmayan bir konu olsa da sıkılmadan okudum 💕
  Sevdim 3 Kişi
 • king4775
  Bilemiyorum pek sanal Oyun oynamayı seven biri değilim insanı gerçek hayat iliskilerinden olumsuz sonuçlar doğurmakta
  Sevdim 1 Kişi
 • Oyuncu_ahmed
  Bence gamer lar birden fazla turu tecrübe etmiş ve oyun oynamaktan haz alanlardır diyebilirim be şahsen 25 yila yakın bir pc gamerim her oynayışımda farklı bir lezzet alıyorum kızlarda iyi bir gamer olabilir önyargılı olarak davranıyorlar benim hayalim bir gamer girl le tanışmak
  Sevdim 1 Kişi
 • cruellaFuture
  Detayı okumadım sadece soruyu yanıtlayacağım bana çok nadir geldi aaa kız / aaaa abla bir daha konuş vs diyen farklı takımda olunca o da. Youtube da videosunu izledim, böyle, hayatında kadınla konuşmamış yaratıklar çıkabiliyormuş galiba.
  Sevdim 1 Kişi
 • birsuskuncicek
  Güzel oyunlara ilgim bu bence sayesinde artmaya basladı
  Sevdim 1 Kişi
 • Disconnected
  Önyargı kesinlikle var. Erkeklerden çok daha iyi oyun oynayabilen kızlar da mevcut.
  Sevdim 1 Kişi
 • DreamGhosters
  iyileri çok nadir çünkü yaratılışları gereği çoğu atraksiyonu kaldıramıyor
  Sevdim 1 Kişi
 • Skozya
  Büyük bir kesimi önyargılı ama oynayan kitle de oldukça fazla
  Sevdim 3 Kişi
 • IAmarPresterAen
  Güzel, tatlı bir söyleşi olmuş emeğinize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • bensherlock
  Güzel bence olmuş canoo
  Sevdim 1 Kişi
  • benkendall

   Senin kadar güzle değil bebemmm💋

 • ToprakBey_
  Bi bize şöyle röportaj gelmedi zati.
  Sevdim 1 Kişi
 • uomoitaliano
  İyi olan çok var
  Sevdim 1 Kişi
 • Defount
  kızlar canavar gibi oynar.
  Sevdim 1 Kişi
 • Atlas_du
  Cok güzel yazı olmus teşekkür ler
  Sevdim 1 Kişi
 • Daha Fazla (14)
YÜKLENİYOR...