Sohbet

Kendall Gamer'lara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

Gizli Üye

Kendi Fenomenlik etiketim dışında beni en çok büyüleyen ve gelişmek istediğim bir konu etiketindeyiz bugün: Gamer!

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

Gamer'lara sordum, sorularımı en samimi ve mütevazı şekilde cevaplayıp beni kırmadılar. Güzel bir hatıra olsun profilime, beğenerek okuyacağınıza eminim, başlayalım!

Öncelikle teşekkür ederim biricik bencağazı kırmayıp konuğum olduğunuz için. :) Heyecanlıyım, sorulara geçelim!

🎮 Her oyun bizi Gamer yapar mı? Ben misal, Dünya Candy Chrush birincisiyim! 😎

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

@canerozkum: Bu aslında kişiden kişiye göre değişen bir durum diyebiliriz. Gamer'lık için belirli kriterler ya da kurallar yok. Bazılarına göre bir oyun bile oynayan kişiler, bazılarına göre çoğu oyunda bilgi sahibi olanlar, bazılarına göre oynadığı oyunları profesyonel oynayanlar, bazılarına göre de tüm oyun haberlerini ya da yeni çıkan oyunları deneyenler falan Gamer olur. Kısaca bu dediğim tamamen kişilere göre değişen bir şey.

Gamer'lık için illa şu olacak diye bir şey yok. İnsan zevk aldığı oyunu oynuyorsa okeydir ama bana göre de en azından birkaç oyun tecrübe etmiş olsun derim. 😄

@Triggerr: Ahh şu malum soru...

Bir insanın Gamer sayılabilmesi için belli bir süre oyun oynaması yeterli olur. Bazı kişiler Gamer ve professional Gamer kelimesini karıştırıp "sadece iyi oynayanlar Gamer olabilir" diye yalan yanlış bilgiler verebiliyor. Lakin tarayıcı üzerinden araştırdığınızda bile bu sorunun cevabı gayet net bir şekilde karşımıza çıkıyor.

@LacivertGandalf: Game'rlar oyunları profesyonel şekilde oynayıp bunu kendi işleri hale getirirler. İstisnalar dışında her oyun yapabilir.

@Boavista: Gamer'lık genel olarak da bilgisayar oyunu veya mobil oyun oynayan kişilere deniyor. Oynadığınız oyunda uzmansanız, oyun oynadığınız zaman dilimi uzun ise Gamer olabilirsiniz diyebilirim.

🎮 Gamer'lar neden süslü püslü bilgisayar parçaları kullanır, ambiyans oluşturmak için mi?

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

@canerozkum: Öncelikle teknolojinin giderek geliştiğini hepimiz biliyoruz. Özellikle oyun bilgisayarları da çok gelişmeye başladığından dolayı, geliştiriciler bile görsel zevkin daha ilgi çektiğini farkında ve üretimleri de buna göre yapıyorlar. Mesela artık kasayı geçtim de, kulaklıktan tutun fareye kadar RGB özellikli ekipmanlar var. Ambiyans Gamer'lar için tamamen ayrı bir kafa çünkü gerçekten ilgi çekici oluyor. Üreticiler de bunu bildiğinden buna göre ekipmanlar ve ürünler çıkarıyor.

İmkânı olan herkes sistem parçalarını geçtim, odasını bile güzelleştirmeye çalışır. Oyuncu odası olan birçok görsele bakın, sistemin yanı sıra renklerle dikkat çeker.

@Triggerr: Biz erkekler nasıl arabalarımızı süsleyince mutlu oluyorsak aynı şekilde ekipmanlarımızın güzel olmasına da özen gösteririz. Tabi ışıklı ve gösterişli bir sistem oyunculuğu güzel kılmaz, sadece gösteriş için. Oynanışı etkileyen faktörler genelde cihazımızın sistem özellikleridir. Çünkü FPS, ping vs. gibi kavramlar tamamen sistemimizle doğru orantılı oluyor. Sistemi kötü olan birinin de tepki süresi gecikeceği için oyunculuğunu etkiliyor.😊

@LacivertGandalf: Hayır, alakası yok. 😅 Süslü püslü dediğin parçalar sayesinde çok daha rahat oynanıyor ve daha iyi sonuçlar sağlanıyor.

@Boavista: Bilgisayar parçalarının çoğu günümüzde ışıklı olarak bulunmakta. Kaldı ki çoğu kişinin tercihi bundan yana. Gamer'lar farklı bir ambiyans oluşturmak isteyebilir. Göze hitap etmesi de lazım. Işıklı ekipmanların ayrı bir havası var.

Ben hem göze hitap ettiğini hem de tasarruf olarak kullanışlı olduğunu düşünüyorum, bazı cevapları bu düşüncemi doğruladı da.

🎮 Oynayıp grafik ve tasarım yönünden en çok beğendiğiniz oyun hangisiydi?

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

@canerozkum: Ben oyun oynamayı çok seven biriyim. Şu an aktif olarak Valorant, Pubg M., Gta V falan oynuyorum ama eskiden hikayeli oyunlara aşırı bayılırdım. Gelmiş geçmiş en iyi grafikli oyun hangisi sorusuna da Gears 5 derim. Ülkemizde çok oynanmadı ama benim bayıldığım bir oyundu. Hikayesi ve grafikleri efsane.

@Triggerr: Grafik ve tasarım yönünden en başarılı bulduğum oyun Call of Duty: Modern Warfare. Belki de abartılacak bir yanı yoktur ama CoD serisinin hikayelerini ve grafiklerini her zaman beğenmişimdir🥳

@LacivertGandalf: Grafik olarak GTA serisi bence her türlü en önde. 6. oyunu da çıktığında açık ara farkla birinci olacak.

@Boavista: Grafik ve tasarım yönünden beğendiğim oyunlar var tabii ki. Başta GTA V diyebilirim. Grafiklerine bayılıyorum çok gerçekçi hazırlanmış. Ekstra olarak Forza Horizon, Hitman, Battlefield diyebilirim.

Ben şahsen Rockstar Games'in çıkardığı son oyunların kalitesini aşırı iyi buluyorum. Çünkü ayrıntı çok fazla ve bu da daha hayran bırakıyor oyuna.

🎮 Biraz zorlayalım: Oyunlardaki kız karakterleri çekici buluyor musunuz, en çok hangisini? (GTA Albay'ın kızı hariç)

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

@canerozkum: Ben çoğu çocuk gibi ilk bilgisayar oyunları oynamaya başladığımda NFS Underground 2 kapağındaki kızı çekici bulurdum.😄 Ardından da bundan taaa seneler seneler önce Metin2'deki şaman karakterini çekici bulurdum. Şimdi düşününce o kadar saçma geliyor ki.. Alt üstü karakter yani. Çocukluk zamanları.. 😊 Bu bahsettiğim 2007-2008 yılları falandır herhalde.

@Triggerr: Her Gamer'ın kalbinde bir oyun karakteri yatar, benim de hoşuma giden karakterler var tabi. Çekici bulduğum karaktere gelecek olursak, NFS serisinden IRINA SHAYK diyebilirim.

@LacivertGandalf: Lara Croft’ ı çok severim. Onun dışında pek ilgilenmem.

@Boavista: Küçükken çekici bulduğum karakterler vardı tabii ki. 😊 Need for Speed: Underground 2'nin ana ekranında bir kadın vardı. Çoğu kişi bilir bunu. Brooke Burke'ydi ismi sanırım. Ayrıca GTA: Vice City'nin açılış fotoğrafındaki kadınlar diyebilirim.

Sizi bilmem ama hayatımda gördüğüm en seksi karakter Kitana olabilir. Ahh, keşke o sivri yelpazelerinle beni 5'e bölsen!😍

🎮 Hangi oyuncu tipi size göre çekilmez?

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

@canerozkum: Oyun oynamayı bilmeyene, yeni öğrenmeye başlayana, oyunda sinirlenip boş konuşanlara falan hepsine tahammül gösteririm ama küçük dağları ben yarattım tavırlarına giren af edersiniz kekoları asla çekemem. Böyle aşırı bir egoyla oyuna girerler, oyun başlarken "bu oyun ben olmasam bir hiç" tavırlarıyla takılırlar falan.. Aman aman.. Anında sinir kat sayım tavan yapar. 😊

@Triggerr: Açıkçası boosting oyunculardan nefret ediyorum diyebilirim. Hesaplarını boostlatıp yüksek elo oyunlarda insanların küme düşmesine sebebiyet verebiliyorlar. Onun dışında hatalı info veren ve verilen infolara ayak uydurmayan oyunculardan da nefret ederim. Tabi ezeli düşman olduğumuz bir kitle olan toxic atan oyuncuları da unutmamak lazım😄

@LacivertGandalf: Kendini en iyisi sanan ve takım oyunundan habersiz, saygısız oyuncular..

@Boavista: En sevmediğim oyuncu tipleri şunlardır: Yenildiğinde hakaretler, küfürler ve aşağılayıcı kelimeler kullanan sözde oyuncular. Hileye abanıp bileğine ya da koluna güvenmeyen oyuncular. Bir de çok konuşan oyuncuları hiç sevmiyorum. 😊 CS:GO'da Ruslar ve Araplar çok konuşuyor direkt Mute atıyorum. 😄

Ben de eklemek istersem, internetin yavaşlığından şikayetiniz varsa lütfen Wild Rift maçlarına girmeyin! Ben kaç kere pusuya düşürüldüm...🥺🥺🥺

🎮 Kız oyuncuların Gamer kabiliyeti hakkında ne düşünüyorsunuz? Kız Gamer'lara önyargı sizce de var mı?

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

@canerozkum: Önyargı tabi ki var. Kızların çok fazla oyun oynayamadığını çoğu kişi düşünüyor ancak bazen öyleleri geliyor ki, dondurur bırakır.. Kabiliyeti olanlar tabi ki var, buna tamamen katılıyorum ancak bunu ortaya çıkarmak isteyen çıkarıyor, diğerleri eğlencesine bakıp fazla kasmadan oyununu oynuyor. Birkaç arkadaşımı tanıyorum, takımlara girdiğinde kız olduğundan oynayamaz diye önyargı görüp ardından takım taşıdığını:))

@Triggerr: Her alanda olduğu gibi video oyunlarında da kadınlara karşı bir önyargı var evet. Kadınlar erkeklere nazaran daha kötü oynayabilir ama bunun sebebi yeteneksiz olmalarından kaynaklı değil, bizim oyunlara kadınlardan daha fazla vakit harcamamızdan kaynaklı. Profesyonel arenalarda bile kadın oyuncuları küçük düşürmek için troll pick atıldığı maçlara rastlamıştım buna en büyük örnek RoX vs Vaevictis maçı olabilir.

@LacivertGandalf: Yani önyargı değil ama genellikle bu işlerde erkekler daha çok var ama genelleme yapmamak lazım. Bazı kız oyuncular erkeklerden iyi.

@Boavista: Çoğu kişi kız Gamer'ları küçümsüyorlar. Bazıları başarılı bazıları ise başarısız diyebilirim. Önyargılar mevcut bu konuda. Açıkçası birçok farklı oyunlar oynadım denk geldiğim kadarıyla kabiliyetlerinin iyi olduğunu göremedim. Bana denk gelmedi herhalde ama olsun. Erkeklerden daha iyi oynayan oyuncular da tanıyorum tabii ki o da var😊

Kendall Gamerlara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?

Görsele bilerek Pqueen'i koydum. Samimiyeti, becerisi, başarıları övünülecek kadar gerçekten. Kendisini hayranlıkla izliyorum, bazen gülmek için de izliyorum. Beni görüyorsan ki arada KizlarSoruyor'a girdiğin videolara denk geliyorum, çok sevdiğim bir yayıncısın.❤

EVet, Pqueen tanıtımını da yaptığıma göre😄 Umarım röportajımı beğenirsiniz, keyifli okumalar...

#benkendall #Trigger #Boavista #LacivertGandalf #canerozkum

Kendall Gamer'lara Sordu: Kızlar Oyunlar Konusunda İyi mi? İnsanlar Önyargılı mı Davranıyor?
38 Cevap