Deprem ve Acil Durumlarda Hayvanlarımızı Nasıl Korur, Kimlerden Yardım Alabiliriz?

BiBilen

Evcil Hayvanlar için Acil Durumlarda Planlaması Gereken Hayatta Kalma Kiti

BiBilenimiz Veteriner Hekim Tansu Karataş yazdı
BiBilenimiz Veteriner Hekim Tansu Karataş yazdı

Ailenizin Acil Durum Hayatta Kalma Kitinde yaptığınız gibi, önce evcil hayvanlarınızın temel ihtiyaçlarını düşünüp; yiyeceğini, suyunu, sıcaklığı koruyabilecek polar örtü, kullanması zorunlu olan ilacının yedeği bunlar olmazsa olmazımızdır.

Deprem ve Acil Durumlarda Hayvanlarımızı Nasıl Korur, Kimlerden Yardım Alabiliriz?

Şimdilik düşünmemiz gereken acil durumda evden hemen çıkacak olsaydık ve eve dönmemiz mümkün olmasaydı çanta da olması gerekenler ve sorumluluğumuzda olan canlıda bize ulaşması mümkün olabilecek neler yapabiliriz bunun bir listesini yapalım;

  • Yiyecek: Son kullanma tarihi uzun olan kedi/köpek mamasını (konserve veya kuru mama) hava geçirmez veya su geçirmez bir kapta saklayın. Yaş mamalar da tercih edebilirsiniz, bazı avantajları olabilir; daha az yer kaplar ve su oranı yüksek olduğu için beslenmesi için daha uygundur. Ve olası mide rahatsızlıklarından kaçınmak için her zaman aldığınız mamalardan alın.
  • Su: En az beş günlük su saklayın. Hayvanlar stresli olduklarında normalden daha fazla su içebilirler.
  • İlaçlar: Ekstra tıbbi malzemeleri ve özel diyet ihtiyaçlarını veya takviyelerini su geçirmez bir kapta saklayın. Bunlar kalp ilaçları veya diyabet hastaları için özel mamalar olabilir vb.
  • Veterinerlik / tıbbi kayıtlar: Tıbbi ve aşı kayıtlarının kopyalarını su geçirmez bir kapta saklayın. Evcil hayvanlarınızı koruyucu bakıma almanız veya yerleştirmeniz gerektiğinde veterinerinizin adını ve telefon numarasını ekleyin.
  • İlk yardım çantası: Ailenizin ihtiyaçlarına ek olarak ekstra pamuklu bandaj ruloları ve bant, makas, cımbız ve lateks eldiven saklayın. Antibiyotik merhem ve tuzlu su çözeltisi (ailenizin kitine ayrı olarak) gibi özel ilk yardım gereksinimleri hakkında veteriner hekiminizle konuşun.
  • Battaniye / Polar örtü: En sevdiği battaniye veya oyuncak gibi tanıdık eşyalar evcil hayvanlarınız için stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Dezenfeksiyon: Kâğıt havlular, kaka poşetleri, eldiven ve ıslak mendil koyabilirsiniz.
  • Kimlik etiketi: Evcil hayvanınızın yakasına adlarını, adınızı, telefon numaranızı ve (ev adresini) adresinizi açıkça gösteren bir kimlik etiketi ekleyin. Acil Durum Hayatta Kalma Kitinize bir yedek ekleyin.
  • Kayıtlı ve Mikroçipli: Evcil hayvanlarınızın mikroçipli olduğundan kişisel bilgilerinizin, akrabalarınız veya evinizin dışındaki biri de dahil olmak üzere ilgili mikroçip veri tabanlarında güncel olduğunu kontrol edin. Tüm belgelerin bir kopyasını Acil Durum Hayatta Kalma Kitinizde saklayın.
  • Fotoğraf: Ayırt edici özellikler, ad, cinsiyet, yaş, renk ve cins ile ilgili notlar da dahil olmak üzere evcil hayvanlarınızın güncel bir fotoğrafını su geçirmez bir kapta saklayın. Ayrıca, ayrılırsanız sizi bulmaya yardımcı olmak için sizin ve evcil hayvanlarınızın bir fotoğrafınızı da ekleyin.
  • Boxa Girme Alıştırmaları/Seslenince Yanına Gelme Alıştırmaları: Bu alıştırmaları daha çok kedilerde daha çok ihtiyaç duyarız. Çünkü boxa girmeyi de tehlikeli görürler içine girmeyi reddedebilirler. Bunu yaşamamak için sadece veterinere götürürken değil evde boxı sevmeye alıştırmalısınız.

Deprem Sonrasında Enkaz Altında ya da Çıkarılan Kedi veya Köpeğe Nasıl Yaklaşmalıyız?

Deprem ve Acil Durumlarda Hayvanlarımızı Nasıl Korur, Kimlerden Yardım Alabiliriz?
 • Öncelikle soğukkanlı olmalıyız çünkü hayvanlar bizim korku anında salgılanan kokuları alır ve bu durumda yanımıza ya da sesimize gelmek istemezler.
 • Hayvanın enkaz altında sıkışmış bir uzvu olabilir. O her neyse hemen kaldırmıyoruz çünkü orada belli bir süredir kan akımı olmuyor ve çok toksik bakteriler birikmiş olur eğer ki bunu hemen kaldırırsanız bunun vücuda dağılmasına neden olursunuz hayvan çıkarıldıktan 12-24 saat sonra septisemiden ölür. Bundan dolayı sıkışan neresiyse onun vücuda yakın kısmından bir kemer, turnike veya orada elinizde ne varsa sağlam ve sardığınızda sabitleyebilecek ip vb. yardımıyla bağlanır. Öyle çıkarılır eğer ki bir eğitiminiz bu konuda yoksa yetkililer o alandaysa onlardan yardım isteyiniz.
 • Çoğu durumda travmaya bağlı diyafram yırtıkları olabilir. Zaten anlarsınız nefes nefesedir kedi/köpek. Ani ve sert hamlelerden kaçının aksi halde solunumun durmasına neden olabilirsiniz.
 • Çıkarılan kedi/köpek muhtemelen çok stresli olacağından dolayı sevgi sözcükleri yaklaşıp. Genel olarak bir yarası var mı kontrol edilip kanaması varsa orası antiseptiklerle temizlenip sarılmalıdır. Diğer bir durum da susuz kalmışsa yani dehidrasyon derecesi burada çok önemli acilen bir veteriner kliniğine götürülmelidir.
 • Vücut ısıları çok önemli ateş ölçeriniz yoksa bile patilerini kulaklarını kontrol edin soğuksa güzelce sarın, genellikle hipotermi de olan hayvanlar titrer ve hareket etmek istemezler çok kolaylıkla anlayabilirsiniz.
 • Hayvanların göz bebeklerini kontrol edebilirsiniz bu da şokta olabileceği gösteren bir bulgudur.
 • Bazen de çok sağlıklı gibi çıkar o zaman da aşırı su ve mama vermeyelim. Azar azar vermeye dikkat edelim nedeni ise birden yemek yenildiği durumda kusma olabilir en kötüsü hızlı ve çok yemek yenince mide çok fazla gazla dolup mide dönebilir. Köpeklerde çok görülür. Çok acil müdahale edilmesi gerekir.

Kimlerden Yardım Alabilirsiniz?

Deprem ve Acil Durumlarda Hayvanlarımızı Nasıl Korur, Kimlerden Yardım Alabiliriz?

Haybap Ferdinand Hayvanlara ve Doğaya Ahbap Derneği

Instagram adresi: angelsfarmsanctuary

HİPDER, Hayvanlar için Projeler

Haytap: Hayvan Hakları Federasyonu

Instagram adresi: Barınak Meleği

Deprem bölgesine neler gönderebilirsiniz?

Deprem ve Acil Durumlarda Hayvanlarımızı Nasıl Korur, Kimlerden Yardım Alabiliriz?

1. Kuru mama

2. Yaş mama

3. Batikon

4. Dezenfektan

5. Sargı bezi

6. Pamuk

7. Flaster

8. Hasta altı bezi

9. Battaniye

10. Turnike

11. Medikalde veya eczaneden serum alabilirsiniz; %0.9 izotonik, % 5 dextroz, intraket, enjektör

12. Katlanabilir kafesler ve boxlar(kedi ve köpek taşıma kutuları) vb.

13. Sıcak su torbası

Deprem ve Acil Durumlarda Hayvanlarımızı Nasıl Korur, Kimlerden Yardım Alabiliriz?
29 Cevap