Kedinize Hangi Aşıları Ne Sıklıkla Yaptırmalısınız?

KS ailesi benceme kocaman hoş geldiniz😻

Evcil hayvan sahiplenmek isteyenler, tecrübesi olmayanlar, merak edenler sizlere aşı ile ilgili bence yazacağım.

Başlığı okuduysan bu bence seni ilgilendiriyor. Süper! O zaman benceye geçelim o zaman.

Kedinize Hangi Aşıları Ne Sıklıkla Yaptırmalısınız?

Kedi aşısı nedir?

Kedi aşı takviminde temel ve mutlaka yapılması gereken 4 aşı bulunmaktadır. Karma, kuduz ve lösemi aşısı iç-dış parazit.

Kediye aşı yapılmazsa ne olur?

İç- dış parazit aşıları yapılmazsa kedi parazit döker solucan, solucan karma aşı yapılmazsa ciğerleri hastalanır. Aynı zamanda bu karma aşı corana aşısı denilmektedir, kuduz lösemi aşıları yapılmazsa fazla viral enfeksiyon kapma riski vardır. Pire olur, mantar olur yorumları okuduğumda mantar olmuş kedi ölmüş kimse evcil hayvanının başına hiçbir şey gelmesini istemez o halde düzenli olarak yaptırıyoruz.

Kedi aşı ücreti ne kadar?

  • İç-dış 70 ₺
  • Karma 80 ₺
  • Lösemi 100 ₺
  • Kuduz 80

Benim veteriner kliniği bu şekilde fiyat, bazı yerlerde farklıdır. Bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir.

Kediye aşı yaptırmak şart mıdır?

Kedi aşıları önemli hastalıklara karşı koruma sağlayan ve virüslere karşı en etkili koruma biçimidir. Evde bakılan kedilerin hastalıklara karşı bağışıklıkları zayıf olduğu için mutlaka aşı yapılması gerekir.

Durumum yok kediye aşı nasıl yaptıracağım?

Her ay köşeye bir para koyup biriktireceksin, iç - dış parazit damlasını hapını alıp evde yapabilirsiniz fakat diğerleri iğneli olduğu için kesinlikle tavsiye etmiyorum niye tavsiye etmiyorum. Çok önemli noktaya değinmek istiyorum lütfen petshosplardan hiçbir aşıyı almayın veteriner hekimden ya da veteriner adını söyler internetten sipariş verirsiniz . Ben öneriyim Guadreks, Fioproes damlası.

İç- dış parazit

İç - dış parazit mutlaka yapılması gerekiyor 2 ayda bir .

* Bu aşı kedilerde 2 aylıkken başlar.

* İç parazit tedavisi iğne ya da , hap şeklinde yapılabiliyor.

* Dış parazit ense damlası.

Ne işe yarıyor?

Kene, pire derisinde oluşan parazitler kediyi korur. Parazit varsa atılmasını sağlar. Kedinin iç organlarında solucanlı karıncalı felan varsa dışkı yoluyla atılmasını sağlar.

Karma Aşı

* Kedi 2 veya 3 aylıkken başlar.

* Karma bir ve karma iki şeklindedir.

* Yılda bir kez tekrarlanır.

* Karma 2 için aynı günde iki birlikte yapılmaz veteriner hekim size gün veriyor o günde gidip karma 2 yapılır.

  • Not : Bazı veteriner hekim iç - dış parazit ile birlikte aynı gün yapıyor karma aşıyı ben aynı gün yaptırıyorum, o size kalmış bir şey aynı gün yapılmasını istemiyorum derseniz veteriner anlayış göstereceğini düşünüyorum.

Ne işe yarıyor?

Oluşabilecek hastalıklardan koruyor.

örnek vereyim fip hastalığı , gençlik hastalığı gibi gibi..

Bu aşı 1 yıl korur.

Karma aşı yapıldıktan sonra ateşlenme olabilir o sorun değil ama hiç geçmez işe veteriner kliniği hemen koşarak gidiyoruz söz konusu hayvanlara bir şey olunca çok üzülen biriyim. Ve şunu söylemek istiyorum kedi aşı vurulduktan sonra çok sakin olur uyumak ister lütfen 1 saat yanına yaklaşık , dokunmayalım ne olur ne olmaz mikrop kapar kediye bir şey olur. O yüzden yanına yaklaşmıyoruz.

Kuduz Aşısı

* 3 aylıkken kediye mutlaka yapılması gereken bir aşı;

  • Bu aşının 3.ayda olmasının sebebi yavru kediler kuduza göre bağışıklık gösteriyor . Vücutlarında antikor bulunuyor , annelerinden aldıkları bir bağışıklık bu fakat 3 aydan sonra etkisini yitiriyor bu aşıyla desteklemek gerekiyor artık, 3. ayda vurulduktan sonra her yıl tekrarlanması gerekiyor. Bu arada kuduz aşısı yapılmayan kediyle seyahat yapmıyorsunuz bu konuya değinmişken söyleyeceğim şeyler de var az sonra buluşalım 😂 şu an konu bu değil.

Lösemi Aşısı

Ben açıkçası kediyi sahiplendiğim de yaptırmadım , veterinere düzenli gittikten sonra veteriner hekim yapılmasını rica etti.

Lösemi aşısı da aşı takviminde her yıl tekrarlanması gereken bir aşıdır. Lösemi aşısı FelV virüsüne karşı koruyuculuk gösterir. Viral bir hastalık olan kedi lösemisi lenfoid dokularda tümor oluşumuna sebep olur. Süt, kan, tükürük, burun akıntısı, dışkı ve vajinal akıntı yolu ile bulaşabilmektedir.

Son olarak kedim Kasım 2020 doğumlu 5 aylıkken sahiplendim Mart 28 gibi evimize geldi kedileri o kadar çok seviyorum ki onun hakkında bir çok tecrübe sahibi olduğum için biliyordum sürekli videolar izleyen biriydim böyle , söyle vakit geçti benim için hiçbir kediyi cins vb ayrım edemem.

Son olarak diyeceğim şey şuydu veteriner hekim den yolculuk için izin almanız gerekiyor damga vuruyor aşı karnesine vs birşeyler yapıyor kuduz aşısı da olmazsa yolculuk yapılamıyor , uçak , otobüse alınmıyor.

Umarım kediniz bir ömür boyu sizinle sağlıklı bir şekilde yazar bencemi okuduysan begendiyseniz görüşlerde bildirirseniz sevinirim .

Kedinize Hangi Aşıları Ne Sıklıkla Yaptırmalısınız?
  • Kedimin aşı uygulaması!

Aklınızdaki soru işaretleri umarım gitmiştir!

Kedinize Hangi Aşıları Ne Sıklıkla Yaptırmalısınız?
Cevapla