A'dan Z'ye Tavşan Bakım Rehberi! Tavşan Nasıl Bakılır?

BeyazTavşann

Uzun şeyler yazmaya üşenen biri olarak tavşan bakmak isteyen aklından geçiren ya da halihazırda bir tavşana sahip bir kişi de olsa görür yararlanır bir hayvana yardımcı olabilirim düşüncesiyle ülkemizde belki hak ettiğinden en kötü koşullarda bakılan bakımında çok yanlışlar yapılan çok yanlış bilgilerin döndüğü tavşanlar hakkında üşengeçliğimden feragat ederek bu yazıyı yazmaya karar verim.

Tavşan nedir?

Tavşangiller familyasından tamamen otçul ve memeli bir canlıdır. Ortalama ömrü 5-9 yıldır iyi bakılırsa ve şansınız da yağver giderse 10 yıl üstünü de görebilir. 6 aylık civarı cinsel olgunluğa ulaşırlar. 50 türü vardır, türleri içerisinde ortalama kilosu 1,5 kilo olan Hollanda Cüce Tavşanı da vardır. Ortalama kilosu 10 üzeri olan hatta 15-20 kiloları görebilen Velikan Tavşanı da vardır.

Adan Zye Tavşan Bakım Rehberi! Tavşan Nasıl Bakılır?

Tavşan beslenmesi nasıl olmalı?

Adan Zye Tavşan Bakım Rehberi! Tavşan Nasıl Bakılır?

En önemli konudur. İlk 1,5-2 ay anne sütüyle beslenirler. Her canlıda olduğu gibi büyük önem taşır. Anne sütünü yetersiz alan yavrunun bağışıklık sistemi daha zayıf olur, hastalıklara yatkınlığı artar bu sebeple 1,5 aylıktan ufak tavşan almayın. Bu süreçten sonrasını 3 döneme ayırabiliriz.

1,5 - 3 AY

Öncelikle tavşanın temel besini ottur ve yaşamının sonuna kadar ot beslenmesinin %80 ini oluşturur. 1,5-2 aylık sürece geçtiğimizde bu süreçte sadece ve sadece kuru ot(Yonca) kuru yem ve su dışında bir şey verilmemeli. Metabolizmaları yaş sebze ve meyveleri henüz hazır değildir bu yüzden. YEŞİLLİK MEYVE SEBZE KESİNLİKLE VERİLMEMELİ. Bazı tavşanla ilgilenenler bu süreçte de çok ufak ölçülerde yeşillik verilmesini tavsiye etse de bu risktir bu aylıkta bir tavşanın ishale yakalanması sonucu %90 ölümdür. Yem konusu da ülkemizde üretilen çok kaliteli tavşan yemi yok maalesef.. Bu sebeple en iyi yem kaliteli bir marka buzağı büyütme yemi ya da kuzu büyütme yemidir. Buna ulaşamıyorsak Versele Laga, Vitakraft ve Garden Mix'in hazır yemlerini tavsiye ederim. Buna ek olarak buğday arpa yulaf mısır darı gibi kuru gıdalar da verilebilir.

3 - 6 AY

Bu süreçte yine tavşanımızın beslenmesinin büyük bölümünü kuru ot ve kuru yem oluşturur bununla birlikte yavaş yavaş taze-yeşil meyve sebze ve yeşilliklere geçiş yapılmalıdır. Haftada 1-2 kez avuç içi kadar marul veya ufak bir dilim havuç tatlı biber elma muz vb. şeyler verilebilir. Tavşana kesinlikle et, çikolata, cips ve ev yemeği vb. yapay insan yiyeceklerinden verilmemeli, aynı şekilde patates soğan sarımsak pırasa bezelye verilmemeli, çok şekerli meyveler verirken porsiyon az tutulmalı. Aklınıza vermek istediğiniz bir yiyecek varsa tavşanlar için güvenli mi araştırılmalı.

6+ AY

Bu süreçte işler biraz değişiyor, tavşanımızın metabolizması tamamen kendine geliyor. Bu süreçten sonra tavşanımıza günlük olarak 2 avuç içi taze yeşillik ot veya sebze meyve vermeliyiz.

5+ YAŞ

Bu yaştan sonra yeşillik miktarı azaltılmalı.

Taze içme suyu ve kuru ot hayatının her bölümünde sınırsız verilmelidir.

Tavşanlarda tuvalet eğitimi nasıldır?

Adan Zye Tavşan Bakım Rehberi! Tavşan Nasıl Bakılır?

Diğer bütün evde beslenmek istenen hayvan gibi akla gelen ilk sorulardan biri nereye sıçacak/işeyecek bu hayvan sorunudur. Tavşanlar için bu daha çok nereye işeyecek sorunudur çünkü kakası ufak kokusuz ve bulaşmaz şeklidir. Ve evet yanlış duymadınız bir tavşan bir kedi bir köpek gibi tuvalet eğitimi alabilir. Nasılını anlatalım.

Tavşan gelmeden önce yaşam alanını hazırlıyoruz, tavşan eve geldikten sonra ilk önce büyük bir kafese veya yaşamasını istediğimiz sınırlı alana koyuyoruz zemine bir şey sermiyoruz ilk çişini ve kakasını yaptığı anda orayı bir peçete yardımıyla silip idrar ve dışkılı peçeteyi tavşanımızın tuvaletini yapmasını istediğimiz yere koyuyoruz ve tuvaletini yaptığı yeri beyaz sirke ile koku kalmayana kadar temizliyoruz bu kadar bu süreçten sonra 1 gün de sürebilir tuvaletini öğrenmesi 2 hafta 1 ay da tuvalet eğitimi oturana kadar yaşam alanından çok az çıkarıyoruz tuvalet eğitimini aldığını düşündüğünüzde ilk başta tuvalet kabının olduğu odayı sonrasında evi tavşanınıza açabilirsiniz. Bazen hatalar yapabilir kedi köpekler gibi kızgınlık dönemlerinde şaşabilir o gibi durumlarda pislettiği alanı koku kalmayacak şekilde temizliyoruz.

Peki tavşan tuvaleti nasıl olmalı? Bir kedi tuvaleti işinizi görecektir kapalı veya açık fark etmez kapalı alırsanız alışana kadar açık kullanın açıksa da yanlarını çıkarın. Kedi tuvaletinin tabanına talaş çam peleti veya yırtık kağıtta benzer bir malzeme var adını unuttum ondan koyabilirsiniz 3 te 1 ine de yemesi gereken kuru otu koymanız gerekiyor tavşanlar ot yerken tuvaletini yaparlar. Tavsiyem taban malzemesinin altına poşet gazete veya alt açma örtüsü koymanız bu sayede temizlik daha kolay olacaktır. Haftada en az 1 kez tuvalet kabını tamamen temizlenmeli 2 kez olursa daha güzel olur.

Tuvalet eğitiminden %100 emin olana kadar yatak koltuk gibi yüzeylere çıkarmayın, çıkarsa indirin. Bu alanlardaki çiş kazalarının temizliği diğer alanlara göre daha zor oluyor.

Tavşanlarda Güvenlik

Adan Zye Tavşan Bakım Rehberi! Tavşan Nasıl Bakılır?

Tavşanlar bilindiği üzere kemirmeyi seven canlılar, bu eşyalar ve kendileri için tehlike oluşturabiliyor. Öncelikle doğru bir diyetle sonrasında kemirmesi için vereceğimiz ağaç dalı boyasız karton kemirme taşı gibi malzemelerle kemirme ihtiyacını bunlardan almasını sağlamalıyız yine de ulaşabileceği alanlarda kablo bırakmamak en iyisidir. Kemirmemesi gereken bir yeri kemirdiğinde kedi köpeğe kızar gibi yüksek sesle "Hayır","Şşt" sesleriyle veya hareketlerle kızmak gerekir. Yine bir dipnot olarak Hollanda Cüce tavşanı veya Hollanda Lop tavşanı nispeten daha ufak boyutlu türler kemirme açısından daha az sorun yaratır.

Tavşan Barınması

TAVŞAN KESİNLİKLE VE YİNE KESİNLİKLE KAFES HAYVANI DEĞİLDİR.

Kafes hayvanın sağlığını psikolojisini ve dolayısıyla ömrünü feci şekilde olumsuz etkiler. İlla kafeste bakacağım diyorsanız minimum 100 cm boyunda 50 cm genişliğinde bir kafes olmalıdır ve her gün egzersiz için serbest bırakılmalıdır. Peki nasıl geniş bir alan sağlayabiliriz?

Bunun en pratik ve ucuz yolu köpek çitleridir, fiyatları 100 ile 200 TL arasında değişir. Ayırabileceğiniz alana göre almanız gerekir yavruyken tellerden çıkabilir, çıkış yerlerini kapatmak gerekir. İstenirse üstü kapatılarak istenmediği zamanlarda çıkamayacağı bir alan olarak kullanılabilir. Anormal durumlar dışında en azından evin bir odasının onun serbest hareket edeceği alan olarak sunulmalı. Yem ve suyu kediler gibi seramik kase veya mama su kaplarında verilmeli bilyeli suluklar tercih edilmemeli. Ben şahsen çiti kızgınlık döneminde çıldırırsa diye 1-2 haftalık müşahede odası olarak kullanmak için aldım şu an ve o dönem dışında serbest kalacak.

Fıstıkın yeri
Fıstık"ın yeri

Tavşan Bakım/Hijyen

TAVŞAN KOKMAZ ve TAVŞAN KESİNLİKLE YIKANMAZ.

Tavşan kediden bile temiz bir hayvandır uyumadığı süre boyunca zamanının bir kısmını temizliğine ayırır. Eğer oldu ki kendini bir şekilde çok kirletti ıslak peçete ya da havlu ile kürkü temizlenmeli. Tırnakları çok uzadığında kesilmeli yine kedi tırnak makasları işinizi görür haftada 1-2 taramak tüy bakımı açısından önemlidir. Hayvanı rahatsız edecek seviyede tüyü uzadıysa kesilmeli ya da kestirilmelidir. Arada sırada dışkılarını yerler bu sağlıksız veya hijyensiz bir şey değildir tavşanların hayat döngüsünün bir parçasıdır.

Adan Zye Tavşan Bakım Rehberi! Tavşan Nasıl Bakılır?

Tavşan Karakter/Beden Dili

İlk 1 hafta utangaç bir yapıya bürünebilir sonrasında size ve alanına alışacak zamanla peşinizden ayrılmayacaktır. Kızgınlık döneminde huysuzlaşabilir bu dönemlerinde bile ısırma durumu çok çok nadiren görülür %99 uysal sevecen ve oyuncu canlılardır. Diğer hayvanlar gibi istemedikleri zaman kucağa alınmayı sevmezler. Mutlu olup olmadıklarını anlamak da basittir sevildiği zaman dışında büzüşmüş rahatsız bir pozisyonda duruyorsa mutsuzdur hareketleri rahatsa mutludur sizi yalıyorsa sizi çok sevdiği anlamına gelir.

Tavşan Nasıl Tutulur?

TAVŞANLAR KULAKTAN VE SIRTTAN TUTULMAZ BU ONLARA ACI VERİR.

Belden destekleyerek kaldırmak gerekir.

Adan Zye Tavşan Bakım Rehberi! Tavşan Nasıl Bakılır?

Tavşan Sağlığı

Sağlıklı bir tavşan hareketlidir yemini otunu yer suyunu içer tuvaletini kullanır rahat pozisyonda yatar tüyleri temiz ve parlak görünür eğer bunlarda sıkıntı varsa tavşanınız büyük ihtimalle hastadır. En kısa zamanda tavşandan anlayan bir veteriner bulunup tedaviye başlanmalı veteriner bulunmadığı veya durumunuzun olmadığı senaryoda semptomları internette aratarak tavsiye edilen tedavi uygulanmalıdır. Tavşandan anlayan bir veteriner bulduysanız ilk tercihiniz veteriner olmalı.

Üzüm şeklinde kaka ishal değildir ishal durumunda dışkı neredeyse tamamen sıvıdır. İshale karşı Sulphamezathine en etkili ilaçlardan birisidir. Su kabına 1 şurup kaşığı koyulmalı.

Kanlı idrar her zaman hastalık belirtisi değildir hareketliliği yemesi içmesi yerindeyse alışık olmadığı bir besin sebebiyledir. Besinin verilmesi kesildiğinde geçecektir ama hareketsiz halsiz ve kötü haldeyse veterinere başvurulmalı.

Benden bu kadar aklınıza takılan soru olursa ulaşabilir ya da araştırabilirsiniz. Okuyan, beğenen, yorum yazan ve faydalanan herkese şimdiden teşekkürler.

A'dan Z'ye Tavşan Bakım Rehberi! Tavşan Nasıl Bakılır?
7
23
Görüşünü yaz
7Kız Görüşü
23Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

723
 • kalpmimarı
  Bu güzel bence için teşekkürler. Ek olarak şunları söylemem gerekir mi tavşanlar birer kemirgen olduğu için dişini törpüleyecek yemler kullanılmalı. Aynı zamanda yabancı cisimlerden uzak tutmaya özen göstermeliyiz. Ek olarak da dış parazit uygulamalarını ihmal etmemeliyiz.
 • 27esmerim
  Çok tatlılar elinize sağlık
 • BeyazAtlıBirPrens
  Selamlar 🙂
  Tavşanlar hakkında çok detaylı bilgiler vermişsiniz, bakımından yedikleri yiyeceklere sağlıklarına kadar her şeyden bahsetmişsiniz. Şimdiye kadar hiç tavşan bakmamış biri olarak bunları yazınız vesilesiyle öğrenmiş oldum, emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş.
  • BeyazTavşann

   Teşekkür ederim bu hayvanlar hakkında diğer hayvanlardan daha fazla yalan yanlış bilgi var halk arasında bilgi ve araştırma eksikliğinden dolayı bu sebeple çok kötü koşullarda bakılıyorlar genelde 1-2 kişiyi bile bilinçlendirsem bana kafi.

 • Ben_arıza
  Ne uzun yazmışsın ya, kimse okumayacak bu kadar şeyi. ÖSYM paragraf sorusu gibi oku oku bitmiyor. ...
  • BeyazTavşann

   Hayatına bir canlının sorumluluğunu almak isteyen herkes en azından birkaç gün araştırmasını yapmalı bilinçli almalı insan kadar onların da canları yaşaması için gerekli koşulları var

 • piranha85
  Evin icinde tavşan bakan var mı? Bir ara denedim ve çok koku yaptı. Bunun için bir çözüm var mı?
  • BeyazTavşann

   Doğru şekilde bakılırsa koku sorunu hiç olmuyor kendi zaten kokmuyor geniş alanda bakılıp tuvalet eğitimi verildiğinde tuvaleti de kokmuyor

  • piranha85

   Benimkisi biraz acemiceydi. Tuvalet eğitimi verildiğini bile bilmiyordum 😀

 • HerBokAlinmis
  Ben denedim öğrenmedi benim ki köye götürdüm orada istediği gibi sıçtı. Tek yaptığı sıçmak zaten ama çok ponçik hayvan yumuşacık pamuk gibi gelip yanımda uyurdu sıçmasa beslenir evde :D
 • վ0Ӏմղվ0ӀϲմՏմ61
  https://youtu.be/EUY2kJE0AZEÇok sevimli canlılar. Bizde vardı da sonra kayboldu. Bulamadık daha. Köyde beslerdik.
 • BodybuildingerMK
  Salatalık karpuz kabuğu, havuç bütün yeşillikler yer tavşanlar. Yanlız evin altını labirent gibi yaparlar haberin olsun. 🥳 Ajja
 • ÖlümünPençesi
  Ayy çok işime yaradı bu tavşanım var benim teşekkür ederim
 • Pempom
  Çocukken tavşanım yavrulamışti sonrası sokak kedileri tavşanımın yavrularını yemişti bir daha besliyemedim çok üzüldüm
 • VesSelamTR
  Yerli tavşanlar zarar verici ithal tavsiye ederim
  • BeyazTavşann

   Yani lop cüce gibi ırklar biraz daha sakin karakterli yerliye göre ama yerli de bakılabilir evde biraz daha yaramaz olur sadece

  • VesSelamTR

   Biraz değil oldukça zarar :)

  • BeyazTavşann

   Yani eve cins kedi almakla sokaktan almak arasındaki fark gibi

  • Hepsini Göster
 • SwordOfDemocles
  Çocukluğumda ben de tavşan beslemiştim
 • restinerest
  Cok masum hayvanlar ya
 • UzmPsikolog11
  Ben bir tavşanım bana kimse böyle bakmadı
 • Bizden_Söylemesi
  Güzel bir paylaşım olmuş teşekkür ederim
 • McLareN558
  Bakanlara kolay gelsin
 • -_öcüüüü_-
  Tavşanı yemesi daha zevkli
 • Paşazade17cm
  Tavşan çok tatlı bir hayvan
 • Afrateşxs
  Yerim çok tatlılar
 • Padisahj
  Güzel olmuş
 • Fugazii
  Çok sevimli hayvanlar
 • Handsomeman1
  Çok güzel bi bilgilendirme olmuş teşekkürler
 • izmirli3594
  Yararlı bilgiler için teşekkürler 😁
 • Firatarcas
  Tavşanlar bakilir cünki tavşanlar akillidir
 • Gizli Üye
  Bunu görünce aklıma lisedeki arkadşaım geldii.. Yazık hayvancağıza gene dertlendim. Kirlendi beyazlasın diye domastos ile yıkamış. Sonra fotoğrafını gruba atıp hala beyazlamadı nasıl beyazlıyacak diye sormuştu..
  • BeyazTavşann

   Canilik mi cahillik mi aptallık mı bilemedim hepsinin karışımı sanırım

 • Gizli Üye
  Tavşan severim
 • Gizli Üye
  Güzel yazı olmuş
 • Gizli Üye
  Biz bi ara tavşan beslerdik. Bunlar yere değil duvara işiyor ve çok kötü kokarlar😅😅
  • BeyazTavşann

   Tuvalet alışkanlığı kazandırmak aslında çok kolay şu anki tavşanım ilk günde öğrendi mesela hep bilgi eksikliğinden yaşanıyor bu durumlar

  • Gizli Üye

   Bizim bi 10 15 tane vardı hangi birine tuvaleti öğretecez😄😄😄

  • BeyazTavşann

   Anladım şimdi ben evde pet olarak beslenmesinden bahsediyorum :D Çiftlik bahçe kümes gibi yerlerde de bu tarz şeylerle ilgilenmenin tadı başkadır

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Ya çok tatlı hayvanlar ya
 • Gizli Üye
  Buggs bunny sayesinde çok seviyorum
YÜKLENİYOR...