Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Hayvan sever dostlarım hepinize selam 😊

Birçok kişinin köpeği ya da kedisi vardır. Tabi ki bu canlılarda da dikkat etmemiz gereken şeyler vardır. Bu yazımdaki amacım kısa ve öz biçimde genel olarak bunlardan bahsetmek. Şimdi eğer hazırsanız yavaştan bunlara değinelim.

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Bu sevimli dostlarımızı kimimiz evinde kimimiz bahçesinde bakmaktadır. Nerede olursa olsun bu minik ve sevimli dostlarımızın bakımlarını eksik etmememiz gereklidir.

1- Tüy ve Deri Bakımı

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Köpekler postlu hayvanlardandır. Bu post onları dış etkenlerden korumakla beraber güzel görünmesini de sağlar. Bu dostlarımızın tüy ve deri bakımı bilhassa tüy değiştirme vakti olan ilkbahar, ve sonbahar süresince daha büyük önem taşımaktadır. Fırçalanmayan ve bakılmayan tüyler, köpeği rahatsız eder, kaşındırır. Köpekte onları kendi çabasıyla düşürmeye çalışır. Bu ise yaralanmasına, cildinin çizilmesine ve mikrop kapmasına yol açabilir. Bu durum da bazı deri hastalıkları ortaya çıkabilir. Tüm bu sakıncaları önlemek, köpeğin sağlıklı bir cilde ve tüylere sahip olmasını sağlamak için, normal zamanlarda günaşırı, tüy dökümü süresince günde bir kez fırçalamakta yarar vardır. Bu uygulama yapılırken de otomatik olarak deriyi de incelemiş olursunuz. Kene vb. şeyler görürseniz ona göre tedavi uygulayabilirsiniz.

2- Kulak Temizliği

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Kulak bakımı da diğer bakımlar kadar oldukça önemlidir. Kulak kepçesinde tutulan kirler, hassas bölgelere girme olanağı bulamazlar. Ancak bunların kulak kepçesinde de fazla miktarda birikmesi hastalıklara yol açar, sakıncalar doğurur. Bunların, asit borikli suyla hafifçe ıslatılmış veya zeytinyağı ile nemlendirilmiş bir pamuk parçasıyla gerektikçe temizlenmesi zorunludur. Ancak bu temizleme sırasında büyük itina gösterilmeli kulak iç kulak kepçelerinde biriken kirlerin temizlenmesi, kulak sağlığı konusunda ilerde doğabilecek sorunların önüne geçer.

NOT: Göz veya kulakta oluşan sorunlar ciddi görünüyorsa veterinerinize ulaşmanız çok önemlidir. Ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.

3- Göz Temizliği

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Çapaklı, donuk ve kanlı gözler köpeğin sağlıksı olduğunun belirtisidir. Köpeklerde göz temizliğine itina göstermek gerekir. Çapaklanma ve kanlanma olduğunda, asit borikli suya batırılmış bir pamukla gözleri silip temizlemek gerekmektedir.

4- Diş Bakımı

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Diş sağlığının, yaşla olduğu kadar beslenme ve bakımla da büyük ilişkisi vardır. Gelişme çağlarında kalsiyum ihtiyacı yeterince karşılanan köpeklerin dişleri kuvvetli ve sağlam olur. Dişlerde görülen önemli arızalar ve diş taşları için kesinlikle bir veteriner hekime gitmek gerekmektedir. Ancak, kirli ve sararmış dişler, sertçe bir bezi limon suyuna batırarak silmek veya hidrojen perokside batırılmış bezle oymak suretiyle temizlenip beyazlatılabilir. Ayrıca diş temizliği için kullanılan fırçalarda kullanılabilir.

NOT: Her ağı kokusu ağız hastalıklarından kaynaklı olacak diye bir şey yok. Bu durumlarda veterinere gitmeniz çok iyi olacaktır.

5- Ayak Bakımı

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Ev dışında yaşayan köpeklerin ayak bakımları oldukça önemlidir. Av, bekçi köpekleri gibi köpekler sürekli hareket halinde olduklarından ayakları sık sık kontrol edilmelidir. Kırıla veya aşırı uzayan tırnaklar tedavi edilmelidir. Ayrıca köpekler yürüdükleri yerlerde ayaklarına zarar verebilirler. Kesik vb yaralanmalar tedavi edilmelidir aksi takdirde daha büyük sorunlara yol açabilir.

NOT: Tırnak kesimlerine oldukça dikkat edilmelidir yanlış kesimler kanamalar ve iltahap kapmalarına neden olabilir.

6- Banyo

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Köpeklerin derileri insanlarından farklıdırlar. Onların terleme bezleri bulunmamaktadır ve iltleri hava almamaktadır. Banyo yapımı veterinerler tarafından gerekli ve zorunlu olmadıkça yapılmaması yönündedir.

7- Köpek Gezdirme

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Evde yaşasın bahçede yaşasın fark etmez her köpeğin biz insanlar gibi hareket etmeye ihtiyacı vardır. Onların sağı solu dolaşmaları, öteyi beriyi koklamaları içgüdülerini canlı tutmaya, çeşitlerine özgü koklama ve işitme duyularını doğal ortam içerisinde sınayarak öz güvenlerini kazanmalarına yarar. Ayrıca hareket etmeyen köpekler normal halini, hareketliliğini, neşesini ve zaman zaman de sağlığını yitirebilmektedir.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. 😊🤗🤗🌺

Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!
15
6
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Çok güzel bir Bence daha... Evcil hayvan edinmek de sorumluluk ister. O yüzden bunlara dikkat etmek lazım 🌺
  Görüş hala geçerli mi?
 • Güzel bilgiler için teşekkürler 🌸
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

136
 • Alkız
  Çok güzel bir bence bende köpek almayı düşünüyordum benim için çok iyi oldu
 • Babamın bi arkadaşı arap sabunuyla yıkıyodu köpeğini... Hayvan bembeyazdı :D
 • yaseminaydin
  yakında bir köpeği sahiplenmek istiyordum, bu bilgileri kullanacağım. çok teşekkürler
 • leydira
  bakabileceğim bir alan yarattığımda sahipleneceğim bilgiler için teşekkürler
 • Hüseyin_33
  Evcil hayvan edinmek de sorumluluk ister. O yüzden bunlara dikkat gerekir.
 • doanylmz
  O sorumluluğu alamam bakamayacaksam hiç elleşmem. Hayvanların da hakkına girmem.
 • Yesimcik__
  Çapaklanma ve kulakta yara çok oluyo miniş oğlumda
  • EmirAdakul

   Veterimer hekimle bir görüş istersen o sana daha detaylı bilgi verebilir. Belki görmek isteyebilir. Çapaklanma önemli bir sorun diye biliyorum

 • emeğine sağlık teşekkürler
 • 48kumsal48
  emeğinize sağlık teşekkürler
 • deusㅤㅤㅤ
  Zor iş gerçekten kedi bu yüzden daha rahat :D
 • zirve_yolculuğu
  çoğu köyde yaşamayı sever.
 • Denizdibindeinciiii
  Çok zor ama güzel dikkat edilmesi gerekenler
 • İlişmeBabaYorgun
  Köpek bakımı ne kadar zormuş
  • EmirAdakul

   Aynen daha detaylı aslında özetleyerek yazmaya çalıştım.

 • sılahab
  Çok harika bilgiler teşekkürler
 • Gurbetçi-Kizz
  Sevimli dostlarımız çok güzeller.
 • Gizli Üye
  Bakımı gerçekten zor ama size insandan daha iyi bir dost oluyorlar ölene kadar sizinle ve size sonsuz bi sevgileri var bu zorlu bakıma gerçekten değerler
 • Gizli Üye
  Guzel bir bence olmus kulak temizligini hic bilmiyordum mesela
 • Gizli Üye
  İyi olmus
 • Gizli Üye
  Faydalı bilgiler vermişsiniz. İleride çok işime yarayacak elinize sağlık. Teşekkürler
  • EmirAdakul

   Teşekkür ederim işinize yarayacaksa ne mutlu bana

YÜKLENİYOR...