#AKILLIKEDİLER

Felix

Hayvanlara Ait En İlginç 10 Mutasyon!

bagetekmegi
Hayvanlara Ait En İlginç 10 Mutasyon!

Mutasyonlar hayvanların, insanların doğasında hep olan bir şey. Zararlısı olduğu gibi yararlısı da var. Ancak bazı Mutasyonlar, Mutasyona sahip şeye dönüp bir kez daha bakmamızı sağlayacak kadar ilginç. İsterseniz gelin Mutasyon nedir önce ona bakalım...

Mutasyon nedir?

Hayvanlara Ait En İlginç 10 Mutasyon!

Evrim ve türlerin başlıca sebebi olan mutasyon, bir organizmanın, virüsün ya da kromozom harici genetik elementlerin nükleotit dizilişinde meydana gelen kalıcı değişmelere denir. Mutasyon çoğunlukla DNA ve RNA üzerinde düzeltilememiş hatalar sonucu meydana gelir.

Mutasyonlar eğer üreme hücrelerinde meydana gelirse Mutasyon kalıtsal olur. Bu da yeni bir türün ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Mutasyon neden olur?

Mutasyonun başlıca bir kaç sebebi vardır:

- Radyasyon

- Akraba Evliliği

- DNA Eşlenmesi Sırasında Meydana Gelen Hatalar

- Mutajenler (Mutasyon Yapıcılar, örn. "Arsenik, Güneş Işınları, Yapay Işınlar" vb.)

Mutasyonların genel sebepleri bunlardır. Özetle mutasyon canlının genotip ve fenotipini değiştirebilen olaydır. Doku hücrelerinde meydana gelen mutasyon kalıtsal değildir ancak üreme hücrelerinde meydana gelen mutasyon kalıtsal olur.

Mutasyonu yeterince anladığınızı düşünerek Hayvanlarda görülen en ilginç Mutasyonlara geçebiliriz...

1 - Siyah Aslan (Melanizm)

Bu Fotoğraf Montajdır
Bu Fotoğraf Montajdır

Bu aslanların soyu tükendiği düşünülüyor. Peki bu aslan neden böyle? Melanizm isimli hastalık yüzünden! Bu hastalık yüzünden saç veya deri hücreleri Melanin (Koyu Pigment) ile dolar. Bunun sonucunda ise canlının rengi tamamı ile siyah olur. Kara Panter bu hastalığın en bilinen örneğidir.

2 - Turuncu Timsah (Eritrizm)

Turuncu Timsah
Turuncu Timsah

Bu timsahların hastalığının ismi ise Eritrizm. Bu hastalık yüzünden Deri hücreleri kırmızımsı bir renge bürünüyor, kıllı hayvanlarda kılların rengi de daha kırmızı oluyor. Bu timsahlar ise oldukça nadir.

3 - Üç Göz (Tuatara)

Tuatara Hastalığına Sahip bir İnek
Tuatara Hastalığına Sahip bir İnek

Tuatara ismi bir sürüngen familyasına ait isim. Bu sürüngenlerin ortak özelliği üç gözlü olmaları. Hastalığın adı da buradan geliyor. Bilim insanları 3.gözün işlevsiz olduğunu keşfetmişlerdir.

4 - Dişsiz Filler

Dişleri Olmayan Bir Fil ve Çocuğu
Dişleri Olmayan Bir Fil ve Çocuğu

Bunun Mutasyon olup olmadığından emin değilim ama dişi olmayan fillerin genel sebebi insanlar. Fil dişini şekillendirerek türlü türlü şekle sokarken elbette fillerin dişlerini çıkarıyoruz. Bu artık öyle bir seviyeye geldi ki dişi olmayan filler dünyaya gelmeye başladı. Ancak hala çok geç değil, belki biraz merhametli olursak filler tekrar dişlerini kazanabilir.

5 - Octogoat (8-Bacaklı Keçiler)

Hayvanlara Ait En İlginç 10 Mutasyon!

Hırvatistan'da görülmüş bir keçi, 8 bacağa sahip ve hem erkek hem de dişi organları var. Doğumdan sonra 3 yıl yaşamıştır. Bilim insanları bu keçinin anne karnında kardeşi ile birleşerek tek keçi oluştuğunu söylüyorlar. En kötü şey ise keçinin yürüyememesi.

6 - Çift Kafalı Kaplumbağa

Hayvanlara Ait En İlginç 10 Mutasyon!

Sadece Kaplumbağa değil, diğer birçok hayvanda da bu tür hastalıklar mevcut. Anne karnında ikiz gebeliği tamamlanamayan hayvanlar bu şekilde olabiliyorken bazen de çevresel faktörler yüzünden bu şekilde oluyorlar. Radyoaktif bölgelerde (Çernobil gibi) daha fazla görülüyor.

7 - İki Dişli Kılıç Balığı

Hayvanlara Ait En İlginç 10 Mutasyon!

Yararlı olabilecek Mutasyonlardan birisi kılıç balıkları için. 2 Dişli Kılıç Balıkları çok nadir ve sadece erkek kılıç balıklarında görülüyor.

8 - Tek Göz Hayvanlar (Cyclopia)

Hayvanlara Ait En İlginç 10 Mutasyon!

Bu hastalık insanlarda dahi görülebiliyor. Göz çukurunda oluşan hatalar yüzünden 2 göz çukuru birleşip kocaman bir göz çukuru oluşturuyor. Daha sonradan da göz çukurundan tek göz çıkıyor.

9 - Albinoluk

Hayvanlara Ait En İlginç 10 Mutasyon!

İnsanlarda olduğu gibi Albinoluk hayvanlarda, hatta çiçeklerde bile var. İlk Aslanda hatırlıyorsunuz Melanin pigmenti dopdoluydu, ama Albinolarda bu durum tam tersi, ya çok az ya da hiç yok.

Albino Bitki
Albino Bitki

10 - Pembe Yunus

Hayvanlara Ait En İlginç 10 Mutasyon!

Bu tuhaf listeyi bu güzel hayvan ile bitireyim dedim, Doğduklarında gri renktedirler ancak zaman geçtikçe derileri incelir ve deri altındaki kan belirgin hale gelir. Aynı zamanda bazıları Albino olduklarını da düşünüyor.

Bu Bence Bu Kadardı...

Dünya insanların değil, hayvanların değil, bitkilerin değil. Dünya hepimize ait, bunu düşünerek daha akıllıca hareket edersek bu mutasyonları azaltabiliriz. Sonraki "Bence" de görüşmek üzere!

Hayvanlara Ait En İlginç 10 Mutasyon!
5
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

15
 • Değişik ve eğlenceli bir yazı olmuş ellerinize sağlık :)
 • Zorba3495
  Eğlenceli
  Ama resimdeki kılıç balığı değil
  Birde fillerin dişsiz kalması olayında herhangi bir mutasyonun rolü yok, istemsiz ıslah gibi bir şey olmuş.
 • Efecan35_34
  Çok bilgilendirici bir bence olmuş tebrikler iyi calismalar kolay gelsin
 • v0lkn
  Siyah aslan değişik olmuş
 • Yapboz79
  elinize emeğinize sağlık
 • ChokorētoKukī
  :( keçiye çok üzüldümm
YÜKLENİYOR...