Perde Modacısı Ferhat Yakışıklı İle Perdeler Üzerine Konuştuk

Perde Modacısı Ferhat Yakışıklı, hayatını modaya ve özellikle de Perde sektörüne adamış bir isim. Bu gün kendisi ile Perdeler hakkında konuştuk.

Perde Modacısı - Ferhat Yakışıklı Röportajı
Perde Modacısı - Ferhat Yakışıklı Röportajı

1. Ferhat Yakışıklı Kimdir ve kendisini nasıl tanımlar?

İç dekorasyon aşığı, perde modacısı ve tasarımcısı, 2 çocuk babası.

2. Perde Nasıl bir moda başlığı haline geldi?


MÖ 3100’ler den MÖ 3.Yüzyıla kadar, Mısırlılar perdeleriyle dikkat çekti. İlk perdeler hayvan postlarından yapılmış ve kancalarla kapılara asmışlar. Yıllar boyunca Mısırlılar ilk olarak keten ve keten kumaşları, ardından yün, ipek ve pamuktan eğirdiler. Bunlar çok değerlidir, çünkü bu malzemeler daha esnek.

Encyclopaedia Britannica’ya göre, perde panellerinin bir başka keşfi, modern Yunanistan’daki Olynthus medeniyetinden ve modern İtalya’daki Pompeii medeniyetlerinden gelen kalıntılarda da görülüyor. Bu insanların geleneksel pencere örtüsü yanı sıra odaları bölmekte kullandığı ortaya çıkıyor.

Erken-Orta Çağ Karanlık Çağ olarak da bilindiği için, şimdiki gibi perde kullanımının pek bir kanıtı yoktur. Bununla birlikte, 6-15. Yüzyıllar boyunca, en azından daha varlıklı insanların kapılarını ve pencerelerini sıcak tutmak için perdeleri asmasından şüphelenebiliriz. Bu büyük kaleler oldukça karanlık, kasvetli ve soğuk olduğundan böyle düşünülmüş.

Rönesans dönemi ise insanlara hayat, renk getirdi. Mimari, cam bölmelerin pencereler olarak kullanıldı, bu da ışığı ve aynı zamanda sürüngenleri getirdi. İlk kez, insanlar doğrudan başkalarının özel alanını görebildiler. Bu nedenle, Rönesans döneminde yaşayanlar pencereler üzerinde gizlilik için kumaş kullandılar, bu kullanımın bugün perdeleri nasıl kullandığımız gibi görünse de, tasarımın hala çok farklı olduğunu belirtmek gerekir. Bu kumaş paneller, bu Çin ipek örtüsü gibi karmaşık, güzel tasarımlar içeriyordu.

İran, Hindistan ve Çin’in doğu ülkeleri, ipekleri güzel desenlerle dokumada başarılı oldular ve 18. ve 19. yüzyıllarda, ticaretin bu hileleri Avrupa ve batı dünyaları, özellikle İngiltere, Fransa, Hollanda ve İtalya’da genişledi. . 19. yüzyılın sonlarında, makinelerin geliştirilmesi tekstil endüstrisini harekete geçirdi ve seri üretime ve bireysel ev sahipleri için kolay erişilebilirliğe yol açtı. Tasarımlar şahaneydi. Şu anda tekstil tasarımcıları da bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz şeffaf perdelerin ilk baskısını oluşturmak için dantelden yararlandı.

20. yüzyıl ve 21. yüzyıl perdeler açısından baktığımızda artık dekorasyonun ve iç mimarinin, modanın bir süjesi konumuna geldi. Artık cam pencere kapamak değil, şıklığın görsel bütünlüğün tartışılmaz parçasıdır. Teknoloji ise akıllı ev sistemleriyle entegre perde sistemlerini doğurdu.

3. Uyguladığınız işlerden bahseder misiniz?


Klasik ve modern tarzların ve kombinasyonlu modellerin yanında tabi ki en çok rağbet akıllı ev sistemlerine entegre veya direkt olarak normal ev veya işletmelere de entegre edilebilen teknolojiyi perde modasıyla buluşturduğumuz motorlu ve komut sistemiyle çalışan perdeler. Öyle ki evinizde olmasanız bile her odaya bir senaryo yazarak akşam güneşinden faydalanmak istiyorsak bu saatlerde kendiliğinden perdeler açılabilir. Hatta telefon üzerinden bir aplikasyonla da kontrol edilebilir. Tabi ki daha basit ses komutuyla veya uzaktan kumandayla çalışan sistemler de var.

Ferhat Yakışıklı
Ferhat Yakışıklı


4. En sıra dışı, çılgınca bulduğunuz bir projeniz oldu mu?


Perde kumaşlarından bir bayan kıyafeti diktik ve inanılmaz beğenildi!

5. Kendinizi mesleki alanınızda nasıl geliştirdiniz?

Sürekli olarak dünyada iç mimari trendini takip ediyorum. Moda nereye gidiyor, iç mimari dekorasyon alanlarında neler olup bitiyor takip ediyorum. Sık sık fuarlara katılıyorum ve en önemlisi hayal dünyamı geniş tutuyorum.


6. Özel hayatınızda neler yapıyorsunuz?


Sadece spor yapıyorum onun dışında gerçekten dekorasyon ve perde ile yaşıyorum hayatı beni mutlu eden şey bu. Yeni bir kreasyon yaptığımda çocuklar gibi mutluyum.

Ferhat Yakışıklı
Ferhat Yakışıklı

7. Hangi ünlü isimlerle çalıştınız?


Açıkçası izinleri olmadan kendilerinden bahsetmek istemem ancak hepsini çok seviyorum bir şekilde tanıştıktan sonra sevmediğim kimse olmadı.

8. Perdeye bu kadar sanatsal anlam yükleyen başka biriyle karşılaştınız mı?


Karşılaşmadım çünkü herkesin ilk hedefi para kazanmak. burada tutkular devreye giriyor tutkularınız üretmek ve iyininde iyisini, güzelinden güzelini tasarlamaksa rakibiniz olmuyor.

Perde Modacısı Ferhat Yakışıklı İle Perdeler Üzerine Konuştuk
7 Görüş