Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Oksijenli su uzun zamandır doktorlar tarafından yaralarda kullanılmaması tavsiye edilen bir malzeme. Gerekçesi ise komplikasyonlara ve derinin daha uzun sürede iyileşmesine sebep olması. Bu yüzden kendisi artık çok farklı alanlarda kullanılıyor.


DSÖ'ye göre oksijenli su; mantar, bakteri, virüs ve küf sporlarını öldürüyor. Bu da kendisini çamaşır suyu yerine kullanılabilecek en sağlıklı alternatif haline getiriyor.

İşte oksijenli suyun kullanılabileceği farklı noktalar...

Hidrojen peroksidi sulandırmayacaksanız mutlaka eldiven kullanın

Mutfakta

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Oksijenli suyun mutfakta bir çok farklı kullanım alanı var. İşte onlardan bazıları;

Bulaşık makinesi

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Makine içinde olabilecek küfü engellemek için program bittikten ve makineyi boşalttıktan sonra sprey şişesine koyarak özellikle kauçuk bölümlere, çatal bıçak sepetine gelecek şekilde her yere sıkın. Bulaşık makinelerinin özellikle göremediğimiz noktaları bakteri üremesi açısından çok elverişli.

Lavabolar

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Bir çok kişi oksijenli su mucizesini uzun süredir lavabolarında kullanıyor. Önce lavaboyu ıslatın ardından karbonat dökere sünger ile ovun. Ovduktan sonra karbonatın üzerine oksijenli su dökün ve durulayın.

Tezgah ve kesme tahtaları

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Kesme tahtaları ve tezgahlar üzerinde en fazla işlem yapılan yerlerdir. Özellikle tahtaların üzerindeki küçük yarıklara dolan gıdalar zamanla zararlı bakterilerin evi haline gelir. Bu yüzden ahşap kesme tahtaları 10 dakika kadar oksijenli su içinde bekletilmeli. Tezgahlar ise silinerek e.coli ve salmonella gibi bakteriler yok edilebilir.

Sebzeler

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Organik tarım yapanlar 4 litre suya bir bardak oksijenli su ekleyerek sebzelerdeki bakterileri öldürmekte kullanırlar. Siz de evinizde sebzeleri oksijenli su ile yıkayarak dolapta taze kalma sürelerini arttırabilirsiniz. Bakteriler, sebzeler üzerinde kararmaya sebep olur ancak oksijenli suyla yıkayarak bunun önüne geçmiş oluruz.

Çöp kutuları

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Çöp kutularını istediğiniz bir deterjanla yıkadıktan tamamen dezenfekte etmek için aynı oranda su ve oksijenli su karışımını bir sprey şişesine alın ve çöp kutunuzun her yerine sıkın. Ardından kendi kendine kurumasını sağlayın.

Banyoda

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Belki de mikrop, bakteri, nem ve küf diyince aklımıza gelen ilk yerler banyolardır evimizde. Bu yüzden oksijenli su en fazla burada işimize yarar.

Klozet

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Oksijenli su mikroorganizmaları yok etmekte çok başarılıdır. Klozetinizi dezenfekte ederken yarım bardak oksijenli suyu dökün ve tamamen etki etmesi için 20 dkaika bekleyin. Aynı zamanda tuvaletin beyazladığını da göreceksiniz.

Küflü alanlar

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Duşkabin ya da küvet gibi yerlerde ve banyo genelinde sıklıkla görülür. Küfü tehlikeli kimyasallar solumadan yok etmek için hidrojen peroksit en güvenli yöntemdir. Küf gördüğünüz yerlere direkt dökün, 30 dakika bekletin ve durulayıp ardından mutlaka kurulayın.

Çamaşırlarda

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Çimen, kan, meyve suyu, meyve ve şarap lekelerini çıkartmak için kıyafeti ters çevirin ve lekeye bu şekilde uygulayın. Tabii ki su ile seyreltmeyi ve öncesinde kumaşın bir kenarında denemeyi unutmayın. Renklerde açılmaya neden olabilir. Ayrıca grileşen beyazları eski haline getirmek için yarım bardak çamaşır sodasına yarım bardak oksijenli su ekleyerek kendi beyazlatıcınızı yapabilirsiniz. Beyazları bu karışımda bekletip yıkamak harika sonuçlar almanızı sağlayacaktır.


Kişisel bakım malzemeleri

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları

Hidrojen peroksit yani oksijenli suyun düşük dozlarda kullanımı insanlar üzerinde zararlı değildir.Ancak direkt temas deride kızarma, yanma ve kaşıntıya neden olabilir. Gözlerle teması korneanızın yanmasına veya aşınmasına neden olabilir. Ancak yine de kişisel bakımınızı yaptığınız malzemelerin temizliğinde dikkatli şekilde kullanabilirsiniz.Diş fırçaları bulundukları alan yüzünden bakterilere maruz kalabilir. Diş fırçanızı kullandıktan sonra oksijenli su ile durulayın. Aynı şekilde makyaj fırça ve süngerlerinizi de önce yıkayıp ardından bir kaseye aldığınız su/hidrojen peroksit karışımında bekleterek biriken mikropları öldürebilirsiniz.

Ecza Dolabından Temizlik Kovasına: Oksijenli Su İle Temizlik İpuçları
27
8
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • kralkaan34
  Oksijenli Su ile Evinizde Görülmemiş Temizlik

  Oksijenli su ne işe yarar? Düşüp dizimizi parçaladığımızda yaramızı temizlemeye diye biliyoruz ama meğer oksijenli suyun bilmediğimiz ne özellikleri varmış. Artık evimizde her yerde kullanabiliriz.

  İşte oksijenli suyun ya da namı diğer hidrojen peroksitin bilinmeyen özellikleri

  ÇAMAŞIRLARI BEYAZLATIN
  Beyaz çamaşırları yıkarken içine bir su bardağı oksijenli su eklerseniz çamaşırlarınız beyazlar.

  ÇOCUĞUNUZUN OYUNCAKLARINI DEZENFEKTE EDİN
  Oksijenli su çok iyi bir dezenfektandır. Çocuğunuzun oyuncaklarından, diş fırçanıza kadar her şeyi oksijenli su katılmış su içinde bekleterek dezenfekte edebilirsiniz.

  SARARAN TÜLLERE BİRE BİR
  Tülleri neyle yıkadıysanız yıkayın hala beyazlatamadıysanız o zaman cevap oksijenli suda gizli. Leğeni soğuk su ile doldurun. İçine 2 su bardağı oksijenli su ekleyin, 1 saat bekletin. Sonra yıkadığınızda görmediğiniz bir beyazlıkla karşılaşacaksınız.

  SEBZELERİ KİMYASALLARDAN ARINDIRIN
  Evimize aldığımız sebze meyvenin üzerinde kim bilir hangi ilaç kalıntısı var? Bunu düşünüp durmayın. Sebzeleri su dolu bir kaba koyun. Üzerine 1/4 su bardağı oksijenli su koyup biraz bekletin ve ovarak yıkayın.

  KESME TAHTALARINIZI TEMİZLEYİN
  Kesme tahtaları en çok mikrop barındıran yerlerden biri. Peki neyle temizlenecek? Tabii ki oksijenli su ile. Tahtanın üzerine yarım bardak oksijenli su döküp bekletin ve sonra yıkayın.

  ŞARAP LEKESİNİ, KAN LEKESİNİ ÇIKARIN
  Halınızdaki ya da koltuğunuzdaki ya da elbisenizdeki şarap ve kan lekesi için de oksijenli su bibe bir. Sıvı çamaşır sabununu bir miktar oksijenli su ile karıştırın ve lekenin üzerine dökün. Biraz beklettikten sonra sıcak sonra silin.

  BEYAZ TİŞÖRTTEKİ SARI LEKEDEN KURTULUN
  Koltukaltları sarı sarı leke olmuş tişörtlerinizi çamaşır makinesine atmadan önce oksijenli suda bekletin ve öyle yıkayın. Lekeler çıkacaktır.

  TEZGAH VE DUVAR TEMİZLİĞİ İÇİN KULLANIN
  Tezgâhınızı ve duvarlarınızı daha beyaz ve parlak olması için hidrojen peroksit ile temizleyebilirsiniz. Tezgahlarınızın üzerini hidrojen peroksitle spreyleyerek sterilize edebilirsiniz. Temizce silmeden önce beş dakika bekletmeyi unutmayın.

  TUVALETTE HİJYEN İÇİN
  Klozetin haznesine oksijenli su döküp yarım saat bekletin ve fırçalayın. Mikrop namına bir şey kalmayacaktır.

  BUZDOLABI TEMİZLİĞİ
  Buzdolabınızı temizlemek için sprey olarak sıkıp emilmesini bekleyin, sonra temizce silin. Bu işlem buzdolabınızı sterilize eder ve bakterileri öldürür.

  BULAŞIK MAKİNESİ VE BULAŞIK SÜNGERİ İÇİN
  Bulaşık makinenizi temizlemek için sprey olarak sıkın ve emilmesini bekleyin. Sonra bulaşıkları yerleştirip makinenizi çalıştırın. Ayrıca bulaşık süngerinizi de oksijenli su ile dezenfekte edebilirsiniz.

  KÜFLERE KARŞI KULLANIN
  Küf olan bölgeye uygulayıp temizce silerek küflerden de kurtulabilirsiniz.

  DİŞ FIRÇANIZI DEZENFEKTE EDİN
  %3’ü hidrojen peroksit olan sıvıya diş fırçasını daldırarak mikropları öldürebilirsiniz.

  CAMLARINIZI SİLİN
  Yarısı su, yarısı %3’lük hidrojen peroksit olan sıvıyla camlarınızı temizleyebilirsiniz. Pırıl pırıl parlayacaktır.

  KÖTÜ KOKULARA KARŞI
  Yarısı %3’lük hidrojen peroksit olan sıvıyla evinizi kötü kokulardan arındırabilirsiniz. Ancak halılarınıza dikkat edin çünkü ağartıcı görevi görecektir. İnatçı kokulardan kurtulmak için bir litre %3’lük hidrojen peroksit, yarım fincan yemek sodası, bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 2 litre sıcak suyu karıştırın.

  FIRIN TEPSİLERİNDEKİ LEKELER İÇİN
  1/4 S. B karbonat ve az miktarda ekleyeceğiniz oksijenli su ile bir macun oluşturun. Ardından macunu bir süngere döküp tepsinizi iyice silmeye başlayın. Eskiden kalan izler geride kalacak.

  FAYANS ARALARI İÇİN
  Banyo fayanslarına bir miktar oksijenli su püskürtüp bekleyin. Bir süre sonra eski bir diş fırçası ya da sünger ile ovun.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

826
 • Daha biraz önce klozeti temizlerken kullandım. Kesinlikle çok etkili 🌺
 • Güzel bir temizlik sırrı oksijenli su. Bunu bir çalışma olarak anlatmak güzel olmus
 • adrenalin64
  Bu kadar abartmasam da senelerdir temizlikte, leke çıkarnada kullanırım. Özellikle elektronik devrelerde çok kullanırım, camda denemedim ama iyi olur şimdi aklıma geldi ama saat camında denedim, tüplü pc ekranında da. Ya esas nerede kullanılır bu biliyor musun? Buzdolabı ilk alınca servis gelir ya özel spreyi var ondan alın ama gerek yok karbonatla silin der. Ama oksijenli su daha konti garanti, çoğu kişiye de önerdim bunu. Kendim de denedim etkili.
  • Diş taşı ve ağız bakterileri için de kullanıyorum, sulandırmak gerekiyor ama bazılarının sertliği az oluyor sulandırmasan da sorun olmuyor. Kulak kiri birikince de kullsnılıyor onun bir sulandırma oranı var doktor yazar eczacı kalfsları yapar doktor yazmasa da biliyorlar zaten.

  • Kulak için de başka şey de ekleniyor, gliserin vs.

 • Sitare_
  Oksijenli su ile ilgili bildiğim minik bir iki şey vardı. Bunların bir kısmını ilk defa duydum 🙄.
  Kesme tahtası nedense en çok dikkat ettiğim şey oluverdi. Oksijenli suyu denemek lazım. Emeklerine sağlık 😃
 • johnyx
  Daima faydalı, daima bilge 😃
  Teşekkürler efenim.
  • Cailleach

   Sizin için hafta sonu bile çalışıyorum 🤣🤣

  • johnyx

   Bunun farkındayız 😊👍

 • Goodfeals
  Bakteriler baş etmek mantarlara göre daha bir kolaydır. Hele o baş belası candida mantarı vücuda girdikten sonra tüm düzeni alt üst edene ve sadece şekerle beslenen bu yaratık deri hastalıklarına sebep olur başlıcaları saçkıran diyebiliriz ve oksijenli su ki büyük bir nimettir 😁 candidanın canına okur iyi ki varsın oksijenli su
 • ɢɛʟinciӄ
  Hiç duymamıştım çamaşır suyu kullanıyorum sebzelerde ise sirke kullanırım ama bu daha güzelmiş teşekür ederim detay için.
 • semxsem
  Kimya alanında kullanıyorum lakin bu yazdığın alanlarda kullanabileceğimi bilmiyordum teşekkür ederim
 • bensherlock
  Ben sadece saç için kullanılıyo diye sanıyodum bu kadar yerde kullanılıyosa avantajı çok fazla çok süper bi şey
 • PapatyaTaaneleri
  Temizlik sırrını bizimle paylaştığın için teşekkürler. Emeğine sağlık
 • Psikologman
  H2O2 hidrojen peroxit. Cok uzun sure depolanamaz. Bingonun camasir suyu alternatifi bingo oxy. Tavsiye ederim. Klorurun toksit etkisinden daha iyidir.
 • Affedilmeyen
  Temizlik şart..
  derinlemesine temizlik bu olsa gerek :)
 • RubbieRolePlayy
  Özellikle kulak temizliği için sıkça kullanıyorum ama ev temizliği için kullanır mıyım sanmıyorum.
 • Saçın rengini açtığını biliyordum ama bukadarindan haberim yoktu
 • Okurken bile içimi huzur kapladı..
  Müşhiş olmuş.
 • v0lkn
  Hiç kullanmamıştım bilmiyordum bu kadar faydalarını
 • Egeliefeben
  Cok güzel bir yazı tebrik ederim devamı gelir inşallah bu arada izmirliydiniz dimi
 • papagligocik
  Harika ya iste bu
 • Dinazortreni
  Vay be bunari hic bu omiyirdum
 • IAmarPresterAen
  Güzel ipuçlar emeğine sağlık
 • Alarasmin
  İlk kez duyuyorum
 • marcus26
  İlk defa duydum
 • Güzel bilgiler, teşekkürler.
 • cenk06cenk
  Temizliğe gelen ablaya soyluyelim
 • LaStCaCa
  Evet harika cok güzelmiş bilmiyordum
 • çok kullanışlı bilgiler
 • deusㅤㅤㅤ
  Temizlik mühim, ellerine sağlık.
 • suslahanasi
  Elinize sağlık 🙏
 • 44asi44
  Püf noktalara değinmişsin eline sağlık editörüm
 • Özellikle bu zamanda temizlik daha da önemli
 • Kübrasubasi
  Vay be baya iyiymiş
 • mertcanglr01
  bilmedğim birçok bilgi yararlı oldu
 • Cölsüzmecnun
  Güzel bilgi özellikle bu dönemde işe yarar
 • Olympuscazg
  İlk defa duydum, teşekkür ederim. Kaydediyorum.
YÜKLENİYOR...