EV & YAŞAM

Dyson
26 gü

Kirlere Karşı Savaş: Temizlik Malzemelerinin Tarihi

Kirlere Karşı Savaş: Temizlik Malzemelerinin Tarihi

Bilinen en eski temizlik ürünü su idi. 1900'lerde bildiğimiz sabunun ortaya çıkışı ile temizlik ürünleri segmenti birden genişlemeye ve gelişmeye başladı.

Milattan Önce

Kirlere Karşı Savaş: Temizlik Malzemelerinin Tarihi

M.Ö. 2200 ' lerde Babilliler, suyu iyileştirmek için bir yöntem keşfederler ve bu keşif tabii ki tesadüfen olur. Hayvan yağı ve külü, su ile birleştirerek, yemek pişirdikleri kapları temizlemeye başlarlar. Ve bilmeden tarihteki sabuna yakın ilk malzemeyi bulurlar. Antik Mısır'da ise; bitkisel yağlar ve tuzlar kullanıldı. Bu malzeme ile sadece temizlik yapmadılar, kendilerini de temizlemeye başladılar.

Temelde 4 çeşit temizleyici vardır; deterjanlar, yağ gidericiler, aşındırıcılar ve asitler

Oyunu Yunanlılar bozdu. Bu arkadaşlar suyu sabunu kenara bıraktı. Temizlenecek eşyaları ve kendilerini kil, kum, ponza taşı ve külle ovarak temizlemeye başladılar. Arkasından vücutlarına çeşitli yağlar sürüp, metal bıçaklarla kazıdılar. Romalılar'da ise su ve sabun yaygın olarak kullanıldı ama farklı bir şekilde. Sapo Dağı'nın tepesinde hayvan kurban edilirdi. Yağmurlarla Tiber Nehri'ne inen hayvan kalıntıları, yağları, volkanik küller nehri neredeyse doğal bir temizleyici haline getirdi. Sabun yani ''soap'' kelimesinin kökeni de ortaya çıkmış oldu.

Bilinçlenme zamanları

Kirlere Karşı Savaş: Temizlik Malzemelerinin Tarihi

1700'lerin gelmesiyle insanoğlu hastalıklar ve hijyen konusunda nihayet bir bağlantı kurmaya başladı. Bununla beraber temizlik, moda haline geldi. Sabun üretimi hızlandı ve reklam kampanyaları başladı. Johnson, 1898 yılında ilk sıvı sabun formülünü geliştirdi ve adını Palmolive koydu çünkü palm ve zeytinyağından yapılıyordu. Ev temizliği için ise Pine-Sol denilen çam yağından yapılan bir madde geliştirildi.

Tarihte , paspas kullanımına ait ilk kanıt 1400'lere dayanmaktadır.

I. Dünya Savaşı sırasında Almanlar ilk sentetik temizlik maddesini üretti. Sonrasında Procter & Gamble 1943 yılında deterjanın içine farklı bileşenler ekleyerek beyazlatıcı etkisi kazandırdırlar ve ortaya Tide ( bizdeki adıyla Alo) ortaya çıktı.1950'lerde artık sabun yerine deterjanlar kullanılır oldu. 1950'lerde, gelişmiş ülkelerde çamaşır yıkamak için deterjanlar, sabunların yerini aldı. Bunu soğuk suda etkili temizlik ürünleri, konsantre deterjanlar ve sonrasında organik, biyolojik olarak parçalanan ürünler izledi.

Kirlere Karşı Savaş: Temizlik Malzemelerinin Tarihi
9
2
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

29
 • Kısa bir bence ama hoş olmuş gadası
 • Bu konuya benzer bir makale okumuştum ama bu kadar detaylı değildi. Yüzeysel bir anlatım okumuştum ve şu an okuduğum gerçekten iyi. Eline ve emeğine sağlık.
 • Temizlik kadar güzel bir şey yok
  gittikçe gelişmeye devam ediyor bu ürünler
  insanlar hep temiz olmanın peşinden koşmuşlar demekki,
 • ne ürünler geldi geçiyor ya. Şimdilerde her şey daha kolay. Eline sağlık.
 • v0lkn
  Değişik bir çalışma olmuş :) eline sağlık geçmişten günümüze güzel bir Seyehat olmuş
 • 44asi44
  Her dönemde insanlar bir şekilde kendilerince temizlik yapmış emeğine sağlık 😊
 • Serapzara
  kimyasal temizlik malzemleri zehir saçmaktadır kullanırken çok dikkat eidlmesi gerekmeketedir
 • Dilers
  Vayyyyy...
 • MrMyopıc
  Bilgilendirici ve keyifli bir paylaşım olmuş
 • TPTades
  Akif suyu asdasdas
 • Yaseminjj
  harıka onerıler bravo tebrıkler
YÜKLENİYOR...