EV & YAŞAM

Dyson

Duvar Terlemesi Nasıl Önlenir? Alınması Gereken Önlemler ve Temizleme Yöntemleri

hoşgezeninhoşkalfası

Bir tek insanlar terler sandıysan hatalısın KScan, çünkü bazen evin yapısal bozukluklarından, bazen de ev sakinlerinin kullanımından dolayı duvarlar ve tavanlar da terleyebilir. Rutubetin genelde duvar köşelerinden katman katman çıkmasına terleme denir, görüntü olarak hoş olmamakla birlikte daha önemlisi, rutubetli evlerde yaşamanın ciddi sağlık soruna sebep olabiliyor olmasıdır. Öyleyse gel bakalım duvardaki rutubet nasıl önlenir, birlikte inceleyelim.

Rutubeti önlemenin doğal yolları

Duvar Terlemesi Nasıl Önlenir? Alınması Gereken Önlemler ve Temizleme Yöntemleri

Sadece duvar terlemesi konusunda değil, hayatın tüm alanlarında bir şeyi düzeltmeye çalışmak yerine önlemek, oluşmamasını sağlamak daha iyidir. Tesisat vb. yapısal sorunlardan doğan duvar terlemesini sorun çıkmadan görmek mümkün değildir ancak kullanımdan doğan rutubet önlenebilir.

 • Evi sık sık havalandır: Rutubetin en büyük sebeplerinden biri havasızlıktır. Sık sık havalandırılmayan evlerde duvarlar ve tavanlar daha çabuk terler ve evden dışarı çıkamayan sıcak su buharı kısır döngüye sebep olur. Rutubet arttıkça ev daha çok ısınır, daha çok ısındığı için daha çok rutubetlenir. Bu sıcaklık hissedilebilir bir sıcaklıktan ziyade evin içinde soluduğun havadaki su buharıdır.
 • Evde çamaşır kurutmamaya çalış: Evin içinde, kapalı mekanlarda çamaşır kurutmak kış aylarında hepimizin kolayına geliyor biliyorum ancak ne yazık ki bu alışkanlık evde rutubete en çok sebep olan şeylerden biri. Kururken çamaşırlardan salınan buhar direkt olarak tavana gidiyor, haliyle birkaç kez bu olay tekrarlandığında duvar ya da tavan terlemesiyle karşı karşıya kalırsın, aman dikkat.
 • Çiçek ve diğer bitkileri balkonda tut: Odalarımızın cıvıl cıvıl olmasını, renk renk çiçeklerle dolmasını hepimiz seviyoruz ama çiçeğin sürekli yeri olarak kapalı bir mekanı seçtiğinde duvar terlemesine davetiye çıkarıyorsun. Bitkilerin hayatta kalmak için yaptıkları kimyasal tepkimeler sonucu açığa çıkan buhar rutubete sebep olur. Bunu test etmek için saydam bir poşeti çiçeğin etrafına bağlayıp birkaç gün bırak, poşetin içinde hatırı sayılır miktarda su biriktiğini göreceksin. İşte bitkiyi kapalı alanda tutunca bu biriken suyu duvarlar ve tavanlar emiyor.
 • Isı yalıtımını atlama: Yeni bir eve oturmadan önce kontrol etmen gereken en önemli şeylerden biri mantolama, yani ısı yalıtımıdır. Eğer zaten oturduğun evde ısı yalıtımı yoksa üzülme, bina yöneticileriyle ve diğer sakinlerle konuşarak çok kısa sürede halledilebilecek bir mesele ısı yalıtımı. Yalıtımlı evler kış aylarında ısınmayı kolaylaştırdığı gibi kaliteli malzemelerden yapıldıklarında rutubet ihtimalini sıfırlayabilir. Yalıtımda kullanılacak panellerin rutubet önleyici strafor içerdiğine emin olmalısın.
 • Kombi ve ısıtma sistemlerinin bakımını atlama: Kombi ve diğer ev ısıtma sistemlerinin sorunsuz çalışıyor olması evde oluşacak rutubeti engellemek için çok önemlidir. O yüzden bu sistemlerin bakımını düzenli olarak yaptırdığına emin ol.


Rutubetli duvar nasıl temizlenir?


Şimdi gelelim asıl sıkıntılı kısma... Rutubeti önlemen gerektiğinden bile haberdar olmayabilirsin, dolayısıyla gerekli önlemleri anlamamışsındır, insanlık hali... Ama önceden de söylediğim gibi, rutubet sadece görüntüyü kötüleştiren bir şey değil, sağlığın için zararlıdır da. O yüzden rutubeti duvardan ve tavandan önce temizlemeli, sonra da tekrar oluşmaması için yukarıda anlattığım önlemleri almalısın.

1. adım: Kurutma

Duvar Terlemesi Nasıl Önlenir? Alınması Gereken Önlemler ve Temizleme Yöntemleri

Temizlik aşamasına geçmeden önce duvar ve tavanlarda oluşan nemi kurutman gerek çünkü ıslak ve nemli yüzeyleri düzgün olarak temizlemek pek mümkün değildir. Rutubetli duvar nasıl kurutulur diye sorduğunu duyar gibiyim. Eğer oluşan nem ve rutubet çok ağır seviyelerde değilse iki basit malzemeyle bu işlem yapılabilir: Kedi kumu ya da karbonat. Bu ikiliden birini küçük kumaş bezlere koyarak keseler halinde evin rutubetli bölgelerine koyabilirsin. Duvar diplerine koyman önemli. Birkaç hafta içinde hala kurumazsa üzgünüm KScan ama artık profesyonel yardım alma zamanı gelmiş. İnşaat işleriyle uğraşan bir firmayla iletişime geçip bu iş için özel olarak üretilmiş makineleriyle evindeki rutubeti temizletmelisin.

2. adım: Tesisatı kontrol ettir

Duvar Terlemesi Nasıl Önlenir? Alınması Gereken Önlemler ve Temizleme Yöntemleri

Kendi kendine kurutamayacağın kadar ağır bir rutubetin sebebi çoğunlukla banyo ve tuvalet tesisatındaki sorunlardır. O yüzden temizleme işlemine geçmeden önce evin tesisatında herhangi bir sorun olup olmadığını tespit ettirmek seni ilerde tekrar duvar terlemesiyle uğraşmaktan kurtarır.

3. adım: Boya

Duvar Terlemesi Nasıl Önlenir? Alınması Gereken Önlemler ve Temizleme Yöntemleri

Rutubetli duvarları yalnızca silerek ya da başka bir dış müdahaleyle temizlemek ne yazık ki mümkün değil. Eğer Dyson V11 gibi harika bir süpürgen yoksa rutubetli duvarları silerken yere dökülen parçaları temizlemek çok zor olacaktır. Lafı açılmışken Dyson V11'in harika ve alerji karşıtı bir süpürge olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Neyse, mesele sadece kırıntıları süpürmek değil...

Bu aşamada en önemli şey ise eğer badanayı başka biri yapacaksa rutubet sorununu vurgulayarak uygun boya kullanmalarını istemen, eğer sen yapacaksan gerekli araştırmaları yaparak duvar terlemesini önleyen boya seçmelisin.

Duvar terlemesini engellemek ve oluştuğunda temizlemek için benim önerilerim bunlar, senin bu konudaki tecrübelerin neler?

Duvar Terlemesi Nasıl Önlenir? Alınması Gereken Önlemler ve Temizleme Yöntemleri
1
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

11
 • _BeBeRuhii_
  Farkli bir konuya deginmissin guzel misal bir ornekte ben vereyim tuvalet banyo onun arkası kolidora gelen duvari nem den kabarabilir heleki alçıysa direk atar duvar en uygunu fayans ev fayansi yaptirtmak biz öyle yaptik
 • 24_Eylül_1991
  Genelde zemin katlar ve sağlık su sistemin olamayan yerlerde var hep
YÜKLENİYOR...