EV & YAŞAM

Dyson
9 gü

Günlük Ev Temizlik Planı İçin Püf Noktalar!

LastikDon

Temizliğin kadar nankör başka bir şey yoktur herhalde bu dünyada. Yaparsın, arkanı dönersin ve bir bakmışsın ki ortada hiçbir şey yok. Hele ki evde çocuklar varsa. Bu nedenle işini haftalık temizliğe bırakmadan, işleri biriktirmeden kendine her gün azar azar günlük ev temizliği programı çıkarabilirsin. Böylelikle hem sürekli temiz bir eve sahip olabilir hem de detaylı ev temizliği yapacağın günler için iş yükünü hafifletebilirsin. İşte daha az bir yorgunlukla tertemiz ve hijyenik bir ev için günlük temizliğin püf noktaları...

Önce dağınıklıklar

Günlük Ev Temizlik Planı İçin Püf Noktalar!

Yaşam alanlarının temiz ve düzenli olması sağlık açısından da son derece önemlidir. Bu nedenle geniş çaplı bir temizliğin yanı sıra günlük süpürme ve toz alma sağlıklı yaşam alanlarının olmazsa olmazı. Ancak tabii bu işlemi yapabilmek için öncelikle derli toplu bir alana ihtiyacın var. Bu nedenle rutin günlük temizliğe başlamadan önce dağınıklıkları toplayarak işe başlayabilirsin. Böylelikle günlük temizlik işleri çok daha hızlı bir şekilde bitirilebilir.

Yatak odası temizliği

Günlük Ev Temizlik Planı İçin Püf Noktalar!

Günlük ev temizliği nasıl olmalı ve temizliğe nereden başlanmalı? Bu sorunun cevabı, güne gözünü açtığın yer olan yatak odası tabii ki. Uyanır uyanmaz her sabah yatak odasını havalandırmak ve yatağını düzeltmek bu alanda yapacağın ilk işlem olmalı. Buruşmuş yastık kılıfları ve çarşafların düzeltilmesiyle beraber evin diğer alanlarını düzenlemeye başlayabilirsin. Ayrıca odada kıyafet ya da takılarından oluşan dağınıklıklar varsa bunları da toparladıktan sonra diğer odalara geçebilirsin.

Mutfak temizliği

Günlük Ev Temizlik Planı İçin Püf Noktalar!

Eğer bir gün öncesinden tembellik yapıp mutfakta kirli bulaşık bıraktıysan ilk iş olarak onları ortadan kaldırmalısın. Bu şekilde mutfaktaki dağınıklığı giderdikten sonra lavabo ve tezgahı, mutfak ve ev temizliği için gerekli malzemeler ile temizleyerek buradaki işini tamamlayabilirsin.

Banyo temizliği

Günlük Ev Temizlik Planı İçin Püf Noktalar!

Banyo temizliğine geçmeden önce klozet ve küvete çamaşır suyu dökerek bu şekilde biraz beklemelerini sağlarsan bu alanları daha az güç sarf ederek temizleyebilirsin. Ayrıca hijyenin en önemli olduğu yer olan banyoda bulunan havlu ve çöp kovası kontrollerini de sık sık yapmalısın.

Salon temizliği

Günlük Ev Temizlik Planı İçin Püf Noktalar!

Salonda da diğer alanlarda olduğu gibi ilk olarak akşamdan kalan dağınıklıklar varsa onları toplayarak işe başlamalısın. Ardından koltuk, varsa koltuk örtüsü, ve yastıklarını düzenledikten sonra süpürme ve toz silme işlemlerini gerçekleştirebilirsin. Bu arada salonu iyice havalandırarak temiz ve canlı bir oda atmosferine sahip olabilirsin.

Çocuk odası temizliği

Günlük Ev Temizlik Planı İçin Püf Noktalar!

Belki de dağınıklıkların toplanması ve temizliği açısından en zor oda çocuk odasıdır. Minik afacanların her yerden çıkan oyuncakları ve eşyaları odanın toplanması konusunda biraz fazla zaman alabilir. Ama yapacak bir şey yok. Bu nedenle çocuk odasına geldiğinde de ilk iş olarak hızlıca bir toparlamanın ardından günlük süpürme ve silme işlemini yapabilirsin. Odadan çıkarken pencereyi açarak havalandırmayı sakın ihmal etme!

Günlük ev temizliğinin püf noktaları nelerdir?

Günlük Ev Temizlik Planı İçin Püf Noktalar!

Odalar, banyo ve mutfak gibi alanlarda en hızlı ve en pratik ev temizliği nasıl yapılır? Bunun için yapman gereken en temel şey iyi bir temizlik planlaması. Eğer iyi bir planlama ve iyi bir eşya düzenlemesine sahipsen "Detaylı ev temizliği kaç saat sürer?" sorusunun cevabı senin için çok daha sevindirici olacaktır. Bu konuda günlük temizlikte püf noktaları da dikkate alabilirsin;

 • Günlük ev temizliğinde hem maddiyat hem de sağlık açısından kimyasallar yerine doğal temizlik ürünlerini tercih edebilirsin. Beyaz sirke ve limon bu konuda en büyük yardımcıların olabilir.
 • Zeminleri silmeden önce alerji ve toz düşmanı Dyson V11 ile süpürme işlemini halletmek bu alanların temizliğini kolaylaştırır.
 • Zeminleri sildikten sonra iz bırakmaması için alanı bir süre havalandırmalısın.
 • Toz alma işlemini ise en sona bırakarak süpürgenin kaldırdığı tozları da temizleyebilirsin.

Peki, sence günlük ya da genel ev temizliği nasıl yapılır? Sen de günlük temizlik için uyguladığın taktikleri ve temizlik planını bizimle paylaşmak istemez misin?

Günlük Ev Temizlik Planı İçin Püf Noktalar!
9
2
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

29
 • trasssh
  Dağınıklığı toplamadan ev temizlenmez, bunu bilmemiz lazım.
 • Sessizbukalemun
  Ben önce rutin işleri hallederim, sonra içli dişli temizlik.
 • darkleyl96
  Ben temizlik yaparken ilk önce topluyorum sonra temizliyorum
 • ugur3432
  Köşe bucak her yeri domestosla temizlemek gibiai yok
 • Leading_Leader
  Güzel tüyolar. Teşekkür ederiz.
 • Güzel paylaşım olmuş elinize sağlık
 • Muhammed21Can
  korona var bence hergun temizleyin
 • her gün evinizi cidden temizleyin :)
 • Gamzeligezgin
  Arap ve sabun.
 • Eline sağlık,
 • Sen_denn
  Güzel öneriler eline sağlık
YÜKLENİYOR...