EV & YAŞAM

Dyson
15 gü

Oturma Odası Dekorasyonu Deyip Geçme! İşte Altın Öneriler

selinbiricik3

Yaşam alanı söz konusu olduğunda dekorasyon hakkında iki kere düşünmek gerek. Hayatını geçirdiğin yeri olabildiğince güzelleştirmek mi yoksa üstünkörü seçimler yapıp kendi evinde misafir kalmak mı? Özellikle de oturma odası, bir evin içinde karakterin hakkında en çok ipucu veren yer. Baş köşesinde kitaplar olan bir ev ya da yazılarla süslü bir duvar, hayat felsefeni de ortaya koymaya yeter. Oturma odanda öylesine bıraktığın tek bir obje bile misafirlerine senin hakkında çok şey anlatır. Anılarını canlandıran ise yurt dışından eve kadar taşıdığın tablolar olur. Şimdi usulca arkana yaslanacak olursan en güzel oturma odası tasarımları bu sayfada seni bekliyor!

Köşe koltuğunun yeri başka

Oturma Odası Dekorasyonu Deyip Geçme! İşte Altın Öneriler

Adından da anlaşıldığı gibi, köşe koltuğunun yeri kalplerin baş köşesi! Oturma odası fikirleri içinde en güzeli, sevgiliyle çapraz uzanıp film izlenebilecek bir L koltuk. Sevgilin yoksa da üzülme, hayallerini çağırmanın en güzel yolu onlar için hazırlık yapmak değil mi zaten? Orta sehpa da yine bu tarz koltukla oturma odalarına çok ama çok yakışıyor. Tercihin köşe koltuktan yana olursa, boy boy yastıklar ve yastık kılıfları konusunda da sıkı bir alışveriş çılgınlığına girişebilirsin. Farklı renkleri ve desenleri bir arada kullanmaktan hiç korkma.

Açık mutfağı olanlara pratik çözümler

Oturma Odası Dekorasyonu Deyip Geçme! İşte Altın Öneriler

Açık mutfağı olanlar için işin rengi biraz daha farklı. Bu durumda oturma odası mutfağa da uyum sağlamalı ve mümkünse masa yerleştirecek kadar da bir alana izin vermeli. İşte açık mutfağa sahip evlerde "Oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır?" sorusunun en yerinde cevapları:

 • İşin içinde mutfak tezgahı olunca kalabalık görüntü kaçınılmaz. Bu nedenle oturma grubu modelleri minimalist olmalı
 • Yuvarlak masalar her zaman daha sıcak bir görünüm verir. Işıklandırma için tavandan sarkan modeller tercih edebilir, masanın üzerine doğru konumlandırabilirsin
 • Evi yine de bölümlere ayırmak istersen duvarlarda kontrast renkler ya da duvar kağıtları kullanmaktan çekinme
 • Bu alanlarda ayrıca hijyen de iki kat önem kazanıyor. Oturma odanı temiz tutmak için Dyson V11 gibi işinin uzmanı bir yardımcıya mutlaka işin düşecek. Benden söylemesi!


Kütüphanelerin gücü adına

Oturma Odası Dekorasyonu Deyip Geçme! İşte Altın Öneriler

Kitap tutkunları için kütüphane bir evin olmazsa olmazlarından. Sen de bu tutkuyu paylaşanlar arasındaysan her tarafı kitaplarla doldurma isteğini çok iyi anlıyorum. Yine de evin halk kütüphanesi gibi görünmemesi için yapabileceklerin var! Oturma odası dizayn ederken mümkün olduğunca canlı çiçeklerden de faydalanabilir, koltuklarını canlı renklerden seçebilirsin. Kütüphane raflarının tamamını kitapla doldurmak yerine, aralara şans filleri ya da bereket narları gibi objeler yerleştirmeyi dene. Tıpkı insandan insana değişen karakter özellikleri gibi oturma odası dekorasyon fikirleri de asla sınır tanımıyor.

Hem oturma odası hem de salon

Oturma Odası Dekorasyonu Deyip Geçme! İşte Altın Öneriler

Son olarak oturma odasının salonla aynı anlama geldiği evleri atlamamak gerek. Bu noktada hem şık hem de rahat bir tasarım mecburiyet haline geliyor. Dağınıklık hissini azaltması açısından koyu renkler elzem. Böylece temizlik yapamadığın zamanlarda tozlar da daha az görünür olacaktır, kabul et! Koltukları ne kadar rahat seçersen, senin için o kadar iyi elbette. Yine de aynı zamanda şık dokunuşlar içeren oturma odası gruplarına baksan daha iyi olur. İster aydınlatmada, ister halıda, istersen de orta sehpada öyle bir dokunuş yap ki burası gerçekten de misafir ağırlamaya layık bir alan haline gelsin. Mütevazı bir spot ışıklandırmadansa şaşaalı bir avize hiç de fena olmaz, ne dersin? Yeni gelin evi düzenlemesi şart değil ancak perdeler de mutlaka kendilerini göstermeli.

Senin tarzın en güzeli

Oturma Odası Dekorasyonu Deyip Geçme! İşte Altın Öneriler

Oturma odası dekorasyonu örnekleri sadece biraz ilham almak için. Ne de olsa yaşadığın yerin yegane belirleyicisi sensin. Saatlerini en çok geçirdiğin yere kendi imzanı atmaya ve kendini her daim huzurlu hissetmeye bak. Sen de kendine ilham veren dekorasyon trendlerini paylaş, ilham elden ele yayılırken evler de çiçek gibi olsun. Yorumlarını bekliyorum!

Oturma Odası Dekorasyonu Deyip Geçme! İşte Altın Öneriler
6
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

16
 • trasssh
  Ahşap ve sadelik güzel olur oturma odasında.
 • HürreemSultaaN
  Aynen öyle En güzel tarz bizim kendi tarzımız 🌺
 • Manisalegend45
  Sade renkler tercih edilmeli
 • Ne markası anlamadım
 • cidden iyi konu olmuş :)
 • Gizli Üye
  şimdiden daha erken. Önce evlenmem lazım ama güzel bilgiler teşekkürler. Müziği açıp keyifle okudumhttps://www.youtube.com/embed/L-1zaYwXP80
 • Gizli Üye
  Oturma odası dekorasyonu çok süslü püslü olmalıdır, çünkü insanın içini açmalı.
YÜKLENİYOR...