EV & YAŞAM

Dyson
14 gü

Hava Temizleme Cihazı: Bırak Evinin Havası Değişsin!

Modern yaşamlarımızda kirliliğe daha çok maruz kalabiliyoruz. Arabada, toplu taşımada, resmi binalarda ve hatta evlerimizde bile kirli hava soluyoruz. Bunlar yetmezmiş gibi büyük bir yanılgıya kapılıp evdeki havanın daha temiz olduğunu da düşünüyoruz. Ben de sağlık problemleri yaşamadan önce buna inanıyordum. Gerçek şu ki; evlerimizdeki hava kirliliği seviyesi, dışarıdaki kirlilik oranından çok daha yüksek! Nedeni de aslında gayet açıklayıcı ve mantıklı. Kötü hava, toz ve bakteriler evin içine hapsoluyor ve dolaşım engelleniyor. Bu kadar olumsuzluktan sonra iyi haberi paylaşmak istiyorum; hava temizleyici cihazlar sayesinde evlerimiz daha temiz ve ferah bir hal alabilir! Hava temizleme cihazları hakkında bilmen gerekenleri açıklıyorum.

Hava temizleyici ve nemlendirici cihazların faydaları

Hava Temizleme Cihazı: Bırak Evinin Havası Değişsin!

Hava temizleyicilerin olağanüstü faydalarını şöyle sıralıyorum:

Sigara dumanını yok eder

Hava Temizleme Cihazı: Bırak Evinin Havası Değişsin!

Teknoloji o kadar ilerledi ki, hızına şaşırmamak elde değil. Artık sigara dumanını etkisiz hale getiren elektronik aletler bile var. Sigara dumanını çeken cihaz, tam olarak hava temizleme cihazı oluyor. Pasif sigara içiciliğinden kurtulmanın dolaylı yollarını arıyorsan vakit kaybetmeden bir oda hava temizleyicisi almalısın. Pasif içicilik herkes için çok tehlikeli. Yaşlı, genç, çocuk demeden genel sağlığı tehdit edebiliyor. Hava temizleme cihazlarında bulunan HEPA filtreler, 3 mikrona kadar tüm kirleticileri yakalayabildiği için sigara dumanını çekme konusunda da inanılmaz etkililer. İki veya üç filtreli cihazların etkisi, haliyle daha fazla oluyor.

Alerjenleri giderir

Hava Temizleme Cihazı: Bırak Evinin Havası Değişsin!

Evcil hayvan, polen ve toz faktörü alerjiyi tetikleyebilir. Peki, bu konuda hava temizleme cihazları işe yarıyor mu? Elbette! Çünkü hava temizleyici cihaz, kirli ve tozlu havayı çekerek bunu bir filtre sisteminden geçiriyor. Toza alerjim olduğundan dolayı, ben Dyson marka hava temizleyici fan tercih ettim. Çok memnunum, sana da tavsiye ederim. Kullandığım hava temizleyicinin HEPA, UV-C ve karbon filtresi olduğu için ozon üretmiyor ve havayı etkili şekilde temizliyor. Havadaki kirleticilerin yok olması demek, vücudun enfeksiyonlara maruz kalmaması demek. Bu cihazlar, alerjik reaksiyonların dışında, olası tüm hastalıklara karşı da etkin koruma sağlayabiliyor.

Dış kirleticileri yok eder

Hava Temizleme Cihazı: Bırak Evinin Havası Değişsin!

Pencereleri ve kapıları kapattığın zaman, kirli havadan korunmuş sayılmazsın. Doğal olarak laboratuvarda yaşamadığımız için evler tamamen hava geçirmez özellikte değildir. Kapıyı pencereyi kapattıktan sonra savaşman gereken başka etkenler de var. Bunlara dış kirleticiler deniliyor. Mesela ölü havayı soluman büyük bir tehlike. Havasız ortamlarda karbondioksit oranı artar. Karbondioksit ise pek çok ciddi hastalığa davetiye çıkarabilir. Hava temizleyiciler ise özellikle karbondioksidi yakalar ve esrarengiz HEPA filtresinde tutarak insanların bu zararlı kirleticiye maruz kalmasını önler. Aynı zamanda kötü kokuları da yok eder.

Astım hastalarına iyi gelir

Hava Temizleme Cihazı: Bırak Evinin Havası Değişsin!

Ülkemizde en sık görülen kronik rahatsızlıklardan biri de astım. Astımla mücadele eden insanların bronş tüpleri kolayca iltihap kapabilir. Toz, kuru ve nemsiz hava, evcil hayvan tüyleri gibi faktörler astım hastalarının sağlığını tehdit eder. Hava temizleyiciler ise tüm bu zararlı maddeleri odadan, evden ve atmosferden uzaklaştırır. Kuru havayı çekerek yerine yeteri kadar nemli ve tertemiz bir hava bırakır.

Hastalıklara yakalanmayı önler

Hava Temizleme Cihazı: Bırak Evinin Havası Değişsin!

Hava temizleme ve ozon makinesi ne işe yarar diyenler için şu bilgiyi de aktarmalıyım. Kaliteli hava temizleyicilerde iyonlaştırıcı özellik bulunur. Bu da zararlı iyonların insan sağlığını olumsuz yönde etkilemesini engeller. HEPA ve karbon filtreleri ise yaşam kalitesini artırıp hastalıklara yakalanma ihtimalinin önüne geçebilir.

Akciğer ve solunum yolu hastalıklarının, çoğunlukla alerjenlerden ve dış kirleticilerden kaynaklandığı da bir gerçek. Havadaki zararlı bakteri, mikrop ve tozların yayılması, çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere herkesin sağlığını tehdit edebilir. Kaliteli bir hava temizleyicinin aktif karbon dahil olmak üzere 3 aşamalı filtrasyonu olduğu için havadaki tehlikeli maddelerin %99.7’sini giderir. Ayrıca solunan havanın kalitesini artırmak ruh hali üzerinde de olumlu etkiler bırakır. Böylece hava temizleyicilerin duygusal ve fiziksel iyileşme konusunda da faydası olur.

Hava nemlendirici ne işe yarar açıkladım. Peki, sence hava temizleme cihazları hakkında bilinmesi gereken başka önemli ayrıntılar var mı? Bu mucizevi cihazların sağlığımıza daha başka faydaları olabilir mi?

Hava Temizleme Cihazı: Bırak Evinin Havası Değişsin!
6
1
Görüşünü yaz

Dyson Ne Diyor

 • Dyson
  Selam, sizi Dyson Pure Hot + Cool™ ile tanıştıralım. :) Dyson Pure Hot + Cool™ hava kirliliği seviyesini otomatik olarak algılar ve havayı kirleten çok küçük maddeleri yakalar. Air Multiplier™ teknolojisini kullanarak temizlenmiş ve ısıtılmış havayı odaya dağıtır. Ürünümüzü incelemek için tıklamanız yeterli: https://www.dyson.com.tr/

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

15
 • trasssh
  Tam da şu sıralar iyi bir hava temizleyicisine ihtiyacımız var.
 • Çoook muhim bir bilgi vereceğim. Ben de zamaninda bu cihazları araştırdım. Ve bulduğum şey ise bu cihazlardaki bir özelliğin insan sağlığına ciddi zararlar verdigidir.
  İyinlaştırıcı- iyonizer.. vs tabir edilen özellik havadaki bazı maddelerin kimyasini değiştirerek iyonize eder. Lakin bu işlemde bunu soluyan insanlarda ciddi akciğer reaksiyonlari oluşur. Bununla ilgili türkçe bir makale yazi.. vs yok. Bilinçli bir tüketici araştırıp bununla ilgili ingilizce bir sağlık raporunu okuyor. Ve bunu internetten türk halki ile paylaşıyor. Detaylara girmeyecegim lakin meşhur bir cihazin abd de satilaninda iyonizer olmamasina rağmen Türkiye de satilaninda olduğunu görmüş. Meraklısı ayrıca arastirsin. Ben alacaktım vazgeçtim. Bilginize.
 • superpsikolog
  Böyle bir cihaza ihtiyacımvar.
 • Barbieeekiz
  Mantıklı bir cihaz
 • bunları biliyordum, sağ ol yine de :)
 • Gizli Üye
  Havayı temizlemek için bir cihaza ihtiyacımız var.
YÜKLENİYOR...