EV & YAŞAM

Dyson

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Nereden Başlanır?

TürkPatentEnstitüsü

Ev temizliği hep kadınlara kalıyor!

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Nereden Başlanır?

Bazı bayanların günlük, bazı bayanların haftalık olarak yaptığı ev temizliği sistemli olarak yapıldığında hem daha az yorucu, hem de kolay olmaktadır. Bayanlar için sıkıntı verici olsa da, temizlik işi bittikten sonra temiz bir nefese kavuşulmaktadır. Detaylı ev temizliği nasıl yapılır diyenler için şunları söyleyebilirim: Temizlik işinde yapılacak işlerin sıraya konulması, öncelikle evdeki dağınıklığın giderilmesi gerekir. Bu işlemle ev içindeki tüm oda ve ıslak zeminlerdeki kalabalık ortadan kalkacaktır. Ev temizliğinde eğer tüllerin yıkanması ve cam silinmesi varsa öncelik tüllerin makineye atılması ve camların silinmesi olmalıdır.

1- Mutfak temizliği

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Nereden Başlanır?

Ev içinde en steril olması gereken alan mutfaktır. Mutfak temizliğine başlamadan önce eğer yerde halı varsa halıyı kaldırmanız gerekir. Mutfak temizliğini dip köşe yapmak için mutfak dolaplarının silinmesi, aspiratör, ocak ve buzdolabının ciflenmesi gerekir. Mutfak dolaplarını eğer yalnızca yüzeysel olarak silmek istiyorsanız, içindeki malzemeleri boşaltmanıza gerek bulunmaz. Eğer iç kısımlarını da silecekseniz mutlaka içindeki mutfak eşyalarını da yıkamanız gerekmektedir. Buzdolabı, ocak, aspiratör ve beyaz eşya grubuna giren tüm cihazlarınızı sprey veya yağ çözücü kullanarak silmeniz işinizi oldukça kolay hale getirmektedir.

2- Salon temizliği

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Nereden Başlanır?

Evde eğer sürekli olarak salonu kullanıyorsanız salona da özen göstermeniz gerekecektir. Mobilya, televizyon, sehpa, masa ve sandalyeleri çamaşır suyu kullanarak silmeniz hem eşyalarınızı parlatacak, hem de mikrop kırıcı bir etki yaratacaktır. Halıları elektrikli süpürge ile süpürdükten sonra kaldırmanız yeterli olacaktır.

3- Yatak odası temizliği

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Nereden Başlanır?

Yatak odası temizliğine nevresim ve çarşafları havalandırarak başlamanız gerekir. Ardından yatağınızı çekerek altını mutlaka süpürmeli ve mikrop öldürücü bir deterjanla silmeniz şarttır. Yerler kurumadan yatağı tekrar yerine itmek doğru olmamaktadır. Pencereyi açarak yatak odanızı bu şekilde bırakabilirsiniz.

4- Çocuk odası temizliği

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Nereden Başlanır?

Çocuk odası temizliği yapılırken çamaşır suyu kullanmak doğru olmamaktadır. Yatağın nevresimleri ve çarşaflarını değiştirerek, yerleri yine yatağı veya beşiği çekerek temizleyiniz. Çocuk odanızı temizlerken silme suyuna sirke eklemeniz mikrop öldürücü etkiyle son derece yararlıdır.

5- Tuvalet temizliği

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Nereden Başlanır?

Tuvalet temizliğinde çamaşır suyu kullanımı şarttır. Önce el yıkama lavabosunu ardından tuvaleti çamaşır suyu ile yıkamanız gerekir. Son olarak yerleri yıkamanız yeterli olmaktadır.

6- Temizliği tamamlamak

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Nereden Başlanır?

Yapmış olduğunuz sıralamadaki tüm işleri yaptıktan sonra yıkanan tüllerinizi yerlerine asabilirsiniz. Ardından bütün evin yer zeminlerini makineyle süpürüp, antibakteriyel deterjanla silmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin tamamlanma aşamasında son temizlik bölgeniz antre ve evin dış kapısıdır. Ev temizliği nasıl olur diye merak edenler, bilgilenmek isteyenler için faydalı olmuşumdur umarım.

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Nereden Başlanır?
7
17
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • canselcanım
  Ev temizliği yapmak aslında çok kolaydır. Özellikle nereden başlayacağınızı, nerede hangi malzemeleri kullanacağınızı, yardıma ihtiyacınız olup olmadığını bilirseniz işleriniz çok daha kolaylaşacaktır. Ben de bu sebeple Bence'ne ek olarak, en verimli şekilde detaylı ev temizliği nasıl yapılır, bundan bahsedeceğim.

  Peki ev temizliği nasıl yapılmalı?

  ev temizliği
  ev temizliği
  Genel hatlarıyla ev temizliği nasıl yapılır diye merak edenler için şunlara dikkat etmek yeterli olacaktır:

  - Ev temizliğine zaman ayırın. Öyle misafirden önce, işe gitmeden önce veya işten geldikten hemen sonra temizliğe başlamak, daha çok yorulmanıza, uyku düzeninizin bozulmasına ve ertesi günkü konsantrasyonunuzun bozulmasına neden olmaktadır. Bu sebeple ev temizliğine haftada 1 gün net zaman ayırın.

  - Temizliğe, en sık kullanılan alandan başlayın. Çünkü evin en sık kullanılan alanı aynı zamanda en sık kirleneni oluyor. Bu sebeple sürekli kirlenecek alanların temizliğini ilk başta yaparsanız, diğer alanlara yoğunlaşmanız kolaylaşır. "Ben orayı yeni temizledim" düşüncesiyle sık kullandığınız alandan bir süre uzak kalmanızı sağlar.

  - Temizlik yaparken keyif almaya bakın. Ev temizliği nasıl olur da keyifli hale gelir derseniz, o da sizin zevkinizle alakalı aslında. Müzik eşliğinde mi temizlik yapmayı seversiniz yoksa dizi veya program izlerken mi o tamamen size bağlı bir durum. Yeter ki keyifli olmak için yöntemlerinizi belirleyin. Çünkü istemeye istemeye temizlik yaptığınız zaman "bir an önce bitsin" düşüncesiyle detayları fark edemezsiniz, bir sonraki temizliğe daha çok iş kalır.

  - Ev temizliği nasıl yapılır videosu da önermek istiyorum. Burada ince ayrıntılara da yer verilmiştir ve mutlaka işinize yarayacaktır.
  https://www.youtube.com/embed/SEp_L2SjiMU
  Görüş hala geçerli mi?
 • minikhırçınkedi
  En önce mutfak diyorum.
  (Dağınık bir evde yemek yiyebilirim ama pis bir mutfakta yemek yemem.) Varsa kirlileri makinaya atarsın o esnada Sonra Evi toplarsın süpürüp silersin o en son wc banyo yu yıkarsın hazır banyodayken bir duş alıp çıkarsın bu kadar.. 😊
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Şeftalisever
  Adım 1

  Havalandırma ilk ve en önemli adımdır. Havalandırılmayan ortamda iyi bir temizlik yaptığınızı iddia edemezsiniz. Bunun için önce tüm pencereleri açın, evinizi belirgin bir ferahlık oluşana kadar havalandırın.

  Adım 2

  Temizliğe klasik olarak salon ya da oturma odasından başlamayın. Bu kez yatak odanızdan işe koyuluk. Sabah kalktıktan sonra henüz hiçbir şeye el sürmedi iseniz yatak odanız en dağınık yerdir. Yataklarınızı toplayın ve düzeltin. Yataklarınızı topladığınızda bile yatak odanızdaki müthiş değişim hoşunuza gidecek.

  Adım 3

  Tüm çamaşırları toplayın. Temizler gardıroba, kirliler kirli sepetine gidecek şekilde ortada hiçbir çamaşırı bırakmayın.

  Adım 4

  Mutfağa yönelin ve bulaşıkların hakkından gelin. Bulaşıkları elde yıkamak yerine makinede yıkamayı tercih edin. Ocağınızda, tezgahınızda belirgin şekilde göze çarpan yağ ve kirler varsa onlardan da bir an evvel kurtulun.

  Adım 5

  Yerleri değişmiş eşyaları tekrar olması gereken yere koyun. Hangi eşya hangi odaya ait ise tekrar oraya koyun. Eğer tüm eşyaları doğru yerleştirecek kadar vaktiniz yoksa müsait bir zaman kadar ortada duran eşyaları bir kutu ya da torbaya koyun. İlk fırsatta da bu eşyaları yerlerine koyun.

  Adım 6

  Banyo ve tuvaleti temizleyin. Banyonuz ve tuvaletiniz ayrı ve her ikisini de temizlemeye vaktiniz yoksa tuvaleti temizleyin. Temizlik ile birlikte hijyeni de sağlamayı unutmayın.

  Görüş hala geçerli mi?
 • önce ortalık toplanmalı dağınık evde temizlik olmuyor
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

515
 • Amarok_
  Önce ortalığı toplamak lazım. @Carpedien gerisi senin işin 😏
 • gizliiliski
  Önce toz almak. Eşyalar temizlenince en son yeri silmek.
 • ilkay20
  Yani bir taktiğe gerek yok dağınık yerden başka sonra süpür sil
 • M_E_T_E_H_A_N
  Yillardir yapmadigim is
 • BOD-COD
  Ben odamdan başlarsam bitecek de başlarsam ama :D
 • kilimcininoglu
  Ben lavoba ve tuvaletlerden başlıyorum.
 • Sonuçta her yer temizleniyor 😁
 • GönülFatihi
  Paylasim icin tesekkurker
 • ferat33
  Yorumları görmeye geldim lazım belki ilerde 😇
 • gr3yblack
  Ortalikta çamaşır varsa ilk onlar toplanir
 • bithirty
  bütün haftasonu uğraşıp bitirdim canıma okundu
 • Beybican
  En pis yerden başlanır
 • Pempom
  Ortalikta çamaşır varsa ilk onlar toplanir
 • ƘíηgAятнυя
  halı temizliğinden
 • masal6363
  salon ve mutfak
 • En büyük odadan başlanır
 • Akkbeyy
  Çok güzel çok güzel inşallah
 • hiçışıkyok41
  Yo kendim yaparım
 • fero_06
  Mutfaktan basla
 • gokcemdere33
  Tuvaletten başlanmalı
YÜKLENİYOR...