Öğretmenin özel eşyaya el koyma/bakma hakkı yasal olarak var mı?

Gizli Üye
Derste öylesine otururken (bilgi olarak ekliyorum 12. Sınıfım) öğretmen pencerenin önüne koyduğum kitabımı, en arkada oturuyorum hemen arkamda bir pencere var orada da çantamın vs sığacağı kadar alan var, araladı ve ayraç olarak kullandığım bir kağıt vardı kâğıtta da arkadaşımla aylar öncesi yazdığımız yıllar öncesine dayanan bir mevzu vardı. Öğretmen notu alıp okumaya başladı. Notta da gerçekten yıllar önce (9. sınıftan) yaşanan bir öğretmenin yaptığı hareketle ilgili dediğim şu cümle geçiyordu: sınıf böyle davranırken bir öğretmen nasıl onlara kızmak yerine kıs kıs gülerbilir ki ve hani birkaç ergen esprisi (hadi okulu asıp nargileye (!)) Gibi gerçekten çoğu gencin yaptığı espriler yazıyordu. Kadın kağıdı okuyup bana bağırmaya başladı ki dersinde asla yazmadığım gerçekten 2-3 ay önce yazılmış kitabımın arasından izinsiz alıp okuduğu için gerildim doğal olarak. Kağıdı tutup bu benim özelim lütfen geri verir misiniz demeye başladım. Hoca bakıp benim hakkımda bunları yazamazsın işte okulu asıp nargileye gitmek istediğini müdüre şikayet edecem vs diyor (cümlenin sonunda açık açık (!) Olmasına rağmen yani...) bende hocaya bunun eski bir not olduğunu ve okumasının bile gerçekten özelime saygısızlık olduğunu söyledim ki bu hocanın dersine ben %99 girmiyorum (seçmeli ders) kağıdı tutup bu benim özelim lütfen verir misiniz dememe rağmen çekip vermemekte ısrar etti ve devamını okudu ve devamında da benimle ilgili gerçekten özel bir şey yazıyordu bundan gerçekten aşırı rahatsız oldum. Benim çantamın yanında bulunan (hemen arkamda) kitabın içindeki notu bu benim özelim dememe rağmen okumaya devam edip el koyması yasal mı?
Öğretmenin özel eşyaya el koyma/bakma hakkı yasal olarak var mı?
7
1
Görüşünü yaz