Google Verilerine Göre Türkiye'nin En Çok Araştırılan Sorusu: Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Cevabı Özel Güvenlikten Öğrenelim!

ArtistSerserii

Adana'da bir ilçe belediyesinde şu an Özel Güvenlik olarak çalışıyorum. Bu aralar sürekli olarak insanların bu mesleğe yöneldiğini ve bu meslek ile ilgili eksik bilgiden dolayı yanlış yöneldiğini görmekteyim. Öncelikle sanırım insanlar işsizlik oranı arttığı için iş bulmak da zorlanırken hem rahat hem de iş bulması kolay seçenek olduğu için özel güvenlik sektörüne yönelmekteler. Fakat aslında bu meslek evet rahat olabilir ama öyle günler geliyor ki istifanın ramak noktasına gelebiliyorsunuz. Olumlu ve Olumsuz yanlarını farklı bir Bence ile sunmak isterim. Şimdi ki konumuz Nasıl Özel Güvenlik Olunur?

Bugün şans eseri 2022'de yapılan bir araştırmada Türkiye'de Google üzerinden ''Nasıl Olunur'' konu başlığı altında en çok "Özel Güvenlik nasıl olunur" cümlesinin araştırıldığını öğrendim. Konuyu özel güvenlik sertifikası, özel güvenlik kimliği olarak ve hala işini yapan birisi olarak ele almak istedim.

Google Verilerine Göre Türkiyenin En Çok Araştırılan Sorusu: Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Cevabı Özel Güvenlikten Öğrenelim!

Özel Güvenlik Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Şartlar konusunda kafanızı çok yormak istemedim. Resmi sayfa üzerinden madde madde tüm şartlar detaylı anlatımı mevcut ama İlk Kadro Özel Güvenlik Eğitim en sade haliyle konuyu özetlemişler.

5188 sayılı yasanın 10. maddesine göre özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli şartlar;


1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2) Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul mezunu olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak.

3) Silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise mezunu olmak ve 21 yaşını doldurmuş olmak.

4) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, emniyeti suiistimal, sahtecilik, hileli iflas veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, laf atma, sarkıntılık, ırza tasallut, ırza geçme, kız, kadın veya çocuk kaçırma ve alıkoyma, fuhşa teşvik, fuhuş için aracılık, uyuşturucu madde kullanma, uyuşturucu madde kaçakçılığı suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

5) Kamu haklarından yasaklı olmamak.

6) Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile özürlü bulunmamak.

7) 14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

Güvenlik Olmak İçin Nereden Başlamalıyım?

Google Verilerine Göre Türkiyenin En Çok Araştırılan Sorusu: Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Cevabı Özel Güvenlikten Öğrenelim!

İlk olarak bir kursa yazılmalısınız. Özel Güvenlik Kurslarına yazılabilir ya da böyle bir kurs bulmak da zorlanıyorsanız normal sürücü kurslarının büyük bir çoğunluğu anlaşmalı kursları var ya da kendi bünyelerinde ÖGG kursları var. Oradan kayıt yaparak ilk adım olan Özel Güvenlik Sertifikası almanız gerekmektedir.

Güvenlik Sertifikamı Nasıl Alabilirim?

Zorunlu girmeniz gereken ortalama 2 ila 4 hafta süren eğitim var. Bu eğitimlere girmek zorundasınız. Eğitim aldığınıza dair günlük imzalar atılıyor. Eğitimde Silahlı ya da Silahsız olarak eğitim alıyorsunuz ve ÖGG takvimine göre kursunuz sizin sınava kaydınızı yapıyorlar. Eğer sınavdan Silahsız için 60 tam puan alırsanız sertifika hak etmiş oluyorsunuz. Silahlı için ise 60 ilk sınav ve atış puanından da en 60 alırsanız yine sertifika hak etmiş oluyorsunuz. Ek olarak eğer silahlı da bir sınavdan 49 alırsanız kalırsınız alamazsınız ama bir sınavdan 50 alırsanız diğer sınavdan en 70 puan almak zorundasınız ki ortalama 60 puan ile sertifika hak edişiniz olsun.

Güvenlik Sertifikamı Aldım Şimdi Ne yapmalıyım?

Google Verilerine Göre Türkiyenin En Çok Araştırılan Sorusu: Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Cevabı Özel Güvenlikten Öğrenelim!

Kayıt yaptığınız kursunuz zaten siz eğitim sürecinde iken tüm evraklarınızı hazırlamış oluyor ve sertifikanızı da yine onlar hazırlayıp veriyorlar. Onların sizin bulunduğunuz ile ve ilçeye göre nereye başvurmanız gerektiğini söylüyorlar. Belirttikleri yere harç ödemelerini yaptıktan sonra Özel Güvenlik Kimlik kartı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Kimlik kartınız maalesef ki ortalama 45 güne kadar sürebiliyor tabii emniyette dayısı olanlar için bu süreç 1 ila 2 hafta arası da sürebilmektedir.

Not: Bu süreç uzamasının sebebi hakkınızda detaylı soruşturma yapılıyor. Her hangi bir suç karıştınız mı ya da suça ortak oldunuz mu araştırılıyor. Aile fertlerinizden ya da yakınınızdan her hangi birisi Fetö vb suçlardan adı lekelendi ise hiç bir şekilde kimlik kartı alamazsınız. Yani hem siz hem de aile ve çevreniz de temiz olmak zorundadır.

Güvenlik Kimlik Kartımı Aldım Nasıl İş Bulabilirim?

Google Verilerine Göre Türkiyenin En Çok Araştırılan Sorusu: Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Cevabı Özel Güvenlikten Öğrenelim!

Kimlik Kartı evinize polis memurları tarafından getiriliyor. Kimlik kartınızı aldıktan sonra artık sizde yasal olarak ÖGG sayılıyorsunuz. İş için ise ÖGG sosyal medya grupları, Whatsapp, telegram gibi gruplar mevcut ya da iş ilanları kısmından da iş bulma imkanınız bulunmaktadır.

Bonus:

En çok erkek adaylar şu soruyu soruyor. Verilen silahı sivil hayatta yanımızda taşıyabiliyor muyuz? Hayır efendim öyle bir dünya maalesef bulunmuyor. Verilen silah zimmetleniyor ve ayrıca silahı mesai saatleri içerisinde ve mesai içerisinde sorumlu olduğunuz alan içerisinde taşıyabiliyorsunuz. Alan dışarısına silah çıkarmak kesinlikle yasaktır ve yasal suçtur. Mesai bitiminde mutlaka mesai içerisinde bile olsanız vardiya amirine, vardiya teslim edilecek kişiye ya da silahın korunduğu kasaya koymak zorundasınız.

Umarım yararlı olmuştur. Kendinize çok iyi bakın. Saygılarımla.

Google Verilerine Göre Türkiye'nin En Çok Araştırılan Sorusu: Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Cevabı Özel Güvenlikten Öğrenelim!
17 Cevap