Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği Öğrencilerine Önerilerim!

Külyutmaz22

Merhabalar, yaklaşık 2 hafta sonra stajım tamamlanacak ve bilgisayar mühendisliği diploması için gerekenleri sağlamış olacağım ve bu yüzden yeni bilgisayar/yazılım mühendisliği öğrencilerine bazı önerilerim var... Bu önerilerin onlara yol göstermesini umuyor ve yazıma başlıyorum :)

Ön Araştırma

Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği Öğrencilerine Önerilerim!

Yeni öğrenciler için ilk önerim yazılım dünyasında hangi teknolojilerin kullanıldığını; bunları kodlarken nasıl bir süreç izlendiğini; hangi alanın ne kadar kazandırdığını ve çalışma koşullarının nasıl olduğunu; algoritmanın temel prensiplerini yüzeysel bir şekilde araştırmalarını öneririm. Ayrıca üniversitedeki akademisyenlerin akademik geçmişine de bakmak olası bir fikir danışma durumunda faydalı olabilir.

Birinci Sınıf

Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği Öğrencilerine Önerilerim!

Birinci sınıflara önerim algoritmaların nasıl işlediğini, özellikle pointer ve memory management konularını olabildiğince iyi anlamalarını öneririm çünkü bu programlamanın ve bilgisayarın kodlama prensiplerinde nasıl çalıştığı, programlamada hangi süreçlerin izlendiği gibi konularda güzel bir altyapı kazandırıyor. Özellikle C dili ile çalışmanızı öneririm çünkü C temeli çok iyi bir şekilde veren bir dil.

Ayrıca eğer mümkünse veri yapılarının da bir kısmına girmenizi, özellikle İngilizce dilinde eksikleriniz varsa onları gidermenizi öneririm zira İngilizce bu sektörde gerçekten çok önemli ve gereksinim haline gelmiş bir dil. Yüksek lisans hedefi olanların bu dönemde ortalamalarını olabildiğince iyi tutmalarını öneririm.

Benzer şekilde vaktiniz oldukça birinci sınıf ve sonrasında bootcamp, topluluk buluşmaları ve sunum tarzı şeylere katılmanızı öneririm... Bu size hem network kazandırır hem de yazılım konusunda tecrübe kazanmanızı sağlar. Coursera'dan kurs almanızı da öneririm (financial aid sistemi sayesinde çoğu öğrenci ücretsiz şekilde kurs alabiliyor ve güzel sertifikasyon programları var)

Bu süreç ve sonrasında sosyal olmanızı ve kaliteli arkadaşlar edinmenizi de öneririm. Şunu unutmayın, çevrenizdeki kişiler bir anlamda sizin hakkınızda da fikir verir ve hayatınız ona göre şekillenir, o yüzden farklı bakış açılarına sahip kişi veya kişileri çevrenizde bulundurmanızı tavsiye ederim.

İkinci Sınıf

Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği Öğrencilerine Önerilerim!

İkinci sınıflara en önemli önerim data structure (veri yapıları) konusunu olabildiğince iyi kavramaları. Özellikle temel tree, graph, sorting ve searching algoritmalarını iyi bir şekilde öğrenmeleri; mümkünse dynamic programming, graph ve search algoritmaları başta olmak üzere ileri seviye veri yapılarını belirli oranda anlamaya çalışmalarıdır.

Üçüncü Sınıf

Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği Öğrencilerine Önerilerim!

Üçüncü sınıflar için en önemli önerim mümkünse uzun dönemli staj aramaları, hangi alanda uzmanlaşmak istediklerine karar vermek için uzmanlık alanlarını biraz daha derinlemesine araştırmaları ve en önemlisi data structure konusunu mümkün olduğunca ileri seviyede öğrenmeleri... Çünkü Türkiye'de çok fazla olmasa bile yurt dışında Google gibi büyük şirketlerin mülakatlarında ve projelerinde oldukça işe yarayan bir şey. Ayrıca bu sınıfta uzmanlaşmak istediğiniz alanla ilgili orta-üst seviye arası projeler deneyebilir ve data structure içerisinde öğrendiğiniz şeyleri projelerinizde kullanabilirsiniz.

Dördüncü Sınıf

Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği Öğrencilerine Önerilerim!

Son sınıfta yapmanız gereken en önemli şey bence bulmadıysanız uzun dönemli staj veya yarı zamanlı/freelance yazılım işi bulmak ve yurt dışı hedefiniz varsa yavaş yavaş iş kovalamak. Ayrıca uzmanlaşmak istediğiniz alanda olabildiğince çok şey öğrenmeye yoğunlaşın ve bu dönemde kendinizi iyi geliştirmeye bakın...

Bonus: Psikolojik Problemler

Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği Öğrencilerine Önerilerim!

Anksiyete, depresyon, bipolar ve benzeri psikolojik rahatsızlık yaşayan arkadaşlar için de önerim bu süreçte olabildiğince kendinizi geliştirmeniz ve mümkünse iyi bir profesyonel destek almanız... Bunu eklemek kendimden aklıma geldi zira ben de birinci sınıfın bir kısmı, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfta şiddetli kaygı belirtileri ile mücadele ettim ve birçok hocam tarafından oldukça zeki ve gelecek vaat eden bir öğrenci olmama rağmen belirli bir dönem akademik ve sosyal becerilerimi aşama aşama ilerleyerek altüst etti ve bazı hedeflerimi yapamama sebebiyet verdi ve yaşamdan inanılmaz derecede uzaklaştım...

Fakat bu süreçte hedeflerimin ve ideallerimin verdiği güce; ailemin ve arkadaşlarımın desteği, profesyonel bir yardım ile neredeyse tamamen toparlandım ve çoğu kişinin zorlandığı derslerden rahat bir şekilde AA, BA, BB gibi notlar alıp ortalamamı düzeltebildiğim kadar düzelttim ve yeteneklerimin çoğuna yeniden kavuştum ve kaybettiğim süreyi çok büyük oranda telafi ettim ve etmeye de devam ediyorum.

Bonus: İlham

Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği Öğrencilerine Önerilerim!

Bu süreçte beni daha da olumlu yönden etkileyen şey müzik oldu. Özellikle Dimash'ın şarkılarını dinleyince denemek istedim ve şans eseri opera müzik türüne merakım ve bir miktar yeteneğim olduğunu fark ettim şimdi de hobi olarak bunu yapacağım ve müzikte insana çok faydalı bir şey ve kesinlikle özellikle enstrümantal müziğin hayatınızda olmasını öneririm zira iyileştirici bir etkisi olduğunu düşünüyorum.

Bitiriş

Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği Öğrencilerine Önerilerim!

Umarım yeni bilgisayar/yazılım mühendisliği öğrencilerine faydam dokunmuştur. Yazımı okuyan herkese teşekkür ederim. İyi günler :)

Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği Öğrencilerine Önerilerim!
13 Cevap