İş Hayatında "Arayan" Değil, "Aranan" Olmak İçin 5 Kriteri Yazıyorum

sezai_acima

İş hayatında genelde çalışanlar arayan olur. Ama aranan birisi olmak için 5 kriteri sizin için yazdım. Umarım beğenirsiniz.

1- Öz güven

özgüven
özgüven

Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, öz güven her zaman çok önemli bir kriter. Öz güvenden kast ettiğim içi boş bir özgüven değil. Bir iş çözdüyseniz, o işin ardında durmayı bilin. Çünkü öz güven belli bir zaman sonra sizde iş disiplini oluşmasını da sağlayacaktır.

2- Kendinizi geliştirin

kendini geliştirmek
kendini geliştirmek

Kendinizi geliştirmek, bence iş dünyasının en başında gelen kriterlerden. Çalıştığınız sektörle ilgili bilgi birikiminin yanında seminerler, sertifikalar gibi kriterleri de göz önünde bulundun. Seminerler network kurmanıza, sertifikalar yeteneklerinizi belgelemeyi sağlar.

3- Planlı ve programlı çalışın

planlı çalışma
planlı çalışma

Özellikle eğer özel sektörde çalışıyorsanız, plan yapmak ve bu planları belli bir program çerçevesinde yürütmeye dikkat edin. İşleri biriktirmek özel sektörde pek hoş karşılanan bir durum değil. Bu konuda hemfikir olabilirsiniz.

4- Yabancı dil konusu

yabancı dil
yabancı dil

"Kendini ifade edecek kadar" seviyede yabancı dili artık birçok kişi biliyor. Önemli olan başvuru yaptığınız sektördeki konuşulanları anlayıp yorumlayabilecek seviyede yabancı dildir. Yabancı dil diyince aklınıza sadece İngilizce gelmesin. Almanca ve Çince de artık çok önemli diller.

5- Başvuru yapmadan önce, başvuru kriterlerini iyi analiz edin

kendini geliştirmek
kendini geliştirmek

Bir iş yerine başvuru yapacağınız zaman, aranan şartlar kısmını tam olarak karşıladığınızdan emin olun. O şirketle ilgili kısa araştırmalar sizi bir adım öne taşır. Başvuru yaptığınız esnada, olur da "Neden biz?" sorusuyla karşılaştığınızda eğer şirket büyük çaplı ise "E çünkü çok büyüksünüz, çok iyisiniz" tarzında cümleler sizi direkt elerler.

Var mı sizin de buna benzer önerileriniz :)

İş Hayatında "Arayan" Değil, "Aranan" Olmak İçin 5 Kriteri Yazıyorum
41 Görüş