İngilizcemi YouTube'da nasıl geliştirebilirim?

Dil Bilimci, Türkçe
Ücretsiz İngilizce Öğrenme Siteleri
Ücretsiz İngilizce Öğrenme Siteleri

Dünya bir pandemiyi daha geride bırakırken seyahat kısıtlamaları kalkıyor ve turizmle birlikte küresel ticaret de canlanıyor. Bu durum, yabancı dil bilenlerin yeniden aranan kişiler olacağı ve iş başvurularında İngilizce yeterliliğinin aranmaya devam edileceği anlamına geliyor. Birçokları İngilizcelerini geliştirmek için yurt dışı planları yapıyordur bile. Yurtdışına çıkma fırsatı bulamıyorsak en azından internet üzerinden dijital ortamlara akabilir, düzinelerce ücretsiz web sitesinden yararlanabiliriz.

Dil öğretiminde ısrarla sürdürülen en temel yanlış, öğrencinin dili kelime ve dilbilgisi ezberleyerek öğrenmesini beklemektir. Ezbere dayalı öğretim sistemlerinin başarılı olmadığı halde sürdürüldüğü acı bir gerçektir. Oysa nasıl ki futbol, yüzme, yemek pişirme veya araba tamirciliği öğrenen birine yalnızca teori anlatılmıyorsa, aynı durum yabancı dil öğrenimi için de geçerlidir.

Öğrenilen konu ne olursa olsun, uygulamalı etkileşim olmadan öğrenmenin etkisi kalıcı olmayacaktır. Yabancı dil öğreniminde de teori ile pratik birlikte yürütülmelidir. Herhangi bir dilde akıcılık ve doğru telaffuz becerisi ancak o dilin konuşulduğu ortama katılarak ve uyum sağlayarak kazanılabilir.

Dilbilimci olmayı düşünmüyorsanız, yoğun gramer öğrenmek şart değildir. Nitekim ana dilimizi bebeklik döneminde çevremizdeki sosyal etkileşime tanıklık ederek ve pratik yaparak edindik, kimse bize gramer öğretmedi.

Yaşamın olağan akışı içinde dil öğrenmekle ilgili deneyimler yaşamaya hazır olmak, dilde yeterlilik ve özgüven kazanmak için önemlidir. İngilizce konuşulan ortamlarda pratik yapma şansını doğrudan bulamıyorsak, İngilizce filmler izleyerek öğrenme deneyimimizi genişletebiliriz.

En temel ve fakat belki de en çok ihmal edilen pratik, dinleme yoluyla "göz ve kulak dolgunluğu" kazanmaktır. Film ve dizileri İngilizce izlemek, dolgunluk geliştirmenin gerçekçi ve geçerli bir yoludur.

Bu amaçla sadece film veya diziler değil, yemek programları, çizgi filmler, belgeseller veya haber programları da İngilizce olarak izlenebilir. İngilizcenin gündelik yaşamın “doğal bağlamı” içinde nasıl kullanıldığını bir izleyici olarak algılamak ve kavramak dilin kalıcılığı açısından önemlidir.

Bir filmi/diziyi izlerken tüm konuşmaları anlamamız gerek yok çünkü buradaki öncelikli amaç; olayların doğal bağlamında İngilizceyle görsel ve duysal tanışıklık sağlamaktır. Kulak dolgunluğu iyice oturuncaya kadar filmleri İngilizce olarak ama herhangi bir altyazı olmadan izlemeyi öneririm. Çok merak ettiğimiz sözcükleri filmi durdurarak bakmak için el altında bir sözlük bulundurabiliriz. Belli bir dilsel birikim oluştu ya da zaten vardı diye düşünüyorsak, o zaman altyazıda da İngilizceyi seçebiliriz.

YouTube'da sunulan tamamen ücretsiz programlar yardımıyla İngilizce bilgimizi ve sözcük dağarcığımızı oldukça iyi şekilde geliştirebiliriz. YouTube'da İngilizce video izlerken “CC” altyazıyı İngilizce olarak açık tutmak ve tam ekran boyutunda izlemekte yarar var. Konuşmacının hızlı konuştuğunu düşünüyorsak, video oynatma hızını 0.75 düzeyine yavaşlatabiliriz.

Üyelik dahi istemeyen şu 15 harika kanalda kendi dil düzeyimize uygun olan videoları izleyebiliriz:

Başlangıç düzeyi:

BBC Learning English kanalı: https://www.youtube.com/user/bbclearningenglish/videos

Mr. Duncan ile İngilizce: https://www.youtube.com/channel/UC8pPDhxSn1nee70LRKJ0p3g

Learn American English: https://www.youtube.com/user/learnenglish232

Easy English: https://www.youtube.com/easyenglishvideos

Jennifer ESL: https://www.youtube.com/user/JenniferESL/featured

Orta düzey:

VOA İngilizce: https://www.youtube.com/user/VOALearningEnglish

English with Class101: https://www.youtube.com/user/ENGLISHCLASS101

Live the language - EF: https://www.youtube.com/channel/UCTDY63iWJKlu3dk1g2VN5rg

mmmEnglish Emma: https://www.youtube.com/channel/UCrRiVfHqBIIvSgKmgnSY66g

The English Coach: https://www.youtube.com/channel/UC-g0gSStENkYPXFRsKrlvyA

İleri düzey:

Rachel ile İngilizce: https://www.youtube.com/c/rachelsenglish

Rebecca ile İngilizce: https://www.youtube.com/c/engvidRebecca

Vanessa ile İngilizce: https://www.youtube.com/channel/UCxJGMJbjokfnr2-s4_RXPxQ

The Futur: https://www.youtube.com/user/TheSkoolRocks

Business English: https://www.youtube.com/c/Businessenglishpod

İngilizcemi YouTube'da nasıl geliştirebilirim?
8
9
Görüşünü yaz
8Kız Görüşü
9Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • baharikomaraniko

  uygulama bir dil kazanımında çok çok önemli gördüğümüz bir nesnenin ismini öğrenmek okuduğumuzu ezberlemekten daha kolay. O zaman konuşulan bir ortamda sohbet ederken dinlemek kelimeleri kullanış biçimine göre bizi adapte edip öğrenim hızımızı arttıracak. Çok güzel bir paylaşım yine hocam teşekkürler

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • suedakaft

  Yine faydalı bilgilerle bizi aydınlattığınız için gerçekten çok teşekkür ederiz Halil Hocam :) emeğinize sağlık. dil öğrenmek ezber ile yapıldığı için maalesef çoğumuz bir bütün olarak kavramakta güçlük çekiyoruz.

  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

69
 • tektekaysen

  dil kurslarının oldukça yüksek fiyatlı olduğu bu günlerde gerçekten artık dil eğitimine ücretsiz erişmek gerekiyor. Sonuç olarak öğrenme yetisi için yüksek ücretler ödemek biz öğrencilere ağır geliyor. Ancak üniversiteden mezun olmadan da kendimizi geliştirmek ve eğitmek istiyoruz bu konuda. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz hocam

  Sevdim 1 Kişi
 • 1berfin

  bende youtube den ingilizcemi geliştirmeye çalışıyorum yeni başladım.
  aslında keşke bunu isteyen herkesle grup kursak birbirimizlede konusup daha da gelistirmis oluruz hep

  • cxxkrmm

   İstersen arada İngilizce yazışabiliriz

 • lifecouldbedream

  Mr beast izleyin birçok kalıp sözcük ile olağan ingilizce sözcükleri oradan öğrenebilirsiniz ayrıca içerikleri gerçekten ilgi çekici.

 • iremthebabyy

  Bir dilci olarak yabancılarla konuşmanı, yabancı sitcom’lar izlemeni tavsiye ederim … 😊

 • BayanKedivelisii

  Demet tuncer çok guzel Aksanlar ogretmekte Çocuklar duymasında ki Marry Hanım

 • Eʟᴘʀᴏғᴇꜱꜱꜱᴏʀ

  Elinize sağlık bir de dünyada ilk konuşulan dil hangisi yazarsanız iyi olur.

 • Fairytailhazal777

  Yabanci filmler ve sarkilar dinleyerek
  Ilk basta alt yazili izleyin
  Veya ceviri ile verilen sarkilar var onlari izleyin yazin alistirma yapin vbb

 • teyyüp__savar

  Hocam Türk Amerikan derneğini duymuşsunuzdur diye düşünüyorum orası nasıl?

  • Sevgili @teyyüp__savar,
   bugüne kadar bu tür dil kurslarına gidenlerde başarı oranının %20'den düşük olduğunu gördüm. En az %80'i boşuna gitmiş oluyor.
   Türkiye'de devlet gençlerin yabancı dil öğrenmesini gerçekten istese öğretir ama bunu istemiyor. On yıllardır gençlerin dünyayla kaynaşması istenmiyor. Çok iyi düzeyde yabancı dil öğrenmiş bir öğrenci bulduğumuzda ya süper okullardan birine gittiğini ya da büyük bir kişisel çaba ortaya koyduğunu görürüz. Türkiye'de iş başa düşüyor
   Kısacası; kurslara boşuna servet yatırmayın, dijital film platformlarına üye olun ve sevdiğiniz film ve dizileri yineleyerek izleyin. Bunu düzenli olarak her gün yapın, sonuca kendiniz de şaşıracaksınız.

   Şunu da eklemek isterim ki, bu işte en başarılı olanlar iyi geliri olan bir iş bulmak amacıyla dil öğrenmeye başlayanlar değil, o dili sevdikleri için öğrenenlerdir. Siz dili severek öğrenin, yaşantınızın içine monte edin, iyi maaşlı iş zaten kendiliğinden size gelecek.
   Kolaylıklar diliyorum

  • Hocam bugün Work And Study ile Avustralya' ya gitmeye karar verdim. Orada dil eğitimi almak istiyorum Amerikan İngilizcesi ile çok fark var mı?

 • Дария

  Teşekkür ederim🌸

  Sevdim 1 Kişi
 • IAmarPresterAen

  Çok güzel bence olmuş emeğinize sağlık

 • evliamauygun

  Ben de geliştirmek istiyorum

 • DRANDAVER

  Harika olmus eline sağlık

 • cxxkrmm

  Süper bir paylaşım olmuş

 • SkyLimit

  bilgi için teşekkürler.

  Sevdim 1 Kişi
 • OoUu88

  güzel bir kanal

YÜKLENİYOR...