Akademik Makale Veritabanları

AustenJ

Herhangi bir alandaki lisansüstü veya tez yazmakta olan öğrenciler için literatür hazırlarken ilgili alanda makale taramak önemlidir. Bu tarama işi için ise kaliteli makale veritabanlarına ihtiyaç vardır. Bunlardan bazılarını sizin için derlemek istedim.

1. ScienceDirect

Akademik Makale Veritabanları

ScienceDirect Elsevier yayıncılığa ait bünyesinde genellikle bilimsel, teknik ve tıbbi makaleler bulunan bir akademik veritabanıdır. Üyelik isteyen ve genellikle yayınların ücretli olduğunu belirtmek isterim. Üniversiteniz bünyesinden veya uzaktan erişim ile çalışmalara ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

2. Web of Science

Akademik Makale Veritabanları

Web of science eski adıyla web of knowledge, birçok farklı alanda (Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler Sanat, İnsani Bilimleri vb.) olan dergileri ve makaleleri tarayan bir akademik veritabanıdır. Ayrıca bazı yardımcı programlar ile çalışma yaptığınız konu hakkında istatistiki bilgilere de ulaşabilirsiniz.

3. ResearchGate

Akademik Makale Veritabanları


Araştırmacıların kısa bir üyelik sonrası çalışmalarını paylaşabildiği ve belli bir konu üzerinde fikir paylaşımı yapabildikleri bir platformdur. ResearchGate üzerinden araştırma yaptığınız konu hakkında olan çalışmaları ücretsiz bir şekilde indirebilir ve okuyabilirsiniz.

4. Google Akademik

Akademik Makale Veritabanları

Google arama motorunun bilimsel araştırmalar için geliştirdiği bir hizmettir. Google akademik de aramak istediğiniz konuyu, çalışmayı veya yazar ismini belirtmeniz yeterli olmaktadır.

5. Scopus

Akademik Makale Veritabanları

Scopus, araştırma yaptığınız alanda bulunan makaleler hakkındaki atıfları ve özetleri inceleyebileceğiniz bir veritabanıdır. Çalışmanızda kullanacağınız bir makalenin atıf indekslerini incelemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca bibliyometrik araçlar ile Scopus veritabanından aldığınız bilgileri de çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bonus: MendeleyAkademik Makale Veritabanları

Mendeley, yukarıdaki veritabanlarından elde ettiğiniz makaleleri düzenlemenizi, okumanızı, not almanızı veya atıf vermenizi sağlayan bir referans yönetim sistemidir. Bu sayede ihtiyacınız olan yayını ararken zaman kaybetmeyeceksiniz. Kullanışlı ve size zaman kazandıracak bir program.

Akademik Makale Veritabanları
5
4
Görüşünü yaz
5Kız Görüşü
4Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • hojiblanca
  Uzun zamandır, KS'de okuduğum en faydalı içerikti, emeğinize sağlık 😊
  Sevdim 2 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Copernicus
  Teşekkürler faydalı bilgi icin dostum
  Yardımcı 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

43
 • HuysuzlukAbidesi
  Keşke bunu birkaç ay önce okuma fırsatım olsaydı. Google akademik benimde fazlasıyla yararlandığım kaynak, diğerlerini de not alıyorum. Teşekkür ederim, faydalı bir bence olmuş.
  Sevdim 1 Kişi
  • AustenJ

   Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Elimden geldiğince akademik paylaşımlar yapmaya devam edeceğim. Umarım beğenirsiniz.

 • Princesslaura
  Çok faydalı bir bence olmuş teşekkürler, tavsiyelerinize bakacağım akademik makalelerim için..
  Sevdim 1 Kişi
  • AustenJ

   Ben teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim.

 • IIBarlasII
  KS hayatımda gördüğüm en faydalı paylaşım. Tebrik ve teşekkür ederim
  Sevdim 1 Kişi
 • Redamancy-4
  Elinize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
  • AustenJ

   Teşekkür ederim yorumunuz için.

 • musab123
  Eyv kral
  Yardımcı 1 Kişi
 • Serbeststil675
  Biliyordum ama teşekkürler ☺️
  Yardımcı 1 Kişi
 • NYMPHE04
  ksdeki en yararli benceyi okudum inanamıyorum
  Sevdim 1 Kişi
  • AustenJ

   Çok teşekkür ederim. :)

YÜKLENİYOR...