25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Multi-Channel Marketing Expert, Sosyal Medya ve Dijital Reklamcılık

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla BM (Birleşmiş Milletler) tarafından ilan edilen bir gündür.

BM’nin 1999 yılında 25 Kasım gününü kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü olarak belirlemesinin sebebi 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde baskıcı politikalara karşı mücadele eden ''Mirabel Kardeşler'' adlı üç kız kardeşin vahşi bir şekilde öldürüldüğü olaya dayanmaktadır. Bu katliam tüm dünyada nefret uyandırırken, Mirabel Kardeşlerin mücadelesi kadın mücadelesine ilham vermiştir.

İş yerinde kadına yönelik şiddet türleri

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Fiziksel şiddet

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Fiziksel güç kullanılarak uygulanan şiddet türüdür. Saldırı, tekmeleme, tokat atma, itme, sarsma, çimdik atma, ısırma, boğazını sıkma, bir cisim fırlatma gibi… Kadınların ağırlıklı çalıştığı hizmet ve kamu sektöründe fiziksel şiddete maruz kalma oranı yüksektir.

Mobbing (Yıldırma)

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

İş yerlerinde iktidarı elinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine ruhsal yollar kullanarak, uzun süreli sistemli baskı uygulaması, duygusal saldırı ve yıpratma yaratması olarak tanımlanabilir. Bir davranışın mobbing sayılması için; süreklilik arz etmesi, giderek artan bir durum olması, mağdurun durumla baş etmekte zorlanması, yıldırma yoluyla mağdurun işten ayrılmasına kadar yıldırma.

Mobbing yıldırma örnekleri şu şekildedir: Yeterince çalışmamakla suçlama, genç ve deneyimsiz olmakla suçlama, yaşlı ve işe yaramaz olmakla suçlama. Aşırı yük yükleme ya da iş arkadaşlarının önünde küçük düşürme, beceriksiz olmak ile suçlama. Çalışanı diğer çalışanlardan ayırarak izole etme.

Cinsel taciz

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadınların iş yeri ortamında isteği dışında cinsel içerikli tekliflere, şakalara, hakaretlere ve / veya bunları içeren görsel, sözlü ya da fiziksel davranışlara maruz kalmasıdır.
İşverenin hukuki sorumluluğu Türk İş Hukukuna göre işvereninin “işçiyi gözetme borcu” çerçevesinde çalışanın vücut bütünlüğünü, sağlığını ve yaşamını korumakla ve işyerinde iyi niyet kurallarına uygunluğu sağlamak gibi görevleri vardır. Bir şikâyet olduğunda işveren soruşturma başlatmalı; gerçekten iddia edildiği gibi taciz varsa şiddetine göre gerekeni yapmalıdır.

İş yerinde cinsel taciz hangi biçimlerde ortaya çıkıyor;

 • İstenilmeyen dokunuşlar ve el şakaları,
 • İstenilmeyen hediye teklifi, yemek daveti,
 • Dik dik ve yukarıdan aşağıya manalı bakışlar,
 • Cinsel içerikli şakalar yapmak, fıkralar anlatmak.

Türk Ceza Kanunu’nda işyerinde cinsel taciz suçtur ve 105’inci maddesine göre; bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, 3 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılır.

**(Sendikal Güç Birliği Platformu /Kadın Koordinasyonu arşivinden yararlanılmıştır.)

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
10
15
Görüşünü yaz
10Kız Görüşü
15Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1015
 • Dumanseven
  "Dik dik yukarıdan aşağıya manalı taciz " 3 yıldır böyle bir tacize mahsur kalıyorum polise gittim ve sonuç fiziksel taciz olmadıkça tacizden saymadılar... Hoş bu ülkede onca kadın tecavüz edilip öldürülüyor 20 suçla dışarda elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor bakıyor diye müdahalemi edeceklerdi! En yakın zzmzmdz dileğim odurki adalet yerini bulsun artık 50 kere öldürülmeden polise şikayet edemeyiz
 • Sugarman06
  zaten bunlar eskiden beridir var olan şeyler eğer gerçek manada farkındalık bilinç duyarlılık hatta net tutumlar olmadığı sürecede asla bitmez anca iki tepki kınama lanet eylem sözel fikir belirti arada madde sıkıştırma sonra toplu mesaj tepki en fazla olan sonuçlar bunlar ve maalesef giden zarar gören beden ve ruhsal durumlar ise gördüğü zararla kalır doğru adım ve caydırıcı maddelerle yaklaşılmazsa daha çok üzülür midemiz bulanır denilecek okadar çok şeyler var ki yazmakla bitmez
 • Şiirselbiri
  Ben burada buraya bişeyler karalarken dahi, bi yerde bi kadın şiddet görüyor ya da öldürülüyor artık bundan eminim. Yasaların koruyamadığını düşünce gücüyle koruyamıyoruz.
 • biradetmehmet
  insana şiddet genelinde ve kadına şiddet çocuga şiddet erkeğe hastaya yaşlıya şiddet her ne varsa şiddet başlıgı altında Şiddeti yapan buna göz yuman destek olan herkesi Allah havale ediyorum
 • KsKҽdisi
  Bizim milletin bunlardan haberi var ve var olsa bile şiddete devam ediliyor, mücadele var ama sadece adı var, görünürde bir şey yapılmıyor.
 • IAmarPresterAen
  Keşke bizim ülkedeki kanı bozuk insanlar da kadına şiddetin, bir canlıya şiddetin kötü olduğunu bilecek kadar beyni olsa.
 • Baranliveme
  Kadınlar ve çocuklar için bir güne ihtiyaç yok. Sadece vicdanlı ve yürekli olmak yeterli
 • GiZLiZEVKLi
  Kadına şiddet güçsüz zayıf olana el Kaldıran karakteri düşük kendini erkek sanan şeref yoksunları?
  • GiZLiZEVKLi

   Kadınlar olmadan erkek bir hiç dir yanında duran seni dünyaya getiren eşin sevgilin ablan kardesin kadınlar erkekleri insan eder güçlü kadınlar sessiz kalmayın!!!

 • SwordOfDemocles
  Kadına şiddeti önlemenin yolu kanunlar çıkarmaktan, uluslararası sözleşmelere imza atmaktan geçmiyor aslında. Kanunların ve sözleşmelerin uygulanmasından geçiyor. Keyif için, kıskançlık için, reddedildiği için veya başka nedenlerle kadın öldüren kişiye mahkemelerde bin türlü bahaneyle "İyi hal indirimi" uygulanmaya devam ederse bir şey değişmez.
  Öncelikle sağlam bir eğitim sistemimiz olmalı, ikincisi güvenilir bir emniyet ve asayiş sistemimiz olmalı, üçüncüsü de hem güven hem korku veren bir adalet sistemimiz olmalı. Ve son olarak da geç kalmış adalet adalet değildir ilkesinin hukuk sistemimizde yerleşmesi gerekiyor.
 • banayasall
  Peki bizim ülkenin bundan haberi var mı?
  Sanmam.
 • UDixon2
  Bu sorunu bitirmek istiyorsak Ahlaklı nesiller yetiştirmeliyiz.
 • muhammetAlbayrak
  Kadına yapılan şiddetin her daim karşısindayiz Allah böyle insanları ıslah etsin.
 • Panpa123
  Insallah biter ne diyelim kolay değil yok etmek ama
 • MaysaSu
  Gercekten ise yariyormu bunlar
 • Redamancy-4
  Elinize sağlık
 • bengünaz16
  Kadına şiddete hayır
 • restinerest
  Artik kadin cinayetleri duymak istemiyorum
 • ENDLESSLOVE11
  Paylaşım için teşekkürler
 • suunmxv
  artık biz kadınlar susmayalım
 • orcanius
  Keşke artık bu konular mazide kalsa
 • Daha Fazla (5)
YÜKLENİYOR...